Canavarlar Denizi (Percy Jackson ve Olimposlular 2)

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.193
Gösterim
Adı:
Canavarlar Denizi
Alt başlık:
Percy Jackson ve Olimposlular 2
Baskı tarihi:
2005
Sayfa sayısı:
281
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051110462
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Egmont
Bir gün birisi çıkıp size Antik Yunan tanrılarının hala hayatta olduklarını söylese ne yapardınız? Ya ailenizden birinin bu tanrılardan biri oldugunu öğrenseniz? Olağanüstü güçlere sahip olduğunuzun farkına varsanız?
(Tanıtım Bülteninden)
Percy Jackson serisinin heyecan dolu ikinci kitabı.. Bu kitapta Melez Kampı sınırlarının zayıflamasını düzeltmek için Canavarlar Denizi'nde ve oraya giderken yaşanan olaylar yine Percy'nin ağzından anlatılıyor. Sonu da bir hayli beklenmedik bitiyor...
Canavarlar Denizi'ne uzun bir yolculuk ve büyük aile sırları Percy'nin hayatını cehenneme çevirecek.Bir Yunan tanrısının oğlu olmak bir şeref mi yoksa başına bir belamı olacak,işte bu kitapta belli oluyor.
Serinin ikinci kitabı. Melezler kampı tehlike altında ve bizim Percy kampı kurtarmak için yeni bir maceraya atılıyor. Aynı zamanda kankisi Kıvırcık'ı da kurtarması gerekiyor. Finalde güzel bir sürpriz bizi bekliyor. Hikaye akışı güzel. Okumanızı öneririm.
İlk kitabı bitirdim ve hızımı alamadım.Bu kadar yoğun olduğum bir dönemde bile bana kendini okuttu.Kitaplara çok beğendiğim halde 9 puan veriyorum çünkü 10 puan verdiklerimin benim için ayrı yeri olan kitaplar olmasını istiyorum.Bilemiyorum belki daha sonradan 10 a çeviririm.
Canavarlar denizine yapılan nefes kesici yolculuk gerçekten mükemmeldi. Riordan'ın yeni eklediği karakterleri sevdirmesi beni en çok etkileyen şey oldu. Kitabın sonundaki sürpriz ise insanı bi an önce üçüncü kitabı okumaya zorluyor.
bu kitap ilkine göre biraz daha akıcı ve anlatımı filan daha iyidi yeni gelen karekterler filanda güzeldi
Bu kitap seride bana göre en sıkıcı kitaptı. Daha çok Annabeth karakteri yer edilmesine göre sıkıcı geldi. Annabeth ve Percy'nin arkadaşlığı, kitabın en son sayfaları üçüncü kitaba geçmek için heyecan kattı.
Bu kitap serinin ilk kitabına göre benim için daha az heycanlıydı ama tabi ki de küçük de olsa heycanlandığım yerlerden biri canavarlar denizinde içinde Percy Annabeth in de bulunduğu Aresin kızı Clarisse nin konturolinde ki savaş botunun patlaması ve makine dairesinde bulunan Percy nin erkek kiklop kardeşi Tyson nın ateşe dayanıklı olmasına rağmen öldüğünü sandığım yerdi
-Spoiler İçerir-
Yarı tanrı Percy’nin maceraları, Canavarlar Denizi ile devam ediyor! Bütün sene Percy için oldukça sakin geçmiştir. Hiçbir canavar Percy’e saldırmamış, onun hayatını tehdit etmemiştir. Ama okulun son günü olanlarla birlikte kahramanımız bir okul yılını daha sorunlu bir şekilde kapatmıştır.

Yarı tanrıların bir sığınak ve eğitim merkezi olarak gördükleri Melez Kampı sınırları zayıflamaktadır. Kampın sınırlarını koruyan ağaç zehirlenmiş ve bütün melezler hayatları tehlike altındadır. Percy bir kez daha kampa dönerken, en yakın arkadaşı satir Kıvırcık’ın da başının dertte olduğu hakkında rüyalar görmektedir.

Bu sırada okulun son günü çıkan arbedede kendisine yeni bir dost kazanır: Tyson. O bir kikloptur. Yani bizim bildiğimiz adıyla ‘Tepe Göz’. Doğa ruhları ve tanrıların meyvesi olan bu kikloplar, genel olarak kötü canavar sınıfına girmektedir. Ancak Tyson onlardan birisi değildir.

Annabeth, Percy ve Tyson Melez Kampı’na ulaştıklarında değişen tek şeyin Thalia’nın ağacı olmadığını anlarlar. Kherion ağacı zehirlemekle suçlanmış, yerine başka birisi atanmıştır. Kherion ise sürülmüştür.

