Adı:
Çağlar Boyu Quidditch
Baskı tarihi:
2002
Sayfa sayısı:
68
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750804147
Orijinal adı:
Quidditch Through The Ages
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
Çağlar Boyu Quidditch
Çağlar Boyu Quidditch
Quidditch Through the Ages
Şimdiye kadar kendinize Altın Snitch’in nereden geldiğini  Bludger’ların nasıl ortaya çıktığını ya da Wigtown Wanderers’ın cüppelerinde niye kasap satırı resmi olduğunu sorduysanız  size Çağlar Boyu Quidditch gerekiyor demektir. Bu sınırlı basım  Hogwarts Okul Kütüphanesi’nde duran ve hemen her gün genç Quidditch hayranlarının başvurduğu kitabın bir kopyası. Bu kitaptan elde edilecek kazanç Comic Relief'e gidecek  onlar da sizin paranızı hayatları kurtarmak ve iyileştirmek için kullanacaklar - ki bu 1921'de Roderick Plumpton'ın Altın Snitch'i üç buçuk saniyede yakalamasından da daha önemli ve şaşırtıcı bir iş. 
68 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Harry Potter serisinin yan kitabı 'Çağlar Boyu Quidditch'. Harry Potter izleyenler, okuyanlar bilir; Quidditch, büyücülerin dünyasının sporudur. Süpürge üstünde yapılan bu sporu, harika bir gerçeklikte anlatmış Rowling. Kitabı okurken şunu düşündüm: "Büyücülerin, cadıların dünyasının gerçek olduğuna inanmak üzereyim."
Kitabın dışı harika. 'Hogwarts Kütüphanesi'ne Aittir' yazısı var ve kitabın basımı yıpranmış şekilde. İlk sayfasında da bu kitabı kütüphaneden ödünç alanların isimleri var; Wood, Fred Weasley, Granger, ve son ödünç alan Harry Potter. Demek istediğim, çok gerçekçi bir kitap! Biraz vakit geçtikten sonra tekrar okuyacağım kesin. Quidditch tarihini tekrar, tekrar, tekrar okumalıyım. Eğer Harry Potter hayranı iseniz hemen bu kitabı alın ve okuyun.
68 syf.
·Beğendi·9/10
Oldukça güzel bir roman daha. Büyücülük dünyasında süpürgenin ilk kez kullanılması ve kullanım amacı ile başlıyor. Sonrasında Quidditch oyununun icat edilmesi, Snitch'in bulunuşu, pozisyonlar ve topların gelişimi ile devam ediyor. Son bölümlerde Büyük Britanya'daki takımlar, dünyanın diğer bölgelerinde Quidditch'e olan ilgi ve kurulan takımlar ile süpürge markaları ve oyunda yer alan önemli hareketler anlatılarak final konuluyor. Mutlaka okunması gerekenlerden.
144 syf.
·Beğendi·8/10
Harry Potter evreninin en popüler sporu olan Quidditch'in varolma öyküsü, dünyaya yayılışını,kullanılan top ve süpürgelerin değişimi,Quidditch takımları hakkında bilgi sahibi olacak,bu var olmayan sporun Muggle dünyasında var olup olmadığına dair şüpheye düşeceksiniz.

