·
Okunma
·
Beğeni
·
1189
Gösterim
Adı:
Cadılar Bayramı Ağacı
Baskı tarihi:
Ekim 2017
Sayfa sayısı:
136
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053757269
Kitabın türü:
Çeviri:
Ümit Kayalıoğlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Baskılar:
Cadılar Bayramı Ağacı
Cadılar Bayramı Ağacı
Özel günler için yazılmış, hem çocukların hem de yetişkinlerin okuyabileceği bazı benzersiz öyküler vardır; Charles Dickens'ın Bir Noel Şarkısı örneğin. Ya da Ray Bradbury'nin ürkütücü romanı Cadılar Bayramı Ağacı.

Sekiz erkek çocuğu Cadılar Bayramı gecesinde kasabanın kıyısındaki perili evde toplanmışlardı. Ancak arkadaşları Balbağı beklenmedik bir şekilde ortadan kaybolduğunda onu bulmak zorunda olduklarını biliyorlardı. Onlara yardım edebilecek tek kişi ise uzun boylu ve gizemli biri adamdı. İşte bu adamın anlatacağı geçmişe dair hikâyelerle çocuklar, uzak diyarlardaki sonbahar manzaralarında esen siyah rüzgâra binip yılın bu karanlık döneminde başka yerlerde bu bayramın nasıl kutlandığına şahit olacaklardı.

Sonbahar Ülkesi ve Uğursuz Bir Şey Geliyor Bu Yana gibi korku edebiyatı başyapıtlarının yazarı Ray Bradbury'den Cadılar Bayramı ve tarihi üzerine yazılmış tüyler ürperten bir klasik.

"Cadılar Bayramı'nın ne olduğunu öğrenmek ya da tekinsiz bir maceranın parçası olmak istiyorsanız bu gizemli yolculuğa çıkın. Zira Ray Bradbury'den daha iyi bir rehber bulmazsınız."

Boston Globe

"Bradbury'yi okuyana kadar, bir kitabın size böyle şeyler hissettirebileceğini bilmiyordum."

Joe Hill
136 syf.
·6/10
Çoğu kişi Ray Bradbury'i Fahrenheit 451 ile tanımıştır. Ben de böyle tanıdım. Hatta Bradbury'nin korku-fantastik yazan bir yönünü hiç bilmiyordum. Bunu görmek beni şaşırttı çünkü İthaki yayınlarının karanlık kitaplık serisinde birkaç kitabı var. 8 çocuğun lideri olan Balkabağı'nın ortandan kaybolmasıyla, çocukların gizemli bir adamla Balkabağını aramaya başlamalarını anlatıyor kitabımız. 

Öncelikle Cadılar Bayramı Ağacını bir Fahrenheit 451 beklentisi ile okumak oldukça yanlış. Hatta kitap için roman değil de, uzun öykü bile diyebiliriz kısa bir kitap çünkü. Bir oturuşta rahatlıkla bitirilebilir. Cadılar bayramı temasının getirisiyle, 8 çocuk dünyanın farklı yerlerini ziyaret ederek ordaki cadılar bayramı kültürünü, bu bayramın kökenini, farklı cenaze törenlerini öğreniyor, bu yönden oldukça öğretici olmuş. Dili ise basit, bir çocuk rahatlıkla okuyabilir. Ki kitap aslında yetişkinlerin de okuyabileceği bir çocuk kitabı olarak yazılmış. 

Ray Bradbury'nin daha iyi kitapları var mı? Kesinlikle evet. Ama bu okumak için engel değil kesinlikle. Ancak bu bir korku öyküsü de değil. Karanlık kitaplık serisinde olmasını biraz sorgulamadım denilemez.

Son olarak kitabın 1989 yılında çıkmış bir animasyonu da bulunmakta. Ancak onu henüz izlemedim. Severek okuduğum bir kitap oldu  tavsiye ediyorum.

