Cadıların Keşfi Ruhlar Üçlemesi 1

8,7/10  (22 Oy) · 
38 okunma  · 
23 beğeni  · 
1.454 gösterim
Olağanüstü güçlere sahip bir cadı, imkânsızlıklara direnen yasak bir aşk ve her şeyi başlatan gizemli bir elyazması.

Oxford'un Bodleian Kütüphanesi'ndeki kitap raflarının arasında araştırma yapan genç akademisyen Diana Bishop, tesadüfen simyacılıkla ilgili eski bir elyazması bulur. Köklü ve seçkin bir cadı ailesinden gelen Diana'nın yaptığı bu keşif yeraltında doğaüstü bir karışıklığa sebep olarak iblis, cadı ve vampirlerin kısa sürede kütüphaneye doluşmasına yol açar. Diana, yüzyıllardır aranan bir hazine keşfetmiştir ve her şeyi yoluna koyabilecek tek kişi de yine kendisidir. Bu zorlu mücadelede en büyük destekçisi ise onu hiç yalnız bırakmayan, her türlü fedakârlığı göze alıp kendi soyunun karşısında duran meslektaşı, vampir Matthew olacaktır.

"Sihirle bezeli, olağanüstü derecede yaratıcı ve fantastik bir hikâye… Karşı konulamaz bir büyücülük, bilim ve yasak aşk hikâyesi…"
-People-

"Deborah, yıllardır okuduğum en ilgi çekici romanlardan birini yazmış. Daha ilk sayfasından bu kitaba âşık oldum."
-Danielle Trussoni-

"Harkness'ın bu ilk kitabı tek kelimeyle çarpıcı. Gerçeklik ile kurguyu, tarih ile günümüzü, nezaket ile öfkeyi, kendini bulmayı ve kaybetmeyi birleştiren bir kitap; kalbinize dokunacak ve zihninizi besleyecek güzel bir eser. Diğer bir deyişle, kusursuz bir yapıt."
-The Truth About Books-

"Harkness, büyülü bir dünyayı heyecan verici bir üslupla kaleme almış." -Entertainment -Weekly-

"Hayal gücü, romantizm, tarih ve gerilimi ustalıkla birleştiren yazar, hepsini bu büyüleyici kitapta bir araya getiriyor."
-Chicago Tribune-

"En kuşkucu okurun bile kalbini ve hayal gücünü ele geçiren, sürükleyici bir kitap… Edebî büyünün en güçlü hali."
-BookPage-

"Romantizm ile hayal gücünü harmanlayan ve kesinlikle efsane olacak bir kitap."
-The Daily Mail-

"Harkness göz kamaştırıcı, doğaüstü bir hikâye ortaya çıkarmış… Herkesin neden bu kitap hakkında konuştuğunu siz de keşfetmelisiniz."
-USA Today-

"Romantik, ilgi çekici ve gerilim yüklü... Harkness, pek çok akademik ve duygusal detayı muzip, ince ve mizah dolu
bir üslupla anlatmış."
-O, The Oprah Magazine-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2014
 • Sayfa Sayısı:
  672
 • ISBN:
  9786053432166
 • Orijinal Adı:
  A Discovery of Witches
 • Çeviri:
  Berna Kılınçer
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Aristokrat 
 15 Kas 2015 · Kitabı okudu · 9 günde · 5/10 puan

Kitabın konusu kısaca şöyle efendim;
Diana çok güçlü ve prestijli bir cadı soyundan gelmektedir. Ancak yedi yaşında annesi ve babası Afrika'da öldürülür. Bu olaydan sonra cadılığı ve cadı gücünü reddeden Diana kendi imkanlarıyla ve büyü gücü kullanmadan ilerlemek ister. Böylece yirmi yedi yaşında birkaç kitap çıkarmış, ünlü bir tarih profesörü ve araştırmacısı olur. Oxford Bodleian Kütüphanesi'nde eline, büyülü ve yıllar boyu aranan bir eser geçer. Bu eserin büyüsünü bilmeden bozmuştur lakin eseri aldığı yere geri verir. Bunun üzerine Oxford'da vampir, cadı ve iblis topluluğu dadanır. Topluluk dünyada bulunma amaçlarını öğrenmek istiyordur ve bu amaçta sadece kitapta yazılıdır. Kitabı ortaya çıkaran tek kişiyse Diana'dır...

