Cebelitarık Denizcisi

9,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
411 gösterim
Sevmediği bir işte çalışan, hiç hoşlanmadığı bir kadınla birlikte yaşayan genç bir adam, tanıştığı bir kamyon sürücüsüyle yaptığı kısa bir yolculuğun ardından, yaşamının yaşam olmadığını fark eder, gidip tek başına bir köye yerleşir. Orada hayatının akışını değiştirecek genç, varlıklı bir kadınla, Anna'yla tanışır; onun yanında işe girer. Anna, yitirdiği Cebelitarık Denizcisi'ni aramaktadır. Kimdir bu? Gençlik midir, işlenmemiş bir cinayet midir, masumluk mudur, yalın bir ruh mudur, deniz ve yolculuklar mıdır? Anna'yla genç adam, Cebelitarık Denizcisi'ni bulmak üzere birlikte denize açılırlar. Sete Limanı'ndan Tanca'ya, Tanca'dan Abidjan'a, oradan da Leopoldville'e dolaşıp dururlar. Bu yolculuk sırasında birbirlerine bağlanan bu iki insan, bir yandan da bu arayışı dürüstçe sürdürmek gereğini bilirler, Cebelitarık Denizcisi'ni bulmak için ellerinden geleni yaparlar. Onu bulmak onlar için iyi mi olacaktır, kötü mü ve bulacaklar mıdır onu? Marguerite Duras'tan ustaca işlenmiş bir roman daha.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  1999
 • Sayfa Sayısı:
  327
 • ISBN:
  9789755108964
 • Orijinal Adı:
  Le Marin De Gibraltar
 • Çeviri:
  Mükerrem Akdeniz
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 7 Alıntı

Hilmi sevinç 
17 May 21:41 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Hep beklediğimiz bir şey vardır . Eğer bekleyiş çok uzarsa, o zaman insan değişir ve daha tez kavuşulan bir başka şeyi bekler olur .

Cebelitarık Denizcisi, Marguerite Duras (Sayfa 265 - Can yayınevi)Cebelitarık Denizcisi, Marguerite Duras (Sayfa 265 - Can yayınevi)
Hilmi sevinç 
04 May 10:58 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İnsan kazanılmış zamanı tümüyle yitirmektense, birazcık zaman yitirmeyi göze almalıdır .

Cebelitarık Denizcisi, Marguerite Duras (Sayfa 48 - Can yayınevi)Cebelitarık Denizcisi, Marguerite Duras (Sayfa 48 - Can yayınevi)
Hilmi sevinç 
04 May 10:53 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yine de kimi durumlarda bir şey yapmak, yapmamaktan daha utandırıcıdır .

Cebelitarık Denizcisi, Marguerite Duras (Sayfa 19 - Can yayınları)Cebelitarık Denizcisi, Marguerite Duras (Sayfa 19 - Can yayınları)
Hilmi sevinç 
05 May 13:20 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

.kadınlar ... her kadın yaşamında en az bir kez, boş yere valizlerini hazırlamıştır. Karşısındaki, gitmesine engel olsun diye .

Cebelitarık Denizcisi, Marguerite Duras (Sayfa 68 - Can yayınevi)Cebelitarık Denizcisi, Marguerite Duras (Sayfa 68 - Can yayınevi)
Hilmi sevinç 
14 May 20:22 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sanıyor musun ki insan sürekli susabilir ?

Cebelitarık Denizcisi, Marguerite Duras (Sayfa 238 - Can yayınevi)Cebelitarık Denizcisi, Marguerite Duras (Sayfa 238 - Can yayınevi)
Hilmi sevinç 
05 May 13:17 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İnsan bir şey yapmak için kendi kendine söz verdiğinde, Bunu yapacağından asla emin olamaz

Cebelitarık Denizcisi, Marguerite Duras (Sayfa 67 - Can yayınevi)Cebelitarık Denizcisi, Marguerite Duras (Sayfa 67 - Can yayınevi)
Hilmi sevinç 
05 May 13:15 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İnsanın herhangi birinden kopması, doğasına uygun bir olay değildir .

Cebelitarık Denizcisi, Marguerite Duras (Sayfa 65 - Can yayınevi)Cebelitarık Denizcisi, Marguerite Duras (Sayfa 65 - Can yayınevi)