Cariye'nin Kızı Mihrimah

7,4/10  (27 Oy) · 
169 okunma  · 
18 beğeni  · 
1.105 gösterim
Üç kıtaya yayılan bir imparatorluk, sayısız entrikanın döndüğü bir saray, güç ve tutkunun kızı bir güzel, üç kalp ve bir aşk.

Osmanlı Sarayı’nın muhteşem atmosferinde, kudretle, aşkla kuşatılmış bir hayattı onunki. Çevresinde korkunç ölüm oyunları örülüyor, gölgelere sinmiş suikastçiler fırsat kolluyordu. Yaşamak için öldürmek zorunda kalmayı kabullenemeyen masum bir kalp ve çaresiz, telaşlı çırpınışları Osmanlı’nın unutulmaz dönemlerinden birinin saklı kılavuzuna dönüşecekti. Mihrimah’ı, elle tutulur hiçbir özelliği olmayan bir adamla evlenmeye zorlayan korkunç sır, annesi Hürrem’le arasındaki anlaşmada gizliydi. O güçte bir annenin, o tutkuda bir babanın kızı, Hafza’nın torunu, Sinan’ın açmazı, Rüstem’in gelini olmanın aykırı bir bedeli vardı. Artık ne Barbaros Hayreddin Paşa’nın kadırgaları, ne de Mimar Sinan’ın göğe astığı kubbeler güldürebilirdi kırgın prensesin yüzünü. Gözlerine çöreklenen tuhaf derinliğin esiri Mihrimah, kalbinden geriye kalan koca boşluğu, adını tarihe kazıyarak dolduracak ve...

...Hürrem-Mihrimah işbirliği, Cihan Devleti’nin kaderini değiştirecekti.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  765
 • ISBN:
  6054377244
 • Yayınevi:
  Artemis Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
07 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Taht uğruna insan evladını feda edebilir mi? Hele can korkusu varsa...
Sarayın gizli entrikaları arasında Hürrem kızı Mihrimah Sultan'ı istemediği bir evliliğe zorlayabilir miydi?
Mihrimah Sultan babası Kanuni Sultan Süleyman'ın izni ile Barbaros Hayreddin Paşa'nın kadırgalarını ziyaret ederken,Mimar Sinan onun adına eserler yaparken kendini bu evliliğin dışında tutabilmek için kimlere güven meliydi?
Masalsı dili ile sarayların içinde yaşanılan ve her şeyin üstünde tutulan iktidar hırsının ne kadar göz karartıcı olduğunu anlatan bir eser...
Tarih kitaplarını sevenlere tavsiye ederim...

Ceren Acer 
31 May 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

DEMET ALTINYELEKLİOĞLU yine kalemini konuşturmayı başarmış. Yine çok akıcı bir romandı. Ne zaman başlayıp, ne zaman bitirdim hiç bilmiyorum. Kitabı adeta su gibi içmişim desem abartmış sayılmam. Osmanlı Dönemi Tarihi deyince her zaman aklıma DEMET ALTINYELEKLİOĞLU geliyor. Yazarın okuduğum kitapları sırf gerçekleri yansıtmayıp, kurgu da olsa seviyorum üslubunu. Henüz okumadığım kitaplarını da okumak istiyorum. Yazara ve Artemis Yayınlarına teşekkür ederim.

Aliye Arslan 
20 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · Puan vermedi

Mimar Sinan ve Mihrimah aşkı çok güzel anlatılmış.Bu kitabı okuyanlar Mimar Sinan'ı ve eserlerini araştıracak ve görmek isteyecektir. Göğe kubbe asan adam ...

hicran 
30 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Hic sıkılmayarak okudum bu güzel kitabı grrcekten harika sayfa sayisi biraz fazla ama cok sürükleyici bir kitap herkese tavsiye ediyorum tarihimiz acisindanda cok onemli bence.

Ayşen BÜLBÜL 
01 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Anlayamıyorum. Bu kitaplar bir seri ama tutarsızlık yine devam ediyor. Hürrem kitabında Mihrimah'ın güzelliği farklıyken bu kitapta yine farklı. Seri demeyeceğim artık bu kitaplara. Bir kitapta öğrendiğini başka kitapta değiştiriyorsun çünkü. Mimar Sinan'ın karşılıksız aşkına olan hayranlığım ise arttıkça arttı.

Yağmur 
26 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hürremin tam bir kopyası idi.Ne de olsa Hürremin kızı :) Ama tek farkla.O da duygusallığı idi.Mimar Sinana duydugu aşk ve kavuşma sürecinde yaşadıkları,kardeşlerine ve ana babasına uygun bir tarzda düzgün yetişme çabaları,çabuk öğrenebilen ve sevgi dolu biri.Hürrem gibi gözü kara biri idi.Sürükleyici ve akıcı bir anlatımı var.Tavsiye ederim.Keyifli okumalar.

Kitaptan 5 Alıntı

Aliye Arslan 
18 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

''Dinlemeyi bileceksin.Susmayı öğreneceksin.Karar verdin mi dönüp arkana bakmayacaksın.''

Cariye'nin Kızı Mihrimah, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 194 - Artemis)Cariye'nin Kızı Mihrimah, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 194 - Artemis)
Aliye Arslan 
19 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Kendine gel dedi içinden.Gönlünün çaresizliği aklını esir almasın.

Cariye'nin Kızı Mihrimah, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 704 - Artemis)Cariye'nin Kızı Mihrimah, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 704 - Artemis)
Aliye Arslan 
18 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

''Sultan kızlar da güzelim,ülkeyi yöneten adamı yönetir.''

Cariye'nin Kızı Mihrimah, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 52 - Artemis)Cariye'nin Kızı Mihrimah, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 52 - Artemis)
Aliye Arslan 
18 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

''Bir tatlı söz,bir gülümseme,bir bakış yetmez mi''

Cariye'nin Kızı Mihrimah, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 405 - Artemis)Cariye'nin Kızı Mihrimah, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 405 - Artemis)