Konusu merak uyandırıyor değil mi? Ama endişelenmeyin kitapta zerre bir şey olmuyor. Kitabın konusunda fantastik olduğu anlaşılsa da, ki doğrudur da, kitap aşk kitabıdır. Yedi yüz sayfa olmasına rağmen merak uyandırıcı bir nokta dahi yok! Bomboş geçen yedi yüz sayfaya mı yoksa o yedi yüz sayfayı okurken yanan zamanıma mı yanayım bilemedim. Diyeceksiniz şimdi niye okudun öyleyse? Kitabın işe yaramaz olduğunu üç yüzüncü sayfada fark ettim. Sonrada o kadar gelmişim niye bitirmeyim ki diye aptal bir düşünceye kandım. Hala umut var, hala bir şeyler olabilir dedim. Ama sonu bile ikinci kitabı okumam için merak uyandırmadı gerisini siz düşünün!

zeynep 
30 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı ilk aldığımda yaklaşık 3 haftada falan bitirebileceğimi düşünüyodum ama kitap çok sürükleyiciydi 3 gün içerisinde bitirdim. Normal bir kitapti tam bir vampir veya cadı konusu işlenmemiş yani vampir konulu bir kitap bakıyosanız bu kitap genel bir anlatima sahip ayrintili bir vampir veya cadi hikaysine sahip değil daha çok kayip olan çok önemli bir kitabin aranması ve o kitabi açmasi için güçlü bir cadi bulunmasi ön planda

Deniz Atakan 
30 Ara 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · 8/10 puan

İlk çıktığı zamanlarda başladığım ama aşırı sıkıldığımdan tamamlayamadığım bir kitaptı. Sanırım o sırada daha hareketli kitaplar okuyordum, bu kitap da onların arasında kaynayıp gitmişti. Bazı yerlerin gereksiz ayrıntılara boğulduğunu düşünüyorum ve kabul, yine bazı yerlerde sıkıldım ama Matthew ve Diana'nın arasındaki kimyayı sevdiğimden direndim. Yoksa bence ciddi bir sabır gerektiriyor kitap... Aslında konudan uzaklaşılmazsa gayet merak uyandıran bir durum var ortada... Dünyadaki türlerin kaynağını ve başlangıçlarını anlatan bir el yazması var ve herkes bunun peşinde. Üstelik Diana'nın da sır gibi saklanan bir geçmişi, cadılıkla her bağında ortaya çıkan yeni güçleri ve gizemli olaylarla kitap ilerliyor. Kitabın sonlarına doğru da okurken hız kazanıyorsunuz. İlk kitabın sonu kilit bir noktada bırakıldı. Bakalım neler olacak? 2. kitabın kalınlığı yine gözümü kokutmakta... Benkii kitaplar inceldikçe can çekişen bir insanım ama Yazarın tarzını azıcık anladığımdan umarım yine fazla gereksiz ayrıntılara boğulmayız diye ümit ediyorum. Herkese iyi okumalar ;)

Gamze Sel 
22 Tem 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Muhteşemm!! Kesinlikle, açık ara bu sene okuduğum en iyi kitap. Her sayfasından büyük bir zevk aldım. Bu yüzden 671 sayfa bana az geldi. Kitapta aklınıza gelebilecek her şeyi bulabilirsiniz. Sadece cadiler, vampirler ve iblislerden ibaret değil. Mitolojiden tutunda biyoloji, simyaya kadar her şeyi içinde barındırıyor. Aynı zamanda farklı konulara sahip birkaç kitap okuyan birisi olaraktan bu kitabı okumaya başladığımda tamam bir bölüm okur sonra diğer kitaplarıma bakarım diyordum ki hiç bu kadar yanılmadım. Elime aldım ve bırakamadım. Her sayfayı soluksuz, büyük bir merakla ve açlıkla okudum. Uzun zamandır bir kitabın içine hiç bu kadar girmemiştim. Heralde bu kitabı çok rahat bu türde okuduğum en iyi 10 kitap arasına sokabilirim gönül rahatlığı ile. Yazar, kelimeler ile harika bir dünya yaratmış. Basit cümleler ile bizi etkilemeye çalışmamış. Buna rağmen o kadar akıcı ki ne zaman kitabı yarıladığınızı okurken farkedemeyeceksiniz. Şiddetle tavsiye ederim, okuyun:)

Serinin diğer kitapları;

1. A Discovery of Witches - Cadıların Keşfi
2. Shadow of Night
3. The Book of Life

" Ölmüyorum, yaşamıyorum, iyileşmiyorum, acısız bir hastalık bu çünkü aşık olabiliyorum. Sahip olacak mıyım bir gün bilmiyorum çünkü beni yaşatacak ya da yok edecek bütün merhamet onun ellerinde. "

