Çanlar Kimin İçin Çalıyor? Bütün Eserleri 2

8,0/10  (158 Oy) · 
811 okunma  · 
129 beğeni  · 
4.983 gösterim
İspanya iç savaşının anlatıldığı roman, 1940'larda yazılmıştır. Böyle olmasına karşın, hâlâ birçok ülkede çevirisi yayımlanmakta, hâlâ en çok okunan kitaplar arasında yer almaktadır. Bu ilginin nedeni, bir serüven romanı oluşunda ya da Hemingway'in o kendine özgü anlatış biçiminde aranabilir. Ancak şöyle bir saptama da yapılabilir: Çanlar Kimin İçin Çalıyor'da Hemingway, ülkü birliği etmiş insanların inançlı kavgası yanında, romantizmi de etkileyici bir öğe olarak kullanmıştır. En güç koşullarda, ölümle yüz yüzeyken bile sevgi, umut, korku bütün canlılığıyla yaşanır romanda. Ortak amaç doğrultusunda, bir toplumsal kavga için, ayrı ulustan bilinçli insanların öyküsüdür Çanlar Kimin İçin Çalıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2016
 • Sayfa Sayısı:
  496
 • ISBN:
  9789752201695
 • Orijinal Adı:
  For Whom The Bell Tolls
 • Çeviri:
  Erol Mutlu
 • Yayınevi:
  Bilgi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Başak Otsukarcı 
 31 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 22 günde · Beğendi · 6/10 puan

İspanya ile ilgili merakım lisedeki Amerikalı İngilizce hocam ile başladı. İlk defa Francisco Franco'nun adını orada duydum. Sonrasında üniversitede aldığım sanat tarihinde hocamızın derste incelediği Goya'nın 3 Mayıs Katliamı (https://www.google.com.tr/...ust=1472745344556912) ve Picasso'nun Guernica (https://www.google.com.tr/...ust=1472745377024461) resimleri ile daha da arttı.

Hemingway, bu kitabında İspanya İç Savaşı bunalımından geçen gerillaların savaş yılları sırasındaki hayatlarını ve bakış açılarını ustalıkla anlatmış. Hatta bu kitap sayesinde öğrendiğim bazı tarihi gerçekler de beni derinden etkiledi. İçinde hem tarih hem de psikoloji bulunduran detaylı anlatılmış dikkat çekici bir roman. Kendisi İspanya'da 18 yılda öğrendiklerini bu kitaba aktarmış. Hatta bunun izlerini arada geçen İspanyolca cümlelerden de görebiliyorsunuz.

Suat Özmen 
24 Eki 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 9/10 puan

Bana göre 20.yy'ın en önemli olaylarından birisidir:İspanya iç savaşı...Özgürlüğünü isteyen insanların,cumhuriyetçilerin faşizm karşıtı gerillaların tarih sahnesinde en ciddi şekilde kendini gösterdiği,sesini duyurmaya çalıştığı ve faşizme karşı çok fedakarane bir mücadelenin verildiği ama sonra destekleyicilerin yalnız bırakmasıyla silahsız,savunmasız kalan insanlar ve demir bir yumrukla ülkeyi yönetmeye çalışan Francisco Franco'nun totaliter yönetimi...

Kitabı okurken bu iç savaşı anlatan veya o savaş ortamında yaşanan olaylara dair iki ayrı film de izledim.. Ülke ve özgürlük (Land and freedom) ve Pan'ın Labirenti (Pan's Labyrinth). Eğer okuduğunuz kitaba ait zamanları anlatan filmler varsa mutlaka izlemek gerek.Kitabı daha iyi anlamamıza ve uzun süre aklımızda kalmasına neden oluyor ve aynı zamanda da bir film kültürümüz oluyor. :)

Eserde ise kahramanımız İngiliz asıllı Amerikalı Robert Jordan. Aldığı bir görev sebebiyle dağlardaki gerillalarla tanışan ve o gerillalı gruplar arasındaki olaylar ve görevi için yaptığı mücadeleler ile geçer. Robert'in diğer bir özelliği ise aldığı görev için herşeyi yapacak gücü kendinde bulması, korkuyu sadece görevin başarısızlıkla sonuçlanması olarak gören, savaştan sonra hayallerini gerçekleştirmek isteyen önemli bir prototiptir. Kitapta ayrıca mağdur ispanya halkının yaşamını gözler önüne seriyor yazar bizlere.Çok ayrıntıya girmemeye çalışarak fazla spoiler vermemeye çalışıyorum.

Kısmen bazı bölümleri okurken çok sıkıldım. Bana göre gereksiz,sıkıcı betimleme ve anlatımlar vardı. Ama kitabın bütününe baktığım zaman ve beğendiğim bölümlerde bir hayli çok olunca onları bir nevi unuttum diyebilirim. Verilen mesaj,anlatılmak istenen olaylar çok güzel bir şekilde vermiş Ernest Hemingway. Klasik kitapları okumak insana ayrı bir zevk veriyor. Siz de klasik okuyun,okutmaya çalışın...İyi Okumalar...

