Çanlar Kimin İçin Çalıyor? Bütün Eserleri 2

8,1/10  (259 Oy) · 
1.138 okunma  · 
227 beğeni  · 
6.416 gösterim
İspanya iç savaşının anlatıldığı roman, 1940'larda yazılmıştır. Böyle olmasına karşın, hâlâ birçok ülkede çevirisi yayımlanmakta, hâlâ en çok okunan kitaplar arasında yer almaktadır. Bu ilginin nedeni, bir serüven romanı oluşunda ya da Hemingway'in o kendine özgü anlatış biçiminde aranabilir. Ancak şöyle bir saptama da yapılabilir: Çanlar Kimin İçin Çalıyor'da Hemingway, ülkü birliği etmiş insanların inançlı kavgası yanında, romantizmi de etkileyici bir öğe olarak kullanmıştır. En güç koşullarda, ölümle yüz yüzeyken bile sevgi, umut, korku bütün canlılığıyla yaşanır romanda. Ortak amaç doğrultusunda, bir toplumsal kavga için, ayrı ulustan bilinçli insanların öyküsüdür Çanlar Kimin İçin Çalıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2016
 • Sayfa Sayısı:
  496
 • ISBN:
  9789752201695
 • Orijinal Adı:
  For Whom The Bell Tolls
 • Çeviri:
  Erol Mutlu
 • Yayınevi:
  Bilgi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Başak Otsukarcı 
 31 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 22 günde · Beğendi · 6/10 puan

İspanya ile ilgili merakım lisedeki Amerikalı İngilizce hocam ile başladı. İlk defa Francisco Franco'nun adını orada duydum. Sonrasında üniversitede aldığım sanat tarihinde hocamızın derste incelediği Goya'nın 3 Mayıs Katliamı (https://www.google.com.tr/...ust=1472745344556912) ve Picasso'nun Guernica (https://www.google.com.tr/...ust=1472745377024461) resimleri ile daha da arttı.

Hemingway, bu kitabında İspanya İç Savaşı bunalımından geçen gerillaların savaş yılları sırasındaki hayatlarını ve bakış açılarını ustalıkla anlatmış. Hatta bu kitap sayesinde öğrendiğim bazı tarihi gerçekler de beni derinden etkiledi. İçinde hem tarih hem de psikoloji bulunduran detaylı anlatılmış dikkat çekici bir roman. Kendisi İspanya'da 18 yılda öğrendiklerini bu kitaba aktarmış. Hatta bunun izlerini arada geçen İspanyolca cümlelerden de görebiliyorsunuz.

Güler Bilkay Aygün 
27 Haz 19:38 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Lise yıllarımda okuduğumda beni derinden etkileyen bir kitaptı. Konusuna gelince; Güzel bir aşkın ayrıca renk kattığı, İspanya iç savaşının çarpıcı bir şekilde anlatıldığı güzel bir kitap.

Sevilay Küçük 
29 Haz 18:04 · Kitabı okudu · 9 günde · 7/10 puan

Bir kitabı okumadan önce ilk olarak yazarın biyografisini okumayı tercih ederim.Bu bende artık alışkanlık haline gelmiştir.”Çanlar Kimin için çalıyor” Pulitzer ödülü almıştır. Hemıngway, ölmeden bir süre önce anksiyete ve depresyondan dolayı elektroşok tedavisi görmeye başlamış. Fakat 1961 yılında kendisini bir av tüfeği ile vurarak intihar etmiş. Hemıngway'in ölümünün yakın dostu Fidel Castro, Havana'da adına bir anıt yaptırarak aralarındaki muazzam dostluğu simgeleştirmiştir.
hayatından kısa bir bilgi vermek istedim.

Hemingway'in okuduğum ilk kitabı.İspanya iç savaşını konu alan bir roman.Cumhuriyetçi Gerillaların,faşistlere karşı olan savaşını anlatıyor. Bu kitabı çok çevremden duyuyordum ve Edebiyat hocamın tavsiyesiyle okumak istedim.

Kitapta yazarın gerçekçi bir anlatımı vardı bu da zaten diyaloglara çokça yer vermesinden anlaşılıyor.Okurken gözümde canlandı ve sanki bende onların yanındaymışım gibi bir tepeden onları izliyormuşum gibi hissettim.Fakat Robert jordan ve arkadaşları ile olan diyaloglar çok fazla ve gereksizdi.Yazar konuşmalarda detaya inmiş fakat ben sıkıldım. Arkadaşları ile olan konuşmaları biraz daha kısa olsaydı daha güzel olurdu.Kitap bazen o kadar akıcı ki dış dünyayla ilişkimdeki kablo sanki kopmuş gibiydi.Bazen de çok sıkıcıydı.(özellikle kitabın ortalarında).Son sayfalar iyiydi ortalara nazaran.(çünkü son sayfalarda yazar diyaloglara fazla yer vermemiş). Kitabın başlarında savaşla olan diyaloglar azdı.Kitap sadece “Savaş” konusunu ele almamış,çıkarımlarda bulunduğum o kadar cümle vardı ki( Zaten sizlerle de paylaştım)Dostluk,arkadaşlık,aşk,ölüm kokusu,özgürlük...

