Çarıklı Demokrasi (Demokrat Parti'nin İktidar Mücadelesi)

·
Okunma
·
Beğeni
·
39
Gösterim
Adı:
Çarıklı Demokrasi
Alt başlık:
Demokrat Parti'nin İktidar Mücadelesi
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
159
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051280813
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İkinci Adam Yayınları
1945 yılına gelindiğinde özellikle İkinci Dünya Savaşı'nın yıkıcı etkisini çok derinden yaşamış önemli bir insan yığını vardı. Bir taraftan yoksulluğuna isyan eden köylü; öbür taraftan savaş yıllarındaki kazancını yatırıma çevirmeye çalışan burjuvazi, duygularını paylaşacakları bir ortam beklentisi içindeydiler.

1946 yılı Demokrat Parti'nin siyasi yaşama girdiği yıldı ve beklenen ortam bulunmuştu. Ancak hem köylü hem burjuvazi DP iktidarı için dört yıl daha bekleyecekti.
Çok tartışılan 1946 seçimlerinin ardından dört yıl boyunca Demokrat Parti bu grupların duygularına hitap etti ve 1950 seçimlerini ezici bir çoğunlukla kazandı. On yıl boyunca da iktidarı hiç bırakmadı.

CHP, DP'ye oy verenler için "Çarıklılarla Kasketliler" tarzı küçümseyici bir tavır almış ancak Demokrat Parti'yi on yıl boyunca bu "Çarıklılar" iktidarda tutmuştur. Demokrat Parti bu süreçte, CHP iktidarı dönemindeki zor şartları en ücra yerlere giderek Türk halkının zihninde hep taze tuttu.

Demokrat Parti'nin son dönemi ne demokratik, ne toplumsal, ne de ekonomik açıdan parlaktı ancak ne olursa olsun, "Çarıklılar" DP'ye oy vermeye devam ediyorlardı. 27 Mayıs Darbesi olmasaydı DP'yi halk devirir miydi acaba?
Bu kitapta 1946-1960 yılları arasında Türkiye'nin şahit olduğu Çok Partili Yaşam sürecini, bu dönemdeki seçkinlerle çarıklıların çekişmesini, son on yılda ise çarıklıların iktidarda kalma mücadelelerini bulacaksınız.
Çarıklı Demokrasi'yi okuyanlar