Canavarlar Denizi (Percy Jackson ve Olimposlular 2)

·
Okunma
·
Beğeni
·
7,5bin
Gösterim
Adı:
Canavarlar Denizi
Alt başlık:
Percy Jackson ve Olimposlular 2
Baskı tarihi:
2005
Sayfa sayısı:
281
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051110462
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Egmont Yayıncılık
Baskılar:
Canavarlar Denizi
Canavarlar Denizi Hc
The Sea of Monsters
The Sea of Monsters
Bir gün birisi çıkıp size Antik Yunan tanrılarının hala hayatta olduklarını söylese ne yapardınız? Ya ailenizden birinin bu tanrılardan biri oldugunu öğrenseniz? Olağanüstü güçlere sahip olduğunuzun farkına varsanız?
(Tanıtım Bülteninden)
296 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10 puan
Merhaba herkese! Bugün Canavarlar Denizi’ni -benim iki kere rekor kırdığım kitabı- inceliyorum. Açık konuşmak gerekirse ben Canavarlar Denizi’ni iki buçuk saatte bitirdim. Yani, sabaha kadar otururken bitirdim. Neden bilmiyorum ama seriye ne zaman baştan başlasam hep Canavarlar Denizi’ni bir günde bitirmeye yemin etmiş gibi oluyorum.

Percy bütün yıl boyunca hiçbir belaya karışmamıştı. Ta ki okulun son gününe kadar. Ne var ki bir grup canavarla ben her gün yakar top oynarım. Talihsizlikler bunla yakasını bıraksa yine şükrederdi Yosun Kafa. Ama hayır, bırakmadı. Ama gerisini ben söylemeyeceğim, orasını da okuyunca görün değil mi!

Açık konuşmak gerekirse bence serinin en sönük kitabı buydu. Öyle dediğime bakmayın yine de sizi içine çekiyor kitap. Sadece Şimşek Hırsızı, Son Olimposlu’ya oranla daha az sarıcıydı.

Bu arada One Direction eşliğinde çok keyifli inceleme yazıldığını fark ettim ama bu konumuz değil. Konumuz Percy ve mavi talihsizlikleri. Açıkçası kitapta Annabeth’e bazı yerlerde biraz kızdım. Okuyunca anlayacağınızı düşünüyorum. Zaten Hermes bana çok ukala geldi, aslında tam ukala değil de bencil. Fakat George ve Martha’yı sevdiğimi söylemeden geçemem.

Eğer kendinizi bir macera içinde bulmak istiyorsanız, Percy Jackson serisini hemen almanız gerek. Kesinlikle sizi içine çekeceğine garanti veririm. Altın Post’un gücü üzerinizde olsun!
296 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Selam! Bugün Canavarlar Denizi kitabını yorumlayacağım.

Bu sene geçen seneye göre epey sakin geçmişti, meydana bir tane bile canavar çıkmamıştı? Fakat bir yakantop oyunu her şeyi alt üst etmeye yetti. Serinin bu ikinci kitabında Melez Kampı' nın sihirli sınırının zayıflaması herkesi dehşete düşürüyor, birisi çok zalim bir planı uygulamaya koydu bile. Percy ve diğer melez arkadaşları bu işe el atmazlarsa yarı tanrıların bu güzel sığınağı yok olabilir.