Esma Tezgi 
07 Ara 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Bu kitabı etkileyici yapan kurgusu ya da dili değil, işlediği konu ve gerçeklerin çarpıcılığı. Kitap çok kısa bir süreyi anlatıyor ama bu sırada bir çok dünya gerçeğini gözler önüne seriyor. Kitap aşk konusunu da işliyor ancak ben bu konuda çok başarılı bulmadım, dilinden ya da başka bir sebepten dolayı kitabın bu yönü bana zayıf geldi. Ben kitabın savaşı ele alış biçimini sevdim, kitabı bitireli bir kaç gün oldu ama hala şu cümleler zihnimde yankılanıyor.

"Bütün gün onları gözetledim, bizden hiç farkları yok. Şimdi yürüyüp hızara gitsem, kapıyı çalsam, beni buyur edeceklerinden hiç kuşkum yok, yeter ki yoldan geçen herkesi durdurup kimlik sormak için emir almamış olsunlar. Aramıza bir tek emirler giriyor. Bu adamlar faşist değil. Onlara faşist diyorum ama değiller. Bizim gibi yoksul insanlar onlar da. Bizimle savaşmamaları gerek aslında..."

Savaşı ele alış biçimi ile ve vermeye çalıştığı mesajla ilgili olarak oldukça başarılı bir kitaptı, her ne kadar kurgusu ve dili aynı şekilde iyi olmasa da taşıdığı mesaj diğer zayıf yönleri göz ardı etmeme sebep oldu. Sanırım yukarıdaki cümleler aklımdan hiç gitmeyecek ve savaşla ilgili her durumda zihnimde yankılanacaklar...

Daha fazlası için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/...min-icin-calyor.html

rafet demir 
23 Kas 2015 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 7/10 puan

İspanya iç savaşında cumhuriyetçi gerillaların faşistlere karşı düzenlemeye çalıştığı bir operasyonu konu edinen roman. Kitap savaşın şiddetli, kanlı atmosferinden çok, gerillaların yaşadığı iç hesaplaşmaları, öldürmekle ilgili yaşadıkları gel-gitleri anlatmış. Zaman zaman her iki tarafın yaptığı katliamlar da konu edinilmiş. Kitabın sonundan etkilendiğimi söyleyebilirim. Hemingway'in tekniğini de özgün bulduğumu belirtmem gerektiğini düşünüyorum.

ihtiyar 
27 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitabı okurken bazı bölümlerde gereksiz diyaloglar olduğunu düşündüm. Diyaloglar kesildiğinde güzel, yalın bir anlatımı buluyorsunuz karşınızda. Özellikle kitabın son bölümünde gereksiz diyaloglar bitiyor ve adım adım finale ulaşıyorsunuz. 3 gün içinde roman kahramanının başından geçenleri, savaşın acımasızlığıyla ve üç güne sığdırılmış bir aşk hikayesini okuyorsunuz. Biraz sabretmek gerekiyor başlangıçta...

Müphem 
10 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

İspanya iç savaşını konu alan az yönlü bir kitap bence yapılan mücadele anlayabiliyorsunuz fakat yer yer diğer tarafında gözünden görmek isterdim olayları.kitabin sonundan cok bu durum bende bir boşluk yaratti.yillardir okumak istediğim bu kitabı okumak icin bu kadar beklediğime degdi mi bilemiyorum.Beklentim fazlaydı diyebilirim.Kotu bir kitap değildi.Ben sadece savaşçı ruhumu sevklendirir diye düşünmüştüm.savastan cok ikili iliskiler söz konusuydu.Rutin bir mücadeleydi.kitapta ilgimi çeken noktaysa "ölüm kokusunun" tasvir edilişi oldu.Bazi noktalarda yaptığı bağlantılar kitabın kurtarıcılarında örneğin Robert jordan pablo'nun yüzündeki ifadeden sunlari çıkarması "ama yüzündeki hüzünden hoşlanmadım .Bu hüzün cok kotu. Kaçmadan yada ihanet etmeden önce insanın yüzüne çöreklenen hüzündür bu .insani satmadan önce duyulan bir hüzün"Kitabin benim icin diğer bir artısıysa "oldurmek" ile ilgili iç hesaplaşmalar oldu.her eksiğine ragmen Zaman kaybı yaratan bir kitap degil.

abdullah tekin 
23 Şub 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 7/10 puan

Adını sıkça duyduğum için başladığım ama okurken yer yer sıkıldığım bir kitap. Özellikle ikili diyaloglar ciddi anlamda saçmalaşıp gereksizleşebiliyor. Kitap bazen sıksada kısacık zaman zarfında oluşan aşkı ve dostluğu öyle güzel işlenmis ki ya bunlar ne zaman bu hale geldi diyemiyorsun.kitap İspanya iç savaşını gerilla kuvvetleri üzerinden anlatılıyor ama olaya baslama ve bitiriş bakımından bana Tarantino'nun filmlerini anımsattı yaklaşık üç saat süren filmlerinde iki buçuk saat ölümüne sıkıp kalan yarım saatte bütün olay her yerin kan gölüne dönmesiyle sonuçlanır bu kitapta benzer şekilde işleniyor ve bütün olay son 50 sayfada oluyor.sonuç olarak kitabı yeni başlayanların okumasını tavsiye etmiyorum, ama okunması gereken bir kitap.

