Adı:
Ceberut Martin
Baskı tarihi:
Mart 2021
Sayfa sayısı:
192
Format:
Ciltli
ISBN:
9786254053290
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Pincher Martin
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Baskılar:
Ceberut Martin
Pincher Martin
Ceberut Martin
Bir deniz kazasından kurtulan Britanya donanması mensubu Christopher Hadley Martin, Atlantik okyanusunun ortasında bir ölüm kalım mücadelesinin ardından yalnızca hava durumu haritalarında görülen kayalık bir adacığa çıkar. Muazzam bir hırsla yiyecek ve temiz su bulmak, potansiyel kurtarıcılar tarafından fark edilmek için zekâsına ve eğitimine başvurarak hayata tutunmaya çalışırken geçmişin anı ve görüntüleri zihnine musallat olur. Adacığın tek sakini olarak kendi kendine konuşarak geçirdiği uzun saatlerden sonra korkunç yazgısını kavrayacaktır. Giderek akıl sağlığını yitirmeye başlamasıyla gördüğü halüsinasyonlar onu bir varoluş krizine sürükler.
Golding’in kurduğu bu çok katmanlı dünyada yanılsamalar ve en çılgın hayaller bile gerçek gibi görünür. Roman sürekli yinelenen akıl sağlığı ve delilik, gerçeklik ve gerçekdışılık temaları eşliğinde okuru insan zihninin gizli kovuklarında gezindirir. Golding okuru bütün hikâyeyi yeniden gözden geçirmeye zorlayan sarsıcı finalde “teknik açıdan muazzam bir büyücülük” sergilemiştir.
William Golding (1911-1993): “Bugünün dünyasında insanlık durumunu aydınlatan” romanlarıyla 1983’te Nobel Edebiyat Ödülü’ne değer görülen Golding, Corwall’da dünyaya geldi. Marlborough Grammar School’da ve Oxford’daki Brasenose College’da eğitim gördü.
1935’te Salisbury’deki Bishop Wordsworth’s School’da ders vermeye başladı.1940’ta İngiliz Kraliyet Deniz Kuvvetleri’ne katıldı. Alman savaş gemisi Bismarck’ın batırıldığı harekâtta bulundu. İlk romanı Lord of the Flies (Sineklerin Tanrısı) birkaç yayıncı tarafından reddedildikten sonra 1954’te yayımlandı. Büyük ilgi gören roman 35 dile çevrildi. Rites of Passage (1980; Geçiş Törenleri) adlı romanıyla Booker McConnell Ödülü’nü kazanan yazarın diğer önemli yapıtları arasında The Inheritors (1955; Vârisler), Free Fall (1959; Serbest Düşüş), The Spire (1964; Kule), The Pyramid (1966; Piramit) ve Darkness Visible (1979; Görünür Karanlık) sayılabilir.
192 syf.
·2 günde·8/10 puan
Genel olarak Golding'in romanlarına baktığımızda karşımıza temcit pilavı gibi konan belirli bir temanın olduğunu görürüz: kötülüğün kaynağı, vicdani ve ahlaki değerler. Bunun yanı sıra kitaplarını alegorik ya da modern fabl kategorisine sokmamız mümkün. Hristiyanlıkla ilgili semboller de yazarın neredeyse tüm kitaplarında geniş ölçüde yer alıyor. Golding'in en sevdiği soru herhalde şu olurdu: "İnsanda ahlakın kaynağı nedir? Toplum mu, mecburiyet mi, din mi, otorite mi? İnsan neden iyi olmak için çaba harcar da kötü olmak için aynı çabayı göstermez? Golding pek çok romanında hep bu sorunun cevabını arar. Bu kitap da bu konuda bir istisna teşkil etmiyor.

Golding'in Tanrı'ya inanıp inanmadığını bilmiyoruz. 2 Dünya Savaşı’nda yaşadığı kötü tecrübeler yaşama dair kötümser bir tavır takınmasına sebep olur. İngiliz donanmasında teğmen olarak görev yaptığı sırada savaşın her türlü zalimliğiyle karşılaşır. “Ceberut Martin” yazarın üçüncü romanıdır ve 1955'te yayımlandı. “Sineklerin Tanrısı”ndan sonra yazarda beklenti bir hayli fazlaydı ve bu kitabı eleştirmenlerce merakla bekleniyordu. Bu kitabında yazar kendi hayatından bir kesit de sunuyor okura.

