Candide Ya Da İyimserlik

7,7/10  (49 Oy) · 
110 okunma  · 
33 beğeni  · 
1.570 gösterim
Politik taşlamalar eskiyince çok fazla işe yaramazlar genelde. Ama bazen ufak bir yergi, sanatsal ustalığı ve evrenselliği sayesinde hiçbir zaman eskimez. Candide bunlardan biri. Aydınlanma devrinin "Rönesans adamı" tarafından kaleme alınan bu ufak taşlama 1750'lerin politik ve felsefi tartışmalarına, anlaşmazlıklarına ışık tutuyor. Alman filozofu Gottfried Wilhelm Leibniz'in "metafiziksel iyimserliğine bir yanıt olarak yazılan Candide, sevgilisi Matmazel Cunegonde'a kavuşmak için dünyanın dört bir yanına geziler yapan ve karşılaştığı tüm olumsuzluklara karşın (zorla orduya alınıyor, kırbaçlanıyor, dolandırılıyor, soyuluyor, sevgilisinden koparılıyor, Engizisyon tarafından işkenceye uğratılıyor, vs.vs.) yaşam sevgisini yitirmeyen ve güzel bir yaşam sürebileceğine inanan saf bir delikanlının öyküsünü anlatıyor. Sonunda Candide sevgilisi ve yardımcılarıyla yalnızlığa çekilince, gerçek mutluluğun aşırı idealizm ya da bulanık bir metafizikle değil, "kendi ufak bahçesini ekip biçmekte yarattığını fark ediyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2015
 • Sayfa Sayısı:
  194
 • ISBN:
  9786059888066
 • Yayınevi:
  Karmen Klasikleri
 • Kitabın Türü:
Ayfesa 
17 Eki 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

O kadar fikir yürütmeye, her bir şeyi tartışmasına, hocasının öğrettiği felsefesini yıllar boyunca savunmasına rağmen sonunda vardığı nokta:
“Muhakeme yürütmeden çalışalım; bu da hayatı tahammül edilir bir şekle sokan tek çaredir”

Ara sıra da Pangloss, Candide'e: “Mümkün dünyaların en iyisinde bütün hâdiseler birbirine bağlıdır, diyordu; çünkü Mademoiselle Cunegonde'un aşkı için güzel bir şatodan kıçınıza tekme yiyip kovulmasaydınız, Inquisition'un işkencesine uğramasaydınız; yaya olarak bütün Amerika’yı dolaşmasaydınız, kılıcınızı Baronun vücuduna saplamasaydınız, iyi Eldorado ülkesinden aldığınız bütün o koyunları kaybetmeseydiniz, burada turunç reçeliyle fıstık yiyemezdiniz.” Candide de: “Bunlar güzel sözler ama bahçemizi yetiştirmek lâzım,” diye cevap veriyordu.

Ramazan Bilgiç 
14 Tem 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Yazarı ağır bir his bırakan bir kitap olmasına karşın keyifli ve ne anlattığını bilen bir kitap. İlk defa hayatımda küçük paragraflara konu olan bir kitap okudum. Uslup bakımından normal olarak uslubu tam da 18.yy'la ait. Bu kitaba hem bir ağırlık kazandırıyor hem de farklı bir hava katıyor.Sürekli iyimserliği ve iyiliği savunun bir karakterin dünyanın bu kadar saçmalığına ve kötülüğüne karşı tek başına iyimserliği ve iyiliği savunması gerçekten bir süre sonra 'bu ne yaa' dedirtiyor. Çünkü Voltaire'n de söylemeye çalıştığı gibi bu dünyaya en yabancı şey 'iyiliktir'. Voltaire de bunu oluşturduğu karakteri tüm dünya da gezdirip başına gelecek tüm olağan kötülükleri gösterip ona kötülükten bu iğrenç dünyanın pisliğinden nasibini almış insanlarla karşılaştırarak ondan iyimserliğini korumasını bekliyor. Ve bunun imkansız olacağının bilincine varılmasını istiyor.Genel olarak güzel ve hoş bir klasik okurken hiç sıkılmadan bitirebileceğiniz bir kitap.Kitabın sonun da tüm dünyayı dolaşıp hikayeyi İstanbul da bitirmesi de ayrı bir hoşnutluk sebebi.