Cavanşir Gadimov 
01 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İspanya İç Savaşı'nı anlatırken hem Cumhuriyetçi gerillaların hem de Faşist birliklerin yaptığı katliamları açıkca gözler önüne seriyor. Savaşı kimin kazandığına bakmak yerine geride 500 bin ölü bırakmasına bakmalıyız ki bir ders çıkarabilelim. Bu kitap da her iki tarafın yaptığı katliamlar, yozlaşmışlıkları ve savaşın acı yüzünü ortaya koyuyor.

Yasemin B. U. 
30 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Orta okuldayken okumuştum. Okuduğum ilk klasiktir. O zaman kitabı çok özümseyememiştim (kitaba tam olarak kendimi vermediğimden ya da yaş küçüklüğünden olabilir). Bu sebepten yine okumak için okuma listeme tekrardan eklediğim kitap.(Nerdeyse hiç hatırlamıyorum artık)

fatih kahramani 
30 Oca 00:58 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Savaşın korkutucu yüzüyle karşı karşıya gelindiğine insan psikolojisi nasıl hareket eder?
Korkunun her tarafı sardığı o esnada duygularına hakim olan kimsenin kahramanlığını yaptığı bir kitap.

2 /

Kitaptan 50 Alıntı

Aysel 
02 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Beni sevmiyorsan eğer korkma ben seni ikimize de yetecek kadar çok seviyorum ...

Çanlar Kimin İçin Çalıyor?, Ernest HemingwayÇanlar Kimin İçin Çalıyor?, Ernest Hemingway
Başak Otsukarcı 
30 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

"Uğruna savaştığımız her şey gibi seviyorum seni. Seni özgürlüğü, haysiyeti, bütün insanların çalışma ve aç kalmama haklarını sevdiğim gibi seviyorum. Seni savunduğumuz Madrid'i sevdiğim gibi seviyorum ve ölen bütün yoldaşlarımı sevdiğim gibi."

Çanlar Kimin İçin Çalıyor?, Ernest Hemingway (Sayfa 344 - Sabah Gazetesi)Çanlar Kimin İçin Çalıyor?, Ernest Hemingway (Sayfa 344 - Sabah Gazetesi)
Suat Özmen 
24 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

''Ölüm ancak uzun sürdüğü ve onur kıracak kadar acılı olduğu zaman kötüdür.''

Çanlar Kimin İçin Çalıyor?, Ernest Hemingway (Sayfa 572 - Engin Yayıncılık)Çanlar Kimin İçin Çalıyor?, Ernest Hemingway (Sayfa 572 - Engin Yayıncılık)

+ Ülkenizde faşist var mı?
- Faşist olduklarını bilmeyen ama zamanı geldiğinde bunu öğrenecek bir sürü insan var.

Çanlar Kimin İçin Çalıyor?, Ernest HemingwayÇanlar Kimin İçin Çalıyor?, Ernest Hemingway
Başak Otsukarcı 
 10 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

John Donne
"İnsan ada değildir, bütün de değildir tek başına, anakaranın bir parçası, okyanusun bir damlasıdır; bir kum tanesi bile alıp götürse deniz, küçülür Avrupa, sanki kaybolan bir burunmuş, dostlarının ya da senin bir yurdunmuş gibi; bir insanın ölümüyle eksilirim ben, çünkü bir parçasıyım insanlığın; işte bu yüzden hiç sorma çanların kimin için çaldığını, çanlar senin için çalıyor."

Çanlar Kimin İçin Çalıyor?, Ernest Hemingway (Sabah Gazetesi)Çanlar Kimin İçin Çalıyor?, Ernest Hemingway (Sabah Gazetesi)
Onur Özkan 
16 Şub 18:17 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi

"Yeryüzünün herhangi bir yerinde bir insan ölürse senin de bir parçan ölür
onunla birlikte. Onun için sorma.
Bir çan sesi duyduğunda bil ki, o çan senin için çalıyor."

Çanlar Kimin İçin Çalıyor?, Ernest Hemingway (Bilgi Yayınevi)Çanlar Kimin İçin Çalıyor?, Ernest Hemingway (Bilgi Yayınevi)
Başak Otsukarcı 
25 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

"Bir devrimde, size yardım eden yabancılara bir şey açıklayamazsınız, hiç kimse de bilmesi gerekenden fazlasını bilmez."

Çanlar Kimin İçin Çalıyor?, Ernest Hemingway (Sayfa 234 - Sabah Gazetesi)Çanlar Kimin İçin Çalıyor?, Ernest Hemingway (Sayfa 234 - Sabah Gazetesi)
5 /