Çavdar Tarlasında Çocuklar

7,6/10  (1.241 Oy) · 
3.592 okunma  · 
966 beğeni  · 
17.460 gösterim
Pek çok insanın hakkında konuştuğum için üzgünüm. Bildiğim tek şey; size anlattığım herkesi biraz özlüyorum. Bizim Stradlater'ı ve Ackley'i bile, sözgelimi. Sanırım o lanet Maurice'i bile özlüyorum. Sakın kimseye bir şey anlatmayın. Herkesi özlemeye başlıyorsunuz sonra. Çavdar Tarlasında Çocuklar', Salinger'ın tek romanı. Ergenlik çağının içinde, yetişkin dünyanın düzenine karşı isyankar bir çocuğun, bir Noel öncesi başına gelenler... Bu sürecin bir psikiyatri kliniğinde noktalanışı. Holden Caulfield'in masumiyet arayışının iç burkucu romanı. Belki de Salinger'ın. 993'te Franny ve Zoey ile Dokuz Öykü adlı kitaplarını yayımladığımız Salinger,1963'ten buyana yeni bir yapıt yayımlamamasına ve neredeyse efsane haline gelmiş bir gizlilik içinde yaşamasına karşın, dünya edebiyat gündemindeki yerini hep koruyor.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9789753636360
 • Orijinal Adı:
  The Catcher İn The Rye
 • Çeviri:
  Çoşkun Yerli
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Tuco Herrera 
 17 Nis 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

KAN KUSTUK KIZILCIK ŞURUBU İÇTİK DEDİK!!

gene sahaflara yaptığım gezilerden, seyyah olduğum dönemlerden ,o dükkan senin bu dükkan benim diyip fır döndüğüm günlerden birinde sahaf arkadaşlarımdan biri al oku diyerek tutuşturdu elimize.. tanıyordum elemanı güvenim de tamdı..aldık attık çantaya ..öve öve de bitirememişti kitabı.. öyle edebi değeri vardı , yok yazar inzivaya çekilmişti , fotosunu dahi çekememişlerdi falan fıstık.. dedim ki kendi kendime tamam bir bohem hayatı mı söz konusu..nerde bir sürgün , nerde bir toplumdan dışlanmışlık bir ötekilik var orda ben..atasporumuz ya bizim?!?!? birde mutluluk var ki anlatılmaz..yayınevi de beni kandıran değişkenlerden oldu.. yapı kredi yayınları.. az buzda netten yorumlara baktık..dedim tamam!! bir mutluluk efenime söyleyim bir müşkülpesent şahsın huzurla sonlanacak öyküsü..eve geliyordum turnayı gözbebeğinden vurdum diyerek ..viyadükten uçan hacı murat misali süzülüyordum (iniş takımları açılmayınca yere çakılıp atomize oldugum yerde benden geriye kalanlardan , enkazımdan bir jilet fabrikası kuracaklarını bilmeksizin)... gelgelelim ertesi gün başladık okumaya... bir terslik var! konya ovasında su kaynatmış anadola döndüm.. gitmiyor.. işin aksi birde öyle güvenmişim ki kitaba, işe gelirken yanıma başka ekipmanda almamışım..çay içiyorum ,sigara yakıyorum, gezip dolaşıp geliyorum , tüfekli tüfeksiz hareketler..YOK!! gitmiyor!! pazar günü okulun açtığı etüde ilgili öğretmeni kalkındırmak için aile baskısıyla yazdırılan, aileyle öğretmenin karşılıklı win - win ilkesiyle müreffeh geleceklere yelken açtığı buna karşılık pazartesi okula geri dönecek olan yaşıtları dışarda gezerken eğitim ve öğretime gark olmuş ortaokullu öğrenci bunalımı yaşıyordum.. bir üzüntü bir bunalmışlık.. okudum bitirdim ama kanser o gün yuva yaptı vücuduma.. yazarın okuduğum ilk (ve sanırım son ) kitabıydı ..
kullandığı dil olsun işlenen konu olsun bana cok uzak geldi..çevirmenin de bunda katkısı azımsanamaz( hele şu "lanet olası nasılda" kalıbıyla başlayan cümleler) ..konuya girip okuyacaklara spoiler vermek istemem ama bu kıvamda bunalım ve dertli insan edebiyatı okumak isteyenler bukowski limanına yelken açsınlar.. zira bu kitap bir "ekmek arası" ile kıyaslandığında ( konu bakımından) kete vs baklava kıvamında bir durum ortaya çıkıyor.. yani bu ülkede insanlar iddaa oynarak ev gecindiriyor , ne dramlar dönüyor..okuldan atılan bir gencin yaşadığı bu "çiki- çiki bunalım" cidden çok yavan..

