Cariye'nin Kızı Mihrimah

7,4/10  (41 Oy) · 
210 okunma  · 
25 beğeni  · 
1.224 gösterim
Üç kıtaya yayılan bir imparatorluk, sayısız entrikanın döndüğü bir saray, güç ve tutkunun kızı bir güzel, üç kalp ve bir aşk.

Osmanlı Sarayı’nın muhteşem atmosferinde, kudretle, aşkla kuşatılmış bir hayattı onunki. Çevresinde korkunç ölüm oyunları örülüyor, gölgelere sinmiş suikastçiler fırsat kolluyordu. Yaşamak için öldürmek zorunda kalmayı kabullenemeyen masum bir kalp ve çaresiz, telaşlı çırpınışları Osmanlı’nın unutulmaz dönemlerinden birinin saklı kılavuzuna dönüşecekti. Mihrimah’ı, elle tutulur hiçbir özelliği olmayan bir adamla evlenmeye zorlayan korkunç sır, annesi Hürrem’le arasındaki anlaşmada gizliydi. O güçte bir annenin, o tutkuda bir babanın kızı, Hafza’nın torunu, Sinan’ın açmazı, Rüstem’in gelini olmanın aykırı bir bedeli vardı. Artık ne Barbaros Hayreddin Paşa’nın kadırgaları, ne de Mimar Sinan’ın göğe astığı kubbeler güldürebilirdi kırgın prensesin yüzünü. Gözlerine çöreklenen tuhaf derinliğin esiri Mihrimah, kalbinden geriye kalan koca boşluğu, adını tarihe kazıyarak dolduracak ve...

...Hürrem-Mihrimah işbirliği, Cihan Devleti’nin kaderini değiştirecekti.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  765
 • ISBN:
  6054377244
 • Yayınevi:
  Artemis Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
07 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Taht uğruna insan evladını feda edebilir mi? Hele can korkusu varsa...
Sarayın gizli entrikaları arasında Hürrem kızı Mihrimah Sultan'ı istemediği bir evliliğe zorlayabilir miydi?
Mihrimah Sultan babası Kanuni Sultan Süleyman'ın izni ile Barbaros Hayreddin Paşa'nın kadırgalarını ziyaret ederken,Mimar Sinan onun adına eserler yaparken kendini bu evliliğin dışında tutabilmek için kimlere güven meliydi?
Masalsı dili ile sarayların içinde yaşanılan ve her şeyin üstünde tutulan iktidar hırsının ne kadar göz karartıcı olduğunu anlatan bir eser...
Tarih kitaplarını sevenlere tavsiye ederim...

Ceren Acer 
31 May 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

DEMET ALTINYELEKLİOĞLU yine kalemini konuşturmayı başarmış. Yine çok akıcı bir romandı. Ne zaman başlayıp, ne zaman bitirdim hiç bilmiyorum. Kitabı adeta su gibi içmişim desem abartmış sayılmam. Osmanlı Dönemi Tarihi deyince her zaman aklıma DEMET ALTINYELEKLİOĞLU geliyor. Yazarın okuduğum kitapları sırf gerçekleri yansıtmayıp, kurgu da olsa seviyorum üslubunu. Henüz okumadığım kitaplarını da okumak istiyorum. Yazara ve Artemis Yayınlarına teşekkür ederim.

Aliye Arslan 
20 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 6/10 puan

Mimar Sinan ve Mihrimah aşkı çok güzel anlatılmış.Bu kitabı okuyanlar Mimar Sinan'ı ve eserlerini araştıracak ve görmek isteyecektir. Göğe kubbe asan adam ...

