1000Kitap Logosu
Caz Çağı Öyküleri
Caz Çağı Öyküleri
Caz Çağı Öyküleri

Caz Çağı Öyküleri

Bütün Eserleri 4

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.4
34 Kişi
76
Okunma
23
Beğeni
1.998
Gösterim
352 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 9 sa. 58 dk.
Adı
Caz Çağı Öyküleri (Bütün Eserleri 4)
Basım
Türkçe · Türkiye · Everest Yayınları · Mayıs 2013 · Karton kapak · 9786051416557
Orijinal adı
Jazz Age Stories
Diğer baskılar
Caz Çağı Öyküleri
Caz Çağı Öyküleri
Caz Çağı Öyküleri
Caz Çağı Öyküleri
“Sana tam olarak kim olduğumu söyleyemem,’ dedi o mızmız şey, ‘çünkü doğalı daha birkaç saat oldu – ama soyadım kesinlikle Button.” Caz Çağı Öyküleri, başta “Benjamin Button’ın Tuhaf Hikâyesi” olmak üzere, F. Scott Fitzgerald’ın en bilinen öykülerini bir araya topluyor. “Ritz Büyüklüğünde Bir Elmas”, “1 Mayıs” ve diğerleri, Fitzgerald’ın kitabın birinci baskısında “İçindekiler” sayfasına düştüğü notlarla birlikte, ilk defa bir bütün olarak Türkçede. Fitzgerald, 1922’de yayımlanan bu ikinci öykü derlemesinde, Gürültülü Yirmiler’in, hem refah içinde yüzen hem de refah içinde yüzenlere gıptayla bakan insanlarını anlatmayı sürdürüyor. Uçarı Kızlar ve Filozoflar’ın devamı niteliğinde sayılabilecek olan Caz Çağı Öyküleri, Ülker İnce’nin yetkin çevirisiyle Everest Klasikler’de.
7 mağazanın 18 ürününün ortalama fiyatı: ₺30,04
7.4
10 üzerinden
34 Puan · 4 İnceleme
Özlem
Caz Çağı Öyküleri'ni inceledi.
404 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
7/10 puan
Amerikan Edebiyatı dendiğinde ismi mutlaka akla gelen yazarlardan birisi. Scott Fitzgerald, Caz Çağı Öyküleri adlı kitabında 1920'li yılların Amerikası'nı anlatıyor. Dönemin ruhunu yansıtan öykülerle bezeli kitap. I. Dünya Savaşı sonrasında yaşanan olayları; buhranı, acıyı, fakirliği, zenginliği, sanatı, parlaklığı ve müziği tüm ihtişamıyla, iyisi kötüsü, acısı ve tatlısıyla anlatmaya çalışmış kendine has üslubu ile. Özellikle Amerika'nın güney eyaletlerinde yani caz müziğin doğduğu ve geliştiği yerlerde geçiyor öyküleri. Her hikaye farklı bir yere alıp götürüyor insanı. Tüm öykülere bayılmasam da çoğunu severek okudum. Sanırım içlerinde en bilineni; Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi isimli öyküsü. Tabii ki kitapta Amerika'nın savaş sonrası ekonomik, kültürel ve sosyal durumu da ele alınıyor. Öykülerine başlamadan evvel anlatacağı öykü ile ilgili kısa kısa anekdotları da bulunmakta. Caz müziği seven biri olarak dönemin ruhunu hissettiren bu kitabı sevdim. Keyifli Okumalar!
Caz Çağı Öyküleri
OKUYACAKLARIMA EKLE
12
Can Kutlu
Caz Çağı Öyküleri'ni inceledi.
352 syf.
·
24 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
20. Yüzyılın ilk yarısında savaşın yorgunluğunun ardından Birleşik Devletler’deki bolluk, bereket, lüks ve aşırı rahatlık dönemini anlatırken, öykülerdeki karakterlerin yaşamlarının bu parlak zamanda, nasıl söndüğünü ve en küçük sorunların o dönemin rahatlığında, kişilere nasıl da amansız dertlermiş gibi geldiğini gösteriyor. Her öyküde ayrı bir macera ve farklı bir zaman akışı var. İçlerinde özellikle en meşhur; Benjamin Button’ ın Tuhaf Hikayesi’ nin, en yalın halini okumamız için bize güzel bir sayfa aralıyor.
Caz Çağı Öyküleri
OKUYACAKLARIMA EKLE
8
Özgün Onat
Caz Çağı Öyküleri'ni inceledi.
404 syf.
·
11 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
CAZ ÇAĞI ÖYKÜLERİ / SCOTT FITZGERALD
Scott Fitzgerald, bildiğim ama daha önce okuma fırsatım olmayan, okunacaklar listemdeki yazarların başında gelen isimdi. Şans eseri bu kitabı yılbaşı hediyesi olarak geldi, bende "14 Şubat Dünya Öykü Günü" için bekletmeden okudum. Kitap Roger Lathbury'nin kaleminden "Caz Çağı: Bir Dönemin Ruhu" başlıklı yazısında "Caz Çağı" ile Fitzgerald hakkında bilgi veriyor ve ikisi arasındaki bağı anlatıyor. Kitaptaki öyküler üç bölüme ayrılmış: "Benim Son Uçarı Kızlarım" adlı bölümde dört; "Fanteziler" adlı bölümde dört ve "Sınıflandırılmamış Baş Yapıtlar" adlı bölümde üç öykü yer alıyor. Her öykünün başında Fitzgerald öykünün yazılması hakkında bilgi veriyor ya da öyküyle ilgili bir anekdot yazmış. Benim dikkatimi çeken konu ise; Yönetmen David Finch'in 2008 yılında Eric Roth'un senaryolaştırdığı Fitzgerald öyküsünü aynı adla filme çekmesi: "Benjamin Button'un Tuhaf Hikayesi." Brad Pitt ve Cate Blanchett'in baş rollerinde olduğu film ses getirmiş ve 4 Oscar almıştı. Buraya kadar ilginç bir şey yok. Dikkatimi çeken şey, böyle bir öykünün "Sınıflandırılmamış Baş Yapıtlar" bölümünde değilde, "Fanteziler" adlı bölümde yer alması... Bu arada filmi baştan sona seyretmek kısmet olmamıştı, öyküsünü okuduğuma göre farklı bir gözle tekrar izlemek isterim. *Öyküleri okurken, akıp gidiyor, kitabı nasıl, ne zaman bitirdiğinizi fark etmiyorsunuz. Öyle bir dalmışım ki yorum için alıntı işareti koymadığımı fark ettiğimde kitabın yarısını geçmiştim. Dönemini, tarihi- siyasi olayları, günlük yaşamı, insan ilişkilerini öyle güzel anlatmış ki ödüllük bir dönem filmi izliyor gibisiniz. Fitzgerald, "Kayıp Kuşak"ın en saygın isimlerinden biri olarak mutlaka okunmalı.
Caz Çağı Öyküleri
OKUYACAKLARIMA EKLE
5