Çanakkale Destanı Gerçek Efsanelerin Öyküsü

9,3/10  (10 Oy) · 
31 okunma  · 
6 beğeni  · 
600 gösterim
Kendisinden her bakımdan üstün düşmana karşı Osmanlı Devleti’nin son kalesi İstanbul’u kaybetmemek için canını dişine takarak yaptığı, âdeta küllerinden yeniden doğduğu zaferdir.Çanakkale Savaşı, bir dizi yenilgi ve başarısızlıklardan sonra gelen büyük bir zaferdir. Kendisinden her bakımdan üstün düşman karşı Osmanlı Devleti’nin son kalesi İstanbul’un ele geçmemesi için canını dişe takarak yaptığı, âdeta küllerinden yeniden doğan bir Anka kuşu gibi var olduğu bir zaferdir. Bu zaferülkenin kaymak tabakası denilen okumuş gençleri feda ederek kazandık.
Bu kitabı okurken; Mehmetçiğin savaşta bile düşman askerine olan merhametine şahit olacak, 276 kiloluk mermiyi kaldıran, Seyit Onbaşı’ya hayran kalacak, Nusrat Mayın Gemisinin, o boğazı düşmana dar eden ufacık bir geminin hikâyesini okurken, gözyaşlarınızı tutamayacaksınız…
Bu kitabı okurken; Seddülbahir’deki çarpışmada tüfeği bozulunca, öfkeden deliye dönen Mehmet Çavuş’un düşmana taşla, kürekle saldırışını, gözlerinizin önüne getirecek, Ertuğrul Tabyası’nda küçük bir destan yazan Ezineli Yahya Çavuş’un takımıyla tam 15 saat 2.500 düşman askerine karşı koyarken, sadece sabah bombardımanında siperlerine atılan 4.650 adet top mermisinin sayısında ürküp, titreyeceksiniz…
Bu kitabı okurken; adını raporlara yazmaktan çekinen Mahmut Sabri’yi, savaş esnasında bile “Bu koca gövde ile siper almak zor oluyor” deyip de ayakta duran Binbaşı Halis Beyi, emrindeki subaylara “Ben size ölmeyi emrediyorum!” diyen Yarbay Mustafa Kemal’i gözlerinizin önüne getirecek, ölme emrini yerine getirmek için birbiriyle yarış eden askerlerimizi hatırlayacak, o anları yaşayacak, toprakların değil, ağaçların, denizin bile titrediğini sanacaksınız…
Bu kitabı okurken, Çanakkale Destanı’na tanıklık edeceksiniz…
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2006
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  975-263-393-5
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Volkan Akbaba 
15 Nis 00:32 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

Çanakkale Savaşı'na ait güzel bir tarih-araştırma kitabı. Bu kitapta savaşa dair yaşananları, isimsiz kahramanların verdiği mücadeleyi, vatan savunmasını, azmini, gücünü ve aynı zamanda merhametini de okuyacaksınız.

Yonca YAVUZ AKÇAY 
03 Kas 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 10/10 puan

ÇANAKKALE GEÇİLMEZ. Her kitabı ayrı bir güzel, her yazardan ayrı bir tat. Çanakkale geçilemez. Çanakkale eşşsiz bir şehir, eşsiz bir tat, eşsiz bir tat, eşsiz bir koku....

Oguzhan Cinbat 
28 Oca 01:52 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çok güzel bir araştırma eseridir.Atalarımızın çektiği sıkıntıları okuyunca duygulanmamak elde değil.Kitap bu sitede çok fazla okunmamış ama herkesin okumasını tavsiye ediyorum.

Kitaptan 2 Alıntı

Volkan Akbaba 
14 Nis 22:00 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Son
I. Dünya Savaşı'nda Marn muharebeleri o güne dek en kanlı savaş olarak biliniyordu. Kilometrekare başına 38 ölü düşüyordu. Bu sayı Çanakkale muharebelerinde kilometrekareye 252 kişi idi.

Çanakkale Destanı, İsmail Bilgin (Sayfa 208 - Timaş Yayınları)Çanakkale Destanı, İsmail Bilgin (Sayfa 208 - Timaş Yayınları)
Volkan Akbaba 
13 Nis 16:29 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Gerçekten de Çanakkale Seferi'nin kolay olacağı düşünülüyordu. Zira Balkanlar'da yenilmiş bir ordu vardı. Bu ordu kendilerine karşı koyamazdı. Ancak Türk askeri Balkan Savaşı'nın küllerinden bir Anka kuşu gibi doğmuş, bu yenilginin üzerine bir destan yazmıştır.

Çanakkale Destanı, İsmail Bilgin (Sayfa 137)Çanakkale Destanı, İsmail Bilgin (Sayfa 137)