Merve 
 24 Mar 13:38 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Yazarın okuduğum ilk ve tek kitabı. Kitap kötü müydü; hayır. Peki yazarın diğer kitaplarını okur muyum; sanırım yine hayır.
Bu tarz kitaplar yerine tarihi araştırma kitaplarını okumayı tercih ediyorum. Kurgu okumak da istense, konuya hakim kişilerden okumak daha doyurucu bir durum olacaktır; Reşad Ekrem Koçu'nun eserleri örnektir.
Bir kere kitapta tarihi unsurlarda hatalar var, bu da okuyucu olarak beni rahatsız etti. Mahidevran'ın -namı diğer Gülbahar Sultan'ın- tek evladı Şehzade Mustafa değildi. Fakat kitap bu bilgiye gözlerini kapatmış. Yanlış hatırlamıyor isem, bu kitaplar "Muhteşem Yüzyıl" zamanında çıkmıştı ve yazar da direkt olayları dizideki şekliyle alıp kurgulamış imajı yarattı bende. Kitapta çoğu şey o kadar fazla tekrar ediyor ki, sıkıldım. Mihrimah yalnızca aşkı düşünen bir karakter gibi anlatılmış, kendisinin entrikalara bulaştığı dönem ise ışık hızıyla geçilmiş. Alaiyeli İsmail olayı, sonunu bilmemize rağmen kitabın diğer bölümlerinden daha akıcıydı. Keşke kurgu karakter üzerinden gidip, tarihi kişilikleri yan karakter olarak kullansaymış yazar diye de düşündüm. Hürrem'den bağımsız bir Mihrimah anlatılamayacağı için, acaba yazar Hürrem kitabında da bunlardan bahsetmedi mi diye de merak ettim. Mihrimah diye ayrı bir kitap olması bana pek mantıklı gelmedi, yazarın Hürrem dönemini anlattığı bir başka kitabı da olması sebebiyle. Mihrimah'ın leventlerin karşısına çıktığı bölümler de olmamıştı, o kadar erkeğin karşısına padişah kızı nasıl çıkar? Ayrıca bazı bölümlerde yazarın dilinde olmamışlıklar sezsem de, göze batan bir unsur değildi. Fakat dediğim gibi aslında kötü bir kitap değildi.

hicran 
30 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Hic sıkılmayarak okudum bu güzel kitabı grrcekten harika sayfa sayisi biraz fazla ama cok sürükleyici bir kitap herkese tavsiye ediyorum tarihimiz acisindanda cok onemli bence.

DERYA... 
02 Mar 21:34 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Demet altınyeleklioğlu denince aklıma Osmanlı dönemi geliyorsa yazarın kalemi Harika demektir...Mihrimah ve mimar Sinan'ın aşkı çok güzel anlatılmış...

Damla GD 
23 May 12:29 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Moskof Cariyeden bir tık daha fazla puan verdim çünkü bu kitap beni öncekinden daha fazla etkilemişti. Hem güçlü hem zeki hem masum bir karakteri vardı Mihrimah'ın ve çok güzel kurgulandığını hatırlıyorum. Sonraları MY'da şıp sevdi ve öyle boş boş dolaşan boş bir karakter olarak kurgulanması hiç hoşuma gitmemişti mesela..

Ayşen BÜLBÜL 
01 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Anlayamıyorum. Bu kitaplar bir seri ama tutarsızlık yine devam ediyor. Hürrem kitabında Mihrimah'ın güzelliği farklıyken bu kitapta yine farklı. Seri demeyeceğim artık bu kitaplara. Bir kitapta öğrendiğini başka kitapta değiştiriyorsun çünkü. Mimar Sinan'ın karşılıksız aşkına olan hayranlığım ise arttıkça arttı.

Yağmur 
26 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hürremin tam bir kopyası idi.Ne de olsa Hürremin kızı :) Ama tek farkla.O da duygusallığı idi.Mimar Sinana duydugu aşk ve kavuşma sürecinde yaşadıkları,kardeşlerine ve ana babasına uygun bir tarzda düzgün yetişme çabaları,çabuk öğrenebilen ve sevgi dolu biri.Hürrem gibi gözü kara biri idi.Sürükleyici ve akıcı bir anlatımı var.Tavsiye ederim.Keyifli okumalar.

Cem 
06 Tem 00:30 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sultan süleymanin en değerlisinin annesinin iktidarı uğruna kalbini mühurleyip bir arnavut paşaya varıp güzelliğini ve bahtını iktidar uğruna feda etmesi o mütjiş kalemden okunmalı

Kitaptan 5 Alıntı

Aliye Arslan 
18 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

''Dinlemeyi bileceksin.Susmayı öğreneceksin.Karar verdin mi dönüp arkana bakmayacaksın.''

Cariye'nin Kızı Mihrimah, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 194 - Artemis)Cariye'nin Kızı Mihrimah, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 194 - Artemis)
Aliye Arslan 
19 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Kendine gel dedi içinden.Gönlünün çaresizliği aklını esir almasın.

Cariye'nin Kızı Mihrimah, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 704 - Artemis)Cariye'nin Kızı Mihrimah, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 704 - Artemis)
Aliye Arslan 
18 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

''Sultan kızlar da güzelim,ülkeyi yöneten adamı yönetir.''

Cariye'nin Kızı Mihrimah, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 52 - Artemis)Cariye'nin Kızı Mihrimah, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 52 - Artemis)
Aliye Arslan 
18 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

''Bir tatlı söz,bir gülümseme,bir bakış yetmez mi''

Cariye'nin Kızı Mihrimah, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 405 - Artemis)Cariye'nin Kızı Mihrimah, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 405 - Artemis)