Çanak Çömlek Patladı

·
Okunma
·
Beğeni
·
917
Gösterim
Adı:
Çanak Çömlek Patladı
Baskı tarihi:
Şubat 2015
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754940435
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bilgi Yayınevi
Hepsi birbirinden güzel, hepsi birbiriyle yarışan bir öyküler demeti Çanak Çömlek Patladı. Okurlara, 'işte değişik bir mizah örneği' dedirtecek bu yapıt, 'Muzaffer İzgü mizahı' içerisinde yeni bir sentez damarının habercisi olarak da dikkati çekiyor. 
208 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Bir solukta okunabilecek bir kitap. İçerisinde günlük hayattan hikayeler mizahi bir dille yazılmış. Toplamda 25 öyküden oluşan kitap, o zamanın durumunu, yaşam şartlarını gözler önüne seriyor. Çocukken “Lüp Lüp Makinesi” ile birlikte almıştım. O zamanlar hangi sebeple yarım bıraktım bilmiyorum ama hem ortaokul çağlarında hem yetişkinlikte okunabilecek bir içeriğe sahip.

Seçimler olduğunda kısa bir süreliğine de olsa milletvekili kılığına bürünen “Seçimci Hüsnü Bey”; yolu olmayan, başvursalar da bir türlü yapılamayan şanssızların köyü “Yetimler Köyünün Yolu”; ayakkabıdan yana dertli ancak iki ya da üç yılda bir satın alabilen, aldığında da hep burnundan gelen Hulusi Bey'i anlatan “Tekme” ve içinde bulunduğumuz durumu biraz da olsa yansıtan “Mikropçuk” aklımda kalan öykülerden oldu. Mikropçuk, tam anlamıyla şimdiki baş belası şu virüs gibi olmasa da çağrışım yapıyor. Öyküde Mikropçuk ülkemizde zavallı bir duruma düşerken keşke bu virüs de aynı duruma düşüp bitse gitse diye umut ediyor insan. 1983’te ilk kez basılan kitap günümüzde güncelliğini koruyan konulara sahip. Hepsi akılda kalıcı değil ama saydıklarım beni etkileyen öykülerden oldu.

Çocukluğumda birkaç kez karşılaştığım, kitaplarımı imzalattığım yazarın ayrı bir yeri var. İletişim kurduğumuz insanlar daha farklı bir yere sahip oluyor. Keşke sevdiğimiz yazarlarla tanışıp kısa da olsa sohbet edebileceğimiz bir imkanımız olsa/olsaydı… Hayaller ve umutlar güzeldir…
208 syf.
·10/10 puan
Ne güzel bir kitaptı öyle tadı damağımda kaldı. Yurdumdan eğlenceli komik insan manzaraları. Herkese tanıdık gelen kişiler olaylar. Mizahın hakkı verilmiş ne varsa eskilerde var zaten

- N'oluyor lan Rahmi orada?
- Heç usta, gavurla yarenlik ediyoruz, dedi. Herife Türkçe öğretmeye çalışıyorum. Bak lan gavur, buna
kitap derler kitap kitap.
- Citap???
- Kitap kitap.
208 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Ülkemizin bir döneminin traji-komik fotoğrafı. Yazar insanın içine düşmüş olduğu kötü durumları yine insanın kendi kendine yaptığını anlatıyor. Hâlâ devam ediyor mu bu olaylar, okuyun siz karar verin. İyi okumalar!
208 syf.
·9/10 puan
Muzaffer İzgü'nün (Allah rahmet eylesin) çok keskin ve iğneli bir mizah yeteneği vardı. Bir yerde kara mizah diyebiliriz. Okurken hem eğlendirir, güldürür hem de düşündürürdü. Kısa kısa kitapları vardır. Her kitabında ufak mizahi yazıları vardır. Düşünce dünyanıza iyi gelecek, espri zekanızı geliştirecek kitaplardır. Arada bi gülmek için ve hayırla yad etmek için okuyun be. Bişey kaybetmezsiniz çok şey kazanırsınız
208 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Kafa dağıtmak için mizah kitabı ararken denk geldiğim ve mizahın hakkını sonuna kadar veren çeşitli öykülerden oluşmuş bir kitap. Gerçekten böyle kaliteli mizah kitapları bulmak zor bu yüzden kitapta mizahı çok tercih etmem ama bu kitabı okumanızı kesinlikle tavsiye ederim.
208 syf.
Şu sıkıntılı günlerimde daralan ruhuma ilaç gibi geldi. Harika tadı damağınızda, izi yüreğinizde kalacak bir mizah kitabı. Öykülerden oluşan bu kitap akıcılığıyla, güldürürken düşündürmesiyle sizleri büyülecek.
208 syf.
·53 günde·Puan vermedi
Bu kitabı, mola ihtiyaçları duyduğumda ara ara okudum. Hikayelerden oluşu buna müsaade ediyordu. Muzaffer İzgü de .Aziz Nesin gibi mizah yoluyla toplumumuzda aksayan yönleri işaret eder ama tarzı Nesin'e göre daha yumuşak bence.