Kitabı birkaç kelimeyle özetlemek mümkün, daha fazlasına gerek yok, zaten yazacak başka somut bir şey de yok. Anti-kahramanımız Martin İngiliz donanmasında bir subaydır ve gemileri başka bir Alman gemisi tarafından torpidoyla batırılır. Bu talihsiz olayın sonucunda Martin, Kuzey Atlantik Okyanusu'nda küçük bir kaya parçasına çıkmayı başarır. Kitapta anlatılanlar üç aşağı beş yukarı bu olay etrafında şekillenir. Aklınıza Robinson Crusoe gelmişse suç sizde değil. Ama hiç alakası yok. Zekâsını, bilgisini ve eğitimini kullanarak hayatta kalmaya çalışır. Aynı zamanda akıl sağlığını korumak için psikolojik, ruhsal ve varoluşsal umutsuz bir mücadeleye girer. Çevresiyle giriştiği fiziksel mücadelenin yanında aklını kaçırmamak için kendi içinde de bir mücadeleye girişir. Zaten bu mücadele kitabın tamamına yayılıyor. (spoiler okumak istemeyen sonraki paragrafa geçebilir) Aslında buradaki mücadele boşunadır. Çünkü kahramanımız daha ilk baştan ölüdür ve cesedi kitabın sonunda sahilde bulunur. Açıkçası hayatta kalma mücadelesi hiçbir zaman gerçekleşmemiş ya da her şey Martin'in kafasında olup bitmiştir. Her şey sadece bir illüzyondur ya da halüsinasyon. Dikkatli okurlar karakterin daha en başından öldüğünü rahatlıkla anlayabilirler, bunun için fazlasıyla ipucu var.

Kitapta belli bir olay örgüsünün olmaması, anlatılan her şeyin Martin'in kafasından geçen düşünceler olması sebebiyle kitap okuyucuyu bir hayli zorluyor. Açıkçası çoğu yeri bir hayli karmaşık, 5N 1K sorularının cevaplarının çok belirsiz olduğu bir kitap. Martin'in karakterini geri dönüşlerle öğreniyoruz. Kitabın başında acıdığımız bu insan kitap ilerledikçe bu acıma duygumuz nefrete dönüşmeye başlar. Bu geri dönüşlerde kendi ve başkalarının hayatını yok eden bir insan görüyoruz. İnsanları kendi çıkarları için kullanan, onları birer eşya gibi gören kibirli, narsist ve ateist bir insan karşımıza çıkıyor. Zeki olduğu için besin zincirinde kendisi en üstte görür. Sadece kendisine ve zekâsına güvenir.

Golding'i anlamak için İncil ve Hristiyanlık hakkında okurun derinlemesine bilgi sahibi olması gerektiğini düşünüyorum. Bu kitabında da pek çok Hristiyanlığa ait motif ve İncil'e gönderme var. Hristiyanlığın yedi büyük günahını Martin karakterinde görüyoruz. Kitap boyunca hareket ve kararlarında bu günahların farklı şekilde tezahür ettiğine şahit oluyoruz. Ada kimilerine göre Cehennem kimilerine göre Araf olarak görülebilir. Buradaki ada sembolü Martin'e çok az yeme içme olanakları sağladığından onun acısını uzatmaktan başka bir işe yaramıyor. Ada, Martin'in günahlarından arındığı, erdemlerinin test edildiği bir yer haline geliyor. Hristiyanlık inancında su arınma ve saflık anlamına gelirken burada Martin'i uygarlıktan koparan bir işleve dönüşüyor. Hayatın suda başladığını düşünürsek, hayat ile bütünleşen su Martin için acının kendisi oluyor. Su onu herkesten ayıran bir öğedir. Yağmur yağmasını çok ister ancak yağmur fırtınaya dönüşünce Martin için bir yararı olmaz bunun da. Kitaptaki isimlerin de rastgele seçilmediğini dikkatli okurlar fark edecektir. Daha pek çok Hristiyanlık motifleriyle dolu bu kitabı anlamak için en az iki kere okumanın yanında az önce de belirttiğim gibi İncil ve Hristiyanlık hakkında da bilgi sahibi olmak gerekiyor.
192 syf.
·Beğendi·2/10 puan
Süründükçe sürünen uzadıkça uzayan beni bunalımlara sokan asla ama asla fazlaca içine giremediğim adapte olamadığım bir kitap Ceberut Martin. Konu bakımından ilgi uyandırıcı ama kocaman bir ama var bu kitapta diyalogların olayların birbirine girdiği asla toparlanamayan bir olay örgüsü. Belki de ben hazır değildim bu kitap için sevemedim olay yerini zihnim de canlandırmaya çok zorlandım. Hazırsanız okuyun
188 syf.
