Giriş Yap

Cehennem Çiçeği

Bir Kamu Davası 2

8.610 üzerinden
1.571 Puan · 219 İnceleme
224 syf.
·
5 günde
·
10/10 puan
“Hakikat, ölümü aydınlatırken hayatı gölgeler. ”
Spoiler vardır. Fantastik polisiye tarzında. Beş yaşındaki Alper Kamu’nun hikayesi. Kitabın arka kapağında da belirtildiği gibi kahramanımız “İnsanlığa dair kavrayışımızı biraz daha ileri götürmeyecekse bir cinayeti çözmenin ne anlamı var ki?” diyerek yeni yeni cinayetleri çözmeye hazırlanıyor. Ancak bununla da kalmıyor bir de geçmişte kalmış ya da öyle olduğunu sandığı bir aşk hikayesinin peşine düşüyor. İki ayrı ölüm kafasını karıştırıyor minik kahramanımızın. Komşu çocuğu Mehmet'in öldürülüşü ve amcası Nebi'nin vefatı. Her ikisinin ardındaki sırları açığa çıkarıyor. Fakat her ikisinin ardından çıkan sırlar Alper'de dönüşü olmayan etkiler bırakıyor. Bu arada kendisi de aşkın ne olduğunu öğrenmeye çalışıyor. Ve babası ile aralarında şöyle bir konuşma geçiyor; ” ‘Bir baba olarak söyle evladına: Aşk var mıdır yok mudur, boş mudur dolu mudur, ne kokar, ne boktur? Gülmesi biraz dinince, ‘Tanrı gibi düşün’ dedi babam, ki böyle bir yanıtı hiç beklemiyordum. ‘İnanıyorsan varolup olmaması pek önemli değildir. Ayrıca en büyük inkarcının da en inançlının da içinde bir nebze kuşku vardır. Ve elbette ki, aşk da Tanrı da ölümsüzdür.’ “ Bir annenin oğlunun doğumu için kimin ne taktığının hesabını tutması, çocukların mahalleler arasında süren savaşları, bir oğlan çocuğunun annesi tarafından kızarana kadar çitilendiği banyolar, yeşil alanlarda yapılan mangallı piknikler ve daha niceleri... Alper aynı zamanda cesur, sözünü sakınmayan biri olarak gösteriliyor. Komiser yardımcısı Onur Çalışkan arasında geçen ve içinde bulunduğumuz günler açısından da anlamlı olan şu diyaloğu paylaşmak isterim. ” ‘Hatrınızı sormaya geldim’ diye yanıtladım elimdeki dosyayı kapatıp masanın üzerine atarken. ‘ Beni merak ettin yani, hepsi bu, öyle mi?’ Tavrı alaycı, bakışları kuşkucuydu. ‘ Yok’ dedim, ‘hepsi o değil. Bir de o 1 Mayıs gösterilerinde ananız babanız yaşında insanların üstüne kurt köpekleriyle, biber gazlarıyla falan saldırmaya hiç utanmıyor musunuz, onu merak ettim.’ Onur Çalışkan’ın suratı mosmor kesilmişti. ‘Ben… asla…. bak…’ falan gibi bir şeyler geveledi. ‘Tamam tamam’ dedim. ‘ Biliyorum sizin bir suçunuz yok, emir kulusunuz. Eminim size kalsa dünya çok daha iyi bir yer olurdu.’ “ Okurken hem güldürecek hem düşündürecek hem de merakınızı kabartacak bir kitap. Kitaptaki bazı sözler Oğuz Atay sözlerini hatırlattı. Aşka dair tespitleri de ilginç ve eğlenceli. Alıntıları da bayağı güzeldi. Son olarak; «Bütün aşklar küllenir, bütün babalar ölür, bütün hikayeler biter. Birinin yıkıntıların nöbetini tutması gerekir; işte o yüzden, biri hariç bütün çocuklar büyür.»
Cehennem Çiçeği
8.6/10 · 5bin okunma
·
Reklam
224 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Cehennem Çiçeği