Klasik zamanlarından tutun da modern ve günümüz post-modern anlatılarına kadar, ne çok kılıklara sokulmuştur roman. Ne türü olursa olsun yazarının aktarmayı hedeflediği bir gerçekliği vardır hep. Bir roman yazarı gerçekliğe nasıl yaklaşmalı, nasıl aktarmalı?

İlk elden, ne kadar objektif olmaya çalışırsa çalışsın, kullandığı dil daha mükemmel, daha eksiksiz, daha kestirmeden, daha iyi iletişim kuran başka bir dil karşısında eksik kalacaktır. Başta Tolstoy, Dostoyevski gibi Rus devleri ile en üst seviyesine varan bu objektif, hikayeyi mükemmel bir biçimde aktaran, kendi fikirlerini en iyi biçimde ifade eden yazar anlayışı, 20 yüzyılla kendini bambaşka tekniklere bırakmaya başladı. Kafka hikaye ve romanlarında okura kasıtlı tuzaklar kurdu, en basit bir durumu içinden çıkılmaz labirentlerden oluşan bir gerçekliğin içine yerleştirdi, dil ile kasıtlı olarak yanlış anlaşılmalar yaratmayı hedefledi. Joyce sanki okurun elinde İrlanda'da yaşadığı dönemde kullanılan argo terimlerini de içeren bir kültürel rehber mevcutmuş gibi yazdı. Musil daha da ileri gitti ve takip edilebilmesi için psikolojiden, felsefeye mükemmel bir entelektüel birikimi zorunlu kıldı.

Avrupalı yazarların kültürel seviyesiyle başa çıkamayacağının bilincinde olan A.B.D.'li yazarlar ise, ülkelerinin temel yapı taşı olan pragmatizme yönlenerek tamamen farklı bir evrim geçirdiler: Hemingway geçmişin edebiyatının tüm şatafatını bir kenara bırakarak bir savaş muhabiri gibi yazmaya başladı. Salinger ise dil mücadelesinden tamamen vazgeçmek için kendine özgü çok ilginç bir teknik geliştirdi: Kullandığı dili tamamen subjektif, o şekilde kullanıldığı için de eleştirilemez bir zırha büründürdü. Çünkü diğer yazarlardan farklı olarak bu yegane romanını bize, bir erişkin anlatıcı değil, ergenlik döneminin sonuna gelmiş genç erişkin aktarıyordu. Bir ergene vasat, kırık dökük bir dil kullandığı, kurgusu berbat bir roman ile karşımıza çıktığı için kimse kızamaz ya... Üstelik, o deneysel egoların spontanlığı ve aşırı duygusallığı içinde insan gerçekliğine ulaşma fırsatını, kendine özel anlatım şekliyle yakalamış oluyordu. Ölümüne üzülmemek gereken bir dosttur o, çünkü uzun ve dolu dolu bir hayat sürdü ve belki hak ettiğinden bile çok ilgi gördü, erkenden unutulmazlık rütbesine yükseldi. Üstelik bunu hayatının son kırk yılında hiçbir şey yazmadığı, vaktini özel hayatı hakkında yazanları dava etmekle ve gözlerden uzak kalabilmek için gereken her şeyi yapmakla geçirdiği halde başardı. Bu kadar münzevi olma isteğine karşılık bu kadar popülarite kuşu, ancak bir A.B.D.'li yazarın başına konabilir. Oysa o bunu, her gerçek yazar gibi hiç istemiyordu. Ve tesadüfe bakın ki, yarın (27 ocak) onun, bu münzevi dostun ölümünün yedinci yıl dönümü. Nur içinde yat huysuz ihtiyar.

