Çağımızın Nevrotik Kişiliği

8,5/10  (6 Oy) · 
19 okunma  · 
4 beğeni  · 
1.075 gösterim
Psikolojik rahatsızlıklar bizi ebedi bir mahkumiyete mi sürükler? Nevrotik bireyin, rahatsızlığının farkına varması ve iyileşmeye yönelik adımlar atması imkansız mıdır? Psikanaliz, nevrozlara genellikle bireyi özgür iradeden, eyleme yetisinden ve gelecek hayallerinden mahrum bırakan ve köklerini yalnızca geçmişte arayan bir anlayışla yaklaşır. Karen Horney ise arzuları hem kamçılayan hem de tatmin etme olanaklarını sınırlayan nevrotik topluma odaklanarak bunlara yol açan ve besleyen etkenlerin çoğu zaman kültürel olduğunu ve üstesinden çevresel faktörlere yapılan müdahalelerle gelinebileceğini savunuyor.

Nevrotik bireyi modern kültürün "üvey evladı" olarak tanımlayan Horney, nevrozların temelinde yatan kaygının, toplumsal ilişkilere ve her insanın iç dünyasına egemen olan çatışmalardan kaynaklandığını ortaya koyuyor.

Freud ve sonraki kuşak psikanalistlerinin büyük bir çoğunluğu tarafından nevrozlara mahkum edilen birey, insani özgürleşmeye odaklanan Karen Horney tarafından hayata döndürülüyor.

Yazıldığı tarihten bu yana kendi çelişkileri ve açmazlarıyla yüzleşmek isteyen pek çok insan tarafından ilgiyle okunan ve tartışılan Çağımızın Nevrotik Kişiliği, toplumsal nevroz ve kaygıların büyüdüğü bugün, her zamankinden daha güncel.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2013
 • Sayfa Sayısı:
  200
 • ISBN:
  9789755706405
 • Orijinal Adı:
  Neurotic Personality of Our Time
 • Çeviri:
  Başak Kıcır
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Özlem Kiras 
24 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 10/10 puan

Karen Horney'in olan bu kitap hakkındaki izlenimlerim 'iyiymiş kitap'tan başlayıp 'vay canına'ya doğru giderek yükselen bir grafiğe benzer. Konusu bakımından kitabın adı yeterince açıklayıcıdır aslında: Günümüzün nevrotik kişiliği. Peki, nedir bu nevrotik kişi?

Kitaptan alıntı yapmadan, kendi anladıklarıma güvenerek diyorum ki, nevrotik kişi, bütün yoğunluktaki duygularını, düşüncelerini ve davranışlarını hem kendi tarafından hem de başkaları tarafından abartılı bir şekilde yaşayan insandır. Aslında nevrotik kişi, son derece hassas olmasına rağmen çok da güçlüdür ve bu gücüyle birlikte kendini bile devirebilmektedir.

Kitabı okurken, yazarın çalışma hayatı boyunca edindiği bilgileri size muazzam ve sistematik bir şekilde veriyor olmasına şaşırıyor ve yazara karşı büyük bir minnet duyuyorsunuz. İlk sayfalardan aklınıza takılacak o soruya- "ben de mi bir nevrotiğim aslında?" sorusuna- sayfaları çevirdikçe bazı cevaplar bulacak, ister yirmi ister kırk isterseniz altmış yaşınızda olun hayatınız boyunca kendinizde olan bazı düşüncelere, davranışlara ve hatta duygulara bazı anlamlar bulmaya çok yakın olacaksınız.

Okur, kitapta kendisiyle ilgili bazı sorulara cevap bulurken bir yandan da çevresinde olan diğer kişi ve olaylara karşı bakış açısında bazı değişikliklerin olacağını gizliden gizliye hissedecek. Çünkü kendini anlamaya başlayan okur, çevresine karşı da daha anlayışlı bir duruma gelecektir. Ne var ki kendini anlamak demek, sorunu çözmek demek değildir. Kitapta bu soruna karşı, yani nevrozlara karşı, gerek kendi yaşantısından gerekse kendi hastalarının yaşantısından çok güzel örneklerle, bu soruna karşı kişiye dürüst ve yalın bir şekilde neler yapılabileceği hakkında bazı noktalara değiniyor. Ancak, elbetteki kişi, yalnız kendisi bunu isterse yeterince doyum sağlayacaktır.

Dilerim ki, herkes bu kitabı okuma şansını kendisinde bulsun ve bu şansı kendisine tanısın.

Kitaptan 14 Alıntı

Özlem Kiras 
 24 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Eğer bir nevroza yalnızca onun ruhsal yapısını ve onu oluşturan duyguları göz önüne alarak bakarsak, 'normal insan' diye bir varlığın yaşamadığını görürüz."

Çağımızın Nevrotik Kişiliği, Karen Horney (Sayfa 26 - Yaprak Yayınları)Çağımızın Nevrotik Kişiliği, Karen Horney (Sayfa 26 - Yaprak Yayınları)

Bir çocuğun sevginin samimi olup olmadığını kuvvetle hissettiğini ve herhangi bir sahte gösteriyle kandırılamayacağını söylemeye gerek yok.

Çağımızın Nevrotik Kişiliği, Karen Horney (Sayfa 56)Çağımızın Nevrotik Kişiliği, Karen Horney (Sayfa 56)

Çoğu depresyon, bir kişinin kendi argümanlarını savunmaya ya da önemli bir düşünceyi ifade etmeye gücünün yetmemesinin ardından başlar.

