Çelik Mağaralar Robot Serisi 1. Kitap

8,4/10  (13 Oy) · 
31 okunma  · 
12 beğeni  · 
887 gösterim
Dünya hem vardı hem yoktu...İnsanlar hem yaşıyorlardı, hem de yaşamıyorlardı. Dünya artık, çelik mağaralarla dolu yabancı bir gezegendi. İnsanlar da, bu mağaraların içinde yaşamaya adeta mahkumlardı. Açık havaya çıkmaktan güneşi görmekten korkuyorlardı. Nüfusun hızla artması, kaynakların giderek tükenmesi de ayrı bir sorundu. Başka dünyalardan gelen kusursuz ve kendini beğenmiş "Uzaycılar" dünyayı robotlara dayalı bir ekonominin kurtaracağına inanıyorlardı. "Ortaçağcılar" adı verilen bir grup dünyalı ise eskiye, yani toprağa dönülmesinden yanaydı.

"Uzaycı" bir robot uzmanının öldürülmesiyle, gerginlik doruğa çıkmıştı. Kusursuz bir cinayet işlenmişti. Bu cinayetin esrarı çözülmezse çılgın katil tüm galaksiyi yokedebilirdi. Durum, gerçekten endişe vericiydi ve zaman insanlığın aleyhine ilerliyordu.
 • Baskı Tarihi:
  1983
 • Sayfa Sayısı:
  247
 • ISBN:
  9788497937306
 • Orijinal Adı:
  The Caves Of Steel
 • Çeviri:
  Aslı Kayabal
 • Yayınevi:
  Baskan Yayınları
 • Kitabın Türü:
CacavS 
18 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bilim Kurgunun güçlü yazarlarından Asimov’un karanlık bir gelecekte geçen sürükleyici bir dedektiflik romanı. 1953 yılında yazılan roman uzak geleceğe yönelik pekçok öngörüde bulunmasına rağmen, bazı alanlarda 1970li yılların ötesine geçememiş gibi geldi bana. Bu nedenle romanı bilim kurgu ögeleri taşıyan bir dedektiflik hikayesi olarak ele almak daha doğru olur düşüncesindeyim.

--- S P O I L E R içerebilir ---

Olaylar günümüzden tahmini 3000 yıl kadar sonraki bir uzak gelecekte geçiyor. Hiperuzay seyahatleri keşfedilmiş ve dünyaya yakın sayılabilecek 50 kadar gezegen kolonileştirilmiştir. Uzaycı dünyaları (Spacer Worlds) olarak bilinen bu gezegenlerde rahat ve zengin bir yaşam vardır. Düşük nüfus yoğunluğundaki gezegenlerde (ortalama 100 milyon) yaşayan insanlar, ağırlıklı olarak robot işçi desteğinden faydalanmaktadır. Ancak uzayda kolonileşme birkaç yüzyıldır durmuş durumdadır. Bu arada dünya nüfusu da 8 milyar olmuştur. İnsanlar toprakla ve gökyüzüyle ilişkilerini kestikleri, üzerleri büyük metal kubbelerle kapatılmış dev şehir komplekslerinde yaşamaktadır.

Romanda olaylar 200 milyonluk bir nüfusa sahip olan New York şehrinde geçer. Şehirde katı bir hiyerarşik düzen kurulmuş durumdadır. Bazı ayrıcalıklı ve seçkin kişiler dışında herkes katı kurallar çerçevesinde tanımlanmış alanlarda yaşamakta, kısıtlı kaynaklarla elde edilen “maya” adlı besleyici ancak lezzetsiz yiyecekler yemektedirler. Maya adı verilen bu temel yiyecek fabrikalarda üretilmekte ve insanlar tarıma ihtiyaç duymadıkları için şehirlerden de ayrılma ihtiyacı duymadan yaşamaya başlamışlardır. Sürekli güneş görmeyen loş ve kapalı ortamlarda yaşayan insanlar ağır bir açık alan fobisi içinde yaşamakta ve güneşe veya kırlara asla çıkmamaktadırlar. Bu karanlık gelecekte yaşamak için herkes çalışmak zorundadır ancak robot işçiler giderek yayılmakta ve insan gücünün yerini almaktadır. Bu da insanlar arasında güçlü bir robot düşmanlığı yaratmaktadır.