Çavdar Tarlasında Çocuklar benzeri kitaplar

Derya Yalınkılıç 
18 Haz 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitap ergenlik dönemini başarılı bir şekilde atlatamayan, yaşadığı ortama ayak uyduramayıp kendi iç dünyasında çatışmalar yaşayan Holden'in dördüncü kez okuldan atıldıktan sonraki birkaç gününü anlatıyor.

Kitabın dili çok sempatik ve eğlenceli. Holden'in deyimiyle "Bittim!" :) Yer yer argo ve küfür olsa da çok fazla rahatsız etmiyor. Tek rahatsız olduğum şey "yani" kelimesini sık sık kullanması oldu.

Kitabı bir ergenin saçmalıkları gibi algılayabilirsiniz ya da topluma yabancılaşmış, insanların samimiyetsizliklerinden tiksinen, gözlemleri sonucu çok güzel tespitlerde bulunan zeki bir çocuk olarak da görebilirsiniz. Bu tamamen sizin bakış açınıza göre değişir. Benim için ikinci seçenek geçerli. :)

Keyifle okuyun, mutlu kalın. (:

Murat Sezgin 
 22 May 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

"Her neyse, hep, büyük bir çavdar tarlasında oyun oynayan çocuklar getiriyorum gözümün önüne. Binlerce çocuk, başka kimse yok ortalıkta-yetişkin hiç kimse, yani- benden başka. Ve çılgın bir uçurumun kenarında durmuşum. Ne yapıyorum, uçuruma yaklaşan herkesi yakalıyorum.; nereye gittiklerine hiç bakmadan koşarlarken, ben bir yerlerden çıkıyor, onları yakalıyorum. Bütün gün yalnızca bu işi yapıyorum. Ben,çavdar tarlasında çocukları yakalayan biri olmak isterdim.''

İsmi yukarıdaki paragraftan geliyormuş. Kitaba başlamadan önce heralde tarım işçisi olarak çalışan çocukların yaşamını anlatıyor sanıyordum.

Kitap, günlük konuşma diliyle yazıldığı için bana çok samimi geldi. Bu samimilik okumayı baya akıcılaştırıyor.

Holden'nın, okuldan atıldıktan sonraki 3 gününü kendi ağzından dinliyoruz. 17 yaşındaki bir gencin, bu 3 günde yaşadıkları size aşırı gelebilir. Ki kitap ahlak dışı ve açık saçık bulunduğu için yasaklanmış.

Holden, neredeyse her şeyden nefret eden bir çocuktur, herkesi iki yüzlü, sahtekar ve samimiyetsiz görür. Ama kardeşi Phoebe'nin yeri ayrıdır. Onu çok sever. Tam herşeyi bırakıp, kendi başının çaresine bakmayı düşünürken kardeşinin parktaki mutlu hallerini görüp gitmekten vazgeçer.

Bana göre kitapta asıl anlatılmak istenen, kendine özel iç dünyası her gencin, topluma uyum sağlamak için bir çıkar yol bulma çabaları ve sonunda bu çabaların boşa çıkması sonucu yıkıntılar yaşaması diyebilirim.