Candide Ya Da İyimserlik benzeri kitaplar

arifsahin 
Dün 14:42 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Voltaire, bu eserinde felsefe tarihinde eşi görülmemiş üzere Leibniz'in 'tanrısal adalet' dedigi, daha çok "mümkün dünyaların en iyisi" olarak bilinen fikrine saldırıyor. Leibniz, teorisini oluştururken Tanrı'yı merkeze alarak, kötülük problemine böyle bir açıklama getiriyor; kötülüğün olmadığı bir dünya yaratmanın anlamsız olduğunu ve kötülüğün varlığının Tanrı'yı yanlışlamadığı sonucuna varıyor.

Voltaire'e dönelim. Voltaire, bu çok basit ve anlaşılır şekilde yazılan eserde, Leibniz'e açıkça saldırıyor ama bunu, onun fikirleriyle yapmıyor. Sorunun merkezine Tanrı'yı koymayarak bana göre de doğru olanı yapıyor. Kötülüğün baskın olarak var olduğunu ve bu nedenle 'mümkün dünyaların en iyisi' demenin de çok büyük bir kendini kandırmaca olduğunu vurguluyor.

Muharrem Armağan 
03 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Dünyada her şeyin en iyisi olduğunu savunan Leibniz'in felsefesine karşı Voltaire'nin yazmış olduğu kitap. Kesinlikle sıkıcı değil ama çok yararlı bir kitap olduğunu da söyleyemem. Yani Leibniz'in felsefesini savunabilecek kaç insan vardır ki. Özellikle dünyaya baktığımız böyle bi felsefe sadece ve sadece kağıt üzerinde makbuldür. Kitap çoğu konuyu, inancı ve düşünceyi ti ye alarak yazılmış. Dediğim gibi okusanız çok fazla bir şey katabilecek bir kitap değil ama macera türünde düşünürseniz okuyabilirsiniz.

Cavanşir Gadimov 
26 Ara 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Dünyadaki iyilik ve kötülüğü göstermeye çalışan bir eser. Voltaire en başta dünyada hep iyilik var şeklinde absürt bir tez ileri süren bir filozofu eleştiriyor. Bunu yaparken de Candide'i bütün dünyada dolaştırıyor ve kötülükleri bir bir gösteriyor. Savaşlar, ölümler, bir birini para için öldürenler, ticaratte aldatanlar, din adamlarının, rahiplerin yalancılığı, insanları kandırması ve her türlü kötülüğün arkasında yer alması. Engizisyon ve sair. Bunlar uzayıp gidiyor. İşte Candide böyle bir eser.
https://kitapokurum.blogspot.com.tr/...a-da-iyimserlik.html

Aylin Yaşar 
06 Oca 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Fransız ihtilalinin fikir babasının hicvi eseridir, şahsen keyif aldım. Bunda biraz da çok sevdiğim aziz nesinin yaşar ne yaşar ne yaşamazını andırmasının da etkisi var

Enes 
25 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Eser voltair'in kaleminden 8. Yüzyılın bir eleştirisi. Kuşkusuz kotumserdir voltaire ama umudunu yitirmemiş bir kötümser. Öyle olduğu için de , eleştirirken daha iyi bir dünyayı da sezdirir bize. O 'daha iyi bir dünya' gerçekleşmiş değil. Aptallıklara daha başkaları eklenmiş halde. Böylece voltaire in eseri güncelliğini koruyor. - kitabın bülteninden


Eser içerdiği cinsel ifadelerle bıktırıyor ve yüz eksitiyor. Diğer herşeyle dalga geçildiği gibi bir kaç yerde islam ve türklerle de dalga geçiliyor.bunun dışında candide 'in umudunu kaybetmeyişi ve her seferinde bölümün size beklenmedik bir şeyler vermesi merak uyandırıyor. Ve kitabı okumaktan vazgeçmenizi engelliyor. Yine de okunmazsa çok şey de farketmez.bazen iğrenç betimlemeler var ve hiciv için yazılmış da olsa abartı dozunu aşmış.

