Can Veren Pervaneler

·
Okunma
·
Beğeni
·
27,6bin
Gösterim
Adı:
Can Veren Pervaneler
Baskı tarihi:
Temmuz 2014
Sayfa sayısı:
210
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055545963
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Babıali Kültür Yayıncılığı
Divan Edebiyatı, geçmiş kültürümüzün eşsiz ve engin hazinelerinden biridir.
Divan edebiyatını anlarsak kültürümüzü, neler kaybettiğimizi ve neleri kazanabileceğimizi çok daha iyi anlarız. İşte bu eser bu konuda tam bir rehber.

"Can Veren Pervaneler" unutulmaya yüz tutmuş muhteşem mirasımız Divan Edebiyatı'nı küllerinden yeniden doğurmaya namzet ve okuyan herkese can verecek bir eser…
Bir sebeple o kadar iltifat ettiği şair Bâkî'ye öfkelenen Kanuni merhum, şiir kudretini konuşturarak onu memleketine sürgün yönünde ferman ısdâr eder:

Tabii biri şairlerin sultanı biri de Osmanlı Sultanı fakat ikisi de gönüllerin sultanı olunca ortaya aşağıdaki şaheserler çıkmış: "Baki bed / Azm-i bülend / Bursa'ya red / Nefy-i ebed"

(Bâkî kötü adam; yüksek kararım odur ki -memleketi olan- Bursa'ya gönderilsin, bir daha da gözüm görmesin.)

Bu müstesna edebiyat için yine kendi kaleminden netice-i kelâm: "Geçmiş zaman olur ki hayâli cihân değer."
(Tanıtım Bülteninden)
210 syf.
·Beğendi·8/10
Gece gece analiz yazmaya güç yetiremem, ama denk geldiğim kitap Can Veren Pervaneler ise, kaldı ki müellifi de Hayati İnanç ise birkaç kıymetsiz düşüncemizi paylaşmadan durmak olmazdı.

İlkin, kitabı bırakıp Hayati hocayı araştırın. Sohbetini, üslubunu, ilmini, en hası da mütevazi yanını bir görün. Saatlerce konuşsun da bitmesin denilecek insanlardan olduğu kanaatindeyim. Diğer yandan divan edebiyatına olan yürekten aşkı ona kitabını kalemle değil, yüreğiyle yazmayı da nasip etmiş. Aslen avukat. Onu mesleğini icra ederken hayal etmek de kalbe dokunur. Geç tanısam da iyi ki tanıdım demekten kendimi alıkoymam. (Sosyal medya hesabının biyografi kısmına yazdığı not bile şahsiyetini ilan ediyor: "İnancım o ki, söz hayâtîdir.")

Esere gelirsek...
Divan edebiyatının inceliklerini, yazılanların derinini ve onun toplumsal bağlantısını sohbet ediyor gibi, az sonra çay soğuyacak fakat ne gam havasında anlatıyor. Hiçbir şey olmazsa bile kitabı edinip yakınınızda bulundurunca belli aralıklarla şiirler, gazeller ezberleme imkânı oluyor. Bu bile huzur veriyor.

Tavsiye ehli için dursun.
210 syf.
Bir beyit bir kişinin hayatını (Hayati İnanç) ne denli değiştirebilir ki? Buyrun öğrenelim.

Belki bilenleriniz vardır, kitabın yazarı Hayati Bey, asıl mesleği avukatlık olmasına karşın tam bir divan edebiyatı aşığı bir isim. Bu işe nasıl gönül verdiği ise bizler için ders niteliğinde bence. Kendisi henüz Hukuk Fakültesi öğrencisi iken (1981) bir Yargıtay kararında karşısına çıkan “müncer” kelimesinin anlamını merak eder ve bu arayış esnasında Recâîzâde Mahmûd Ekrem’e ait olan kendi deyimiyle nefis bir beyitle karşılaşır:

"Müncer olur mu yâ Rab bir subh-i inbisâta
Vahdet-gehimde böyle mahzûn geçen leyâlim”

Müncer : Dönüşmek, bir halden bir hale inkılâb etmek, bir süreç sonunda gelinen nokta.
Subh : Sabah
İnbisât : Bast’tan (ferah, rahat; tersi kabz=sıkıntı)
…geh : Mekan eki (nişangâh, tâlimgâh gibi)
[Vahdet-geh: Bir kişilik mekân, yani hücre]
Mahzûn : Hüzünlü
Leyâl : Leyl’ in çoğulu; geceler

[Yâ Rabbî bu hücremde geçirdiğim hüzünlü geceler, gün olur da ferah bir sabaha dönüşür mü?]

