Cemal Süreya - Aşk Günü Doğdu

·
Okunma
·
Beğeni
·
2133
Gösterim
Adı:
Cemal Süreya - Aşk Günü Doğdu
Baskı tarihi:
19 Şubat 2019
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052050477
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dokuz Yayınları
Baskılar:
Cemal Süreya "Aşk Günü Doğdu"
Cemal Süreya - Aşk Günü Doğdu
Cemal’i sevmek, hüzünle dostluktan,
uzun hikâyeli aşk acısından geçenlerin işidir.
Cemal onu sevenlere, gözüyle değil, ruhu ile bakmayı öğretir.
Cemal’in trenleri vardı. Lokomotifler dolusu acı,
aşk ve keder yüklü trenleri oldu daima...
Huzur arayana huzur, aşk dili öğrenmek isteyene hoca, kederiyle başa çıkamayanlara omuz,
aşkını söyleyemeyenlere lügattı.
Huzurdu Cemal. Huzuru arayan huzurdu Cemalettin.
Aşkın içine hapseder pişman eder,
pişman olurdu ama yine de severdi kendince.
Cesedin içinde atan bir yüreği olmadı hiçbir zaman.
Yaşamak tanımın içinden çıkmadı hiç yaşantısı.
Dibine kadar keder, dibine kadar aşk sancısı…

Sonuna kadar aşktı.
Cemal Süreya, her aşkta yeniden doğardı.
256 syf.
·6 günde·Beğendi·Puan vermedi
Okuma serüvenimde ilk kez bir biyografi okudum galiba. İlk biyografide Şair Cemal Süreya'ya nasipmiş. Öncelikle belirtmeliyim ki bu kitap beğensem de beğenmesem de benim için çok özel. Fakat keşke kitabın içeriği de özel olabilseydi. Olmadı, olamadı. Yazarımız Nazan Arısoy kendi bakış açısından Cemal Süreya'yı anlatmış. Kısaca hayatını ve özellikle aşklarını, eşlerini anlatmış okuyucuya. Fakat bu anlatımın içine kendi ruh dünyasını da koyunca bence çok güzel olmamış. Bu kitap akademik bir kitap olsun demiyorum ama biraz daha derli toplu olabilirdi be Nazancım. Bir bölümde okuduğum bir şeyi diğer bölümde de görmeseydim iyiydi. Bir de kitabın geneline hakim şiirsel dile takıldım ben. Bir şairi anlatıyorsunuz farkındayım fakat şiirsellik biraz fazla kaçmış gibi. Fazla kaçırıyorsanız da diliniz güzel olacak. Bir nevi okunabilir bir şair veya yazar olabilmelisiniz. Yazar bu açıdan benim açımdan sınıfta kaldı. Türkçesi, "Nazan Arısoy bir şiir kitabı çıkarsa galiba okumak istemem."
Biyografilerde galiba salt bilgi olması lazım. İçerikte illa ki küçük küçük yorumlar olacaktır. Fakat bunun bir dozu olmalı. Yazar bu dozu kaçırmış. Cemal Süreya'nın ve aşklarının dilinden yazılar, mektuplar vs. yazmak bence pek akıl karı değil. Biz kimiz ki büyük bir şairin düşünce dünyasını, ruh halini şiir gibi yazabilelim. Yazabilseydik eğer zaten yorumlarımda baştan itibaren mükemmel kelimesi çokça geçerdi. Bu dozu kaçmış şiirsellik sebebi ile kitabın atladığım çok yerleri oldu. Yazara -şayet görüyorsa- amatör bir okuyucu olarak tavsiyem, bir yazarın veya şairin biyografisi ile kendi ruh dünyanızı ayırın. Şiirsel bir şeyler yazmak istiyorsanız bunu ayrıca bir kitap çıkararak yapın.
Velhasıl minik kütüphanemde yeri çok özel olacak olan bu kitabı pek tavsiye ettiğimi söyleyemem. İyi okumalar.