·10 günde·Beğendi·9/10 puan
Okurken bir adada tek başıma hayatta kalma mücadelesi vermek zorunda kalsam başarır mıydım diye düşündüren, insanı varoluş düşüncelerine iten, hayal ile gerçeğin karıştığı okuması çok keyifli bir kitap. Birkaç kısımda iki kere okudum ki gerçek ve gerçekdışı olanı ayırt edebileyim. En can alıcı kısmı ise sonu oldu, hani şu sürpriz sonlu dediklerimizdendi. :-)
192 syf.
·6/10 puan
#williamgolding Sineklerin Tanrısı ile tanımıştım ve favori kitaplarım arasında yerini almıştı. Bu kitabı çok merak ederek başladım ne yazık ki hayal kırıklığına uğradım. Arka kapak yazısı çok ilgimi çeksede karmaşık olay örgüsü ve durağan bir konusu vardı. Konu güzel fakat bir heyecanı yoktu resmen sığ kalmış. Martin denizin ortasında tamamen kendi kendine hayaller kurarak yeni bir dünya oluşturuyor sonrası okuyun spoiler vermeyeyim . İnsanın yaşam ile ölüm arasında kendini bulmasıydı. Hayali karakterler umudunun bir parçası oldu Martinin . Ne yazık ki yine beğenmedim . Olaylar karmaşık ve anlamsızdı . Umarım sizler beğenirsiniz okuyunca ne demek istediğim az buçuk anlaşılır olacaktır . Huzurlu akşamlar diliyorum
.
.Kısaca Konsu
.
. Bir deniz kazasından kurtulan Britanya donanması mensubu ChristopherHadley Martin, Atlantik okyanusunun ortasında bir ölüm kalım mücadelesinin ardından yalnızca hava durumu haritalarında görülen kayalık bir adacığa çıkar. Muazzam bir hırsla yiyecek ve temiz su bulmak, potansiyel kurtarıcılar tarafından fark edilmek için zekâsına ve eğitimine başvurarak hayata tutunmaya çalışırken geçmişin anı ve görüntüleri zihnine musallat olur. Adacığın tek sakini olarak kendi kendine konuşarak geçirdiği uzun saatlerden sonra korkunç yazgısını kavrayacaktır. Giderek akıl sağlığını yitirmeye başlamasıyla gördüğü halüsinasyonlar onu bir varoluş krizine sürükler. #ceberutmartin
192 syf.
·4/10 puan
Betimlemeler uzatmaya gidilmediği sürece sevenlerdenim, bu kitapta aşırı sıkıldım ki nadiren başıma böyle şeyler gelir. Sürükleyici kesinlikle değil, sanki biri Golding e demiş ki bir kitap, yazıver, ama geriye dönüp ne yazdığına bakma . Bazı betimlemeler tekrar ediyormuş gibi geliyor okurken. Kitap bir kısır döngü içinde gibi saçma geldi, belki okuduğumda ki ruh halim kötüydü ama fazlasıyla içimi kararttı bu kitap maalesef
192 syf.
·6 günde·7/10 puan
Kitabı 3 kelimeyle anlatın:
Betimleme,betimleme ve yine betimleme...
Bıktırana kadar ve kanırtana kadar ağdalı bir dil. Orjinali böylemi yoksa çeviri faciasına mı uğramış artık uzmanı cevaplasın. Yazarın diğer eserlerine bakılınca anlaşılır kanısındayım.
Yine bir ıssız ada metaforu etrafında dönen tanıdık bir hikaye olsa da bu kitap biraz da psikolojik roman kategorisinde sayılır zannedersem. Her halükarda ve şartta iş modern klasikler toplanılacak bir koleksiyon ve dahi okunmaya değer. Unutmadan nobel edebiyat ödüllü bir eser.
İyi okumalar. Ceberut Martin William Golding
192 syf.
·Puan vermedi
Yazar atlantik okyanusunda bir kaya parçasına sığınan, yaşamda kalma mücadelesi veren roman kahramanı üzerinden sonsuz sınırlı uzay boşluğunda dünya üzerindeki yerimiz, varoluş sebebimiz, yalnızlıklıklarımız ve hırslarımız, kıskançlıklarımız ve hatta tüm mücadelemiz boyunca hissettiğimiz duygular üzerinden müthiş tespitler yapmış. Zekanın ve donanımın kader karşısındaki acizliğini çok güzel resmetmiş.
192 syf.
·2 günde
Bu nasil bir kitaptı elimden bırakmaya korktum. yarım bırakmaktan nefret etmem yüzüne,bidaha asla elime almam diye ilkdefa bukadar beni çileden çıkaran bir kitap okudum. bitsede kurtulsam diye kendi kendime işkence ettim resmen hic bir sekilde önermiyorum kitabı alirken rafta bırakın...