#kitapyorumu
Serinin ilk kitabı kadar güzeldi. Bu seriye bayılıyorum. Macera kitabın başında başlıyor bile! Bölüm adları her şeyi anlatıyor zaten Örneğin ikinci bölümün adı " Yamyamlarla Yakantop Oynuyoruz" gerçektende Yakantop oynuyorlar İyi ki Tyson' la tanıştık bu kitapta. Annabeth' e kızıyorum hala Luke' u savunuyor Kısacası karakterlerimiz bu kitapta da maceradan maceraya koşuyorlar. Ve sonu insana sinir krizi geçirtiyor. Ben böyle bir son görmedim. Kronos gerçekten de çok kurnaz. Böyle bir şey planladığı aklımın ucundan bile geçmezdi. Kısacası bu kitabı hemen alıp okuyun derim! Hoşçakalın
281 syf.
·17 günde·Beğendi·10/10 puan
Canavarlar Denizi Çok Güzel Bir Kitap Bir eşyayı Bulup Kurtarmak için Birkaç Melez ve Arkadaşlarının Yaşadığı Maceralar Tanrılar Melezlere Yardım Ederek Onlara Katkıda Bulunuyorlar. Yaşadıkları Maceraları Çok Güzel Bir Kitap Olmuş. Canavarlar Denizi
281 syf.
·16 günde·Beğendi·10/10 puan·Ne Okusam'dan
Bu inceleme yazısına başlamadan önce bana bu seriyi mutlaka okumam konusunda cesaret veren ve bununla da kalmayıp serinin tüm kitaplarını okumam için bana veren en yakın arkadaşıma kocaman bir teşekkürü borç bilirim. Hayatıma her zaman çok güzel şeyler kattığı gibi beni bu macerayla, arkadaşlıkla ve Yunan mitolojisiyle dolu özgün seriyle tanıştırdı. İyi ki var.

Canavarlar Denizi, serinin ikinci kitabı ve ilk sayfalarından sonlarına dek macera dolu anlarla bezenmiş, harika bir kurgusu vardı. Konusundan bahsetmem gerekirse: Percy kendisinden beklenmeyecek kadar sakin, başını belaya sokmadan, düzgün bir okul yılı geçiriyor. Karşısına herhangi bir tuhaflık veya kötücül, kana susamış bir canavar çıkmadan koskoca bir yılı ardında bırakmış; bu bile onu şaşırtıyor aslında. Ancak bir gece Percy'nin rüyasında en yakın arkadaşı Kıvırcık'ı bir gelinlikçi dükkânına canını zor atıp, dehşet içerisinde bir tehlikeden kaçmakta olduğunu görmesiyle içine kurt düşmesi bir oluyor. Peşinden de okulun son gününde, Tyson ile birlikte yakantop oynarken işlerin biraz karışması geliyor ve Percy'nin sakinlikle geçmiş okul yılı bir kargaşayla noktalanıyor. Annabeth'in bu kargaşanın içerisinde belirip, Percy ve Tyson'ın hayatını kurtarması ve onlarla birlikte yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan Melez Kampı'na yeniden dönüyor. Zaten kampa geri dönmeleriyle birlikte bir çözüm yolu aramaya başlamaları ve harekete geçmeleri, böylelikle Canavarlar Denizi'ne doğru uzanan maceranın başlaması uzun sürmüyor.

Kitabın başından sonuna kadar insanın odağını canlı tutmakta başarılı olan maceralar yer alsa da, sonu öyle şaşırtıcı bir biçimde noktalandı ki son birkaç paragrafı doğru anlayıp anlamadığımı teyit etmem için birkaç defa okumam gerekti. Rick Riordan hayal gücü, esprili biçemi ve kurguyu işleme becerileriyle saygı duyulması gerektiğini düşündüğüm yazarlardan biri. Bölüm başlıkları da hep ilgi çekici, hatta genellikle komik. Ayrıca keşke seriyi daha önce okumuş olsaydım dedirtti bana çünkü çocukluğum için eksik bir heyecan olarak kalacağından eminim. Fakat şimdi okuma fırsatını elde etmiş olmam da büyük bir şans. Serinin ilerleyen kitaplarını, Percy, Annabeth ve Kıvırcık'ı bekleyen maceraları çok merak ediyorum.
281 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Macera ilk sayfadan son sayfaya kadar durmaksızın devam ediyor. Karakterler, kavramlar artık oturduğu için birinci kitaba göre daha hızlı okunabiliyor. Yunan mitolojisiyle dopdolu heyecanlı fantastik seriyi kaçırmayın, mutlaka okuyun.
281 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Percy ve arkadaşları Zeus'a şimşeği teslim etmişti fakat birinci kitabın sonunda Luke hain çıkıp Percy'i zehirliyordu. Fakat son anda Percy bulunuyır ve iyileştiriliyor.
Fakat bir yandan Luke'nin Titanlarla iş birliği yapıp ihanet etmesi bir yandan Thalia'nın ağacının bir anda zehirlenmesiyle kamp tehlike altına giriyor.