New York şehrinin hemen dışında bir Uzaycı üssü yer almaktadır. Burada bulunan bir Uzaycı bilimadamı öldürülür. Uzaycılar katilin New York’tan gelmiş bir Arzlı (dünyalı) olduğu konusunda ısrarcıdırlar. Katili bulma işi New York polisinden dedektif Elijah Baley’e verilir. Yanına da Uzaycıları temsilen R.Daneel Olivaw adında insana son derece benzeyen bir robot verilir. Robotlardan pek hoşlanmayan Elijah, istemeyerek de olsa robot Daneel ile birlikte cinayet olayını araştırmaya başlar.

Araştırma süreci boyunca insan ile robot muhakemesi arasında yaşanan çatışmalar sık sık vurgulanır. Asimov burada sıradan dedektif romanlarının çok ötesinde götürmüş ve bilim kurgunun başka bir türle de gayet uyuşabileceğini ortaya koymuştur. Kitabın sonuna doğru suçlunun ortaya çıkarılışı sırasında ileri sürülen iddialarda adım adım kanıtların ortaya konması ve suçlunun yavaş yavaş yıkılması bende gayet olumlu bir tatmin yarattı.

Eğer Asimov’un " Ben Robot " (I, Robot) adlı romanını okuduysanız (ki şart da değil), bu romanla birlikte “Robot” serisine devam edebilirsiniz.

Sıkılmayacağınızdan ve beğeneceğinizden eminim.

Kâmil 
30 Ağu 2014 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kitabı önceden okumuştum... İnsanın gittikçe daha paranoyak olarak diğer insanlardan korkup kendi kabuğuna çekilmesi doğadan uzaklaşmasının ardından geleceğinin tehlikede olmasını fark ederek tekrar doğaya dönmesi... O zamanlar fantastik olmasından başka ilgimi çekmemişti. Şimdi düşünüyorum da çevresel sorunlar kitabı dikkate değer kıldı.

Serdar Poirot 
19 Ağu 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Uzaycılar, Arzlılar ve robotlar arasındaki çekişme giderek artmaktadır. Bu arada insana çok benzeyen bir robot yapmayı başaran bir bilim adamı öldürülür. Cinayeti soruşturma için Daneel adında bir robot ve New York polisinden Elijah Baley görevlendirilir. Acaba bu bilmeceyi çözebilecekler mi?

NeverMore 
13 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

ASİMOV HEMEN HEMEN BÜTÜN TÜRLERDE YAZMIŞ BİR YAZI MAKİNESİ. ÇELİK MAĞARALAR GERÇEKTEN OKURKEN HAZ ALDIĞIM ÇOK İYİ YAZILMIŞ BİR ŞAH ESER. VE VAKIF SERİSİ İÇİN BİR GİRİŞ KİTABI DİYEBİLİRİZ.

Kitaptan 20 Alıntı

NeverMore 
09 Mar 19:17 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

“İnsanı rahatsız ediyor, müdür bey. Bana sizin beni istediğinizi söyledi, sonra da orada öylece dikilip durdu. Ne demek istediğimi biliyorsunuz. Sammy'e gitmesini söylemek zorunda kalıyorsunuz. Yoksa orada öyle bekliyor.”

Çelik Mağaralar, Isaac Asimov (Baskan)Çelik Mağaralar, Isaac Asimov (Baskan)
NeverMore 
10 Mar 08:45 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

“Polis, Baley'e yaklaşırken detektif sabırsızca kimliğini gösterdi. Polis elini kaldırarak ona geçebileceğini işaret etti. Baley ilerledi. Geçit daraldı ve üç, dört kez keskin virajlar çizdi. Yolun mahsus böyle hazırlanmış olduğu belliydi. Arzlı güruhlar burada rahatlıkla toplanamazlardı. Doğrudan doğruya saldırıya geçmeleri de imkânsızdı. Baley birlikte çalışacağı robotla Uzay Kentinin bu tarafında buluşacağı için seviniyordu. Pek de terbiyelice yapıldığı söylenilen o muayene hiç de hoşuna gitmeyecekti.”