Çokca ders çıkarabilecek bir kitap. Keyifli okumalar.

tabula rasa 
22 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gönülçelen dandik adıyla da çevrilmiştir. çavdar tarlası hikayenin temasının alegorik bir biçimde ele alındığı çavdar tarlasından yadigardır… çağrışımlar. hangimiz gençliğimizi anarken çağrışımlar sarmalına dalmalıyız ki. Her ne kadar ergen kitabı olarak değerlendirilse de aksine büyüklere ithaf edilen bir masaldır. Holden’ın içinde olduğu larva kısmımıza hitap eder. henüz bir tırtılken sürünmelerimiz hafifçe dişlediğimiz yaprakçıklar arasına bir yolculuk. ilk defayı anlatır. büyümenin üzerimize oturmayan kalıbına dokunmayı. ilkliği ilikler yetişkinliğin üniformasına.kalıbına dar gelen bir ruhun can çekişmeleri daha çok. holden tüm konuşmalarıyla yüzeyselliğin, farkındalığın ve farksızlığın dibini eşeler. çavdar tarlasında rüya yakalayıcılarına tutulup hayali gökyüzünden gerçeğin sert zeminine düşmeyi de istemez. bizi ne zaman kandırdılar merak eder. ben de merak ettim sonra.defalarca sayıklamışımdır "catch me in the rye holden" diye. sesinizi aradığınız bir çağa sağır kalmamak için okuyun ve holden’a yakalanın derim.

Mâsiva 
30 Oca 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Kitabın adından etkilenip okumaya karar verdim ama pek ilgisi olduğunu söyleyemeyeceğim. Klasik ergen konuşma biçimi beni rahatsız ediyor. Derin mesajlar içerdiği ve ergenlik çağındaki bir bireyin ruh halini yansıtan mesajlar vermiş. Alıntısını yapmak istediğim her yer paylaşılmış. :)
Kardeşine düşkünlüğü ve sonunda ne olacak acaba diye okudum. Okunmasa olmaz diyebileceğim bir kitap olmadı benim için ne yazık ki...
Tabi ki kimseyi etkilemek değil niyetim. Yapılan incelemelerin bir kısmını kontrol ettim. Çok beğenen arkadaşlarımız var.
Keyifli okumalar dilerim.

Okumak zorunda olduğum için okudum diyebilirim. Kitaptan hiç zevk almadım desem umarım kitap severler bana kızmazlar. Konusu da bir gencin oradan oraya ve birbiriyle bağlantısız şekilde koşturması...

Tuğçe 
07 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitapta genç (ya da ergen demeliyim çünkü 17 yaşına henüz girmemiş) kahramanımız Holden Caulfield'in dördüncü okulu olan Pencey'den de atılmasının ardından yaşadığı birkaç gün anlatılıyor. Holden'in kendi ağzından. Bu sebepten dolayı kitap baya akıcı ilerliyor. Zaten böyle kitapları severim, çünkü bir insanla karşılıklı oturmuşsunuz da sadece o anlatıyor siz dinliyormuşsunuz gibi.
Çeviriden midir bilmiyorum ama çok fazla "felaket, lanet" kelimeleriyle betimlenmişti cümleler. Bu durum çok hoşuma gitmemişti ama "bittim buna" samimi geliyordu.
Kitabı okurken kendimi hep Amerikan yapımı gençlik türünde bir film izlermiş gibi hissettim. Belki içinizde öyle hissedenler de olmuştur.
(Spoiler) Holden'e göre insanlar hep samimiyetsiz ya da onun deyimiyle tam bir sahtekârlar. Kardeşi Phoebe'nin deyimiyle de Holden'in sevdiği bir şey yok, her şeyden nefret ediyor. Holden ise ölen kardeşi Allie'yi sevdiğini söylüyor. Phoebe, o öldü diye bu duruma karşı çıkınca da "bir insan öldü diye onu sevmekten vazgeçmek zorunda mısın?" diye sert bir şekilde karşı çıkıyor. Holden'in deyişiyle "bitmiştim buna" :) Belki de kitapta en beğendiğim yerlerdendi bu konuşma.
Kısa kesmek istiyorum. Okurken zaman zaman aklınızdan bu kitabı okuyacağınıza pişman olacakmış gibi hissedebiliyorsunuz, çünkü açık seçik konulara girildiği çok fazla oluyor. Ama bir yandan da Holden'in içinde gerçekten öyle düşünceler var ki bazı konular hakkında, bakış açınız değişiyor ve o konu üzerinde düşünmeye başlıyorsunuz siz de. Bu yüzden de pişmanlığınız gitgide azalıyor sona doğru. Ben öyle düşündüm.
Okumak isteyenlere keyifli okumalar dilerim :)