Thalia'nın ağacınım hikayesiyse, Thalia, canavarlardan kaçarken Luke Anabeth ve Kıvırcık ile çalışıyor. Bilindiği üzere Kıvırcık yani satirler, Melezleri, Melez kampına güvenli bir şekilde götürmesi lazım. Fakat kampa çok takın bir yerde karşılarına kiklop çıkıyor ve Thalia kendini feda ediyor. Babası da kızının ruhunu bir ağaca çeviriyor. Ağaçta melez kampını koruyor.

Fakat ağaç zehirlendiği için kampın güvenliği tehlikede. Ağacın iyileşmesi için altın posta ihtiyaç var. Fikir Anabeth'ten çıkıyor fakat altın postu aramak için Ares'in kızı görevlendiriliyor.
Fakat Percy, Anabeth ve Kıvırcık boş durmayıp kamptan kaçıp Altın Post'un peşine düşüyorlar.
296 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Herkese iyi geceler! Geçen ay başladığım seriye bu ay kaldığım yerden devam ettim ve sonuç; ba-yıl-dım!
Canavarlar Denizi,çok ama çok heyecanlı bir serüvendi. Dün başladım ve bugün bitti. Bitmeseni istemediğim ama sonunu da çok merak ettiğim fantastik bir kurguya sahip.
Özel kutulu seti de o kadar enfes ki insan bir an önce okumak istiyor.
Yunan mitolojisi hakkında yazılmış en iyi romanlardan oluşan bir set bu. Riordan, eşsiz bilgisi ve akıcı dili ile sizi akılalmaz bir maceraya sürüklüyor.
Yunan mitleri hakkında edindiğim bilgiler ve araştırmalarım sayesinde okurken aldığım tat bambaşka bir şey! Anlatılamaz ve yaşanır diyorum.
Mitoloji severler,mutlaka bu seti edinin ve kitaplığınızdan eksik etmeyin derim.
Hoşçakalın,sevgiyle ve kitaplarla kalın.
281 syf.
·9 günde·7/10 puan
Kitabı okurken serinin diğer kitaplarına göre daha çok sıkıldım.Tek başına çok kötü bir kitap değildi. Ama bence kendi serisinin en kötü kitabı.
296 syf.
·10/10 puan
Ah canım Percy Jackson!
Neden bilmiyorum ama bu serinin kıymeti bilinmiyormuş gibi geliyor bana. İlk kitabının daha ilk bölümlerinden Harry Potter ile benzerliğini öne sürmüş bir seri ve her ne hikmetse Percy Jackson’da en az Harry Potter kadar belaları üzerine çekme konusunda usta. Kehanet yüzünden tanrılar tarafından üstelik öldürülmeye çalışan biri ki Lord Voldemort’a ne kadar benzediğini bu durumun söylememe gerek yok. Aksine bu benzerlik insanı ne okurken rahatsız ediyor ne de düşünce. Çünkü Harry Potter’a hasta olan biri bu benzerliği yapmacık bulabilir ama hayır. Ben Percy’i en az Harry kadar seviyorum ve bu yüzden bu serinin hakkının tam verilmediğini düşünüyorum.
Serinin ikinci kitabı Canavarlar Denizi’ne gelirsek. Gene Percy gene kurtarılması gereken birileri ve bir görev. Melez Kampının gücünün azalması, sınırlarının tehlikeye girmesi üzerine Percy hem arkadaşı Kıvırcık’ı kurtarmak hem de çok sevdiği Melez Kampını kurtarmak için bir göreve çıkar. Canavarlar Denizine gidip altın postu alması gerekir ancak burası o kadar kolay geçilecek bir yer değildir. Adı bile insana neler olabileceğini çağrıştırıyor değil mi? Ha bir de tabi baş düşmanı Luke’da unutmamak gerek ki onun yaptığı tüm bunların üzerine tuz biber olur. Gene aşırı severek okudum. Gene çok akıcı, aksiyonun hiç düşmediği ve her sayfasında daha neler olabilir dediğiniz ama okuduğunuzda mucize eseri yaşıyor bu çocuk dediğimiz bir kitaptı. Ve Tyson Poseidon’un oğlu, Percy’nin üvey kardeşi detayı çok güzeldi. Sonu gene yok artık dedirterek bitti ki ileriki kitaplarda neler olacak ve bu kehanet nasıl sonlanacak çok merak ediyorum.
