1000Kitap Logosu
Camideki Şair Mehmed Akif

Camideki Şair Mehmed Akif

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
8.7
3 Kişi
8
Okunma
3
Beğeni
256
Gösterim
271 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 7 sa. 41 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Yazar Yayınları · Mart 2009 · Karton kapak · 9789944061032
Mehmed Akif “önce inanmış adam” dı. Bu sıfatı önce gelmek kaydıyla şairdi, düşünürdü ve kalbi memleketi için çarpan biriydi. İnanmışlığı onun şiirini, hayatını, yaşayışını, şahsiyetini derinden etkilemişti. Şiiri tebliğ için, telkin için, düşünce için, toplumu iyiye götürmek için bir araç saymıştı Mehmed Akif. Kendi yüksek şiir kudretinin ihtirasını toplumun dertlerinin önünde tutsaydı, şüphesiz şiirde, şairlikte daha büyük muvaffakiyetler kazanırdı. Ama o mü’mindi, helkı en dertli günlerini yaşıyordu ve o, halkının dertlerini duyan ve duyuran bir muzdarip olmayı tercih etti. Camideki Şair, Milli Mücadele ya da Kurtuluş Savaşı’nda alışılmış resmi görüşün dışında bir çerçeveye oturduğuna dikkat çekerek Mehmed Akif’in bu süreçteki gerçek konumunun belirlenmesine de ışık tutmaktadır. Camideki Şair,’in yeni baskısı, ölümünden sonra da yaşayan bir şahsiyet olarak Mehmed Akif’i daha iyi anlamaya yardımcı olacak yeni bölümlerle genişletilmiş olarak sunuluyor.
Lale
bir alıntı ekledi.
Yönetimin bu sırada Sebilürreşad'a ihtiyacı kalmamıştır, çünkü zafer kazanılmıştır. Buna rağmen dergi zorluklarla katlanılarak çıkarılmaya çalışılır. Haftalık dergi aylık, iki aylık gecikmelerle yayınlanabilir. Bir sayısı Öğüt Matbaasında basılan dergi daha sonra Ali Şükrü Matbaası'nda basılmıştır. Mehmed Âkif'in Anadolu'ya birlikte geçtiği, muhalif mebuslardan Trabzon Mebusu Ali Şükrü Bey 27 Mart 1923'de Çankaya'nın Muhafız komutanı Topal Osman tarafından öldürülür. Yönetimin alacağı biçim kullanılan yöntemlerden anlaşılmaya başlanmıştır.
Mehmet Doğan
Sayfa 92 - Köprüyü Geçene Kadar
13
Lale
bir alıntı ekledi.
"Siyasetten, siyasetin sözünden, siyasetin mânasından, siyaset kelimesinin ağza alınan her harfinden, siyasetten hatıra gelebilecek her hayâlden, siyaset anılan her yerden, siyasete dair konuşan, öğrenen, onun mecnun ve akîli olan herkesten, siyaset kelimesinin aslından ve ondan türeyenlerden Allah'a sığınırım." -Şeyh Abduh
19
Lale
bir alıntı ekledi.
Bilhassa Ingiltere ile ilişkiler geliştikçe İslâmcılara ihtiyaç azalmış ve netice olarak belki de onların tepkilerini çekmemek için bu grup kenara itilmiştir. O sıralar dünyanın tek patronu konumunda olan Ingiltere'nin Lozan müzakerelerini nasıl yönlendirdiği bilinmektedir. Yeni Türkiye Devleti'nin hükümranlığı kabul edilmekle beraber, onun ekonomik kaynaklara sahip olması arzu edilmediği gibi, dünya siyasetinde rol oynayacak manevî güce sahip olması da istenilmemiştir. Bu yüzden Yeni Türkiye'nin modernleşme uygulamalarında, geniş kitlelerin desteğini alabilecek bir zemin oluşturmak yerine manevi yapı dışlanarak tepeden inmecilik yolu seçilmiş, zora dayandırılmıştır.
12
50 öğeden 11 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.