Kesinlikle Rowling,her kitabında olduğu gibi mükemmel bir gerçeklikle ele almış.Her bir bilgi ilgi çekiyor ve Harry Potter evrenine hayranlığımızı arttırıyor.Fakat kitapta olay dışında daha çok teorik bilgilere yer verilmiş.Kitapta en hoşuma giden kısım ilk sayfasındaki bu kitabı kütüphaneden ödünç alan karakterlerin isimleri ve imzaları var;Harry,Weasleyler,Hermione,Neville ve daha nicesi.Ayrıca listenin en alt kısmında sizin için bir kısım ayrılmış;burada isminizi yazıp,imzanizi atıyorsunuz.Tıpkı bir Hogwarts öğrencisi gibi hissetmemek ne mümkün.Eğer Harry Potter hayranıysanız hemen bu kitabı edinmelisiniz.Şimdiden keyifli okumalar.Fakat okumadan önce size Irma Pince yani kütüphanecimizden bir uyarıyı bildirmeliyim;Bu kitabı parçalar,yırtar,lime lime eder,katlar,kıvırır,biçimini bozar,paçavraya çevirir,kirletir,lekeler,fırlatır,düşürür ya da ona saygısızlık ederseniz,yetkim ne kadarına el veriyorsa başınıza o kadar iş açılacaktır.Buna göre okuyun benden söylemesi... Sözlerimi kitaptaki bir Quidditch şiiriyle sonlandırmak isterim:
Ah, havayı yararken coşup taşan duygular.
Az ötedeki Snitch, saçımda esen rüzgar.
Ben topa yaklaştıkça, seyirci feryat figan.
Ama Bludger gelir, koparır beni maçtan.
68 syf.
·2 günde·7/10
Öncelikle kitaptaki detaylardan bahsetmek istiyorum çünkü kitabın içeriğinden çok detaylar hoşuma gitti. Kitabın yazarı Kennilworthy Whisp adında Harry Potter dünyasında var olan kurgusal bir yazar. Kitabın başında bu kurgusal yazarın hayatı hakkında kısa bir bilgi bile verilmiş. Hoşuma giden diğer detay ise kitaba Hogwarts okul kütüphanesinden alınmış süsü verilmiş olması, en başında kitabı alan kişiler, alış tarihleri var. Harry Potter, Hermione, Fred Weasley ve Cedric Diggory'nin adını görünce duygulandım. Kütüphanenin en çok okunan kitaplarından biri olduğundan yıpranmış kapak tasarımı hoş bir detay olmuş. Hatta kitap o kadar çok okunmuş ve yıpranmış ki kütüphane görevlisi Madam Pince'in kitabın başında bir uyarısı var: "Bu kitabı parçalar, yırtar, lime lime eder, katlar, kıvırır, biçimini bozar, paçavraya çevirir, kirletir, lekeler, fırlatır, düşürür ya da ona saygısızlık ederseniz, yetkim ne kadarına el veriyorsa başınıza o kadar iş açılacaktır." Ona göre dikkatli okuyun :)

Kitabın başında Rita Skeeter ve Lockhart'ın yorumlarını görmek güldürdü, tam da onlardan beklenen yorumu yapmışlar.


"Daha beterini de okudum."
Rita Skeeter, Gelecek Postası

"Mr. Whisp epey bir gelecek vaat ediyor. Bozmadan devam ederse, yarın bir gün kendini benimle ortak bir fotoğraf çekiminde bulabilir!"
Gilderoy Lockhart, Sihirli Ben'in yazarı