296 syf.
·4 günde·7/10 puan
İlk kitaptan daha sıkıcıydı ama olsun yine de sırf kurgusu için bu kitabı da sevdim keşke daha akıcı olsaydı o zaman Harry Potter ın bile önüne geçebilirdi
281 syf.
·4 günde·Beğendi·7/10 puan
Ben bir kitabı alınca (tabi eğer beğenirsem) serisini okumadan bırakmayan biriyimdir. Bu yüzden Şimşek Hırsızından sonra direkt olarak tüm seriyi aldım. Dürüstçe söyleyebilirim ki kitaplığımdaki en sevdiğim seri.
Fakat efsane Şimşek Hırsızından sonra Canavarlar Denizi pek beklediğim gibi değildi.
Bu kitabın konusu da şu şekildeydi;
Percy'nin yıl boyunca okuldaki tek arkadaşı Tyson hakkındaki gerçek,
Bu kitabı etkileyen tek şeydi : Tyson bir kikloptu. Üsteliko da Poseidon'un oğluydu. Yani Percy'nin yarı kardeşi...
Percy daha bu şoku üstünden atamadan Kıvırcık ın başının büyük tehlikede olduğunu öğrenir. Be eğer Kıvırcık ölürse aralarındaki duygu bağı yüzünden Percy de ölücek...
Anabeth de kitap boyunca Tyson la bir geçinemedi. ( Anabeth i severim ama bu kitapta fazla önyargılı)
Ancak daha öncede söylediğim gibi kitap okumanın yaşı yoktur. Üstelik Percy Jackson okumanın...
281 syf.
·1097 günde·10/10 puan
#masaldankitaplik
Aslında bu kitabı yazın okudum fakat yorumlama imkanım olmadı ne yazık ki. Kitabımızın baş karakteri bildiğiniz üzere Percy Jackson. Kendisi Yunan tanrısı Poseidon’un oğlu ve doğal olarak bir yarı tanrı. İlk kitapta bunlara ayrıntılı bir şekilde değindiğinden çok bahsetmeyeceğim sadece bir ön bilgi olması amacıyla kısaca değinmek istedim. Bu kitabımızda ise Kıvırcık’ın tanrı Pan’i bulmak için çıktığı arayışta kaybolduğu ve Percy’in rüyasında gelinlik dikerken Kıvırcık’ı görmesiyle maceralar başlıyor. Ayrıca Melez kampını koruyan Thalia’nın ağacının zehirlenmesiyle kamp büyük bir tehlike altına giriyor. Tabi ki muhteşem Percy ve arkadaşı Annabeth hiç durur mu? Elbette ki hayır. Onlar bu maceranın peşinden canlarını tehlikeye atarak koşarken biz de keyifle bunları okuyoruz. Kitaba her zamanki gibi bayıldım ki zaten 2. okuyuşum olduğu için neler olacağını biliyordum fakat bu hiçbir şekilde heyecanımı azaltmadı. Bu kitapta en sevdiğim karakterlerden biri kesinlikle Kıvırcık’tı. O kadar samimi ve gülünç bir haldeydi ki okurken çok eğlendim. Bu kitapta tanışacağınız Tyson isimli karakterimizi de çok sevdim. Hem çok sempatik ve içtendi hem de o saf ve masum halleri beni benden aldı. Percy ve Annabeth’i söylemiyorum bile. Onların yeri her zaman ayrıdır. Bu kitapta ek olarak Clarisse karakterine sempati duymaya başladım. Çünkü o kızgın ve asabi görünüşünün altında yumuşacık bir kalbi var. Oldukça keyif aldığım serilerden biri arasında yer aldığı için bir kez daha okusam sıkılmayacağımı düşünüyorum. Benim en sevdiğim yazarlarda ilk 10’a girebilecek bir yazardır Rick Riordan. Zaten Mitolojilere de ayrı bir ilgim olduğundan dolayı bu seri gönlümde ayrı bir yere sahip. Eğer hala okumadıysanız ve okuma konusunda çekinceleriniz varsa lütfen onları bir kenara bırakıp kitaba gömülün. İnanın çok keyif alacaksınız. Bu arada bir hataya düşüp de filmini izlemeyin. O kadar berbat ve saçma bir uyarlama olmuş ki yarıda bıraktım. Neyse benden bu kadar. Kendinize çok iyi bakın!
