Cehenneme Övgü Gündelik Hayatta Totalitarizm

8,8/10  (116 Oy) · 
279 okunma  · 
99 beğeni  · 
2.334 gösterim
Totalitarizmin kendi kendini yeniden üretmesi, yalnızca baskıcı güçlerin değil, bireylerin de sınırlı bir özgürlüğe razı olmasıyla gerçekleşir. Yaratıcılığını zorlayarak özgürlüğünü zenginleştirme çabasına girmeyen birey, var olanla yaşamayı seçer. Bu noktada düzen, bireyin onayıyla ayakta kalıyordur artık. "Seçme Özgürlüğü" düzenin sunduğu çeşitlilik oranında vardır:" Ya şu ya da bu"dur. Gündüz Vassaf ise böylesi bir "seçme özgürlüğü" nün tutsaklaştırıcı yanlarına dikkat çekerek "ya hep ya da hiç"i önerir...Ve totalitarizmi ayakta tutan kimi kavramların ne denli kof olduğunu gösterir: Gündüze karşı geceden, cennete karşı cehennemden, konuşmaya karşı sessizlikten,akla karşı delilikten, anlaşmaya karşı anlaşmazlıktan yana olur. Kahramanlığa karşı çıkar, "hain"leri savunur...

"Cehenneme Övgü, gönüllü köleliliğimizin dayanaklarını ve onu yeniden üreten 'çağdaş demokratik' aygıtları önümüze seren, totalitarizmin rafine biçimlerine dikkat çeken, asla üstünden atlanıp geçilmeyecek bir kitap. Her şeyi yeniden ele almayı öneriyor. Akıcı, yalın ve üstelik gündelik bir söylemle..." 
-Necati Sönmez, Özgür Gündem-

"Gündüz Vassaf, eserinde alışagelmiş, güncel yaşamımızın kaçanılmaz parçası olmuş, her an hepimizin kabullendiği kavramları amansız bir biçimde sorguluyor..."
-Zeynep Oral, Milliyet-

"Gündüz Vassaf'ı okurken hem heyecan duyuyor hem de yazdıklarına tepki duyuyoruz. Kıpırdayan duyularımız ile aklımız arasındaki mesafesel ilişki koparılıyor: Özgürcesine havalanıyor, bir boşlukta yere düşmeden evvel duyulan heyecanı, terleyerek taşıyoruz.
-Ali Akay, Varlık-

"Belkide bu dönemle başedebilmemiz, kültür tarihinin birçok geçmiş başarısına birden başvurmamızla olanaklı olacak. Vassaf'ın kitabı da bu başvuru için el altında tutmamız gereken bir kitap."
-Oruç Aruoba, Cumhuriyet Kitap-

"Şeytanın avukatlığı konusunda son derece içten olan bir yazardan, zaman zaman neredeyse edebi tatlar da taşıyan çarpıcı denemeler. Bu kitabı çok sevebilirsiniz ya da sinir olabilirsiniz; ama kayıtsız kalmayın."
-Murat Aykut, Aktüel-
Ali Ünal 
 17 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ödül sistemini genel anlamda oldum olası sevmemişimdir. Kendimi sinefil olarak bile nitelendirebilecek iken oscar törenlerinden cüzzamlı gibi kaçarım, çok kurgusal ve amaçlıdır. Ödül (hatta adaylar bile) iyi olandan çok sistemi parlatanın olur, gücün haklılığına güzelleme yapılır genelde. Yapım şirketlerinin PR çalışması ölçü olarak daha belirleyicidir. Aynı toplum mühendisliğinin bir parçası olarak bazı nobel edebiyat ödülleri gibidir. Güçlünün "sahte" haklılığına kanıt yapılan "gerçek" harçtır, çimentodur. Artık egemenin sözel organıdır, ağzıdır o ödüller. Bu kitapta ödül sisteminin anti versiyonu gibidir.

Genelin normalleştirdiği kavramların sorgulanması gerektiğini, sizin çoğu seçiminizin adınıza çok önceden yapıldığını, sadece önünüze konan kısıtlı (ve zararsız) alternatiflerden seçim yapıyor olduğunuz yanılsamasına düşmemeniz gerektiğini anlatır. Gerçeklerle (doğrularla değil kasıt) yüzleşmenin keyifsiz mutluluğunu yaşatır. Monte edildiğiniz sistemden ne kadar koparılamaz durumda iseniz o kadar rahatsız olacağınız ve başarısız bulacağınız bir kitapla karşı karşıyasınız.