Cadılar Bayramı Ağacı Ray Bradbury
136 syf.
·1 günde·5/10
Meşhur Fahrenheit 451 adlı eseri okumadım, okuyanlarsa memnun kaldıklarını belirtiyorlar. Peki Ray Bradbruy ne kadar iyi? Stephen King ve Neil Gaiman gibi yazarların örnek aldığı bir yazar, evet, ne kadar okunasıdır? Yani yazarı biliyordum, 451'i de almıştım fakat başlayamadım bir türlü, ithakiden çıkmış bu eser de, kapağının farklılığı ve isminin gizemiyle, ben de, ilk bu eseri okuma önceliği oluşturdu. Fakat hoşlanmadım. Kâh korku gerilim kâh fantastik gibi duran bu eser hem yetişkin hem çocuklara yönelikmiş. Bir yetişkin olarak beğenmedim, bir çocuğun da beğeneceğini zannetmem, belki biraz eğlenceli gelir.

Konuya dönecek olursam; her yıl Dünyanın farklı yerlerinde kutlanan Cadılar Bayramı'nı hepimiz duymuşuzdur az çok. Çoğunluğu gençlerden oluşan bir takım gruplar, eğlencenin başladığı saatten itibaren, üstlerindeki korkutucu, güldürücü elbise ve kostümleriyle oradan oraya koştururlar. Kimi iskelet, kimi hayalet, kimi de cadı kostümleriyle eğlencenin doruğuna varır. Işık saçan gözleri ve sinsice gülen ağzıyla, turuncu renkte balkabakları da bu bayramın olmazsa olmaz simgesidir.
İşte kitabımızda da bir grup çocuğun Cadılar Bayramında, eğlendikleri bir sırada Balbağı adlı arkadaşlarının kaybolması üzerine bir telaş içindedirler. Bulundukları yerde bulunan bir mekanda da Kefenyığını adlı bir kişiyle karşılaşırlar ve ondan yardım isterler. Bunun üzerine hepsi gizemli bir yolculuğa çıkarlar. Londra'dan Mısır'a, Meksika'dan Roma Dönemi'ne kadar gezerler, tozarlar.

Cadılar Bayramında diğer bir simgede, çocukların kostümleriyle ev ev gezerken, ev sahibine '' Şaka mı şeker mi'' diye bir soru sorarak her iki tarafında eğlenmesine neden olurlar. Kitapta da '' Hediye mi yoksa karışmam mı?'' veya '' Hediye ver yoksa karışmam.'' gibi nükteler ile çocuk ve yetişkinlerin eğlendiğini görüyoruz. Bu bana memleketimde(Konya) yapılan ''Şivlilik'' etkinliğini hatırlattı. Nedir bu şivlilik derseniz; sabah vakti ile çocukların ellerine birer torba alarak, Konya sokaklarında kapı kapı gezerek, çerez, çikolata, gofret ve şeker gibi hediyelerle mutlu olması amaç edinilir. Bir de bir gün öncesinden, ''Fener Alayı'' diye bir etkinlik yapılır. Cadılar Bayramı'nın müslüman modeli.:) Onda balkabağı var bunda da yakılan, üstünden atlanıp, burun ve ağızda müthiş bir is oluşmasına neden olan eski lastikler var. Akşam vakti, küçük çocukların ellerindeki fenerlerle gezinip dolaşmasıyla ağızlarından düşmeyen bir ezgi de var elbette:

''Fener alayııı, kızlar balayııı'' veya ''Fener alayı kızlar enayi'' gibi...:) Enayi lafına aldırmayın, çocuklar arasında işte...:)
Uzattım. Kitaba gelecek olursak bir boş vakitte okunabilir. Saygılar...
136 syf.
·12 günde·Beğendi·7/10
Ray Bradbury'den Cadılar Bayramına dair güzel bir öykü. Hayaletlerin, büyücülerin, cadıların, mumyaların ve birçok Tanrı'nın da yer aldığı şaşırtıcı ve eğlenceli macera.

Tüm olaylar 8 çocuğun cadılar bayramı eğlencesi sırasında Balbağı adındaki arkadaşlarını kaybetmeleri sonucu başlar. Balbağı'nı bulmalarına yardımcı olacak tek kişi de gizemli ve yabancı biri olan Kefenyığını'dır. Balbağı'na tekrar kavuşmak isteyen çocuklar, Bay Kefenyığını ile geçmişe, Cadılar Bayramının öyküsüne giderler. Ayrıca çocuklar hiç unutamayacakları bir yolculuğa çıkacaklarından da bihaberdir.