Huriye Ekiz 
17 Kas 2016 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 10/10 puan

Uzun süredir elime alıp bıraktığım bir kitaptı uzun uzadıya verilen detayları saymazsak gerçekten sürükleyici ve bir o kadar heyecanlı. Vampir,cadı ve iblis üçlüsü ilginizi çekiyorsa kesinlikle tavsiye ederim :) Şimdiden iyi okumalar

Yapmafatma 
06 Mar 14:31 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Şimdiye kadar okumadıysanız mutlaka okumanız gereken fantastik macera kitabı. İçinde her türden şey var. Aşk vampir iblis büyü cadı ejderha ve daha neler neler okumanızı isterim

Kitaptan 12 Alıntı

Özge Göksu 
27 Şub 09:45 · Kitabı okudu · Puan vermedi

'Oyun yalnızca vezirini savunmaktan ibaret değil,' dedi Hamish.
'Neden şahın harcanmaması gerektiğini hatırlamakta zorlanıyorsun.'
'Şah bir köşede oturmakla kalıyor, bir seferde tek bir kare ilerleyebilir. Oysa vezir özgürce hareket edebilir.Onun özgürlüğünü kaybetmesindense oyunu kaybetmeyi tercih ederim.'

Cadıların Keşfi, Deborah HarknessCadıların Keşfi, Deborah Harkness
Nisa Nur 
30 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“‘Normal’, insanların çevrelerinde olan biten çoğu şeyin hiç de ‘normal’ olmadığını gösteren, ezici kanıtlara karşı kendilerini iyi hissetmek için uydurduğu bir uyku öncesi masalı.”

Cadıların Keşfi, Deborah Harkness (Sayfa 104)Cadıların Keşfi, Deborah Harkness (Sayfa 104)
Aristokrat 
10 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Yaşayabileceğimiz en güzel deneyim gizemli olandır. Gizem gerçek sanatın ve gerçek bilimin beşiğindeki esas duygudur. Bunun farkına varamayan kişi, merak edemez, şaşıramaz, ölüden farkı yoktur, gözlerinin önüne perde inmiştir.

Cadıların Keşfi, Deborah Harkness (Sayfa 529 - Einstein)Cadıların Keşfi, Deborah Harkness (Sayfa 529 - Einstein)
zeynep 
21 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

''Anne?''
Efendim, Diana?
''Bana söylediğini yaptım. Sırlarımı herkesten sakladım.''
Zor olduğunu biliyorum.
''Senin hiç sırrın var mı?'' Zihnimde bir kırda geyik gibi koşarken annem beni kovalıyordu.
Elbette,dedi,uzanıp parmaklarını salladığında havada süzülüp onun kollarına düştüm.
''Bana bir tanesini söylesene?''
Tamam. Dudakları o kadar yakınımdaydı ki kulağımı gıdıklıyordu.Sen. Sen benim en büyük sırrımsın.
''Ama ben buradayım!'' diye çığlık attım, elinden kurtulup elma ağacına koşarak.''Eğer buradaysam nasıl sır olabilirim ki?''
Annem parmaklarını dudaklarına götütüp gülümsedi.
Sihir.

Cadıların Keşfi, Deborah Harkness (Sayfa 439)Cadıların Keşfi, Deborah Harkness (Sayfa 439)
zeynep 
19 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Şimdi ne yapacağız?" diye sordu Diana'nın büyükannesi.
"Her zaman yaptığımızı, Joanna," diye karşılık verdi Bridget.
''Geçmişi hatırlayıp geleceği bekleyeceğiz.''

Cadıların Keşfi, Deborah Harkness (Sayfa 671)Cadıların Keşfi, Deborah Harkness (Sayfa 671)
Özge Göksu 
28 Şub 22:16 · Kitabı okudu · Puan vermedi

'Artık hayatımın bir başlangıcı, ortası ve sonu var. Bundan önceki her şey girişti. Şimdi sen varsın. Bir gün gideceksin, o gün de hayatım sona erecek.'

Cadıların Keşfi, Deborah HarknessCadıların Keşfi, Deborah Harkness
madschatz 
03 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

""Birsey mi kacirdim" diye sordum en sonunda."biz ne zaman evlendiK? "
Matthew gözlerini kaldırdı. "Eve gelip sana , seni seviyorum dediğim anda.belki mahkemede resmen kabul olmaz ama vampirler için biz evliyiz. "

Cadıların Keşfi, Deborah Harkness (Sayfa 412)Cadıların Keşfi, Deborah Harkness (Sayfa 412)
2 /