İçeriğe gelince kitabı okursanız Quidditch sporunun varoluş hikayesi, diğer ülkelerdeki popülaritesi, kullanılan topların ve süpürgelerin gelişimi, Quidditch takımları hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Yani kitap biraz teorik, bu yüzden bir süre sonra ilgimi kaybettim özellikle takımlar kısmında. Daha fazla hikaye ve olay beklerdim. Yine de var olmayan bir spor hakkında böylesine ayrıntılı yazmak harika bir hayal gücünü gösteriyor. Okumak isteyenlere tavsiyem seriyi okumadan bu kitabı okumayın.
68 syf.
·10/10
*Hiçbir işe yaramadığıma yemin ederim..*
Öncelikle Acun'un ne yaparsa yapsın ülkemize getiremeyeceği müthiş spor oyunlarından biridir.. (Bir diğeri de Üç Büyücü Turnuvası)
Potterhead olup da bir kez bile Quiddich'e ilgi duymayan bir tek insan bulamadım.. Hatta odamda tavana yakın bir yerde Quiddich sahası çizimi var (Sayı Alanı yalnızca) İşte duvara çizdirecek kadar sevilen bir oyun!
Her kitapta mutlaka Quiddich'e yer verilir, çok eğlenerek oynandığını da anlarsınız.. Nitekim oyunun iptali konusunda oyuncular aşırı derecede üzülür ve tepki gösterir..
Quiddich bana göre Büyücü Dünyası'nda olmazsa olmazlar arasında yer almalı.. Şöyle düşünün kendinize bahşedilmiş bir yeteneğiniz var ve bunu en iyi vurgulayan bir oyuna sahipsiniz.. Mesela şu an FENERBAHÇEliyim ama takip dahi etmiyorum.. Quiddich maçları olsaydı mümkün değil kaçırmam! Hatta Harry Potter ve Ateş Kadehi'nin girişinde Quiddch ligi vardı.. Ay orada olmak ne büyük mutluluk olurdu!
Bu kitapta bu muhteşem oyunun tarihi sürecine değiniyor ve adım adım iyileşmesini ve son halini ele alıyor.. Bu kitapta "Büyü diye bir şey yoktur evlat!" kelimesi aklınıza dahi gelmiyor çünkü yer verilen belgelerde bile buram buram o dünyanın topraklarında oluğunuzu biliyorsunuz.. Kurgulamak bu kadar güzel olurdu işte..
Ama gitgide gelişen teknolojide Quiddich, gerek sudan destek alıp havalanan aletlerle gerekse başka türlü teknolojiyle yapılabilir..
*Muziplik Tamamlandı*
68 syf.
·Beğendi·10/10
Baştaki liste beni benden bitirdi. Gördüğüm an hüngür hüngür ağlayacaktım. Kendinizi en azından bir saniyeliğine Hogwarts öğrencisi gibi hissetmemeniz mümkün değil. Ben kitabın şahsen bu kadar ayrıntılı olacağını beklemiyordum. Böyle incik cıncık her ayrıntı var gibi. Quidditch oyuncuları için çok bilgilendirici :D.
68 syf.
·2 günde·7/10
Quidditch maçları, Harry Potter evreninde en en en severek okuduğum izlediğim anlar olabilir.. Kitaptan hiçbir beklentim yoktu ama bu kadar da olmaz yahu, zaten kurgu olan bir evreni akademik bir bilgi yığınıyla tarihçesini yazmanın ne gereği vardı acaba :D çok sıkıldım, Nimbus 2000'in adı bile geçmiyordu yahu, basım yılı 2002 olduğu için belki Azkaban Tutsağından önce yazılmış da olabilir bilmiyorum.. Bari bir maç anlataydı iyiydi :)) olsun, bu evrene dair herşey okunur ;) saçmalamalar da dahil :))
68 syf.
·9/10
Quidditch'e meraklı Harry Potter sevdalılarının ve Harry'i özleyenlerin okuyarak büyücülük dünyasına dönebileceği eğlenceli bir kitap. Herkese tavsiye ederim.
68 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
önce futbol, şimdi de quidditch... fanatikliğim sadece bu iki spor için :) çok isterdim öğrenmeyi ve oynamayı.. kafama bludger yeme pahasına bile olsa :)
68 syf.
·Beğendi·10/10
Harry Potter okuyanlar veya izleyenler Quidditch 'i bilir cadıların ve büyücülerin süpürge üzerinde oynadıkları bir oyundur. İşte bu kitapta bize bu oyunun tarihini çok gerçekçi bir şekilde anlatmış kendinizi kaptırıp gerçek bir spor tarihi okuyor gibi oluyorsunuz muhteşem bir kitaptı Harry Potter severler bunu da mutlaka okumalı iyi okumalar:)
68 syf.
·7/10
Quidditch'in büyücülük dünyasındaki önemini,bu sporun tarihsel gelişimini,hali hazırda çeşitli liglerde mücadele etmekte olan takımların isimlerini ve hikayelerini kısaca anlatan ve bununla beraber bu sporun nasıl icra edilebileceğini,zorlukları ve püf noktalarını, Quidditch'in olmazsa olmazı süpürgelerin kalite standartlarını ve çeşitlerini açıklayan güzide bir HP kitabı.Evrenle ilgili eksik bilgilerimizi tamamlıyor.
Bir uyarı: Bu kitabı parçalar, yırtar, lime lime eder, katlar, kıvırır, biçimini bozar, paçavraya çevirir, kirletir, lekeler, fırlatır, düşürür ya da ona saygısızlık ederseniz, yetkim ne kadarına el veriyorsa başınıza o kadar iş açılacaktır.

