Cenevre Gölü'ndeki Olay

9,5/10  (4 Oy) · 
8 okunma  · 
4 beğeni  · 
99 gösterim
Bir garsonun ızdırapla dolu karşılıksız aşkı, bir hizmetçinin bir baron ile tuhaf ilişkisi; Cenevre gölü'nde beliren esrarengiz bir adam... Stefan Zweig o benzersiz üslubuyla tutkuları, burjuvaziyi ve savaşın çözümlemesini yapıyor.
  • Çeviri:
    Merve Doğruer
  • Yayınevi:
    Zeplin Kitap
  • Kitabın Türü:
Gürkan UĞUR 
25 Şub 16:58 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap üç hikayeden oluşuyor.
Birinci hikaye "Orman Üzerinde Yıldız" sıradan bir garsonun bir Barones'e olan tek taraflı aşkını etkileyici bir sonla, etkileyici bir biçimde anlatmış.
İkinci ve belki de en güzel hikaye olan "Leporella" gençliğini,kadınlığını hatta insanlığını hiç yaşayamamış olan bir hizmetçinin acıklı hikayesini anlatıyor.Özellikle kadının kadınlığını fark ederek içinde alevlenen duygular çok iyi işlenmiş.
Üçüncü ve kitaba adını veren hikaye ise ""Cenevre Gölü'ndeki Olay" Rusya topraklarından koparılarak savaşa yollanan cahil bir köylünün hikayesini anlatıyor.Savaşın perdearkasında yaşanan acıklı bir hikaye.Savaşın getirdiği acıları tüm gerçekliğiyle anlatıyor.
Stefan Zweig : Her satırı buram buram Freud kokan,insanın duygularına dokunan,okuyucusunu duygudan duyguya sürükleyen adam.İyi ki varsın.