Bir inanç uğruna bir şeyleri başarmak için arkadaşların birbirini katletmesi ve savaşırken bile öldürmekten zevk almadıklarını(Cumhuriyetçi gerillaları kastediyorum) sadece bunu zorunlu ve görev olduklarını,yazar çarpıyor suratımıza.İnsanları öldürürken ,bu faşist bile olsa bunun yanlış bir şey olduğunu kimsenin birbirinin hayatını çalmaya hakkı olmadığını da bize yineliyor.Kitapta beğendiğim şey şu idi;Savaşırken bile sevmenin,sevilmenin unutulmadığı bir aşka şahit oluyorsunuz.Robert Jordan'ın aşkı için söylediği sözler kısmını beğendim ve etkileyiciydi.

Ölüm kokusuna gelirsek bununla ilgili kitapta tasvirler var onları okumak keyifliydi.Robert Jordan'ın sevgilisi Maria'nın yaşadığı şeyler o kadar kötüydü ki üzüldüm.İnsanlar neden bu kadar acımasız? İçlerinden şu kadarcıkta mı merhamet duygusu yok.Bu dünyaya sığmayı bir türlü beceremedik.İlla birilerini öldüreceğiz,canını yakacağız yoksa tatmin olamıyoruz.İnsanları öldürerek,canlarını yakarak zevk alan insanları anlamıyorum,anlayamayacağım da.

Kitabı hem beğendim hem beğenmedim.Tavsiye etsem mi etmesem mi bilmiyorum size kalmış artık :)

Ayrıca Bilgi Yayınevine teşekkürler çevirisi gayet iyiydi.

nejla güldalı 
05 May 12:46 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · Puan vermedi

İspanya iç savaşını anlatan kitapta çok güzel bir aşka da şahit oluyorsunuz. Çok sık duygu geçişleri yaşatan kitabın sizi hiç sıkmayacağını düşünüyorum. Gerçekten harikaydı.

Selen Kıreylioğlu 
18 Ağu 15:35 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Hemingway İspanya iç savaşını konu aldığı bu romanında güzel bir kurgu yapmış. Savaş anılarına tatlı bir aşk hikayesi de eşlik ediyor. Ancak savaş anıları gerçekten içler acısı. Yitip giden malların,canların, ailelerin yanında; sevginin, aşkın, umutların da yok olduğunu çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor.

Yağmur Şimşek 
20 Ağu 10:10 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitapta İspanya iç şavaşı anlatılmaktadır. Eski bir kitaptır ama böyle olmasına karşın hala çok fazla satışı olan çok tutulan bir kitap olma özelliğini yitirmemiştir hemingway zaten kendine özgü anlatımı o güzelim sürükleyiciliğiyle sizi alıp götürüyor .
Savaştaki o insanların o inançlı kavgalarının yanında romantizmde çok güzel kullanılmış. Bize sevginin en zor en kötü hatta ölümle yüzyüzeyken bile ne kadar güzel bir duygu olduğunu çok güzel anlatıyor. Ama kitapta kim uzun kimi zaman gereksiz bulacağınız tasvirler biraz akıcılığını kaybetmesine sebep olsa roman farklı insanların aynı yoldaki mücadelelerini içine romantizmide harmanlayıp bize güzel bir anlatım sunmaktadır

Semanur* 
01 Mar 23:36 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Malesef kitabı yarım bırakmak zorundaydım.Ama okuduğum kadarıyla gayet güzel bir kitap.Kitap sürükleyici.Kitabı yarim bırakmamın sebebi başka bir kitap okumak zorundayım(okul icin).Ama elimden gelen en kısa sürede tekrar okuyacağım.

ŞENAY İNCİ 
15 Eyl 11:36 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitabın adı, şair John Donne’ın bir katedralde başrahip olduğu dönemdeki vaazlarından birinden alıntıdır. Vaazların metinleri sonradan yayınlanmıştır.
“Ada değildir insan, bütün hiç değildir bir başına; anakaranın bir parçasıdır, bir damladır okyanusta; bir toprak tanesini alıp götürse deniz, küçülür Avrupa, sanki yiten bir burunmuş, dostlarının ya da senin bir yurtluğunmuş gibi, ölünce bir insan eksilirim ben, çünkü insanoğlunun bir parçasıyım; işte bundandır ki sorup durma çanların kimin için çaldığını; senin için çalıyor.” John Donne
Kitapta faşist ve cumhuriyetçi iki grup var ama halk tabakasının bu ayrımdan çok da anladığı yok, çoğu asker ya da savaşa katılan kişi sadece emirleri uyguluyor, ne uğruna savaştıklarını gerçekten anlayamamış bir sürü insan var. İşte buraları okurken insan savaşın iğrençliğine bir kez daha şahit oluyor.

