1000Kitap Logosu
Çanakkale 1915
Çanakkale 1915
Çanakkale 1915

Çanakkale 1915

Bir Ulu Destan

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.7
26 Kişi
97
Okunma
16
Beğeni
624
Gösterim
296 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 8 sa. 23 dk.
Adı
Çanakkale 1915 (Bir Ulu Destan)
Basım
Türkçe · Türkiye · Yediveren Yayınları · Ekim 2014 · Karton kapak · 9786055011413
Yıl 1915… Yer Çanakkale… Bu sene onlarca okul mezun veremeyecek!.. Bu sene binlerce evlat kara toprakla buluşacak!.. Ve bu sene bastığınız yer toprak değil, vatan kalbi olacak!.. Türkün fedakârlığı ve sarsılmaz inancı bu cephede bir vatan yarattı. "Türkler, Çanakkale'yi zorlayan çağının en ileri tekniğine sahip güçler karşısına âdeta bir kale gibi dikilmişlerdir." -Churchill- "Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur." -M. Kemal Atatürk- "Çanakkale müdafaası, üç mucizeler muharebesidir: Hâli kurtardı; maziye hamaset ve azametini iade etti; vatanımızı bir vatanı ebedî yaptı." -Sami Paşazade Sezai- "Çanakkale Savaşları, modern savaş tarihinde birleşik kara ve deniz savaşların başlangıcı ve ilk örneğidir." -Japon Prof. Dr. Em. Krg. Hideo Miki- (Tanıtım Bülteninden)
5 mağazanın 5 ürününün ortalama fiyatı: ₺18,73
8.7
10 üzerinden
26 Puan · 8 İnceleme
296 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Bu bir araştırma kitabı fakat tarihlere boğulmuş,sıkıcı bir tarih kitabı gibi düşünmeyin.Yaşanılan gerçekleri sade bir şekilde en çarpıcı noktaları ile okuyucuya aktarıyor. Bu topraklarda yaşayıp da 1.Dünya Savaşı'nda Çanakkale"de yaşanan deniz harbi ve sonrasında Gelibolu Yarımadası'daki kara harbini bilmeyen var mıdır? İngiltere,Fransa'nın "hasta adam"olarak nitelendirdiği Türk Devleti topraklarını paylaşmak için zamanın geldiğini düşünerek attıkları adım onlar için büyük bir hezimet olmuştur. Çanakkale-Gelibolu Cephesi Birinci Dünya Savaşı'nda en büyük hesaplaşma noktasıdır.Dünyanın her yerinden toplanan askerlere,gemilerine,toplarına,silahlarına rağmen tarihin bu en kanlı ve büyük saldırısında yenilgiye uğrarken aynı zamanda büyük bir insanlık dersi alarak, savaşta her şeyin mûbah olmadığını da öğrenerek ayrılırlar cepheden. Kitapta İtilaf Devletleri'nde savaşa katılmış isimlerin de yazılan destana tanıklıklarına,hatıralarına, günlük ve notlatına da yer verilmiş.Ayrıca perde arkasında yaşananları da okuyabiliyorsunuz.Kitabın sıkıcı olmaması,akıcı bir okuma sunmasında bu bölümlerin etkisi büyük. Orta okuldan itibaren okutulması gereken hem tarihe basitçe değinmiş,hem de derinlemesine hissedilecek duygular yaşatan bir araştırma kitabı.Çok çok tavsiye ederim.
Çanakkale 1915
8.7/10
· 97 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
8
kitapdostu
Çanakkale 1915'i inceledi.
296 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Yıl 1915… Yer Çanakkale… Bu sene onlarca okul mezun veremeyecek!.. Bu sene binlerce evlat kara toprakla buluşacak!.. Ve bu sene bastığınız yer toprak değil, vatan kalbi olacak!.. Türkün fedakârlığı ve sarsılmaz inancı bu cephede bir vatan yarattı. "Türkler, Çanakkale'yi zorlayan çağının en ileri tekniğine sahip güçler karşısına âdeta bir kale gibi dikilmişlerdir." Churchill "Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur." M. Kemal Atatürk "Çanakkale müdafaası, üç mucizeler muharebesidir: Hâli kurtardı; maziye hamaset ve azametini iade etti; vatanımızı bir vatanı ebedî yaptı." Sami Paşazade Sezai "Çanakkale Savaşları, modern savaş tarihinde birleşik kara ve deniz savaşların başlangıcı ve ilk örneğidir."
Çanakkale 1915
8.7/10
· 97 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
Cansu eroğlu
Çanakkale 1915'i inceledi.
296 syf.
·
10/10 puan
Normalde tarih kitapları sevmem ama bu kitabı çok severem ve sıkılmadan okudum. Kitap gerçekten de bir ulu destan. Okuyun okutturun. Şiddetle tavsiye ederim. Tarihimizi sıkıcı bir hal almadan çok severek okutan bir kitap olmuş
Çanakkale 1915
8.7/10
· 97 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
9