Bradbury'nin tarzını ve anlatımını sevenler için harika bir kitap. Fakat Ray'in betimlemelerini yorucu bulan okurlar için de tavsiye edebileceğim bir kitap değil ne yazık ki.
136 syf.
·1 günde·6/10
Kapağı çok hoşuma gittiği için konusuna bakmadan ve fahrenheit 451 i okuğum halde aynı yazarin kitabı olduğunu farketmeden internetten sipariş vermiştim kitabı. Cadılar bayramı gününde 8 çocuğun başına gelen olaylar anlatılmış. Biraz Sineklerin Tanrisi, biraz Stranger Things te erkek çocukların oynadığı karakter oyunları bi tutam da harry potter karışımı gibi bişi olmuş:) Beklediğim tadı alamadım. Fahrenheit 451 ide hemen öncesinde 1984 ü okuduğum ve ikisini kiyasladigim içinmidir nedir artik bilmiyorum pek sevememiştim. Bu yazarla yıldızım barışmadı hiç ama Allah in hakkı 3 tur diyip bir kitabını daha okuyup emin olacağım =) Neyse konuyu dağıtmadan yinede şunu söyleyebilirim ki çocuğunuz ya da tanıdığınız bir minik varsa bu kitabı geceleri ona okuduğunuzda sizi ilgi ve merakla dinleyecektir e ona okumuşken sizde zaten konuya vakıf olacaksınız.
136 syf.
·3 günde·8/10
Ray Bradbury kitaplarıyla ilk defa Fahrenheit 451 adlı distopik eseriyle tanışmıştım. Bir çoğumuzda bu eseriyle tanımıştır yazarı. Yıllar geçti Fahrenheit 451 adlı kitabını okuyalı tabi ama Ray Bradbury tüm kitaplarını okumak istediğim yazarlardan birine dönüşmüş oldu. Cadılar Bayramı Ağacı ise baştan söylemek gerekirse elbette bir Fahrenheit 451 değil.

Cadılar Bayramı Ağacı, Cadılar Bayramı konulu kitaplardan ve sekiz erkek çocuğunun anlatıldığı bir hikayesi var.

Cadılar Bayramı gecesi birbirlerinden korkunç kostümlerini giyerek şehrin kuytu bir yerinde, perili bir evin yolunu tutuyorlar. Arkadaşları Balbağı'nın tam bu sırada ortadan kaybolması üzerine Balbağı olmadan bir Cadılar Bayramı düşünemeyen çocuklar panik halinde arkadaşlarını aramaya başlıyor. Bu sırada yardımlarına eski perili evde yaşayan Bay Kefenyığını yetişiyor ve çocuklara bir yol gösterici oluyor. Balbağı olmadan yarım sayılan bu ekip, arkadaşlarını bulmak için ellerinden geleni yapmaya hazır, maceradan maceraya koşuyorlar. Esrarengiz olaylar hiç bitmiyor.
İthaki Yayınlarından çıkan Cadılar Bayramı Ağacı çocuk edebiyatına dahil olmuş bir kitap olsa da her yaştan insanın rahatlıkla okuyabileceği bir hikaye olduğunu söylemeliyim. Abartılı bir hayal gücü, tuhaf ve çocuklar için ürkütücü gelebilecek olayların hiç eksik olmadığı bir hikayesi var. Her şeyin mümkün olabileceği bir dünyaya inandırıyor sizi. Öğretici yönü de zaman zaman ağır basıyor.