Bir kelimenin anlamını ararken diğer kelimelerinde anlamını öğrenip beyti kavrayınca bu işten büyük bir keyif alır ve kendini divan edebiyatına adar. Kitaba gelecek olursak Nabi’den İzzet Molla’ya, Muhibbi’ mahlaslı Kanuni’den, Avni mahlaslı Fatih Sultan Mehmet’e kadar onlarca şairin birbirinden güzel yüzlerce beyiti mevcut. Yazar bunları derlerken yukarıdaki beyitte olduğu gibi genellikle kelime anlamlarını güzelce izah edip sonrasında beyitlerin anlamını veriyor. Sonrasında kendi yorumlarıyla ve ilginç hatıralarıyla da destekleyip bize güzel bir imkan sunuyor.

Peki hediye bir kitap bir okurun hayatını nasıl değiştirebilir? Tabii ki divan edebiyatına olan hayranlığını ve ilgisini arttırarak :)
Kitabı büyük bir keyifle okudum, sizlere gönül rahatlığıyla tavsiye ediyorum. Bu güzel kitabı bana hediye olarak gönderen sevgili Ümmügülsüm'a da bu vesileyle tekrar teşekkür ediyorum. Biraz geç olsa da kitabı okudum ve söz verdiğim gibi alıntı paylaşırken de elimi korkak alıştırmadım. :))

Ve de son olarak yazarın kendi sesinden bir beyit hikayesiyle veda ediyorum. Keyifli okumalar dilerim. :)
https://www.youtube.com/watch?v=IHKFfqx6Yg8
210 syf.
·19 günde·Beğendi·10/10
Bazı kimselerin, yazıların insana iyi gelen yanları vardır. "Hayati İnanç"ı övmeye layık mı sözlerimiz bilemiyorum? Malum " Söz O'dur ki Hayati" kendileri...

Bitmesin, gönlüme şifa olsun diye peyderpey okumaya çalıştım.Benim gibi şaire, şiire ve gazele aşık biriyseniz okuyun vesselam...

Rabbim Hayati Bey gibilerin neslini çoğaltsın bizlerde nasiplenelim inşallah (amin)
210 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
Her kitaptan öğrenecek şeyler vardır ama bazı kitaplar vardır ki insanın yüreğine tesir eder ki "Can Veren Pervaneler"de bu kitaplardan. Din ve tasavvufun hayatın tecrübeleri ile birleştiği, insanın yüreğini karanlıktan aydınlığa çıkardığı eşsiz bir eser. İnsanoğlu sürekli bir arayış içindedir ama ne yazık ki hepimiz arayışı dışarda sürdürürüz hiç birimizin aklına gelmez içimize yüreğimize bakmak. Doğarken ağlayarak doğarız ölürken de ağlayarak mı gidelim işte tek gerçek varsa o da yaşam ile ölüm arasında ne yaptığımızdır. Bu köhne dünya kargaşası bizi niye gerçek emellerimizden böyle uzaklaştırıyor biz nerden geldiğimizi niye unuttuk yahut nereye döneceğimizi bildiğimiz halde niye bir hazırlık görmüyoruz işte "Can Veren Pervaneler"de bu nokta üzerinde yoğunlaşmış yüreğimizin pasını atacak huzur bulacağımız güzel bir liman. Divan şiirini Arap-Fars şiiri olarak gören zihniyete karşı Özümüze dönüş olarak atalarımızın bıraktığı miras olarak kucaklamak gerekmez mi ? Fatih Sultan Mehmet'in (Avnî) mahlası ile şiirler yazması, Kanuni Sultan Süleyman merhumun (Muhibbi) mahlasını kullanarak şiir yazması şiire, edebiyata verilen değerin göstergesi olarak yetmez mi bize ? Bu hayata geliş gayemizi tekrardan hatırlayarak güzele, doğruya ulaşabilme dileğiyle keyifli okumalar
210 syf.
·14 günde·Beğendi·10/10
Hep diyoruz; geçmişimiz diye, atalarımız diye... Ama bilmiyoruz ki tarihimizi ve dedelerimizden kalan nice zenginlikleri.
Divan edebiyatı da o zenginliklerin en güzeli imiş. Hani denir ya, bir milleti değiştirmeye dilinden başlarsın diye, aynen o şekilde olmuş. Bizim dilimizin zenginliğini almışlar ki elimizden, değerlerimizi unutalım, benliğimizi yitirelim diye.
İnsan bu kitabı okuyunca diyorki, günümüzdeki şairler de şair miymiş?
Kısacası defalarca okusamda bıkmayacağım, sıkılmayacağım bir kitaptı:)
210 syf.
Serinin ilk kitabı.. Dinlenme fasıllarında size eşlik edebilecek güzel bir eser. Muhtelif duyguların mükemmel tezahürlerini barındırıyor. Yer yer tekrarlar var ama bu tekrarların hatırlamak ve yeniden düşünmek açısından rahatsız etmediğini söyleyebilirim.
210 syf.
·20 günde·Beğendi·8/10
Hayati hocamın hayati sohbetlerini severek ve hayranlık ile dinliyordum. Eski kelimelere ve eski şiirimizdeki yüksek bilgi ve irfana olan ilgimden ötürü kitap olarak da okumak, daha iyi sindirmek istedim.