Küçük şeytan, bacaksız haliyle boyundan büyük laflar eden, her gelene posta koyan, zekasıyla okuru güldürürken düşündüren ve hep 5 yaşında olan Alper Kamu'nun maceraları devam ediyor. Güncel yazarlara olan tutumu kıran ve Modern Edebiyatımız da çok ayrı bir yeri olan Alper Canıgüz, eşsiz karakterini bu eserinde yine 5 yaşında tasvir etse de hayat treninin daha uzak duraklarına bırakmış. Oğullar ve Rencide Ruhlar'da olayların içinde bir cinayet olmasına rağmen, genel olarak mizahi tema, yoğunluğunun bozulmasına izin vermiyordu. Ancak Cehennem Çiçeğinde tam kitabın adı gibi cehennem sancıları hissediliyor. Mahalleye yeni taşınan ailenin sakat çocuğu ölür ve ağabeyi öldürdüğünü cehennem çiçeğimize söyler. Tabii bizim küçük şeytanımız bu gizemli olayın tadına bakmadan rahat duramaz. Kahramanımız bu yeni macerasıyla uğraşırken hayat ona bakıcısı ve amcasının ölümüyle yeni bir yetişkinlik durağında olduğunu hatırlatmak için pusuya yatmıştır. Bazı okurların karakter hakkındaki görüşlerinde, çocuk bir karaktere yetişkin profili yüklemenin itici bir şey olduğu gibi değerlendirmeler gördüm. Kendi düşüncem saygı duymakla beraber farklı bakış açılarının her zaman insana farklı perspektifler kazandırmasıdır. Kitabın ülkemizdeki deprem olaylarına, toplum yapısına ve çocuk şiddetine değinmesi onu sandığımızdan daha ciddi kılıyor. 5 yaşını geçtiniz mi? Cevap evet ise çürümeye hoş geldiniz...
Cehennem Çiçeği
8.6/10 · 5bin okunma
2 yorumun tümünü gör
220 syf.
·
3 günde
·
10/10 puan
"Bilirsiniz, insanlar doğar, ölür ve sonra büyür."
Aslında inceleme yazmayacaktım, sonra fikrimi değiştirdim. Kendi kendime sordum neden herkes
Alper Canıgüz
okumasın ki? Hem güldürüyor hem düşündürüyor hem üzüyor hem meraklandırıyor hem de kalemini mükemmel bir şekilde kullanıyor. Peki bir yazardan daha ne bekleyebiliriz ki? Sadede gelecek olursam herkesin bu yazarla tanışmasını şiddetle öneriyorum. Konusunu yazabilirim aslında mesela şunu söyleyebilirim; Bir çocuğun Sherlockçuluk oynaması... Ama yazmayacağım çünkü her incelemede var zaten konusu.("Ee bu yazdı ama konusunu." diyeceksinizdir. Evet yazdım. İnsanoğlu işte, neyi yapmam diyorsa özellikle onu yapar.) Neyse bu kadar demagoji yeter, benim amacım size yazarı şiddetle tavsiye etmek. Bu arada bu kitap üçlemenin ikinci kitabı Birinci Kitap;
Oğullar ve Rencide Ruhlar
İkinci Kitap;
Cehennem Çiçeği
Üçüncü Kitap;
Kıyamet Park
"Çünkü ne zaman tamam artık, bundan fazlası olamaz desem beni daha da fazla dehşete düşürmenin yolunu buluyordu insan denen bu garip canlı."
Alper Canıgüz
-
Cehennem Çiçeği
10/10 Cehennemle(Dünyayla) kalın...
·
220 syf.
·
Puan vermedi
bir karanlığın içindeki çiçek
“Pazarlığa açık değilse ruhum, şeytan beş para vermeyeceğindendir; çünkü ben Alper Kamu, gösterişli bir yalan, insanlığın kara yazgısına vurulmuş lanetli bir mühürden başka birşey değilim” (sayfa/219) diyerek Alper Kamu karakterini bu kitapta özetliyor Alper Canıgüz. Bu serinin ikinci kitabı olup bence en güzel kitabıdır. Güldürürken, gözyaşınızı gırtlağınızda bırakır ne olduğunu anlamazsınız. İyi okumalar.
1 yorumun tümünü gör
Reklam
Reklam
2
23
222 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42