Çarşı Geliyooor! Çarşı Ve Forza Beşiktaş

8,9/10  (23 Oy) · 
36 okunma  · 
13 beğeni  · 
1.223 gösterim
Tribünün Asi Çocuklarından Türkiye'yi Sarsan Haziranın Hikâyesi

Geleceğin Türkiye'sinde ebeveynlerine "2013'te ne olmuştu" diye soran bir çocuğun alacağı ilk cevaplardan biri "Gezi" olacaksa eğer, "Orada kimler vardı" sorusunun yanıtında da çArşı grubunun özel bir yeri olacak.

Bu kitapla, bir yandan milyonların gözünde basit bir taraftar grubu kimliğinden bambaşka bir konuma yükselmiş olan çArşı'nın kendi yorumlarıyla yaşananları nasıl değerlendirdiğini öğrenecek, bir yandan da olay anından tanıklıklar, anekdotlar ve özel röportajlarla çArşı'ya dışardan bir bakış atma şansı bulacaksınız.

"Geri çekilirken herkesin yüzünde moralsiz bir ifade vardı. O sırada haber geldi: "çArşı Gümüşsuyu'ndaki polis engelini aşmış ve 150 kişiyle Gezi Parkı'na girmiş!"

…Herkesin gözleri parlamaya başladı. O yorgun, moralsiz bakışlar gitti, yerine haklıyız kazanacağız bakışları geldi. O haber doğru muydu ya da böyle bir haber almasaydık direniş sabaha kadar sürer miydi bilmiyorum…"

"…çArşı'nın başarısı o gözlerdeki parıltıdır. Yoksa bu siyasi olarak bir noktaya dönmüş, başka bir şey olmuş, falan olmuş, filan olmuş, bunlar başarı olarak addedilmez. Bizim için tek başarı insanların gözündeki umut ışığıdır."
-Borga, çArşı-

"…zaten her yanımız gaz, ordan bi de telefonda annem avaz avaz bağırıyor. Anne tamam ya dedim, merak etme, çArşı burada…"

"…Adamları seviyorum ama çok laf sokuyolar. Herif diyor ki, 'Abi ayıptır sorması sen niye geldin? Göt göbek yürümüş bi düşsen 3 kişi taşıycaz, tek başına direnişin belini büktün abi…'"

"Önce yerin titremesinden ve gelen seslerden gerçekten bir an tank getirdi heralde polisler dedim. Aklıma ilk o geldi. Sonra kitlenin arasından bir iş makinasının barikata doğru geldiği gördüm. İnanılmaz bir andı."

"Görmüşsünüzdür, bunların kırmızı bir pankartı var hani. En umutsuz anımda, en korku ve dehşete kapıldığım, ne yapacağımı bilemediğim anda bu pankart umulmadık zamanlarda karşıma çıktı. O zaman dedim kendime , "Hiiştt… Sorun yok, sakin ol, çArşı burada…"

"…Ulan şu direniş hayırlısıyla bitsin Fenerbahçe formamla çarşıya girip bu gruptan dayak yemek istiyorum. Dövsünler lan canları sağolsun."
(Tanıtım Bülteninden)
Sadettin TANIK 
 09 Tem 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Çarşı, Dünyada "Darbe"! yapmaya kalkışmakla yargılanan ilk ve tek taraftar gurubu!!!
Sizi gönülden tebrik ediyorum.
Ayrıca bir Beşiktaşlı olarak sizinle gurur duyuyorum.
Kitabı okumadan yorum yazdığım için kitapseverlerin affına sığınıyorum.

Yaren Sıla Koç 
 13 Kas 2016 · Kitabı okudu · 238 günde · 8/10 puan

Bir Beşiktaş taraftarı olarak merak edip almıştım. Yaklaşık iki senedir okumak için erteliyordum, en sonunda dayanamayıp okumaya başladım. Kitapla ilgili edebi hiç bir beklentiniz olmasın bunu başta belirtmek isterim. Çeşitli internet sayfalarında yazılmış yazılar derlenip bir kitap haline getirilmiş. Çarşı'nın sadece bir taraftar grubu olmadığını, aslında halkın kahramanı olduğunu, özellikle Gezi Parkındaki üstlendiği görevleri bu kitaptan sonra anlayacaksınız. Gezi Parkının medyalar tarafından gösterilmeyen yönünü de kitap sayesinde görecek ve aydınlacaksınız.