İÇİNDEKİLER
- Merhabalar Efendim
- Aman Beyefendi
- Kaç Tür Kebap Olduğunu Düşünmek
- Duvardaki Fotoğraf
- Otuz Üçüncü Dakika
- Seçimci Hüsnü Bey
- Boşluk Müdürü
- Öküz Parası
- Bereketli Ürün
- Yetimler Köyünün Yolu
- Yoğurtlu Saldırı
- Smokinli Köy
- Mehmet Hergelesi
- Kötü Yemek Rejimi
- Mikropçuk
- Hostes Kızlar
- Sen Bunu Yiyemezsin
- Bakan Koltuğu
- Yangında ilk Kurtarılacak
- Tekme
- Vatandaşı Bekletmesini Bilelim
- Sabır Bey
- Fiş Şakir
- Okul Aile Birliği
Sen de buna inanıyorsun ha, karının maskesine, oynadığı oyuna gerçekmiş gibi, hem de içinde rol alarak inanıyorsun ha? demek şekerim diyor ha, demek şekerim diyor ha, düşünsene bir, senin o şebek suratının neresi şeker olur, hiç aynaya bakmadın mı?
Yok yok, düşünmemeliyim. Düşünürsem suç olur. Kaçıncı madde hele? Hiç mi hiç düşünmemem gerek. Böyle beynin düşünme merkezi için dıştan kumandalı bir aygıt olacak, basıvereceksin düğmesine, tamam, beyin hiç düşünmeyecek. Aaa, yoksa bunu düşünmem de mi suç?
Madde bir: Hiç bi kimse hiç bi kimsenin yanında muhtar Yelli Bekir’in aleyhinde söz etmeyecek. Böyle sözler etmek yasak. Eden, dinleyen, bu işe kahvesinde izin veren kahveci, dükkânında konuşturan berberci, milli iradeye karşı geliyor diyerekten cezaya çarptırılacaktır.
Madde iki: ...
Madde üç: ...
Madde dört: Muhtarın malı çok, bu köyde yoksul çok demek yasak. Ki bu köy halkı arasında zengin yoksul ayrılığı gayrılığı olacağından çok yasak. Herkes, her yerde, tıpkı camide olduğu gibi, “Çok şükür Allahıma, Allah dinden imandan ayırmasın, bize bu dünyanın zenginliği çook bilene” diyecek. Bu maddeye uymayanları kırklara karıştırmadan beter ederim vallaha.
Hiç denedin mi, parasız git bir ay başı eve, veya ben bu ay hiç çalışmayacağım, yan gelip yatacağım de. Bak bakalım o zaman ne olacak, o seni çok seven karın bakacak mı yüzüne? Aslında o sana değil, paraya bakıyor.
Ulan iyi has da niye bu gâvur avratlarının bacakları böyle gamış gibi, incecik, bi kezinde Isdanbıl’a gitmiştim, ordaki gâvur garılarının bacakları da böyle gamış gibiydi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Çanak Çömlek Patladı
Baskı tarihi:
Şubat 2015
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754940435
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bilgi Yayınevi
Hepsi birbirinden güzel, hepsi birbiriyle yarışan bir öyküler demeti Çanak Çömlek Patladı. Okurlara, 'işte değişik bir mizah örneği' dedirtecek bu yapıt, 'Muzaffer İzgü mizahı' içerisinde yeni bir sentez damarının habercisi olarak da dikkati çekiyor. 

Kitabı okuyanlar 112 okur

  • tulayy7
  • Ebrar
  • Sultan Aygün
  • Pınar
  • Emre SEFER
  • Dark
  • Derya
  • Nur Dağlı
  • Asiye Yıldız
  • merve

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%22.2 (6)
9
%18.5 (5)
8
%22.2 (6)
7
%25.9 (7)
6
%3.7 (1)
5
%7.4 (2)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0