Caribou Adası

7,5/10  (2 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
440 gösterim
Otuz yıl boyunca düşünü kurduğu hayatı gerçekleştirmeye karar veren Gary, nihayet karısı Irene'i de ikna ederek yola koyulur: Alaska'nın buzul göllerinden birindeki Caribou Adası'nda bir kulübe inşa ederek medeniyetten uzakta, vahşi doğada yaşayacak, her şeyi geride bırakarak yıllardır özlemini çektikleri huzura kavuşacaklardır. Ancak erken bastıran kış, bu ıssız adadaki çetin doğa koşulları ve kocasıyla arasındaki derin iletişimsizlik, Irene'in ruhsal dengesini bozacak, geçmişindeki trajedinin hayaletleri geri dönecektir.

Yazar, fonda, Alaska'nın haşin ama muhteşem bir güzelliğe sahip coğrafyasını yansıtan Caribou Adası'yla, çözülen bir evliliğin üzerinden sevgiyi, sevgisizliği, iletişimsizliği ve yok olup giden fırsatları sakınmasız bir gözle tasvir ederek günümüzün trajedisini anlatıyor. David Vann, dünya çapında ses getiren birçok ödülün sahibi Legend of a Suicide (Bir İntiharın Efsanesi) adlı öykü kitabının ardından ilk romanıyla, Amerika'dan dünya edebiyatına bir armağan...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2012
 • Sayfa Sayısı:
  320
 • ISBN:
  9789750714610
 • Çeviri:
  Cem Alpan
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Hatice Çakır 
31 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Karanlık ve ürpertici bir ilk roman... Çağdaş yazarlardan David Vann, bir kapana kısılmışcasına hayatını sürdürmeye çalışan kurgusal karakterlerini , ıssız bir coğrafyanın zorlu koşullarıyla başarılı biçimde harmanlamış. Hayatı sorgulamak, pişmanlıklarla dolu olsa da yeni başlangıçlar yapabilmeyi de sağlayabilir.Roman, bunu gerçekleştiremeyenlerin ya da asla gerçekleştiremeyecek durumda olan insanların hikayesini anlatıyor. Hüzünlü fakat kabul edilebilir sonu, okuyucuda derin izler bırakıyor.