insan_okur 
01 Oca 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Merhaba 1000Kitap Üyeleri

Bu kitabın bendeki hikayesi çok büyük. Burada 1000Kitap’ta geçenlerde beğenmiştim bu kitabı ve birisi bunu görmüş bana yılbaşı hediyesi olarak gönderdi. Kendisi en kıymetlimdir. İçerisine çArşı’da Kartal heykelinin önünde çekildiğimiz fotoğrafla birlikte geçti elime. Elbet kitapla ne alakası var diyebilirsiniz. Ama benim için çok önemli bir değeri var. Kısacıkta olsa söz etmek istedim.

Kitaba gelecek olursak edebi yönden hiçbir beklentiniz olmasın. Kitap çeşitli forum sitelerinden taraftarların yorumları, Çarşı grubu üyelerinin yorumlarıyla ve Beşiktaş taraftar forumu Forza Beşiktaş, Ekşi Sözlük, Twitter gibi kaynaklardan derlenen paylaşımlardan oluşuyor. İçerisine resimler de konularak görselleştirilmiş. Bir günde okunulacak bir kitap. Sayfa sayısı da gayet az. Akıcılığı da yeterli düzeyde sağlanmış.

Konu olarak Gezi Parkı eylemleri odağa alınmış. Gezi olaylarında neden, nasıl yer aldıklarını kendileri anlatmış ama içerisinde işlenen konu ise Çarşı grubunun ülkemizdeki yeri; sosyal sorumlulukları. Çarşı grubunun eylemde takımların üstünde olduğu, sosyal sorumluluk üzerine eyleme katıldığını anlatıyor. Bu sebepten dolayı sadece Beşiktaş taraftarı değil her taraftar okuyabilir. Aslında kitap bir bakıma Çarşı grubu hakkında yapılan yalan yanlış haberlerle grubun kirletilmesine karşı da yazılmış. Çünkü gezi parkındaki olan olayların bazılarının sosyal medya üzerinden efsane olarak anlatılan hikâyelerin gerçek olmadığını da göreceksiniz. Özellikle siyaset açısından bir yazı yazılmamış kitapta. Kitabı okurken, Gezi Parkı olayları sırasında sosyal medyaya yansıyan ve yansımayan olayları öğreniyorsunuz. Çarşı grubunun nasıl ve ne anlamda oluştuğunu anlamak isterseniz kitap size yardımcı olacaktır.

Okuduktan sonra Çarşı gurubunu daha fazla seveceğinize eminim. Gezi parkı olayları olmasa bile sosyal sorumluluk olduğu zaman akla gelen ilk taraftar grubu Çarşı’dır. Beşiktaşlı olarak elbet sevindim böyle bir kitap olmasına. Öncelikle Beşiktaşlılara sonra herkese tavsiye ederim. Okumayan büyük bir şey kaybetmeyecek; okuyan Çarşı grubunun karakterini anlayacak.

Alıntım ise : "Zaten gaz bombasına da gerek yok; biz duygusalız, ağlarız."

Mine Saka 
14 Nis 17:18 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Tek gecede bitirdiğim, çok fazla beklenti içine sokmayan, derlemelerden oluşan hayatımın harikası. Siz çArşı'yı sevin, Beşiktaş'a sempati duyun diye yayımlanmamıştır. Her kahramanın bir hikayesi vardır. Bizimde var..
Şövalye Ruhlu Semt Çocukları

Dilizar Daglioglu 
15 Ara 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Bir çok yerinde tüylerim diken diken oldu,bazı yerlerinde gözlerim doldu.Bir Beşiktaşlı olarak çok beğenerek gururla okudum.

JeruCaspian 
01 Eki 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Geçmişe baktığımız zaman elimizde olması gerken ve muhtemelen şu günleri gülerek duygulanarak ve imrenerek hatırlatacak bir eser. Tarih herşeyi yazmaya devam edecektir elbet...

