Çankaya Yolunda Atatürk'ten Hatıralar - 5

10,0/10  (2 Oy) · 
4 okunma  · 
2 beğeni  · 
419 gösterim
Çankaya Atatürk’ün hayatında önemli bir yer tutar. Çünkü Atatürk Ankara’ya geldikten bir süre sonra Çankaya’daki köşke yerleşmiş ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin birçok önemli kararları buruda alınmıştır.

Atatürk, bugün müze olan Çankaya Köşk’ünde hem Kurtuluş Savaşı'nın sıkıntılı günlerini hem de Cumhuriyet döneminin mutlu günlerini yaşadı. Annesi Zübeyde Hanım ve eşi Latife Hanım da 1932 yılında Yeni Köşk yapılıncaya kadar bu köşkte oturmuştu.

Atatürk’ten Hatıralar -5 “Çankaya Yolunda” isimli elinizdeki kitap hem Atatürk’ün kendi ağzından Çankaya Köşkü’nde yapılan çalışmaları, hem de Falih Rıfkı Atay tarafından kaleme alınan “Çankaya” isimli eserden bazı bölümleri ihtiva etmektedir

Kitaptan 3 Alıntı

Dilek Ateş 
18 Mar 18:21 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

''İdealler konuşulmaz, yaşanır.''

Çankaya Yolunda, Kahraman Yusufoğlu (Sayfa 58 - YILMAZ KİTABEVİ)Çankaya Yolunda, Kahraman Yusufoğlu (Sayfa 58 - YILMAZ KİTABEVİ)
Dilek Ateş 
18 Mar 21:01 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

'' -Gazi Paşa ne diye esvapların eteğini kestirmiş?
-Etek öpmeyi kaldırmış da ondan! ''

Çankaya Yolunda, Kahraman Yusufoğlu (Sayfa 88 - YILMAZ KİTABEVİ)Çankaya Yolunda, Kahraman Yusufoğlu (Sayfa 88 - YILMAZ KİTABEVİ)
Buket Tımaç 
15 May 13:53 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

''Hükümet biçimlerini saymak gereksizdir.Egemenlik sınırsız ve koşulsuz ulusundur dedikten sonra,kime sorarsanız sorunuz,bu cumhuriyettir.Doğan çocuğun adıdır. Ama bu ad kimilerine hoş gelmezmiş varsın gelmesin!''

Çankaya Yolunda, Kahraman Yusufoğlu (Sayfa 28)Çankaya Yolunda, Kahraman Yusufoğlu (Sayfa 28)