Gündüze karşı geceyi savunur, cennete karşı cehennemi anlatır. Uslu ama sahte çocuklar haline getirilmeye izin vermeyin der. Sorgulayan, yaramaz ama gerçek çocuklar olun der. Kısaca yaratılan sahte cennetlere inat "Cehenneme Övgü"dür.

birsel özbellek 
11 Tem 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bizlere kabul ettirilmeye çalışılan düşünceleri sorgulamayı sağlayan söylemler var . Bu kitap düşüncelerime inanılmaz coşku kattı. Totalitarizmi sorguluyor ve kişi olarak gerçekten özgür müyüz diye düşünüyoruz ( ! ) Kitaptan alıntı bir cümle :
'' İSTEDİĞİM GİBİ OLMAK İSTEMİYORUM ''

Rezzan 
02 Nis 23:47 · Kitabı okudu · 8 günde · 8/10 puan

Gündelik hayatta, her alanda totalitarizmin varlığını çarpıcı bir şekilde yüzümüze vuruyor Gündüz Vassaf. Devlet Yönetimi ve Kurumların işleyişi açısından totaliterlik ve totaliter eğilimlerimizle ilgili önemli tespitler sunuyor. Totaliterlik pek çok başlık altında irdeleniyor ve her bölüm dikkate değer açıklamalar içeriyor.

Sevgiyi vererek veya kısıtlayarak, insanları denetleme çabasında olduğumuz gerçeği ile yüzleşmek, satır aralarındaki tokatların en acıtanıydı.

Bilgilendirici ve etkileyici bulduğum, okunmasını önerebileceğim bir eser.

Sidar Sadık 
06 Ağu 13:57 · Kitabı okudu · 10 günde · 7/10 puan

Bu kitabı üçüncü kez okudum. İlkgençlik yılları için çok zihin açıcı bir eser olduğunu söyleyebilirim. Çok boyutlu, fazlaca konuya değinen önemli bir kitap. Bence kendine "okur yazar" diyen herkesin okuması gereken, sizi başka şeyleri araştırmaya da yönlendirecek bir giriş niteliğinde.

DESTİNA ÖYKÜ 
23 Şub 15:59 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Gündüz VASSAF – Cehenneme Övgü

Aşk, ölüm, birliktelik, delilik, kahramanlık, özgürlük gibi konular da doğru bildiklerinizi yüzünüze biraz sert vuruyor.. Gündüz VASSAF şahane bir üslup ile her konuya çok net değinmiş ...

Gündüz Vassaf, kitabın sonunda Charles Baudelaire’in şu cümlelerini paylaşmış;

“Her zaman sarhoş olmalı. her şey bunda: tek
sorun bu. omuzlarınızı ezen, sizi toprağa doğru çeken zaman’ın korkunç ağırlığını duymamak için, durmamacasına sarhoş olmalısınız. Ama neyle? şarapla, şiirle ya da erdemle, nasıl isterseniz. ama sarhoş olun. Ve bazı bazı, bir sarayın basamakları, bir hendeğin yeşil otları üzerinde, odanızın donuk yalnızlığı içinde, sarhoşluğunuz azalmış veya büsbütün geçmiş bir durumda uyanırsanız, sorun yele, kuşa, saate sorun, her kaçan şeye, inleyen, yuvarlanan, şakıyan, konuşan her şeye sorun, “saat kaç” deyin; yel, dalga, yıldız, kuş, saat hemen verecektir karşılığını; “sarhoş olma saatidir… zamanın inim inim inleyen köleleri olmamak için sarhoş olun durmamacasına! şarapla, şiirle ya da erdemle, nasıl isterseniz.”

Bu son bile kitabı merak edip, okumaya yeter.. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Asla pişman olmayacaksınız..

Herkese keyifli okumalar...

kenan 
14 Şub 18:37 · Kitabı okudu · 19 günde · 9/10 puan

hayata çok farklı açıdan bakmamızı saglıyor bu kitap.gerçektende bazen hayata faklı açıdan bakmamız lazım ki nerde ve nasıl bi şekilde oldugumuzu anlıyalım.insan kurallarıyla toplum kurallarının aynı olmadıgını gün ışıgına vuruyor gündüz vassaf.şuan yaşadıgımız herşey bizim tercihimizle gerçekleşmiyor sadece toplum bize dayatıyor nasıl yaşamamız gerektigini..buna karşı gelemesek bile farkında olmak iyi bir şeydir.okuyun..

Humphrey Bogart 
04 Nis 23:17 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Zihnimize yerleşmiş tüm toplumsal kalıpları, tüm psikolojik ön kabulleri sorgulayan, bazı konularda bizi yeniden düşünmeye ve bakış açımızı değiştirmeye zorlayan bir kitap.. Gerçekten zihin açıcı denemeler var mutlaka okunmalı. Hatta bence MEB bu kitabı müfredata almalı, eğer daha erken yaşta bu kitabı okumuş olsaydım , benim için daha faydalı olurdu.

Ronidar Yüce 
11 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Klişeleşmiş anlayışa karşı hayata yeni bir bakış açısıyla bakıyor. Deneme niteliğinde ve tamamen eleştirel bir kitap. Ben çok beğendim. Akıcıydı ve hiç sıkılmadım.

Yağmur Gökmen 
20 May 00:05 · Kitabı okudu · 9 günde · Puan vermedi

Kişisel gelişim kitabı olarak değerlendirilemez ama bize bir şeyler katmıyor da değil. Mükemmel bir anlatım, hiç sıkmayan dili, anlamlı sözleri ve bizi yani kendimizi anlamaya çalıştıran bir kitap. Hayatımda iyiki okumuşum dediğim bir kitap olacak. Kitabı size anlatmak istemiyorum okudukça ne kadar haklı olduğumu anlayacaksınız anlatmamakla çünkü gerçekten anlatılacak bir kitap değil.

Esma 
21 Oca 14:03 · Kitabı okudu · 8 günde · 8/10 puan

Gündüz Vassaf bu kitabında Totalitarizm'i bütün incelikleriyle gündelik hayata indirirerek anlatmış.Pek çok bilgi sunmuş ve sunduğu bilgileri örneklerle pekiştirmiş. 'Aslında evet bu noktada gerçekten de haklıymış' dedirten ve yaşadığımız toplumdan çok fazla örnekler bulabileceğimiz bir kitap.

2 /

Kitaptan 165 Alıntı

Ferah 
25 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Yeryüzünde yaşayabileceğimiz bir sürü yer olduğu halde o kadar sıkışıp kaldık ki, ne zaman yürüyüp ne zaman duracağımızı gösteren ışıklara muhtacız.”

Cehenneme Övgü, Gündüz VassafCehenneme Övgü, Gündüz Vassaf
Ferah 
25 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Birbirimizi anlayamayacağımız korkusuyla, sözcükleri gereğinden çok fazla kullanıyoruz. Konuşmamanın , iletişim kurmayı reddetme anlamına çekilmesinden, kabalık olarak görülmesinden korkuyoruz. Ayrıca çok fazla konuşuyoruz. Sessizlik bizi ürkütüyor. Sessizliği denetleyemiyoruz. Oysa sessizlikte, sezinlediğimiz ama tanımadığımız dürtülerin, özgürlüğün ve gelişigüzelliğin son noktası saklıdır.''

Cehenneme Övgü, Gündüz VassafCehenneme Övgü, Gündüz Vassaf
Nisa Nur 
 16 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Tarih boyunca neredeyse akla gelebilecek her konuda bölünüp taraf olduk birbirimize karşı. …ve tarih boyunca bu süregelen kapışmalar sonucu bugün her zamankinden daha çok insan öldürülüyor, her zamankinden daha çok insan intihar ediyor, her zamankinden daha çok insan aç.
Tek becerebildiğimiz, yarattığımız cehennemde daha çok yaşasın diye insan ömrünü uzatabilmiş olmamız. "

Cehenneme Övgü, Gündüz VassafCehenneme Övgü, Gündüz Vassaf
Ferah 
01 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Geceleri âşık olur, birbirimize aşkımızı geceleri ilan ederiz. Gündüzler bizi mantığımızı kullanmaya, kendi hapishanemize kapanmaya zorlar. Gün boyunca baskı güçleri, aşkın özgürlüğüne karşı savaşır. Ama geceler bizi yeniden âşık eder, bize “seni seviyorum” dedirtir. Gündüzleri söylenen “seni seviyorum’lar geceye gönderme yapar."

Cehenneme Övgü, Gündüz VassafCehenneme Övgü, Gündüz Vassaf
Derya Yalınkılıç 
12 Haz 05:08 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kendimizi olduğumuz gibi kabul edinceye dek bizi tutsak edecek kahramanlar. Süpermenler ve tanrılar yaratmaya devam edeceğiz. Özgür toplumda kahramanlara yer yoktur. Özgür insanın kahramanları olmaz.

Cehenneme Övgü, Gündüz VassafCehenneme Övgü, Gündüz Vassaf
Yağmur Gökmen 
13 May 18:58 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Özgür bir toplum kahramanlarla var olamaz."

Cehenneme Övgü, Gündüz Vassaf (Sayfa 85 - İletişim Yayınevi, Gündüz Vassaf)Cehenneme Övgü, Gündüz Vassaf (Sayfa 85 - İletişim Yayınevi, Gündüz Vassaf)

Oysa gündüz ve gece kişileri aynı kişiler. Gün ışığı içimizdeki teslimiyetçiliği ortaya çıkarır, ama geceleri kendimizi özgür hissederiz. Gün boyunca hayatta kalmaya, geceleri yaşamaya çalışırız. Gün ışığı bir tuzaktır. Işık bizi kör eder. Ama geceleri, gözlerimiz faltaşı gibi açılır. Gün boyunca dikkatimiz, gözlemin hizmetine sokarız.Gündüzleri uydusuyuzdur dışımızda olup bitenin. Oysa gece artık izlenecek bir şey yoktur. Sadece, yaşamın belirgin sesi duyulur içten içe. "Yaşamın anlamı" gece duyumsanır ve sorgulanır.Yaşam gecenin konusudur.

Cehenneme Övgü, Gündüz Vassaf (Sayfa 18)Cehenneme Övgü, Gündüz Vassaf (Sayfa 18)

Kitapla ilgili 1 Haber