Cemal Süreya kitabı incelemelerim için https://okunmuskutuphane.blogspot.com/...?q=cemal+s%C3%BCreya
Şiir kitabı incelemelerim için https://okunmuskutuphane.blogspot.com/...iir%20kitaplar%C4%B1
208 syf.
·8 günde·3/10
Yazarın yorumlarının fazla oluşu,anlatım tarzı ve aynı olayların sürekli tekrar etmesi kitabın güzelliğini bozmuş. Cemal Süreya'nın hayatı hakkında birkaç anlatım güzeldi onun haricinde kitap ortalamanın altında.
256 syf.
·7 günde·6/10
Öncelikle kitapta çok fazla yazım hatası vardı. İçeriği okuduğum diğer Cemal Süreya biyografilerine göre çocukluğunu ya da aile yaşantısını değil de aşk hayatını ön plana çıkarmış. Üvercinka’dan çok az bahsetmiş. Tomris hanıma oldukça fazla yer ayırmış. 2017’de Cemal Süreya’yı hayal ettiriyor yazar bize. Biyografide hayalin, kurgunun olmasını sevmedim açıkçası. Ama çok güzel betimlemeler, aşka dair kuvvetli hislerin yansıması vardı kitapta. Nazan Arısoy’un bu hisleri betimleyişini çok sevdim. “Piraye’de Nazım Olmak” kitabını da okumuştum orda da çok hoş betimlemeleri vardı. Gözlerinizi kapatıp böyle bi aşkın ortasında bulmak istiyorsunuz kendinizi..
208 syf.
·13 günde·Beğendi·5/10
Cemal’i sevmek hüzünle dostluktan, uzun hikâyeli ask acisindan geçenlerin isidir. Kendini tutamayip gözlerinden olur olmaz yas sizanlarin isidir Cemal’i sevmek.
208 syf.
·Puan vermedi
Herkese İyi Akşamlar ‍️‍️ Yorum
🦋🦋Bugün size harika bir kitap tanıtımıyla geldi. Özellikle biyografi kurgusu sevenler için muhteşem bir kitap. Bu kitabı iki defa okudum. Yeşim Atlı ile birlikte tekrar okudum. Insanın dostuyla okuması daha güzel. Ayrıca okumamda ki sebeplerden bir diğeri @nazan.arisoy @nazan.arisoy Hanım. O kadar naif o kadar güzel bir bayan ki hepinizin hem kalemiyle hem de kendisiyle tanışmasını isterim.
@dokuzyayinlari
Cemal Süreya Aşk Günü Doğdu Gülbeyaz'ın gürbüz Cemalettin'i , Tomris'in şahsiyet rötarlı olduğunu düşündüğü büyük aşkı, Zühal'in ve Seniha'nın, Güngör'ün hayatlarının çalkantısı, Birsen'in biricik evladı, aşkı, sonsuzluğu, Ayça ve Memo'nun bir türlü baba tanımına uymayan babası, Ülkü 'nün ,Turgut'un, Edip'in , Sezai'nin Dostu Cemal Süreya (kitaptan alinti) Hayat her zaman toz pembe değildir. Bazılarına şans güler bazıları da ne yapsa olmaz. Küçük yaşta annesini kaybetmesiyle başlayan Cemal olma süreci büyüdükçe gelişir. Tam bir kitap kurdudur. Belki bu yüzden iyi bir edebiyatçı olmuştur.
Annesinin şefkatini arayan Cemal'in çalkantılı aşk hayatı da Cemal'i Cemal yapar . Tomris'e olan tutkusunu kendi fikrimce başka hiç bir kadında bulamamıştır . Ne de olsa Onursuzuydu. Onun.
Peki Cemal'i Cemal yapan kim vardı . Tabi ki edebiyatçı dostları.. Fedakarlıkları , paylaşımları. Peki ya gecenin bir vakti meyhanede O Cemal Buraya Gelecek diye bağıran kimdi? Cemal Süreya 2017'de yaşamış olsaydı ne olacaktı?
Tavsiyemdir 🦋Sanki bir tek sen ile var olduğum yalanına inandırmasaydım kendimi,sana aşk demesem, hayatından geçip giden bir hiç olacaktın, kısaca olmayacaktın. Olmamalıydın .
🦋Şimdi kimin zihninde tohumlar ekip, hayatına eşlik ediyorsan onun çöplüğünde de hiç olmanı diliyorum. Benim cennetimin en nadide kahramanıyken kıymetini bilemedin...
#okufarkyarat #okudumbitti #okudumokuyun #cemalsüreya #cemalsüreyaaşkgünüdoğdu #nazanarisoy #dokuzyayinlari
256 syf.
·3 günde·7/10
Bu kitap da Cemal Süreya biyografisiydi.Güzeldi ama sonlara doğru beğenmedim.(Cemal Süreya günümüzde)
Biraz saçma buldum.Edebiyatla devam edebilirdi bence.
Ama Genel olarak güzeldi.
208 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Türk edebiyatının en ünlü isimlerinden birisi Cemal Süreya. Aşkları, evlilikleri, yaşam tarzı en az eserleri kadar konuşulmuştur.
Cemal Süreya severlerin kesinlikle okuması gereken bir kitap bence. Soyadındaki "y" harfinin silinmesinin hikayesinden tutun, "bayan en nihayet" dediği son eşi Birsen Hanım'la olan evliliğine kadar birçok farklı hikayeyi okuyoruz.
Mesela, ilkokul üçüncü sınıfta "Suç ve Ceza"yı defalarca okuduğunu veya atletizme meraklı olduğunu biliyor muydunuz?
Bunun gibi birçok farklı detayı öğrenebileceğimiz keyifli bir eser olmuş. Severek okudum. Sizlere de tavsiye ederim özellikle Süreya hayranlarına...
256 syf.
·2 günde·8/10
Öncelikle klasik bir biyografi kitabı olmadığını söylemeliyim. Yani kronolojik bir sıralamayla anlatılan Cemal Süreya yaşamı okumayacaksınız. Daha çok Süreya 'nın aşk hayatı anlatılmış. Özellikle 2017 yılında Cemal Süreya bölümü ilgimi çekti ve bu bölümde anlatılan hikayeyi beğendim.
Kitapta gereksiz tekrarlanan bölümler sizi sıkabilir. Yine de okunmaya değer bir kitap olduğunu düşünüyorum.
208 syf.
·3 günde·1/10
Gereksiz ve tekrara saran paragraflarıyla biyografiden uzak bulduğum bu kitabı vakit kaybı olarak nitelendiriyorum. ~ Cemal Süreya - Aşk Günü Doğdu / Nazan Arısoy ~
256 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Cemal Süreya biyografisi, adı üstünde aşk günü doğan adamın aşkına dair satırlar var. Yazar kendi görüşlerini, betimlemelerini koymuş kitaba. Aşklarına yoğunlaşmış, aşk arayışına, annesizliğine, kalp kırıklıklarına yer verilmiş.En çok da Tomris Uyar' a değinilmiş. 2017' nin içinde Cemal Süreya' ya yer verilmiş, bazen onun gözünden yazmış, onu hissetmiş yazar. Güzel, değerli bir kitap çıkmış ortaya da.
256 syf.
·3 günde
Cemal Süreya'nın hayatı ile ilgili parça parça bilgilere sahipken, tamamını bir kalemden okumak istedim. Bilmediğim bir kaç bilgiyi okurken kitap hoşuma gitse de biraz ilerledikçe yazarın kendi kaleminden Cemal'den Tomris'e, Tomris'ten Cemal'e yazılmış mektuplar okumak beni çok da memnun etmedi. Tamam yazar kendini onların yerine koyup bir hoşluk yapmak istemiş ama her iki üstadın kalemini bilen ben o satırları, onların kalemi gibiymişçesine okuyamadım. Çok belliydi ve sırıttı, basit geldi bana. Ve o kısımları atladım. Yazar onlar ağzından yazmasa gayet güzel satırlar ona da haksızlık etmek istemem ama o şekilde olmamış. Bir de kitabın sonlarına doğru Süreya'yı günümüzde yaşattığı bir kurgu eklemiş. O kısmı da beğenmedim. Hele ki; bir karakterin gittiği mekanda sarhoş olup, güya Süreya'yı çok sevdiği için "O Cemal buraya gelecek" diye bağırması ve birden günümüze gelmiş olan Cemal Süreya'nın da masadan kalkıp o kadının yanına gitmesi kısmını çok itici buldum.
Belki kitabın başlığında 'Bir Cemal Süreya biyografisidir' yazmasa bu konuda daha olumlu olabilirdim.
Bu olumsuzluklar dışında Süreya'nın hayatını okumak kimi yerde sarstı, kimi yerde hüzünlendirdi, kimi yerde de mutlu etti.
Kitabın son paragrafını kısa bir özet şeklinde sizlerle paylaşmak istiyorum. " Gülbeyaz'ın gürbüz Cemalettin'i Tomris'in şahsiyet rötarlı olduğunu düşündüğü büyük aşkı, Zuhal'in ve Seniha'nın, Güngör'ün hayatlarının çalkantısı, Birsen'in biricik evladı, aşkı, sonsuzluğu, Ayçe ve Memo'nun bir türlü baba tanımına uymayan babası, Ülkü'nün, Turgut'un, Edip'in, Sezai'nin ve daha nicelerinin hayranlık duyduğu dostu, benim edebiyat Işığım, seninle aynı gökyüzü altında, aynı topraklar üzerinde yaşamış olmaktan, sana edebiyatında dahi olsa temas edebilmiş olmaktan onur duyuyorum.
Sonsuzsun..."
256 syf.
Öncelikle yazarın okuduğum ilk kitabı ve son olacak maalesef.
Cemal Süreya'nın hayatına, yaşantısına dair az çok bilgim vardı ama yetersizdi ve daha çok okumam gerektiği kanısındayım.
Bu kitaba da abimin kitaplığında denk geldim ve merak uyandırdı bir anda, alıp okumaya başladım. Evet ilk başta biraz hoşuma gitti ama okudukça kendi içimde yazara o kadar çok kızdım ki...
Aslında bir biyografi kitabı ama dili, anlatımı ve içeriği oldukça uzak maalesef bu türe. Biyografi kitabı bilgi ağırlıklı olmalı ama burada yazar kendi düşüncelerine sıkça yer vermiş, yer yer dili fazlasıyla şiirsel kullanmış. Bunun dışında çok fazla tekrara düşmesi, 2-3 sayfa sonra aynı bilgileri tekrar okumak oldukça rahatsız edici oldu benim için.
Kitapta özelikle yazarın kendi ağzından-kaleminden yazdığı Cemal'den Tomris'e, Tomris'ten Cemal'e mektuplar kısmı oldukça manasız geldi bana. Ne gerek vardı ki buna, yazar ne amaçla gerek duydu buna gerçekten merak ediyorum. İki muazzam şair için böyle basit bir dille mektup yazılmasını yakıştıramadım ben. Dil ve anlatımı ile özensiz kelimeleri ile hiçbir birşekilde bir his, bir etki uyandırmadı bende o cümleler ki; sonlara doğru bu mektup kısımlarını okumadan atladım.
Vee en son Cemal 2017'de... Olmadı bence, bu da olmadı yani... Bu bölümde de sonlara doğru dayanamayıp birkaç sayfa okumadım.
Yani sözün özü bu kitabı bitirdim ama sırf bitirmek için, yarıda kalmasın diye bitirdim. Bana göre vakit kaybı ve Cemal Süreya'yı bu kitapla okumaya başlamak büyük hata oldu.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Cemal Süreya - Aşk Günü Doğdu
Baskı tarihi:
19 Şubat 2019
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052050477
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dokuz Yayınları
Baskılar:
Cemal Süreya "Aşk Günü Doğdu"
Cemal Süreya - Aşk Günü Doğdu
Cemal’i sevmek, hüzünle dostluktan,
uzun hikâyeli aşk acısından geçenlerin işidir.
Cemal onu sevenlere, gözüyle değil, ruhu ile bakmayı öğretir.
Cemal’in trenleri vardı. Lokomotifler dolusu acı,
aşk ve keder yüklü trenleri oldu daima...
Huzur arayana huzur, aşk dili öğrenmek isteyene hoca, kederiyle başa çıkamayanlara omuz,
aşkını söyleyemeyenlere lügattı.
Huzurdu Cemal. Huzuru arayan huzurdu Cemalettin.
Aşkın içine hapseder pişman eder,
pişman olurdu ama yine de severdi kendince.
Cesedin içinde atan bir yüreği olmadı hiçbir zaman.
Yaşamak tanımın içinden çıkmadı hiç yaşantısı.
Dibine kadar keder, dibine kadar aşk sancısı…

Sonuna kadar aşktı.
Cemal Süreya, her aşkta yeniden doğardı.

Kitabı okuyanlar 151 okur

  • Özge Yaşar
  • KüçükPrensinPrensesi11
  • Hemsirenin_kitap_dunyasi
  • Bilge Kars
  • SK
  • Yeşim zeynep
  • Arzu Polat
  • Senanur akbudak
  • Edanur Demir
  • aleyna gündoğdu

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%4.3 (2)
9
%8.5 (4)
8
%2.1 (1)
7
%4.3 (2)
6
%2.1 (1)
5
%10.6 (5)
4
%0
3
%2.1 (1)
2
%0
1
%4.3 (2)