Enver Zade 
20 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yorum değil, yaşamak lazım bazı şeyleri. Kitapta çarşı'nın Gezi döneiminde yaptığı eylemler, bazı kahramanlıklar ve bazı kişilerin çArşı hakkındaki yorumları yer almaktadır. Bir çArşı tribün lideri abimizinden dediği gibi "Gezi rönesans ise çArşı onun Michelangelo`sudur."

Kitaptan 10 Alıntı

insan_okur 
30 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bu ülkede bir şeyler değişirse, tarih kitaplarında Çarşı'ya özel bir sayfa açmaları gerekir.

Çarşı Geliyooor!, Kolektif (Sayfa 33 - Okuyan Us Yayıncılık)Çarşı Geliyooor!, Kolektif (Sayfa 33 - Okuyan Us Yayıncılık)
insan_okur 
 31 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bizim için tek başarı; insanların gözündeki umut ışığıdır.

Çarşı Geliyooor!, Kolektif (Sayfa 157 - Okuyan Us Yayıncılık ( Borga- cArşı))Çarşı Geliyooor!, Kolektif (Sayfa 157 - Okuyan Us Yayıncılık ( Borga- cArşı))
Yaren Sıla Koç 
06 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Futbol sadece futbol değil, taraftar da sadece kafası futbola çalışan boş insan değildir."

Çarşı Geliyooor!, Kolektif (Sayfa 112 - Okuyan Us Yayıncılık)Çarşı Geliyooor!, Kolektif (Sayfa 112 - Okuyan Us Yayıncılık)
Yaren Sıla Koç 
10 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Enes Ekiz
"Tüp kaçağını çakmakla kontrol eden bir milleti biber gazıyla yıldırabileceğinizi düşünüyorsanız, yanlış yoldasınız."

Çarşı Geliyooor!, Kolektif (Sayfa 118 - Okuyan Us Yayıncılık)Çarşı Geliyooor!, Kolektif (Sayfa 118 - Okuyan Us Yayıncılık)
insan_okur 
30 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bir şey söyleyeyim mi ? Biz Beşiktaş taraftarıyız ya, biber gazı Beşiktaş'lının parfümüdür yani, bizim için hikaye budur. Biz başka şehire gideriz daha az dozajda biber gazı yeriz. Öteki yere gideriz daha fazlasını yeriz. Zaten gaz bombasına da gerek yok; biz duygusalız, ağlarız.

Çarşı Geliyooor!, Kolektif (Sayfa 58 - Okuyan Us Yayıncılık ( Ankaralı Ayhan ))Çarşı Geliyooor!, Kolektif (Sayfa 58 - Okuyan Us Yayıncılık ( Ankaralı Ayhan ))
Yaren Sıla Koç 
10 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Ankaralı Ayhan
"Güçlünün yanında olmak doğru bir şey değildir. Yani bir gün gelir ve o güç seni ezer, halkın yanında olmak her zaman iyidir."

Çarşı Geliyooor!, Kolektif (Sayfa 134 - Okuyan Us Yayıncılık)Çarşı Geliyooor!, Kolektif (Sayfa 134 - Okuyan Us Yayıncılık)
insan_okur 
30 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

O kadar parti, dernek, ideoloji, grup arasında kala kala bir taraftar grubuna mı kaldı memleketi kurtarmak !

Çarşı Geliyooor!, Kolektif (Sayfa 41 - Okuyan Us Yayıncılık)Çarşı Geliyooor!, Kolektif (Sayfa 41 - Okuyan Us Yayıncılık)
insan_okur 
30 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Yani herkes bir reaksiyon veriyor ama bu işi anca Çarşı halleder diye umuyordu.

Çarşı Geliyooor!, Kolektif (Sayfa 30 - Okuyan Us Yayıncılık)Çarşı Geliyooor!, Kolektif (Sayfa 30 - Okuyan Us Yayıncılık)
insan_okur 
30 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Demek ki bu yapılan şey siyasi bir şey değil, daha çok sosyolojik bir şey, bir halk hareketi.

Çarşı Geliyooor!, Kolektif (Sayfa 42 - Okuyan Us Yayıncılık)Çarşı Geliyooor!, Kolektif (Sayfa 42 - Okuyan Us Yayıncılık)