Aynı zamanda bir çocuk kitabında olması gereken sadelik söz konusu. Hiç zorlanmadan rahatlıkla okuyabiliyorsunuz. Fantastik eserleri, macera kitaplarını sevenlerin beğeneceğini düşünüyorum. https://kitapgunesim.blogspot.com/...lar-bayram-agac.html
131 syf.
·2/10
Kitabı yeni bitirdim. Her zaman yaptığım gibi önce buradan incelemeleri okudum ve çoğu okurun kitabı fazla beğenmediğini fark ettim. Yine de beklentim yüksekti açıkçası. Ben herkes gibi Fahrenheit 451 ile karşılaştırma yapmayacağım çünkü ikisi birbirinden tür tamamen farklı. Gelelim yoruma

Kitap kısacık. Bir oturuşta rahatlıkla bitecek cinsten. Cadılar bayramının tarihi eğlenceli şekilde anlatılmış. Öyküleştirerek diyebiliriz. Benim için aman aman bir güzelliği yoktu kitabın. Sadece kültür açısından ve iyi vakit geçirmek için yeterli bi' kitaptı diyebilriim.

Okumazanız bir kaybınız olmaz ama merak ediyorsanız bir şans verebilirsiniz zaten ince olduğu için beğenmezseniz kocaman bir zaman kaybı yaşamazsınız.
Kitapla ve sevgiyle kalın
Sen bir mumyasın, çocuğum çünkü onlar sonsuzluk için böyle giyinirlerdi. İpliklerden oluşan bir kozaya bürünerek uzak, tatlı ve sevecen bir dünyada bir kelebek olarak ortaya çıkmayı ümit ederlerdi. Sen de kendi kozanı bil, çocuğum. Tuhaf nesnelere dokun.
Mısırlılar, onları sonsuza kadar dayanacak biçimde inşa ettiler. On bin yıl için plan yaptılar. Mezarlar, çocuklar, mezarlar. Gömütler. Mumyalar. Kemikler. Ölüm, ölüm. Ölüm onların hayatlarının tam ortasındaydı, kursağıydı, ışığıydı, ruhu ve bedeniydi!

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Cadılar Bayramı Ağacı
Baskı tarihi:
Ekim 2017
Sayfa sayısı:
136
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053757269
Kitabın türü:
Çeviri:
Ümit Kayalıoğlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Baskılar:
Cadılar Bayramı Ağacı
Cadılar Bayramı Ağacı
Özel günler için yazılmış, hem çocukların hem de yetişkinlerin okuyabileceği bazı benzersiz öyküler vardır; Charles Dickens'ın Bir Noel Şarkısı örneğin. Ya da Ray Bradbury'nin ürkütücü romanı Cadılar Bayramı Ağacı.

Sekiz erkek çocuğu Cadılar Bayramı gecesinde kasabanın kıyısındaki perili evde toplanmışlardı. Ancak arkadaşları Balbağı beklenmedik bir şekilde ortadan kaybolduğunda onu bulmak zorunda olduklarını biliyorlardı. Onlara yardım edebilecek tek kişi ise uzun boylu ve gizemli biri adamdı. İşte bu adamın anlatacağı geçmişe dair hikâyelerle çocuklar, uzak diyarlardaki sonbahar manzaralarında esen siyah rüzgâra binip yılın bu karanlık döneminde başka yerlerde bu bayramın nasıl kutlandığına şahit olacaklardı.

Sonbahar Ülkesi ve Uğursuz Bir Şey Geliyor Bu Yana gibi korku edebiyatı başyapıtlarının yazarı Ray Bradbury'den Cadılar Bayramı ve tarihi üzerine yazılmış tüyler ürperten bir klasik.

"Cadılar Bayramı'nın ne olduğunu öğrenmek ya da tekinsiz bir maceranın parçası olmak istiyorsanız bu gizemli yolculuğa çıkın. Zira Ray Bradbury'den daha iyi bir rehber bulmazsınız."

Boston Globe

"Bradbury'yi okuyana kadar, bir kitabın size böyle şeyler hissettirebileceğini bilmiyordum."

Joe Hill

Kitabı okuyanlar 140 okur

  • NÜKET BENGİ
  • Misaki_Mei
  • Cansu Suakar
  • Ahsen
  • Sezen Yıldız
  • Enes Kaplan
  • Kitaplarda Yaşamak
  • M. Fatih Ertürk
  • ALA
  • S.

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1.4 (1)
9
%4.3 (3)
8
%7.2 (5)
7
%8.7 (6)
6
%17.4 (12)
5
%10.1 (7)
4
%7.2 (5)
3
%4.3 (3)
2
%4.3 (3)
1
%0