Adı:
Cambazhane Köpeği
Baskı tarihi:
1973
Sayfa sayısı:
243
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Milliyet Yayınları
Baskılar:
Cambazhane Köpeği
Cambazhane Köpeği
180 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Michael isimli bir İrlanda köpeğinin deniz kaptanı sahibinden ve kardeşinden ayrılarak; Dag adında bir tayfa tarafindan manipüle edilerek sahiplenir. Birbirlerini gerçekten çok severler ve Dag onun içindeki cevheri keşfeder. Onun üzerinden para kazanmaya başlar. Böylece meyve veren ağaç taşlanır misali, onu elde etmek isteyenler çeşitli oyunlara baş vurur. Dag ile ayrılmak zorunda kalırlar ve Michael için bu kabusların başlangıcı olur.
Beyaz Diş' ve 'Vahşetin Çağrısı' kadar olmasa da, bir köpeğin yaşadıklarını çok güzel anlatıp; hayvanların duygularını adeta okuyucuya yansıtan, yaşatan bir eser olmuş. Belki de kısa olduğu için, belki de diğer iki kitabı önce okuduğum için, onları bir tık daha yukarıda gördüm, bilemiyorum.
Sirkte gösteri yapan hayvanlara yapılan işkence ile eğitim yöntemlerini okudukça kanım dondu, yüreğim ezildi. Bunun yanında Jack London'ın kalemine bir kez daha hayran oldum. Tek sıkıntı yayınevi kaynaklıydı. Kim, ne dedi? Ne zaman dedi? Anlamak mesele. İki kişinin diyaloğu bazen birbirine karışıyor. Yazım hataları çok fazla.
Okumanızı kesinlikle tavsiye edeceğim bir kitap, hem de her yaş için. Bunun yanında, var mı bilemiyorum fakat başka yayınevini tercih etmenizi öneririm.
180 syf.
·Puan vermedi
Bir köpeğin gözünden medeniyet... Insan ırkının hegemonyasının gezegende doğurduğu sosyal sonucları kıtalararası bir seyahat boyunca işleyen yazar bizi carpikliklarimizla yüzleştiriyor. Kavgalarımız tuhafliklarimiz ve merhametsiz katıligimiz... Cambazhane Köpeği bir köpeğin bazen bizden daha akıllı ve vicdanli olabilecegi üzerine dramatik bir hikaye
180 syf.
·Beğendi·9/10
Ne okudum ben? Yani...bunun bir çocuk kitabı olması gerekiyordu. Ve evet çocuk kitabı da...ama ben neden bu kadar dağıldım? Neden bu kadar mahvoldum?
Sanırım bunların hepsi Linda'nın suçu...yıllar evvel bana sırnaşmasıydı bugün bu kitabı okuduğumda bu kadar etkilenmeyecektim. Ya da bu tamamen #jacklondon suçu.
Kaçıncı kitabı artık saymıyorum. Ve yine etkileniyorum.
Diğer kitaplarında olduğu gibi bu kitabında da denizcilik yaşantısından izler taşıyordu. Bu sefer ki baş kahramanımız kitabın adından da anlaşılacağı üzere bir köpek. Michael.
Ya da Killiny-Boy.
Ve insanoğlunun en iyi bildiği şeyi yapıyor bu kitapta. Doğaya- sözüm ona- söz geçirmeye çalışıyor.
Eziyetler, dayaklar, hapis hayatı, doğal yaşamından koparılıp para ve hırs uğruna hayvanlara yapılan kötü muamele...Bir kez daha anlıyorsunuz Sirk - Hayvanat bahçesinde yaşanılanları. Ve bir kez daha nefret ediyorsunuz oralardan.
Bir kez daha korkuyorum insanoğlundan. Ceremesinden.
Seyirci, hayvanların numaralarını severek yaptıklarını, sahiplerine olan sevgi ve bağlılıkları yüzünden ölebileceklerini ve el üstünde tutulduklarını zanneder. Burada olup bitenleri görselerdi, kimse bizi kurtaramazdı.
Ona büyük bir kin besleyerek, istediklerini de yapmaya başladı. Ne var ki, kininden bezeleri normalden fazla çalışmaya başlayınca, kendisini zehirleme durumuna geçti. Bünyesi sağlam olduğundan, vücut dayandı buna, ama zararı aklında, ruhunda, karakterinde, beyninde gördü. Karamsarlaştı. Huysuz ve hırçın bir hayavn olup çıktı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Cambazhane Köpeği
Baskı tarihi:
1973
Sayfa sayısı:
243
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Milliyet Yayınları
Baskılar:
Cambazhane Köpeği
Cambazhane Köpeği

Kitabı okuyanlar 24 okur

  • Şadan Çağlar

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0