Esmeralda 
 13 Nis 2017 · 7/10 puan

"Sakın kimseye bir şey anlatmayın. Herkesi özlemeye başlıyorsunuz sonra."

Bu kitap bir insan gibi ama sırlarını saklamayan bir insan.. Bütün sırları ortada. Güzel bir insan fotoğrafı..

J.D. Salinger, insanlardan kaçan, yalnızlığı seven biri. New York’ta doğup New York’ta ölmüştür. Kalabalık olan şehirden bunalmıştır. Ki kalabalık şehirler derin yalnızlıklardır. Yabancı kalmaktır. Hasret duymaktır. New York’tan bu yüzden kaçmaz mı? Ve İlgiden.. Öykülerinden biri ‘’Muz Balığı İçin Mükemmel Bir Gün’’ ben şöyle düşündüm: Muz, tropikal iklimi sever, yani yağmuru yani doğayı. Balık, denizde yaşar, su, hayat ve mavilik. Balık ne kadar farkında olmasa da insan farkındadır, Salinger farkındadır.. Mükemmel Bir Gün, günün mükemmeliyeti nasıl olur? Mavi bir denizde mi, yeşil bir doğada mı? New York ve ‘’ Ben, çavdar tarlasında çocukları yakalayan biri olmak isterdim..’’ Kaçma isteği yok mu? Var.. Yazarı böyle tanıyorum. Belki de kendimi..

Kitap, Türkiye’de ‘’Gönülçelen’’ olarak tanınır Yapı Kredi Yayınlarına kadar ve nihayet ‘’Çavdar Tarlasında Çocuklar’’… Salinger: ‘’Çocukluğum o kitaptaki oğlanınkine çok benzer geçti... İnsanlara bundan bahsetmek büyük bir ferahlama getirdi.’’ Zaman aynasından geriye dönüp baktığımızda insan özlem duyarak geriye bakmaz mı? Birkaç kelam dökülmez mi? Kim bilir, belki de bir kitap.. Romanda yer yer kendinden izler vermektedir. Bu romanı kendini ele vermeden başka nasıl yazabilirdi ki? Ya da yaşamadığın bir şeyi..
Kitap, güncel dili kullanıyor, sokak aralarında, izmarit altında, ciddi mekânlarda kısacası hayatın her alanında konuşulan konuşma diliyle yazılmış ve samimi geliyor. Mizah yönü de yok değil, hem de fazladan var.. Salinger’in ruh dünyasını anladığın zaman roman daha bir başka oluyor.


‘’Tanıştığıma hiç memnun olmadığım kimselere, durmadan, 'Tanıştığıma memnun oldum' demek beni öldürüyor. Ama hayatta kalmak istiyorsanız, ille de bu zırvaları söylemek zorundasınız.’’ Hayatta kalmak istiyorsanız diyor. Kısa bir örnek vermiş ama biz genişletebiliriz. Ruh hayatı ve yaşanılan, görünen hayat.. Topluma uy, söylenenleri tekrar et, toplum için değişik, spesifik bir yanın varsa ‘’lütfen sessizce bir yana koy, kimse görmeden..’’ demek istiyor olabilir.