Percy ve arkadaşları Kıvırcık’ın nerede olduğunu öğrenmeye çalışırken, bir yandan da Melez Kampı’nı kurtarmanın planlarını yapmaktadır. Rüyalar sonucunda Percy ile bir bağ kurmayı başaran Kıvırcık, nerede hapis tutulduğunu arkadaşına gösterir. Kıvırcık, Tepe Gözler’in ilki ve en gaddarı olan Polyphemus’un eline düşmüştür! Ve bu kiklop ile evlenmezse akşam yemeği olması oldukça olasıdır. Ancak ne yazık ki bu canavarın bulunduğu ada Canavarlar Denizi’nin ortasındadır!

Rick Riordan, gerçek ile mitolojiyi harmanlarken Canavarlar Denizi’ni de es geçmemiştir. Burası bizim bildiğimiz adıyla ‘Bermuda Şeytan Üçgeni’dir. Percy, Annabeth’den duyduğu bir efsaneden yola çıkarak ‘Altın Post’un Kıvırcık’ı esir tutan canavarın elinde olduğu kanısına varır. ‘Altın Post’ her şeyi iyileştirebilen, ancak yıllardır kayıp olan büyülü bir nesnedir. Percy o adaya giderek, bir taşla iki kuş vurmak istemektedir.

Ancak yeni kamp müdüründen görev için kendilerine izin çıkmaz. Üstelik bu iznin kendilerine çıkmadığı gibi, bir de Clarisse adındaki son derece nefret uyandıran bir kıza verilmesi işleri daha da karıştırır. Her şeye rağmen Percy ve arkadaşları Kıvırcık’ı ve kampı kurtarmak için bu yolculuğa çıkmak zorundadırlar.

Ve tanrı Hermes’in yardımıyla bu zorlu yolculuk başlar. Canavarlar Denizi üzerindeki onlarca canavarla baş etmenin zorluğunun yanında, kahramanlarımız bir de yeniden geri dönmeye çalışan Kronos’un planlarını engellemeleri gerekmektedir.

Su gibi akıp giden bu macerada; Kherion hakkında çok önemli bir bilgi de öğreneceksiniz. Ki bu bilgi olayların gidişatıyla doğrudan orantılı olacak.

Her şeyin birbirine girdiği bugünlerde kahramanlarımız başarıya ulaşabilecek mi? Bunu kitabın son sayfasına kadar öğrenemeyeceksiniz. Gerçi ‘başarı’nın kime ne ifade ettiği de belli olmamaktadır. Çünkü açılan kartlar son sayfaya kadar değişecek, değişecek ve değişecektir. Kronos bu defa gerçekten dünyaya dönmek istemektedir.
Seriye dur durak bilmeksizin devam ediyorum! :) Filmlerini de izledim kitaplar bitince fakat bayağı fark vardı. :/ Çok keyifli bol maceralı bir seri iyi ki almışım. :) Bu kitapta büyük bir mucize gerçekleşti bakalım bu mucize kehanetleri nasıl etkileyecek :O
Serinin 2. Kitabı bitti. Percynin bu kitaptaki hedefi Kıvırcık’ı ve Melez Kampı’nı kurtarmak. Bunun içinde altın postu alması gerek. Annabethle beraber nefes kesici bir maceraya atılıyorlar. Kitap Şimşek Hırsızı kadar etkileyici değildi ama Gine’de güzeldi
Kesinlikle etkileyici yunan mitolojisine ilgi duymamı sağladı, tüm serisini okudum. Fantastik kitap sevenler için okunması gereken bir kitap. Unutmayacağım kitaplardan biri.
Percy yedinci sınıfı bitirebilir. Gözlemeler mavi olabilir. İşte bunun gibi böyle ufak mucizeler...
Ne diyeceğimi bilemiyordum. Tavana diktim gözlerimi; Thalia'nın ağacı ile beraber ben de yavaşça ölüyordum sanki.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Canavarlar Denizi
Alt başlık:
Percy Jackson ve Olimposlular 2
Baskı tarihi:
2005
Sayfa sayısı:
281
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051110462
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Egmont
Bir gün birisi çıkıp size Antik Yunan tanrılarının hala hayatta olduklarını söylese ne yapardınız? Ya ailenizden birinin bu tanrılardan biri oldugunu öğrenseniz? Olağanüstü güçlere sahip olduğunuzun farkına varsanız?
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 832 okur

  • Sıla Akyüz
  • Eustass Kidd
  • Helin Öztürk
  • İlayda Erden
  • Melih Kaya
  • Ahmet Türkben
  • damla
  • Phula khan
  • Nino Black
  • İbrahim Can

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.7
14-17 Yaş
%29.9
18-24 Yaş
%44.8
25-34 Yaş
%10.3
35-44 Yaş
%4.3
45-54 Yaş
%2.1
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%2.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%73.3
Erkek
%26.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%46.2 (96)
9
%18.3 (38)
8
%19.2 (40)
7
%9.1 (19)
6
%3.4 (7)
5
%1.9 (4)
4
%1 (2)
3
%1 (2)
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları