Çağdaş İran Öyküleri Seçkiler

8,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
20 gösterim
Asırlardır haklı bir şöhrete sahip olan İran edebiyatında çağdaş öykücülüğün muştucusu Cemalzade, ilk kez 1922'de Berlin'de basılan Bir Varmış Bir Yokmuş adlı hikayaler mecmuasında daha önce Dihhoda'ın Şundan Bundan'ında karikatürize ettiği insan tiplerini işledi. Sadık Hidayet, Cemalzade'nin açtığı yolda ilerledi ve psikolojik öykücülüğe doğru adım attı.

Fransız edebiyatından etkilenen ve sürrealist bir hikayeci olan Hidayet, Kör Baykuş adlı eserleriyle Türkiye'de tanındı. Freud'un öğretilerinden esinlenen Bozorg Alevi Elliüç Kişi ve Zindan Hatıraları adlı hikayeleriyle "Hapis Edebiyat"nın temelini attı. Sadık Çübek, Celal Al-i Ahmed, Muhammed Hicazi, Mahmud İtimadzade, Kirmani, Nasır Müezzin, Feridun Tunkabuni, Mahmud Keyanüş, Baba Mukaddem, Resül Pervizi, Mesud Kimyager, Nasır Takvayi gibi bir çok ünlü yazarıyla elindeki aynayı bireye ve topluma çeviren İran öykücülüğü çağdaş bir çizgi yakalamayı başardı. Olabilir'i değil, olan'ı konu edindi kendine.

Kitaptan 1 Alıntı

Dostluk
Dostluk gönlün gül bahçesini sulayan bir sudur. Gönül dostsuz çabuk solar; kurur ve katılaşır. Kendisini sevgi ve dostluk nimetinden mahrum bırakan kimse gün aydınlığından kaçıp, karanlık bir yere gizlenen kişi gibidir. Çok geçmeden böyle birinin gözü bir daha güneş ışığına açılmayacak ve ömrünün kalan kısmında karanlığa mahkûm olacaktır.

Çağdaş İran Öyküleri, Anonim (Sayfa 73 - Kaknüs Yayınları 1.Baskı 1999 Çevirmen Mehmet Kanar/  Muhammed Hicazi'nin "İlişki" öyküsünden)Çağdaş İran Öyküleri, Anonim (Sayfa 73 - Kaknüs Yayınları 1.Baskı 1999 Çevirmen Mehmet Kanar/ Muhammed Hicazi'nin "İlişki" öyküsünden)