Çanakkale Geçilmez Bir Destanın Öyküsü

7,8/10  (21 Oy) · 
83 okunma  · 
18 beğeni  · 
1.216 gösterim
Harita ve fotoğraflarla desteklenen Çanakale Geçilmez, titiz bir çalışmanın ürünü. Kitapta, "Bu vatan ya senindir ya da hiç kimsenin!" şiarıyla kazanılan Çanakkale Savaşı'nın sebepleri, sonuçları, düşman kuvvetlerin sahip olduğu muazzam silah gücü, savaşta yaşanan duygulu anlar, Anadolu insanının cesareti, fedakârlığı, vatan sevgisi ve sabrı tüm canlılığı ile satırlara yansıtılıyor.

Mehmetçiğin eşsiz kahramanlığını ve fedakârlığını ortaya koyan Çanakale Geçilmez, tarihini araştırmayı sevenler, ecdadının fedakârlıklarını, o engin merhametini merak edenler ve atalarına vefa borcunu bir parça da olsa ödemek isteyenler için vazgeçilmez bir eser.

Var Olma Mücadelesini Yansıtan Birkaç Satır

Çanakale Geçilmez, arkadaşı Emin'e "Yaz gelecek, kış gelecek, yağmur yağacak, çiçekler açacak, ot bitecek, çalı bitecek üstümüzde. Her gün biraz daha toprağa karışacağız. Nasıl dövüştüğümüzü anlat, anlat atanın, obanın başını eğdirmediğimizi" diyen isimsiz kahramanların, ölüme gidilen, ölümden dönülen yerler olan siperlerin hikâyesi...

Çanakale Geçilmez, "Çekiyorum tetiği... Çekiyorum... Çekiyorum... Tüfek patlamıyor, ateş etmiyor... Tüfek bozuldu herhalde dedim, bak hele dedim yanımdaki arkadaşıma, benim tüfek bozulmuş... Bir baktı benden yana. Senin parmak gitmiş... dedi" diyerek yaptığı o büyük fedakarlığı, mahcup bir şekilde anlatan Ezineli Halil'in hikâyesi...
(Tanıtım Yazısı'ndan)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9799752631402
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Bengisu AKDOĞAN 
 17 Şub 22:00 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap mehmetçiğin yurdumuz için karşılıksız çıktığı savaşı anlatıyor.Mehmetciğin yurdumuz icin yaptığı iyiliği. Boş zamanlarimizi doldurmak için bir fırsat gibi aslında.Elimden bırakamadığım bir kitap.

Kitaptan 2 Alıntı

Kemal EFE 
30 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Onu, bir Türk yüzbaşının çadırına götürürler. Yüzbaşı, Teğmen İden'in(Esir İngiliz Subayı) elini sıkar, oturması için bir sandalye gösterir. İşaretle anlaşırlar. Bir er üç dilim ekmekle bir tas çorba getirir. Yüzbaşı işaretle Teğmene çorbayı içmesini söyler. Teğmen bunu esir çorbası zanneder ve içer. Ancak Yüzbaşının cebinden çıkardığı kuru peksimeti yediğini gören İden, onun kendisine kendi çorbasını verdiğini anlayacaktır.

Çanakkale Geçilmez, Recep Şükrü Apuhan (Sayfa 159)Çanakkale Geçilmez, Recep Şükrü Apuhan (Sayfa 159)
Kemal EFE 
30 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Bu yaşananlar efsane değil gerçektir ve Çanakkale gerçeğini efsaneler de kıskanmıştır.

Çanakkale Geçilmez, Recep Şükrü ApuhanÇanakkale Geçilmez, Recep Şükrü Apuhan