Tavsiye üzerine alıp başladım lakin tavsiye vereni bile hayatimdan çıkarmayı düşünüyorum. :) İlerlemeyen, kafa karıştıran okumaya çalıştıkça insanı buhranlara sokan bir kitap. Okuyabilene madalya takılsın. Saygılarımla..
180 syf.
·7/10 puan
Chiristopher Martin , Atlantik Okyanusu nda bir kaza sonucu denize düşer, güç bela küçük bir adacığa çıkar. Yaşam mücadelesi vermeye başlar. İnsan nedense hep yaşam ve ölüm arasındaki o ince çizgide kendi muhasebesine dalar ya , karakterimizdede bir iç hesaplaşma başlar. Aynı zamanda akıl sağlığını korumak için psikolojik, ruhsal ve varoluşsal umutsuz bir mücadeleye girer
.
.
Edebi olarak her ne kadar güçlü bir eser olsada, belli bir olay örgüsünün olmaması, an ve anılar geçişinin çok hızlı olması sebebiyle okurken zorlandım. Halisinasyonlarla zaman kavramımda karıştı açıkcası. Kısa oluşu, tasvirlerin güzelliği ve sonunu merak edişimle tamamladım kitabı ama pek önerebileceğimi sanmıyorum
@isbankasikulturyayinlari
.
.
.
Sayfa sayısı: 180
Puanım : 2 / 5
192 syf.
·2 günde·4/10 puan
Bir hayatta kalma romanı ancak hayatta kalma azmini, hayatta kalma mücadelesini güçlendiren, ateşleyen etkinin de varoluşsal sorgulma üzerine temellendirilmiş. Her zaman ki William Golding romanlarında olduğu gibi bu romanda da asıl olan felsefik alt metin. Postmodern bir Robinson Cruso vakasını okuyucusuna hatırlatan bu romanı okurken hemen hemen her sayfasında bana "AÇIK DENIZ" filmini hatırlattı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ceberut Martin
Baskı tarihi:
Mart 2021
Sayfa sayısı:
192
Format:
Ciltli
ISBN:
9786254053290
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Pincher Martin
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Baskılar:
Ceberut Martin
Pincher Martin
Ceberut Martin
Bir deniz kazasından kurtulan Britanya donanması mensubu Christopher Hadley Martin, Atlantik okyanusunun ortasında bir ölüm kalım mücadelesinin ardından yalnızca hava durumu haritalarında görülen kayalık bir adacığa çıkar. Muazzam bir hırsla yiyecek ve temiz su bulmak, potansiyel kurtarıcılar tarafından fark edilmek için zekâsına ve eğitimine başvurarak hayata tutunmaya çalışırken geçmişin anı ve görüntüleri zihnine musallat olur. Adacığın tek sakini olarak kendi kendine konuşarak geçirdiği uzun saatlerden sonra korkunç yazgısını kavrayacaktır. Giderek akıl sağlığını yitirmeye başlamasıyla gördüğü halüsinasyonlar onu bir varoluş krizine sürükler.
Golding’in kurduğu bu çok katmanlı dünyada yanılsamalar ve en çılgın hayaller bile gerçek gibi görünür. Roman sürekli yinelenen akıl sağlığı ve delilik, gerçeklik ve gerçekdışılık temaları eşliğinde okuru insan zihninin gizli kovuklarında gezindirir. Golding okuru bütün hikâyeyi yeniden gözden geçirmeye zorlayan sarsıcı finalde “teknik açıdan muazzam bir büyücülük” sergilemiştir.
William Golding (1911-1993): “Bugünün dünyasında insanlık durumunu aydınlatan” romanlarıyla 1983’te Nobel Edebiyat Ödülü’ne değer görülen Golding, Corwall’da dünyaya geldi. Marlborough Grammar School’da ve Oxford’daki Brasenose College’da eğitim gördü.
1935’te Salisbury’deki Bishop Wordsworth’s School’da ders vermeye başladı.1940’ta İngiliz Kraliyet Deniz Kuvvetleri’ne katıldı. Alman savaş gemisi Bismarck’ın batırıldığı harekâtta bulundu. İlk romanı Lord of the Flies (Sineklerin Tanrısı) birkaç yayıncı tarafından reddedildikten sonra 1954’te yayımlandı. Büyük ilgi gören roman 35 dile çevrildi. Rites of Passage (1980; Geçiş Törenleri) adlı romanıyla Booker McConnell Ödülü’nü kazanan yazarın diğer önemli yapıtları arasında The Inheritors (1955; Vârisler), Free Fall (1959; Serbest Düşüş), The Spire (1964; Kule), The Pyramid (1966; Piramit) ve Darkness Visible (1979; Görünür Karanlık) sayılabilir.

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0