Giriş Yap

Çanakkale İçinde

Çanakkale Destanı 3

Bir süngü harbi sırasında, yaralılar arasında Salih Çavuşu gördüm. Kanlar içindeydi. Koynunda çıkardığı Kur'ân-ı Kerîmi okumaya çalışıyordu. Tuhaf olan şey gözünden süngülenmiş olmasıydı. "Ne yapıyorsun Salih Çavuş?" diye sordum. "Kur'ân okuyorum tertibim. Anamın emanetiydi bu Kur'ân. Anam; 'Oğlum al bu Kur'ânı, yanında bulunsun. Sen Allah'ın kitabıyla ol ki O da seninle olsun. Allah sana yeter. ' dediydi." dedi. Salih Çavuş bunları söylerken son nefesini verdi. Rabbiyle olma şerefine erişti. Elindeki Kuran'ı aldım, açıktı. Bir ayetin üzerine kan damlamıştı. Bu ayet, Âl-i İmran suresinin 173. ayetiydi: " Onlar ki, bazı kimseler kendilerine: “Düşmanlar sizinle savaşmak üzere ordular topladı, onlardan korkun!” dediklerinde, bu onların imanını bir kat daha artırdı da: “Allah bize yeter, O ne güzel vekîldir!” mukabelesinde bulundular.
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Bir keresinde İngiliz donanması top atışları ile bize son derece ağır kayıplar verdiriyordu. Böyle bir atıştan sonra, aynı birlikte silah arkadaşım olan Recep Eniştemi iki ayağı kopmuş hâlde çalıların üzerinde gördüm, henüz sağ idi. Yanına kadar gidebildim. Onu o vaziyette görünce ağlamaya başladım. Recep Eniştem: "Kardeşim niçin böyle ah edip ağlayıp benim ciğerimi dağlarsın! Allah'ım verdiğine merhaba!
Burası düşmanın bizden dersini en çok aldığı yerdir.
-Kızım dur bir şey soracağım. -Buyur emmi -Kimlerdensin sen? -Büyükkayalardanım. -Babanın adı nedir kızım? -Oğuz! -!.... -Baban köyde mi? -Yok, cephede kaldı dönmedi. Adam bir an durdu. Gözlerinden şapır şapır yaş dökmeye başladı. Ayşe, adamın hâlini görünce meraklandı. -Hayırdır emmi niye ağlıyorsun? -Yavrum demek kocaman kız oldun ha? -.......! -Kızım, ben senin babanım!
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Metin ol kızım. Cepheye dört yiğit göndermiş oluyorsun. Bu gurur sana yeter. Sabret. Allah sabredenlerle beraberdir.
Reklam
·
Reklamlar hakkında
27 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.28.14