Çağımızın Nevrotik Kişiliği, Karen Horney (Sayfa 168)Çağımızın Nevrotik Kişiliği, Karen Horney (Sayfa 168)
Özlem Kiras 
 24 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Sevilmek, kendisini daha az yalnız hissetmesini, düşmanlık tehlikesiyle daha da az karşılaşmasını ve kendisine daha çok güvenmesini sağlar. Yaşamsal bir gereksinmeyi karşıladığı içindir ki, sevgiye kültürümüzde son derece önem verilir. Tıpkı başarı gibi bir düş halini alır ve tüm sorunları çözeceği yanılsamasına (illusion) neden olur. Sevginin kendisi - her ne kadar bizim kültürümüzde sevgiyle hiçbir ilişkisi olmayan istekleri tatmin etmek amacıyla bir paravana olarak kullanılsa da- yanılsama değildir, ama verebileceğinden çok daha fazlasını beklemekle yanılsama haline getirilmiştir. Sevgiye verdiğimiz aşırı önem ise ona duyduğumuz abartılmış gereksinmeyi yaratan etkenleri gizlemeye yarar. Bu bakımdan birey -hala normal bireyden söz ediyorum- çok fazla sevgiye gereksinim duymak ve bu sevgiye ulaşmakta güçlük çekmek gibi bir ikilem içindedir."

Çağımızın Nevrotik Kişiliği, Karen Horney (Sayfa 248 - Yaprak Yayınları)Çağımızın Nevrotik Kişiliği, Karen Horney (Sayfa 248 - Yaprak Yayınları)
Özlem Kiras 
24 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Toplum, bireye özgün ve bağımsız olduğunu, yaşamını istediği gibi yönlendirebileceğini söyler ! 'büyük yaşam oyunu' önündedir ve etkin ve güçlüyse her istediğine ulaşabilir. Gerçekte ise, insanların çoğu için bu olanaklar sınırlıdır. İnsanların kendi ana-babalarını seçme olanaksızlığı konusunda söylenenler yaşamın tümü için de geçerlidir. Bir meslek seçip bunda başarılı olmak, dinlenme, eğlenme yollarını saptamak, bir eş seçmek. Sonuçta, kişi, yazgısını yönlendirmek konusunda sınırsız bir güze sahip olduğu duygusu ile tam bir güçsüzlük duygusu arasında bocalar durur."

Çağımızın Nevrotik Kişiliği, Karen Horney (Sayfa 250 - Yaprak Yayınları)Çağımızın Nevrotik Kişiliği, Karen Horney (Sayfa 250 - Yaprak Yayınları)
Cemre Kara 
08 Haz 19:56 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Freud un toplum analizi
Nevrozlar, insanlığın kültürel gelişme için ödemek zorunda olduğu bedeldir.

Çağımızın Nevrotik Kişiliği, Karen Horney (Sayfa 246)Çağımızın Nevrotik Kişiliği, Karen Horney (Sayfa 246)
Özlem Kiras 
24 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Korunma mekanizmaları sevilme güdüleri olan nevrotik kişiler kendi sevme yeteneksizliklerinin genellikle farkında değillerdir. Böyle insanlar genellikle başkalarına duydukları gereksinimi, tek tek bireylere ya da tüm insanlara duyulan bir sevgi eğilimi olarak değerlendirirler. Böyle bir yanılsamayı sürdürmek ve savunmak için güçlü bir neden vardır. Bu düşünceden vazgeçmek, kişinin hem başkalarına karşı temelde bir düşmanlık beslediği hem de onların sevgisine gereksinim duyduğunu anlaması demektir. Kişi birisinden aynı anda hem nefret edip, ona güvenmeyip, kötülüğünü isteyip hem de onun yardımını, sevgi ve desteğini isteyemez. Gerçekte birbiriyle bağdaşmayan bu iki amaca ulaşabilmek için kişinin duyduğu düşmanlık duygularını bilinç düzeyinden kesinlikle uzaklaştırması gerekir. Diğer bir deyişle, sevgi yanılsamasının gerçek bir beğeni ile gereksinim arasındaki anlaşılabilir karmaşıklığın sonucu olmakla birlikte, sevgiye ulaşma uğraşlarının gerçekleşmesini sağlayabilme işlevi de vardır."

Çağımızın Nevrotik Kişiliği, Karen Horney (Sayfa 97 - Yaprak Yayınları)Çağımızın Nevrotik Kişiliği, Karen Horney (Sayfa 97 - Yaprak Yayınları)

Nevrotik kişide ise yıkıcı yön yapıcı yönden daha güçlüdür: Onun için kendini başarılı görmektense başkalarını yenilmiş görmek daha önemlidir.

Çağımızın Nevrotik Kişiliği, Karen Horney (Sayfa 131)Çağımızın Nevrotik Kişiliği, Karen Horney (Sayfa 131)

Çocuk ne kadar endişeli hale getirilirse, düşmanlık göstermeye hatta hissetmeye o kadar az cesaret edecektir. Burada şiar şudur: Düşmanlığımı bastırmam gerekiyor çünkü senden korkuyorum.
Sevgi, düşmanlığı bastırmanın bir başka sebebi olabilir.

Çağımızın Nevrotik Kişiliği, Karen Horney (Sayfa 60)Çağımızın Nevrotik Kişiliği, Karen Horney (Sayfa 60)

İç ihtiyaçlar bakımından bağımsızlık, örneğin insanlardan duygusal olarak kopma ve bu sayede hiçbir şeyden dolayı incinip hayal kırıklığı yaşayamayacak duruma gelme girişiminde bulunulabilir. Kişinin duygusal ihtiyaçlarının boğulmasıdır bu. Böylesi bir kopuşun ifadesi, entelektüel çevrede sıkça görülen, kişinin benliği dahil hiçbir şeyi ciddiye almama tutumudur.

Çağımızın Nevrotik Kişiliği, Karen Horney (Sayfa 67)Çağımızın Nevrotik Kişiliği, Karen Horney (Sayfa 67)
2 /