'' Kimse değişmezdi. Değişen tek şey siz olurdunuz. Çok büyümüş olmanız filan değil demek istediğim.'' Bu, değişen ve dönüşen insanların ortak paydası değil mi? Yavaş yavaş kendinden kopup başkası olma problemi..
Holden, özgün ve sevilir. Ablasına verdiği değer okurken içimizi nasıl ısıtıp rahatlatıyor.. Holden, bazen isyanımızdır, bazen söylemek istediklerimiz, bazen sakındıklarımızdır.. Ve masumiyet samimiyet ile birleşir bazen hareketlerinde bazen de söylediklerinde.. Holden’in, her şeyi yapması, istediğini söylemesi, karşıdakinin yüzünü yüzüne vurması, . Evet, Holden, içimizde ki benlik..
Kibrin ve gösterişin kaynağına da inerek öğretici tespitler de yapmaktan geri durmaz: '' İnsanlar gerçekte nasıl konuşuyorsa, o biçimde birbirlerinin sözlerini filan kesmeleri oyunda çok fazlaydı. Bir şeyi çok iyi yapıyorsanız, bir süre sonra, dikkatli olmazsanız gösteriş yapmaya başlıyorsunuz. Ve sonunda da iyi olmaktan çıkıyor yaptığınız.'' İnsan ölümü çok değişik bir şey hem var hem yok. Yaşar Kemal, insanı ne güzel anlatmış: “İnsan, evrende gövdesi kadar değil, yüreği kadar yer kaplar.” Ve Salinger’in sözü: ‘’Bir insan öldü diye onu sevmekten vazgeçmek zorunda mısın, Tanrı aşkına; özellikle de, hayatta olanlardan bin kez daha iyi kalpli bir insansa?’’ İyi insanları anlatan ne güzel iki söz. Yüreği kocaman olan insanlar iyidir ve iyiler unutulmazdır..


Gelen eleştirilerden bazıları, çok küfürlü bir dil kullandığı, dini kötülediği, cinsel ilişkiden sıkça rastgele bahsettiği gibi eleştirilerdir. Belki de yazar gerçekliği tüm yanlarıyla anlatmaya çalışmıştır. Gerçekliği arayan aynı tablo ile karşı karşıya kalmıyor mu?

Sözlerimi Salingerle bitirmek istiyorum: ''Sorun da buydu işte. Asla güzel ve huzurlu bir yer bulamıyordunuz, çünkü böyle bir yer yoktu..''
Keyifli Okumalar

•••MERVE••• 
 18 Oca 00:07 · Kitabı okudu · 37 günde

Hani bazı çocuklar vardır gözünü daldan budaktan esirgemez, türlü türlü yaramazlıklar yapar, ne yapıp eder başını derde sokar. ‘‘Çocuk değil şeytan bu!’’ der ya hani bazı büyükler, hah işte onlardan. Ama öyle anlar olur ki ‘‘Bu çocukta da böyle yufka yürek var mıymış?’’ diye sorarsınız kendinize. Tanıştırayım efendim, Çavdar Tarlasında Çocuklar’ın Holden’ı. Bahsettiğim çocuklardan yalnızca bir tanesi.


Çavdar Tarlasında Çocuklar on yedi yaşındaki Holden Caulfield’ın okuldan atıldıktan sonra geçirdiği birkaç gününü yine onun ağzından anlatan bir roman. Holden için incelemenin başında çocuk dedim ama -kitabın başlarında da anlatıldığı gibi- hem dış görünüş hem de davranışları bakımından on yedi yaşındaki bir çocuktan beklenmeyen özelliklere sahip. Kitapta da baştan sona onun ergen bunalımları anlatılıyor.


Holden, ailesi tarafından sevilmediğini düşünen, bazen ailesinden ölümüne korkan ama bazen de onlara meydan okuyacak kadar cesur bir çocuk. Varlıklı bir ailesi var, çok iyi okullarda okuması isteniyor ancak Holden gittiği her okuldan gerek yaramazlıkları gerekse derslere olan ilgisizliğinden dolayı kovuluyor. Kitap onun son gittiği okul Pencey’den kovulması ile başlıyor, Noel için eve gideceği tarihe henüz birkaç gün olduğu ve eve erken gidince durumu ailesine açıklayamayacağı için bu birkaç günü çeşitli yerlerde geçirmesi ve başından geçen birtakım olayların anlatılmasıyla devam ediyor.