Irma Pince, Hogwarts Kütüphanecisi
Salı. Sıcak. Bataklığın öbür tarafındaki güruh, yine iş başında. Süpürgelerinin üstünde, salakça bir oyun oynuyorlar. Lahanalarımın arasına büyük bir deri top düştü. Almaya gelen adama bir lanet yaptım. Bakalım dizleri arkasındayken nasıl uçacak, kıllı koca domuz.
Süpürgeler binicilerinin köşeleri dönmelerini, hızlarını ve yüksekliklerini değiştirmelerini mümkün kılacak kadar geliştikleri anda süpürge sporları da ortaya çıkmaya başladı.
Tercih edilen ulaşım aracının halı olduğu ülkelerde uçan süpürgelere çok az rastlandığından, Quidditch Doğu'da hiçbir zaman büyük bir popülerliğe sahip olmadı. Hindistan, Pakistan, Bangladeş, İran ve Moğolistan gibi ülkelerin tamamı çok zengin bir uçan halı pazarına sahip olduğundan, bu ülkelerin Sihir Bakanlıkları Quidditch'e biraz kuşkuyla yaklaşıyor. Yine de sokaktaki cadılar ve büyücüler arasında Quidditch izleyicisi olanlar var.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Çağlar Boyu Quidditch
Baskı tarihi:
2002
Sayfa sayısı:
68
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750804147
Orijinal adı:
Quidditch Through The Ages
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
Çağlar Boyu Quidditch
Çağlar Boyu Quidditch
Quidditch Through the Ages
Şimdiye kadar kendinize Altın Snitch’in nereden geldiğini  Bludger’ların nasıl ortaya çıktığını ya da Wigtown Wanderers’ın cüppelerinde niye kasap satırı resmi olduğunu sorduysanız  size Çağlar Boyu Quidditch gerekiyor demektir. Bu sınırlı basım  Hogwarts Okul Kütüphanesi’nde duran ve hemen her gün genç Quidditch hayranlarının başvurduğu kitabın bir kopyası. Bu kitaptan elde edilecek kazanç Comic Relief'e gidecek  onlar da sizin paranızı hayatları kurtarmak ve iyileştirmek için kullanacaklar - ki bu 1921'de Roderick Plumpton'ın Altın Snitch'i üç buçuk saniyede yakalamasından da daha önemli ve şaşırtıcı bir iş. 

Kitabı okuyanlar 1.043 okur

  • Nazlı Rüya Tamay
  • Suleyman Öz
  • Hermione Granger
  • Rümeysa yaşar
  • Fatma
  • Ayşe Feriha Aslan
  • Begüm Barutcu
  • Ayşen Özer
  • Lily Evans Potter
  • Kütüphaneci

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.2
14-17 Yaş
%20.7
18-24 Yaş
%37.8
25-34 Yaş
%28.9
35-44 Yaş
%3.7
45-54 Yaş
%2.2
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%73.3
Erkek
%26.7

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%34.3 (122)
9
%7.3 (26)
8
%12.9 (46)
7
%11.5 (41)
6
%3.9 (14)
5
%3.7 (13)
4
%0
3
%2 (7)
2
%0.6 (2)
1
%0.3 (1)