Caroline Jacobs’ın Muhteşem Dönüşü

6,3/10  (3 Oy) · 
2 okunma  · 
2 beğeni  · 
128 gösterim
Lise yıllarını geri bıraktığı için mutlu olan herkes için harika bir roman.

Caroline Jacobs kendini kaybetmişti. O, bir eşti, bir anneydi (genellikle kaçındığı, dövmeli kızın annesiydi), bir fotoğrafçıydı ve bir pısırıktı. Kendisini öne çıkarmak, ipleri eline almak ya da hayatla başa çıkmaya çalışmak onun yapacağı şeyler değildi. Bu nedenle Caroline sonunda kendini kaybederek Okul Aile Birliği başkanına o-altı-harfli kelimeyi haykırdığında ilk önce kendisi şoke olmuştu. Tabii kocası da. Tabii Okul Aile Birliği başkanı da. Ve tabii ki diğer herkes de. Fakat Caroline kısa sürede bu patlamanın gerçek sebebinin ne olduğunu anlamıştı: Genç bir kızken en yakın arkadaşı Emily tarafından uğradığı iz bırakan bir ihanet. Bu olay Caroline’ın hayatını sonsuza dek değiştirmişti.

Böylece, Caroline damarlarında dolaşan azıcık cesaret ile büyüdüğü kasabaya geri dönerek Emily ile yüzleşmeye karar vermişti. Kızı Polly’yi okuldan alıp, beraber Caroline’ın muhteşem geri dönüşü için yola koyulmuşlardı. Ancak hiçbir şey planladıkları gibi gitmedi. Uzun süredir gizli kalmış sırlar gün yüzüne çıkmaya başlayınca, Caroline eski ve kötü bir arkadaştan çok daha fazlasıyla yüzleşmek zorunda kalacaktı.

Matthew Dicks’e özgü kıvrak bir zekâyla yazılan bu sıcacık hikâye, çocukluk deneyimlerimizin hayatımıza nasıl yön verebildiğini, bir kadının hayatını değiştirme çabalarını ve bu esnada kendisini ve kızını gerçekten buluşunu anlatıyor.

“İçinizi ısıtan ve sıklıkla karanlık bir espri anlayışıyla anlatılan bu intikam yolculuğu, film olmaya öylesine uygun ki.”

- Kirkus Reviews

“Bu romanın en güçlü yanı fevkalade yaratılmış karakterlerinin hayatla başa çıkışları.”

- Booklist

“Fazlasıyla hazırcevap olan ve kahkahalarla güleceğiniz bu romanı, arkadaşlarınıza önermeden edemeyeceksiniz. Utangaç Caroline yeni uyanan cesaretiyle kısa süre içerisinde en sevdiğiniz karakterlerden birisi olacak.”

- Julia Fierro, Cutting Teeth romanının yazarı

“Oldukça sürükleyici ve şaşırtıcı şekilde incelikli. Bir kadının, bir annenin cesaret örneği sergileyerek hayatını ele alışının ve kendisini buluşunun hikâyesi.”

- She Reads

“Sürükleyici olduğu kadar komik, duyarlı ve kesinlikle şefkatli bir hikaye.”

- Heidi Durrow, New York Times çoksatan yazarı
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2017
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9786059585637
 • Orijinal Adı:
  The Perfect Comeback of Caroline Jacobs
 • Çeviri:
  Selen Ak
 • Yayınevi:
  Yabancı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Özlem 
13 Oca 11:19 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Caroline Jacobs’un Muhteşem Dönüşü

Ufak Tefek Cinayetler dizisini bilir misiniz? Star tv’de yayınlanan klasik Türk dizilerinden biraz farklı. Kitabın arka kapağını okumuştum ve diziye benzetmiştim. Arkadaşım da bana hediye almıştı.

Kitap Caroline’nin okul aile birliği toplantısına gittiğinde zengin, otoriter bir velinin, diğer utangaç ve sessiz veliye zorbalık yaptığını görüyor. Ağzından küfür kaçıyor. Olayın ertesi günü Caroline’nin aykırı kızı, zorbalık yapan kadının kızına vuruyor -ki sebepsiz değil. Bu olayların tamamı Caroline’yi lise yıllarına götürüyor. Kızını aldığı gibi Blackstone’ye gidiyor.

Ona zorbalık yapan arkadaşından intikam alacakken zorlanıyor. Onun çaresiz olduğunu ve pireyi deve yapmanın gereksiz olduğuna inanıyor Caroline. Ama kızı Polly olayların gidişatını değiştiriyor.

Kitabın kapağı çok güzel. Fazla kalın değildi. Yazarın dili çok akıcı. Olaylar birbirine mükemmel bağlanmıştı. İlk başlarda Caroline’nin utangaçlığı beni sinir etmişti ama sonradan utangaçlığı sevimli gelmeye başladı. Kitapta sıkıntı yaşadığım tek yer; sonuydu. Keşke Katherine ve Caroline’in konuşmasına da yer verilseydi.

Polly aykırı kızdı ama annesine kitabın sonuna doğru samimi davranıyordu. Lucy’nin hikayesine çok üzüldüm. Kitabın başında ‘kız kardeşini öldürdüğü haricinde her şeyi anlatmıştı’ gibi bir cümle vardı. Daha büyük bir şey bekliyordum. Caroline suçsuzdu Lucy’nin ölümünde.

Ben çok sevdim. Kesinlikle tavsiye ederim.