Kitapta yer yer tekrarlar var.

Sohbet havasında ve akıcı okunuyor.

Beyitlerden ezberleme ve durup dururken şöyle derin nefes alıp söyleme zevkini yaşamak istiyor insan. İki üç beyit ezberledim. Ama en büyük sıkıntı o mısraların kafada durmadan dönmesi tekrarlanması. Uykum kaçtı bir kaç kere ve zihnimde dönüp durduğunu fark ettim.

Hayati hocam çok hayati bir şey yapıyor ve bizi köklerimiz, değerlerimiz ile tanıştırıyor. Allah ondan razı olsun.

Mutlaka okunması gereken eserlerden bence ve 2. Kitaba başladım ben. Seriyi tamamlamayı çok istiyorum.
210 syf.
"En iyi öğrenme yolu, merak edip o işin peşine düşmek." diyerek anlamını bilmediği bir kelimenin peşine düştüğünde kendini bir deryanın içinde buluyor. O deryayı yudum yudum içiyor ve o deryadan katreleri  o güzelim sohbet tarzıyla bizlere sunuyor. Hayati İnanç Bey'in ismini çok duymuştum, ama kitaplarını okuma fırsatını bulamamıştım. Geçenlerde Hayati İnanç'ın bir videosunu izleyince, tamam okumalıyım dedim ve okudum. Yazar, kitapta divan edebiyatından seçme şiirler ve yer yer de ufak hikayeler anlatıyor bizlere...
210 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Divan edebiyatıyla bu kadar geç tanıştığım için çok üzüldüm.Kelimeleri anlamakta zorlandığım için bana anlaşılmaz geliyordu.Oysa bir anlam deryası varmış.İki mısra ile insan bir roman bir öykü yazar.Nasıl derinlikli duygular şimdi zamanla o duyguları anlamak o kadar zor ki.
Divan edebiyatının failun mefailun kalıbından ibaret olmadığını,divan edebiyatında neden roman öykü olmadığını anlamak isterseniz bu kitaba bir bakın derim .
210 syf.
·199 günde·Beğendi·7/10
Öğrencilik yıllarımda 'Aysel git başımdan, ben sana göre değilim' şiirinden önce daha çok merak ettiğim bir kültürdü divan edebiyatı. Cihana hükmeden otuz altı Osmanlı padişahının otuz üçünün divan edebiyatı ile haşır neşir olduğunu öğrendiğimden beri böyle bir medeniyetin mensubu olduğumdan onur duydum hep. Ancak divan edebiyatının 'mefulü mefailü failatün failün' den ibaret olmadığını, bilinç altımıza yerleştirilenin aksine aslında her beytin, her mısranın arka yüzünde derin mânâlar ihtiva ettiğini, kelimelerin hayati bir değere sahip olduğunu söyleyen Hayati İnanç, Can Veren Pervaneler kitabında bunu çok güzel ifade etmiş.