Ernest Hemingway’in 1940 yılında yazmış olduğu bu roman bizleri İspanya İç Savaşı yıllarına götürüyor. Bu kitapta savaşın gereksizliği ve ödenen bedellerin derinliği sorgulanıyor. Tüm hikaye, İspanyolca profesörü olan Robert Jordan’ın gözünden anlatıyor.
Kurgusu yavaş olması sebebiyle , okuyanda yer yer sıkılganlık yaratan bir hikaye olmasına rağmen yine de kitapta verilmek istenen mesajlar çok etkili sunulmuş.
En zor savaş zamanında, ölümle burun burunayken yaşanılan sevgi, umut, korku gibi duygular anlatılmış bu romanda.
Yalnız bence bu kitaptaki aşk hikayesi yeterince güçlü anlatılmamış.
Yazar, duyguları okuyucuya tam hissettirememişti bence.

Çağla 
13 May 18:25 · Beğendi · Puan vermedi

İspanya'nın iç savaşını tüm çıplaklığı ile gözler önüne seren, tüyler ürperten olaylar içinde bile sevmeyi ve sevilmeyi unutmayan, inançları uğruna birbirini vuran, katleden kardeşlerin, karmakarışık bir çağın ve onun doğurduğu sancıların romanı..
İnsan olmanın ancak “BİZ” olmakla mümkün olduğunu anlatılyor..
İnsanın mı sadece? Bu dünyayı paylaştığımız her bir canlının, her bir ağacın ölümüyle eksiliyorsak eğer, eksildiğimizi hissedebiliyorsak, ancak o zaman insanız.
Bir kimsenin ölümü azaltmıyorsa bizi, insanlıktan çıkmışız demektir,kitabın bir diğer fikir babası Donne’a sorarsanız. Bana da sorarsanız öyle..
“Hiç sorma çanların kimin için çaldığını; Onlar senin için çalıyor!”
Bir solukta okuyacağınız bir roman. İyi okumalar..

4 /

Kitaptan 137 Alıntı

Aysel 
02 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Beni sevmiyorsan eğer korkma ben seni ikimize de yetecek kadar çok seviyorum ...

Çanlar Kimin İçin Çalıyor?, Ernest HemingwayÇanlar Kimin İçin Çalıyor?, Ernest Hemingway

-Seninle sanki, uzun yıllardır seni tanıyormuşum gibi konuşuyorum.
-Öyledir... İnsanlar birbirlerini anladıkları zaman, içinden geldiği gibi rahat konuşur...

Çanlar Kimin İçin Çalıyor?, Ernest Hemingway (Sayfa 41 - Kum Saati Yayınları)Çanlar Kimin İçin Çalıyor?, Ernest Hemingway (Sayfa 41 - Kum Saati Yayınları)
Başak Otsukarcı 
30 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

"Uğruna savaştığımız her şey gibi seviyorum seni. Seni özgürlüğü, haysiyeti, bütün insanların çalışma ve aç kalmama haklarını sevdiğim gibi seviyorum. Seni savunduğumuz Madrid'i sevdiğim gibi seviyorum ve ölen bütün yoldaşlarımı sevdiğim gibi."

Çanlar Kimin İçin Çalıyor?, Ernest Hemingway (Sayfa 344 - Sabah Gazetesi)Çanlar Kimin İçin Çalıyor?, Ernest Hemingway (Sayfa 344 - Sabah Gazetesi)
SlmbnKüçükStajer 
01 Haz 15:45 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''İnsanların öldürülmesine bütünüyle karşıyım.''

Çanlar Kimin İçin Çalıyor?, Ernest Hemingway (Sayfa 49 - kvaryum yayınevi)Çanlar Kimin İçin Çalıyor?, Ernest Hemingway (Sayfa 49 - kvaryum yayınevi)
Onur Özkan 
 16 Şub 18:17 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi

Ernest Hemingway (21 Temmuz 1899 - 2 Temmuz 1961)
"Yeryüzünün herhangi bir yerinde bir insan ölürse senin de bir parçan ölür
onunla birlikte. Onun için sorma.
Bir çan sesi duyduğunda bil ki, o çan senin için çalıyor."

Çanlar Kimin İçin Çalıyor?, Ernest Hemingway (Bilgi Yayınevi)Çanlar Kimin İçin Çalıyor?, Ernest Hemingway (Bilgi Yayınevi)