Tuğba kara 
12 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kesinlikle çok çok iyi bir eser. İyimserlik üzerine yazılmış kötümser bir kitap. Her şeyde iyilik arayan kandid in başına gelen kötü olayları anlatıyor. Sonuç olarak iyilik diye bir şeyin olmadığından bahsediyor yazar. Dili anlatımı çok güzel. Çok eğlenceli bir eser

Kitaptan 49 Alıntı

"Çalışmak, üç büyük eksikliği uzaklaştırır; can sıkıntısını, kötü alışkanlıkları ve yoksulluğu..."

Candide Ya Da İyimserlik, VoltaireCandide Ya Da İyimserlik, Voltaire

Candide: "İnsanların bugünkü gibi her zaman birbirlerini öldürmüş olduklarını, her zaman onların böyle yalancı, hilekâr, hain, nankör, haydut, zayıf, vefasız, alçak, kıskanç, obur, sarhoş, hasis, hırslı, katil, dedikoducu, serseri, tutucu, iki yüzlü ve budala olduklarını mı sanıyorsunuz?" diye sordu.

Candide Ya Da İyimserlik, VoltaireCandide Ya Da İyimserlik, Voltaire

Sonra ona dönerek, "Bayım" dedi; "Hiç kuşkusuz, maddi ve manevi dünyada her şeyin en iyi olduğunu ve var olan hiçbir şeyin, başka türlü olmayacağını sanıyorsunuz?" Bilgin, "Ben mi?", diye yanıtladı. "Hiç de öyle düşünmüyorum. Bizde her şeyin tersine olduğunu görüyorum. Hiç kimse konumunun, görevinin ne olduğunu, ne yaptığını, ne yapması gerektiğini bilmiyor. Oldukça neşeli geçen, hepimizi birleştiriyor gibi görünen yemek zamanları dışında zamanımız hep saçma sapan kavgalarla geçiyor; Janséniste'ler Moliniste'lere, parlamentodakiler kilisedekilere, edebiyatçılar edebiyatçılara, dalkavuklar dalkavuklara, bankerler halka, karılar kocalara, akraba akrabaya karşı sonsuz ve sürekli bir düşmanlık içinde."

Candide Ya Da İyimserlik, VoltaireCandide Ya Da İyimserlik, Voltaire

Kendini değiştirmenin ne kadar güç olduğunu düşünürsen, başkalarını değiştirmeye çalışmakta şansının ne kadar az olduğunu anlarsın.

Candide Ya Da İyimserlik, VoltaireCandide Ya Da İyimserlik, Voltaire
Küçük kara balık 
24 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Üstat, Aşk.. aşk, diye bağırdı. ''İnsanlığın avutucusu, evrenin koruyucusu, bütün duygulu varlıkların ruhu, tatlı aşk...

Candide Ya Da İyimserlik, VoltaireCandide Ya Da İyimserlik, Voltaire
sinan kaan 
11 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

insanlar birbirinin yardımına koşmak için varolmuşlardır.

Candide Ya Da İyimserlik, Voltaire (Sayfa 44 - Cem yayınları)Candide Ya Da İyimserlik, Voltaire (Sayfa 44 - Cem yayınları)
Küçük kara balık 
24 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İnsanların kötülüğü bütün çirkinliğiyle kafasında canlanıyor, aklına yalnızca kötü şeyler geliyordu.

Candide Ya Da İyimserlik, VoltaireCandide Ya Da İyimserlik, Voltaire
Küçük kara balık 
24 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Fakat ben, bizim dünyada o kadar mutsuz oldum ki, kalbim hemen hemen her umuda kapalı!

Candide Ya Da İyimserlik, VoltaireCandide Ya Da İyimserlik, Voltaire
5 /