Cazibe İstasyonu

7,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
442 gösterim
Son yıllarda adından sıkça söz ettiren Ahmet Büke, sıradan insanların içdünyalarını yürek burkan bir incelikle anlatan öykülerin yazarı.

Kurt indi. Tek başına. Arka ayağında duman rengi bir akıtma. Alnından gözüne inen siyah lekesiyle kurt indi çok uzakta bir yerde. Havayı derin derin kokladı. Yanık kokusunu takip etti. Et ve kemik çekti onu. Koşmayacak, kovalamayacak bir avı. Ne sürüden geri kalmış, kocamış bir koyun, ne yılkı, ne korkmuş bir tavşan. Pıhtısından donmuş, çatlamış kan.

Ahmet Büke, delilerin akıllılardan, anıların yaşanan zamandan daha muteber olduğu küçük bir Ege kasabasında doğdu. Yaşlı teyzelerin, manifaturacıların, geceyi örten cevizlerin, genç karıncaların, alıngan derelerin, incirin ve zeytinin sofrasında büyüdü. Onlara olan borcunu ödemek için on yıldır öyküler yazıyor. Edebiyatı kimsesizlerin kimsesi olarak görüyor. Büke yeni kitabı Cazibe İstasyonu'nda kalemiyle çizdiği coğrafyayı biraz daha genişletiyor; daha iyi bir dünya umuduyla...
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2012
 • Sayfa Sayısı:
  96
 • ISBN:
  9789750715372
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Hiçistan 
27 Mar 18:58 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Öykü okumak diğer edebi türlere göre daha çok haz verir bana. Hele ki Ahmet Büke gibi Sait Faik ekolünü benimseyen bir yazarı okuyorsam bu haz daha bir artıyor. Kitaptaki her öyküyü büyük bir hazla okudum, kelimeler ruhumu okşadı. Öykulerdeki olaylar ise bizim yaşantımızdandi. Ahmet Büke'yi okuyun.

Kitaptan 3 Alıntı

Elfida 
21 Tem 09:04 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Herkes girmiş. Her şeyi sığdırmışlar. Bir annemi almamış dünya. "

Cazibe İstasyonu, Ahmet BükeCazibe İstasyonu, Ahmet Büke
mehmet aysu 
29 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Bacaklarina sarilirdim. Eğilir öperdi alnimdan. Yanağimdan öpse, yagmur yagacak gibi gelirdi. Yağmur gelmezdi. Göl hafiften dalgalanirdi uzaktan. O zamandan baslamis kendi icine cekilmeye. Anlamadik ama hicbirimiz...

Cazibe İstasyonu, Ahmet BükeCazibe İstasyonu, Ahmet Büke