Çelik Mağaralar, Isaac Asimov (Baskan)Çelik Mağaralar, Isaac Asimov (Baskan)
NeverMore 
10 Mar 08:44 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

“Bilinçaltı detektife Newark kesimine yaklaştıklarını haber veriyordu. Orada oturmayı sürdürdüğü takdirde hızla güneye, Trenton kesimi kavşağına doğru gidecek, o sırada sıcak, küf kokulu maya bölgesinden de geçecekti.”

Çelik Mağaralar, Isaac Asimov (Baskan)Çelik Mağaralar, Isaac Asimov (Baskan)
NeverMore 
09 Mar 19:18 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

“Baley istememesine karşın görünümün gerçekten etkileyici olduğunu itiraf etmek zorunda ' kaldı. Kırk iki yıllık hayatı boyunca yağmur yağdığını ender görmüştü. Diğer doğa olaylarını da öyle. "Bu kadar suyun kentin üzerine akması bana her zaman ziyankârlık gibi gelir. Yağmur sadece su depolarına yağmalı.”

Çelik Mağaralar, Isaac Asimov (Baskan)Çelik Mağaralar, Isaac Asimov (Baskan)
NeverMore 
10 Mar 18:06 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

“Ne demek istediğini anlayamadım."
"Seni aslında bir bilgi toplama makinesi olarak yaratmışlar. Uzaycılar için insanların yaşamlarıyla ilgili gerçekleri kaydedecek adam taklidi bir makine.”

Çelik Mağaralar, Isaac Asimov (Baskan)Çelik Mağaralar, Isaac Asimov (Baskan)
NeverMore 
10 Mar 18:05 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

“Baley, bu gece işimiz çok muymuş, diye düşündü. Sonra da görevini hatırlayarak âdeta şok geçirdi. Uzay Kentinde öldürülmüş olan adamı düşündü. Saatlerce kendi derdine dalmış ve cinayet denilen soğuk gerçeği de unutmuştu.”

Çelik Mağaralar, Isaac Asimov (Baskan)Çelik Mağaralar, Isaac Asimov (Baskan)
NeverMore 
10 Mar 08:50 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

“Yani yasalara uyulması için ısrar etmeyeyim mi? Bunu yapamayacaksam neden varım?"
"Bir daha insanları atom tabancasıyla tehdit etme."
"Ne olursa olsun hiçbir zaman ateş edemezdim, Elijah. Bunu sen de çok iyi biliyorsun. Ben hiçbir insana zarar veremem. Ama gördüğün gibi, ateş etmeme de gerek kalmadı. Buna gerek kalmayacağını biliyordum zaten.”

Çelik Mağaralar, Isaac Asimov (Baskan)Çelik Mağaralar, Isaac Asimov (Baskan)
NeverMore 
10 Mar 08:49 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

“Daneel, "Vatandaşlara ne yapmaları gerektiğini söylemek için bir kanun adamı yeter." dedi. İri yüzünü mağazanın müdürüne doğru çevirdi. "Güç kapısını açın, efendim.”

Çelik Mağaralar, Isaac Asimov (Baskan)Çelik Mağaralar, Isaac Asimov (Baskan)
NeverMore 
10 Mar 08:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

“Robot da kendi nötr aygıtını cebine sokuyordu. Bu aygıt standart polis modelinden daha küçük ve etkileyiciydi.”

Çelik Mağaralar, Isaac Asimov (Baskan)Çelik Mağaralar, Isaac Asimov (Baskan)
NeverMore 
10 Mar 08:44 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

“Çelik ve betondan yapılmış, kendi kendisine yeten, dev bir mağara. Bir kent bilimsel bir biçimde yaratılıyor, merkezindeki pek büyük bir yapıda yönetim büroları bulunuyordu. Halkın oturduğu büyük yerleşim kesimleri bu yapıya göre uygun bir biçimde hazırlanmıştı. Bu sektörleri birbirlerine ekspres yollar ve daha ağır şeritler bağlıyorlardı.”

Çelik Mağaralar, Isaac Asimov (Baskan)Çelik Mağaralar, Isaac Asimov (Baskan)
2 /