Puanım:5/5
Her iki dünyada da yaşıyorsun. Dolayısıyla hem her iki dünyadan da zara görebilir, hem de ikisini de etkileyebilirsin. Zaten bir kahramanı özel kılan da bu özelliktir. İnsanlığın umutlarını sonsuzluğun dünyasında taşıyorsun.
Koca şapşala sarılmak istiyordum ama hala katil koyunların arasında duruyordu. “Tyson, tanrılara şükürler olsun! Annabeth yaralandı!”
“Annabeth yaralandı diye tanrılara mı şükrediyorsun?”dedi Tyson şaşkınlıkla.
Babama seslenmek -yoksa dua etmek mi demeli, neyse buna da ne derseniz deyin- bana her zor gelmiştir ama yine de dalgaların içine adım attım.
“Eee, şey, Baba?” diye seslendim. “N’aber?”
“Orası yine de koskocaman bir bölge, Percy. Canavar kaynayan denizlerde ufacık bir ada aramak...”
“Hey unuttun mu, ben Deniz Tanrısı’nın oğluyum. Orası bizim evin arka bahçesi sayılır. Ne kadar zor olabilir ki?”
Birileri dünyada en çok sevdiğim yerin altını üstüne getirmişti. Eh, benim de keyfim kaçmıştı doğal olarak.
"Dinle beni... biliyorum ama... Bir kayaya zincirliymiş, akbabalar ciğerini söküyormuş, hiç umrumda değil; kargo takip numarası yoksa paketinin nerede olduğunu bulamayız..."
Hatırladığım son şey yanan denizde battığımdı; Tyson’u sonsuza kadar kaybetmiştik. Keşke boğulabilseydim diye düşündüm.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Canavarlar Denizi
Alt başlık:
Percy Jackson ve Olimposlular 2
Baskı tarihi:
2005
Sayfa sayısı:
281
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051110462
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Egmont Yayıncılık
Baskılar:
Canavarlar Denizi
Canavarlar Denizi Hc
The Sea of Monsters
The Sea of Monsters
Bir gün birisi çıkıp size Antik Yunan tanrılarının hala hayatta olduklarını söylese ne yapardınız? Ya ailenizden birinin bu tanrılardan biri oldugunu öğrenseniz? Olağanüstü güçlere sahip olduğunuzun farkına varsanız?
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 3.045 okur

  • Elif sümeyye
  • Süleyman ARSLAN
  • Kübra Öztürk
  • Osman Uygun
  • güld
  • Khermedialı serisi yazarı Cenk Telimen
  • Ayşenur
  • Fadime Sude Akkaya
  • Bilge Büşra Köklü
  • Zeynep Yıldırım

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%5.7
13-17 Yaş
%29.9
18-24 Yaş
%44.8
25-34 Yaş
%10.3
35-44 Yaş
%4.3
45-54 Yaş
%2.1
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%2.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%73.3
Erkek
%26.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%34 (266)
9
%13.9 (109)
8
%18.2 (142)
7
%9.5 (74)
6
%5 (39)
5
%1.4 (11)
4
%0.5 (4)
3
%0.6 (5)
2
%0.1 (1)
1
%0

Kitabın sıralamaları