Giriş Yap

Cahil Filozof

8.210 üzerinden
282 Puan · 54 İnceleme
88 syf.
·
1 günde
·
6/10 puan
Merhaba arkadaşlar: Eğitimimle alakalı bir eseri okumuş olmak güzel oldu. Sayfasından daha fazla bir bilgi bulunduran güzel bir kitap. Sıkmadan , yormadan okuttu. Kitapla Kalın
Reklam
156 syf.
Kitabı okurken, sık sık Spinoza’yı andıracak kadar yakın bir felsefi yorum ve metin yazımının, Voltaire’in üslubu ve ironi kurgusuna bezendiği güzel kitaplardan. Felsefi noktada hayatın anlamsal bütünlüğünü kendinde aramak-bulmak odaklı ele alınan konunun, Tanrı olgusuna hristiyanlık dışı (genel anlamda din dışı) bir perspektifle yaklaşarak, yaratıcı gücü insanın özünde keşfetme iradesi ön planda tutuluyor. Bu anlamda Spinoza panteizmine oldukça yakın bir yorumla inanç ve tanrı olguları ele alınmış. Eğer henüz okumadıysanız, karşınızda oldukça sorgulayıcı bir kitap ve nüktedan bir üslup göreceksiniz. İnsanın Tanrıyı kendi özünde bulma arzusu, isteği, dini makamlarca kabul görmeyen, herkesin tanrıyı bulamayacağı, ona ulaşamayacağı iddiası çerçevesinde lanetlenen bir tutumdur. Bu tutum kilise tarafından sergilenirken Voltaire, kilisenin bu ‘’komisyoncu’’ tutumuna oldukça esprili bir sorgulamayla karşı çıkmaktadır. Kitabın en güzel yanı ise ‘’Ben kimim?’’ sorundan asla ayrılmayışı diyebilirim. Savunurken de, güldürürken de, iddia ederken de sürekli ‘’ben kimim?’’ sorununun bilinçaltı ile yüzleştiriyor okuru. Kitabın adı olan Cahil Filozof tercihi de bu anlamda iki kelimelik derin ve geniş bir özet sunuyor.
Cahil Filozof
8.2/10 · 965 okunma
88 syf.
·
7 günde
·
Puan vermedi
Asıl ismi François-Marie Arouet, Fransız Devrimi ve Aydınlama hareketinde katkısı olan takma isim olarak Voltaire ismini kullanan filozof yazardır. Bu kitabında Descartes, Spinoza, Leobniz, Locke, Hobbes, Zerdüştler, Brahmanlar, Konfüçyüs, Epikuros ve daha nice filozof ve felsefi görüşe karşı kendi düşüncelerini yazmış. Genel olarak bilgi, ahlak, varlık felsefesi üzerine kendi görüşlerine değinir. Daha çok Tanrı'nın varlığını Ebedi Varlık'ı kabul etmiş, adalete inanan, ortak ahlaka önem veren bir kişilik olarak algıladım ben Voltaire'i. Bunların yanında da kendini Cahil Filozof olarak görüyor ve sözlerinin öğretici olmamasını hoşgörmemizi istiyor. Yine de hakikatin peşinden gitmemiz gerektiğini de savunuyor. "Hakikati arayacak her kim olursa olsun zulüm görecek. O halde karanlıklar içerisinde tembel tembel oturmalı mı? Yoksa hasedin ve iftiranın kendi meşalelerini yeniden yakmak için kullanacakları bir meşale mi yakmalı? Bana kalırsa, ben zehirlenme korkusuyla yemek yemekten ne kadar imtina edilmemesi gerekiyorsa, hakikatin de bu canavarlar karşısında o kadar saklanmaması gerektiğine inanıyorum."
88 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Hakikati arayacak her kim olursa olsun zülüm görecek. O halde karanlıklar içerisinde tembel tembel oturmalı mı? Yoksa Hasedin ve iftiranın kendi meşalelerini yeniden yakmak için kullanacakları bir meşale mi yakmalı? Bana kalırsa ben zehirlenme korkusuyla yemek yemekten ne kadar imtina edilmemesi gerekiyorsa, hakikatin de bu canavarlar karşısında o kadar saklanmaması gerektiğine inanıyorum. Bana madem insan özgür değil o zaman bütün bu Vaazın anlamı ne diye mi soruyorsunuz? Öncelikle ben size insan özgür değildir demedim. Ben insanın özgürlüğünün istemeyi istemek gibi hayali bir güçten değil, harekete geçebilme gücünden oluştuğunu söyledim. Kaldıki doğaya bağımlı olduğum için ebedi Tanrı’nın beni bu hayalleri kaleme almak için yarattığını, beş altı okuru bunlardan faydalanmak başka beş altı okuru ise bunları küçümsememek ve yığınla gereksiz yazının arasına terk etmek için yarattığını da söyleyebilirim. Şayet size hiçbir şey öğretmediğimi söyleyeceksiniz, daha en başta kendimi bir cahil olarak tanıtmış olduğumu hatırlatırım. Biraz yazarımızı tanıyalım önce . Voltaire ( 1694-1778); Fransız edebiyatının en önemli yazarlarından François -Marie Arouet eserlerinde kullandığı Voltaire mahlasıyla tanınmıştır. Eleştirel zekası ve hiciv ustalığıyla sivrilen bir yazar, neredeyse bütün edebi türlerde eserler vermiş olmasının yanı sıra döneminin siyasi kurumlarına ve popüler düşünce tarzlarına oklarını yönelttiği Felsefe sözlüğü ile bu alanda da etkili olmuştur. Fransız ihtilalinin Arife’sinde Avrupa medeniyetinin gelişimini etkileyenmızda da karşısında yurttaşlık hakları ve özgürlük düşüncesinin başyapıtları arasında yer alır. Cahil filozof Voltaire’nin yetmiş iki yaşında yazdığı emin oldukları ve hala şüphe duyduklarının bir kataloğudur. Ben kimim sorusundan başlayarak çıktığı yolculukta Descartes, Spinoza, Leibniz gibi düşünürlerin tezleri ile yüzleşir, kendinin ve başkalarının cehaletinden geçer ve aklın şafağına ulaşır. Voltaire her düşünürün felesefe yapmaya ilk başladığın da yaptığı gibi önce kendini cahil olarak tanımlıyor. Ve sorular sorarak cevaplarını bulmaya çalışıyor. Zaten sorgulama olmadan insan gerçeklere nasıl ulaşabilir ki ? Gerçekleri bulmak istiyorsak sorgulamaktan çekinmeyelim. Zaten benim düşüncem sorgulamayan insan cahildir. Kısa ama güzel kitap felsefe sevenler alıp okuyabilirler. Şimdiden keyifli okumalar diliyorum herkese!
Reklam
2
6
58 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42