Birkaç detayı atlayacak olursak Holden’ın yaşadıkları ve hissettikleri tam da ‘‘on yedi yaş’’ı yansıtır. Yeri geldiğinde tüm dünyaya kafa tutacak kadar cesur ve korkusuz yeri geldiğinde ise hüngür hüngür ağlayacak kadar içli, ama en nihayetinde çocuk.


Vakti zamanında ben de ‘‘neden beni sevmiyorlar’’ bunalımlarına girdiğim, kaçıp gitmek istediğim, ‘‘yakında ölürüm zaten kurtulurlar’’ dediğim için Holden’ı çok yakın buldum kendime. Hele bir de kardeş sevgisi var ki insanın içini titreten cinsten. Yıllar önce ölen kardeşi Allie’ye duyduğu özlem ve kız kardeşi Phobe’ye beslediği sevgi, Holden’ın yaptığı tüm yaramazlıkları bir kenara bırakıp onu sevmenizi sağlıyor.


Çavdar Tarlasında Çocuklar’ı bir etkinlik vesilesiyle okudum. Kabul etmek gerekirse başlarda çok sıkıcı buldum ve yarım bıraktım. Tatilin başlamasını fırsat bilip kaldığım yerden okumaya devam ettim. Kitabı sıkıcı bulmamın sebebi bir çocuğun ağzından anlatıldığı için anlatımın çok sıradan olmasıydı. Ve bir de sürekli ‘’lanet’’ kelimesinin kullanılması (208 sayfalık kitapta 210 kez!). Ama duyguyu veriyor mu, veriyor, ona diyecek lafım yok. Takıldığım birkaç nokta dışında beğendim diyebilirim. Okuyacaklara tavsiyem beklentiyi yüksek tutmayın.


Ben dahil birçok kişinin merak ettiği bir konu ‘‘Çavdar Tarlasında Çocuklar’’ ismi nerden gelmektedir ve kitapla alakası nedir? Bu konuda elbette kesin bilgim yok :)) İlk olarak kitabın asıl ismi ‘‘ The Catcher in the Rye’’. Önceki çevirinin isminin ‘‘Gönülçelen’’ olduğu düşünüldüğünde ‘‘Çavdar Tarlasında Çocuklar’’ aslına biraz daha uygun bir isim. İkinci olarak kitabın içinde geçen bir kısım dikkat çekmektedir, burada Holden bir hayalinden bahseder, çavdar tarlasında oyun oynayan çocukları uçurumdan düşmekten koruyacaktır. (#26502464)

Kitaptan 435 Alıntı

holden 
15 Eyl 2014 · İnceledi · Puan vermedi

Tanıştığıma hiç memnun olmadığım kimselere, durmadan, ''Tanıştığıma memnun oldum'' demek beni öldürüyor. Ama hayatta kalmak istiyorsanız, ille de bu zırvaları söylemek zorundasınız.

Çavdar Tarlasında Çocuklar, J. D. SalingerÇavdar Tarlasında Çocuklar, J. D. Salinger
Derya Yalınkılıç 
16 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

“Sahi söylüyorum. Düzelirim. Yalnızca, bir dönemden geçiyorum. Herkes böyle dönemlerden geçer, değil mi?”

Çavdar Tarlasında Çocuklar, J. D. SalingerÇavdar Tarlasında Çocuklar, J. D. Salinger
Aysel 
07 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

“Öldü biliyorum! Bilmediğimi mi sanıyorsun? Ama, onu yine de sevebilirim, değil mi? Bir insan öldü diye onu sevmekten vazgeçmek zorunda mısın, Tanrı aşkına; özellikle de, hayatta olanlardan bin kez daha iyi kalpli bir insansa?”

