Çağların İçinden Türk Destanları Çağların İçinden

7,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
151 gösterim
Tarih kelimesi İngilizce de History, O’nun hikâyesi anlamındadır.
Yaşanılanlar, savaşlar, olaylar anlatılır. Milletleri var eden ve anlamlı kılan biraz da geçmişleridir. Bu geçmiş olaylar günümüze nakledilirken destanlardan faydalanılır. Her ne kadar biraz abartılı da olsa her destan bir gerçeklik payı taşır.


Türk milleti de şanlı tarihe sahip devletlerden biridir. Halkın benliğinde iz bırakan olaylar dillere destan olmuştur. Sonra bu destanlar yazılı ya da sözlü olarak hızla yayılmıştır.


Elinizdeki kitap İslamiyet öncesi ve sonrası destanları içeriyor.
Manas destanı, Ergenekon destanı, Bozkurt destanı gibi önemli destanların hangi amaçla nasıl ortaya çıktıkları ayrıntılı bir dille anlatılıyor.


Şunu da vurgulamak gerekir ki, tüm destanlar gibi bu Türk destanları da Türk edebiyatının ilk örnekleridir. O bakımdan herkesin bu destanlardan öğreneceği çok şey var.
Sadık Kocak 
26 Haz 2017 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kitap aslen çok güzel. Bir çok destanımız ve bu destanlardaki kişiler çok güzel anlatılıyor. Kaynaklar oldukça iyi ve fazla. Ancak ben neden 3 puan birden kestim hem de bir tarih kitabında, bunu açıklayacağım.
Yazar, sanki ilk defa yazmış gibi. Yani nasıl konuşuyorsa konuşma dilini yazıya çevirmiş ve bu sebeple bazı şeyler garip geliyor. Hani destandaki yazılar haricinde kendi fikirlerini belirtirken de "Yapmağa, Öğretmeğe" gibi kelimeler kullanmış. Bu tarz yazı dilinde alışık olmadığımız kelimeler okumayı yavaşlatıyor. Zaten çoğu yer durağan ve sıkıcı gelebiliyor tarih kitaplarında. Bir de yayın evinin şiddetle değiştirilmesini tavsiye edeceğim.
Biraz da yayın evini topa tutarsak ; Ah be kardeşim, bu kadar mı kelime yanlışı yapılır, diyesi geliyor insanın. Zaten staj var, zor okuyorum. Şu kitabı okumam 2 haftamı aldı nerdeyse. Birde yanlış kelimelerin fazlalığı beni çıldırttı desem yeridir.
Kitaba yeniden dönecek olursak ; Sadece TARİH kısmını, tarihe, tarihimize göre değerlendirirsek, bence ortaya çok güzel bir malzeme çıkmış. Bu malzemeden faydalanmak da bizim elimizde diyebilirim..