Kısacası Divan Edebiyatının eğitimde not sistemine dayalı bir şey olmadığını, severek şiiri okumanın lezzetini anekdotlar, manzumeler ve seyrüseferlerle herkesin anlayabileceği bir dil sadeliğiyle, yazarın kendi ifadesiyle 'Türkçenin Türkçeye tercümesiyle akıcı bir şekilde aktarıyor.

Diyor ki 127.sayfadaki Ziya Paşa'nın berceste mısrasında;
"Geçti gün ferdâyı ko sâat bu sâat dem bu dem"
(Dün geçti, yarın gelir mi gelmez mi belli değil, sâat bu sâattir, bu an)

Okumak için geç kalmayın, "Dem bu dem" dir.
210 syf.
·Beğendi·9/10
Yazarın okuduğum ikinci kitabı. Yine birbirinden enfes konuların gazellerle, kasidelerle ve beyitlerle açıklandığı mükemmel bir kitap. Bizim sahip olduğumuz kültürün ne kadar geniş ve incelikli olduğunu anlatan kasideler. Birbirinden güzel gazeller. Divan edebiyatından seçmeler. Kesinlikle okumanızı tavsiye ederim.
''Sanman taleb-i devlet ü câh etmeye geldik
Biz âleme bir yâr için âh etmeye geldik.''

( Bu aleme sanmayın ki makam, mevki elde etmek için geldik. Biz bu aleme bir yar için ah etmeye geldik. )
Deniz gibi büyük ve haşmetli olsan bile bir damla görünmelisin. Çünkü gülün kalbine girebilen çiy damlasıdır; okyanus oraya sığmaz...
''Sunar bir câm-ı memlû bin tehî peymâneden sonra
Döner vefk-i murâd üzre felek ammâ neden sonra''

( Üst üste belki bin tane boş kadeh gelir. Arkasından bir dolu kadeh sunar şartlar, etraf hayat... Ve senin muradına uygun döner felek amma neden sonra )

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Can Veren Pervaneler
Baskı tarihi:
Temmuz 2014
Sayfa sayısı:
210
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055545963
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Babıali Kültür Yayıncılığı
Divan Edebiyatı, geçmiş kültürümüzün eşsiz ve engin hazinelerinden biridir.
Divan edebiyatını anlarsak kültürümüzü, neler kaybettiğimizi ve neleri kazanabileceğimizi çok daha iyi anlarız. İşte bu eser bu konuda tam bir rehber.

"Can Veren Pervaneler" unutulmaya yüz tutmuş muhteşem mirasımız Divan Edebiyatı'nı küllerinden yeniden doğurmaya namzet ve okuyan herkese can verecek bir eser…
Bir sebeple o kadar iltifat ettiği şair Bâkî'ye öfkelenen Kanuni merhum, şiir kudretini konuşturarak onu memleketine sürgün yönünde ferman ısdâr eder:

Tabii biri şairlerin sultanı biri de Osmanlı Sultanı fakat ikisi de gönüllerin sultanı olunca ortaya aşağıdaki şaheserler çıkmış: "Baki bed / Azm-i bülend / Bursa'ya red / Nefy-i ebed"

(Bâkî kötü adam; yüksek kararım odur ki -memleketi olan- Bursa'ya gönderilsin, bir daha da gözüm görmesin.)

Bu müstesna edebiyat için yine kendi kaleminden netice-i kelâm: "Geçmiş zaman olur ki hayâli cihân değer."
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 1.183 okur

  • Birgül ALİKO
  • Sefa Koçak
  • Güzide Demirhan
  • Mihencam
  • GÖÇÜK HANIM
  • Uşa BAŞÜLMEZ
  • Gülistan Toplu
  • HAKAN GÜLLÜCE
  • Seher Çelik
  • Ali eren

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%14.3
14-17 Yaş
%7.1
18-24 Yaş
%42.9
25-34 Yaş
%28.6
35-44 Yaş
%7.1
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%50
Erkek
%50

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%56.9 (246)
9
%20.4 (88)
8
%14.4 (62)
7
%5.6 (24)
6
%1.9 (8)
5
%0.5 (2)
4
%0
3
%0
2
%0.2 (1)
1
%0.2 (1)

Kitabın sıralamaları