Çavdar Tarlasında Çocuklar, J. D. SalingerÇavdar Tarlasında Çocuklar, J. D. Salinger
Çağatay ZEREN 
06 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Eskiden onu pek akıllı sanırdım, o aptallığımla tabii. Öyle sanmamın nedeni; tiyatro, edebiyat bütün bu zırvalıklar üzerine çok şey bilmesiydi. Birisi bu konularda çok şey biliyorsa onun aptal olup olmadığını anlayabilmeniz epey zaman alıyor.

Çavdar Tarlasında Çocuklar, J. D. SalingerÇavdar Tarlasında Çocuklar, J. D. Salinger
Derya Yalınkılıç 
16 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Hayat
“Hayat, tabii ki bir oyundur, evladım. Hayat, kurallara göre oynanması gereken bir oyundur.”

Çavdar Tarlasında Çocuklar, J. D. SalingerÇavdar Tarlasında Çocuklar, J. D. Salinger
Şükran Güngör 
27 Eki 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Demek istediğim şeyi anlatamıyorum. Anlatabilsem de, anlatmayı isteyeceğimden pek emin değilim.

Çavdar Tarlasında Çocuklar, J. D. Salinger (Sayfa 119)Çavdar Tarlasında Çocuklar, J. D. Salinger (Sayfa 119)
Derya Yalınkılıç 
18 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Zırva
... millet gelip karnınızın üstüne bir sürü çiçek filan koyacak, daha bir sürü zırvalık. Öldükten sonra çiçeği kim ne yapsın? Yani...

Çavdar Tarlasında Çocuklar, J. D. SalingerÇavdar Tarlasında Çocuklar, J. D. Salinger
44 /

Kitapla ilgili 4 Haber

OKUNDUĞU SÖYLENMESİNE RAĞMEN OKUNMAYAN 10 KİTAP
OKUNDUĞU SÖYLENMESİNE RAĞMEN OKUNMAYAN 10 KİTAP İngiltere’nin önemli yayın organlarından The Guardian gazetesinde yayımlanan haberde, okunduğu söylenmesine rağmen okunmayan kitaplar incelendi ve ortaya Tolstoy ve Dostoyevski’nin de içlerinde bulunduğu 10 kitaplık şaşırtıcı bir liste çıktı.
Edebiyat Tarihinin En İyi 100 Giriş Cümlesi
Edebiyat Tarihinin En İyi 100 Giriş Cümlesi Bazı romanları elimize aldığımızda, daha kapağını açtığımız anda, ilk cümleleri okurken biri sarıp sarmalamaya başlar. Bazılarında ise 50. sayfaya geldiğimiz halde okumakta zorlanırız. Özellikle sıradışı girişler bizi daha çok etkisi altına alır. Ve elbette romanı okuyup tamamadıktan sonra ilk sayfaya dönme isteği uyandıran romanlar.
15 Lira’nın Altında, Çok Liralık Şeyler Anlatan 15 Sağlam Kitap
15 Lira’nın Altında, Çok Liralık Şeyler Anlatan 15 Sağlam Kitap Paramız olsa kendimizi bırakmayacak mıyız kitap evlerinin üstüne? Kitap bir fetiş türü. Okuyup okumayacağımızı düşünmeden manyak gibi alıyoruz ya. Pahalı pahalı kalın ciltlere dünyaları vermek yok. Dünyanın en güzel, en şarkılı kitapları 15 TL’nin altına elinizin altında. Şu güzel eserleri derleyelim de, kütüphaneler anlam kazansın istedik. Dimağınız sağ olsun!
Basılı Kitapların E-Kitaplara 10 Üstün Yanı
Basılı Kitapların E-Kitaplara 10 Üstün Yanı Kitap endüstrisi, bu yılın geçen döneminde basılı kitap satışları istikrarlı kalırken e-kitap satışlarının düşük kaldığını (son yıllarda ilk kez) gösteren rakamları açıkladı. E-kitapların basılı kitaplara avantajları zaman zaman sıralanıyor. Bu kez de basılı kitapların e-kitaplara üstünlüğü şu 10 maddede sıralanabilir: