Cemil Meriç'in Dünyası

6,7/10  (7 Oy) · 
21 okunma  · 
8 beğeni  · 
740 gösterim
“Bir çağın vicdanı olmak isterdim; bir çağın, daha doğrusu bir ülkenin. İdrakimize vurulan zincirleri kırmak, yalanları yok etmek, Türk insanını Türk insanından ayıran bütün duvarları yıkmak isterdim. Muhteşem bir maziyi daha muhteşem bir istikbale bağlayacak köprü olmak isterdim; kelimeden, sevgiden bir köprü... Ben bu mazlum medeniyetin sesi olmak istiyorum... En büyük tehlike, uzun zamandır müptela olduğumuz yobazlık. Bize düşen, dertlerimizi ömür boyu gönüllerinde taşıyan insanlara sevgiyle eğilmek ve “hödük” idrakimize hata gibi gelen kusurları cımbızla ayıklamaya kalkışmamak. Türk insanı irfandan önce sevgiye ve anlayışa muhtaçtır.” Cemil Meriç

“Bu Ülke,” “Umrandan Uygarlığa”, “Bir Dünyanın Eşiğinde”, “Jurnal” gibi sıra dışı eserleri dilimize kazandıran düşünce hayatımıza yön veren isimlerinden Cemil Meriç sadece geçmişte olup bitenleri anlamak için değil, bugünü anlamak için de yeniden okunmayı ve anlaşılmayı hak ediyor.

Günümüz tarih araştırmacılarından Mustafa Armağan, Cemil Meriç’in renkli dünyasına davet ediyor okuru. Bu okyanusa açılmadan önce alınacak “yüzme dersleri” de diyebiliriz yaptığına. Armağan, bir yandan onun düşüncelerini, birikimini, yöntemini ortaya çıkarırken, öbür yandan kişisel olarak tanıdığı Cemil Meriç’ten hareketle ilk tanışmalarını, Hatay’da Cemil Meriç’i ortaya çıkaran farklı arka planı, onu farklı kılan sebeplerin üzerine gidiyor.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2010
 • Sayfa Sayısı:
  320
 • ISBN:
  978-605-114-279-1
 • Yayınevi:
  Timaş
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 5 Alıntı

Melike Baykul 
 09 Nis 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Koca bir asrı, birkaç haramzâde evlâdına bakarak mahkûm edemeyiz. Bir çağı bütünüyle kötülemek, bütünüyle yüceltmek kadar yanlış.

Cemil Meriç'in Dünyası, Mustafa Armağan (Sayfa 221)Cemil Meriç'in Dünyası, Mustafa Armağan (Sayfa 221)
Melike Baykul 
06 Nis 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her dudakta aynı rezil şikayet: yaşanmaz bu memlekette! Neden? Efendilerimizi rahatsız eden bu toz bulutu, bu lâğım kokusu, bu insan ve makine uğultusu mu? Hayır, onlar Türkiye'nin insanından şikayetçi. İnsanından, yani kendilerinden. Aynaya tahammülleri yok. Vatanlarını yaşanmaz bulanlar, vatanlarını "yaşanmaz"laştıranlardır.

Cemil Meriç'in Dünyası, Mustafa Armağan (Sayfa 205)Cemil Meriç'in Dünyası, Mustafa Armağan (Sayfa 205)
Melike Baykul 
08 Nis 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aydın, toplumun vicdanıdır. Susmaya mahkûm edilirse, ısırır veya boğulur. Tenkit hakkının mutlak olmadığı her ülkede, alkış bir yalandır, küçülten, sefilleştiren bir yalan. Bu yalanların devamında kimin menfaati var? Kimsenin. Üzerimize ölü toprağı serpilmiş. Zilletten gurur duyuyoruz.

Cemil Meriç'in Dünyası, Mustafa Armağan (Sayfa 217)Cemil Meriç'in Dünyası, Mustafa Armağan (Sayfa 217)

Kitap bir limandı benim için. Kitaplarda yaşadım ve kitaptaki insanları sokaktakilerden daha çok sevdim. .

Cemil Meriç'in Dünyası, Mustafa ArmağanCemil Meriç'in Dünyası, Mustafa Armağan

Kitapla ilgili 1 Haber