Cengiz Han'a Küsen Bulut

8,5/10  (110 Oy) · 
313 okunma  · 
97 beğeni  · 
2.191 gösterim
Ünlü yazar Aytmatov'un bu son romanı, aslında "Gün Olur Asra Bedel" adlı romanın içinde yer alması gereken ve onu tamamlayan uzunca bir bölümdür. Fakat, on yıl kadar önce kaleme alınan o eserde, KGB'yi en çarpıcı örneklerle en ağır bir şekilde suçlayan bu bölüme izin verilmemiş, ya da Aytmatov bunu, "Dişi Kurdun Rüyaları" adlı daha sindirici romanını yazdıktan, bugünkü ortama ulaşıldıktan sonra ayrı bir roman halinde yayınlama fırsatını beklemiştir.Bugün heykelleri yıkılmakta olan Dzerjinski'nin kurduğu KGB için iktidar, daha doğrusu bu örgüt, hiç söndürülmeden yanması gereken bir sobadır. Bu sobanın yakıtı yalnız insandır. Yaş, kuru ayrımı yapılmadan insanlar yakılacaktır ki soba sönmesin...Bu romanında Aytmatov, "Gün Olur Asra Bedel"in kahramanlarından biri olan öğretmen Kuttubayev'in nasıl öldüğünü anlatıyor. Oysa, sözünü ettiğimiz büyük romanda resmi makamlar onun kalp sektesinden öldüğünü bildirmişlerdi.Kuttubayev'i suçlayan askerî savcı (KGB) en önemli delil olarak onun, Cengiz Han'la ilgili bir efsaneyi kaleme almış olmasını gösteriyor. Bu efsane, Avrupa'yı fethe giden Cengiz Han'ın Sarı - Özek'ten geçerken iki sevgiliyi idam ettirmesi olayıdır. Bu, hem çok güzel bir aşk hikâyesi hem de "diktatör karşısında bireylerin durumu" gibi evrensel bir konunun işlenmesidir. Anlatan Aytmatov olunca, orada, masal ve efsane aracılığıyla geçmişimizi, günümüzü hatta geleceğimizi apaçık görebiliyoruz.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2016
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9789754370540
 • Çeviri:
  Refik Özdek
 • Yayınevi:
  Ötüken Neşriyat
 • Kitabın Türü:
KeMâL 
05 Kas 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Bu roman, "Gün Olur Asra Bedel" adlı romanın içinde yer alması gereken ve onu tamamlayan uzunca bir bölümmüş.Bu eserde, KGB'yi (Eski Rus İstihbarat Örgütü) en çarpıcı örneklerle en ağır bir şekilde suçlayan bu bölüme izin verilmediği için veya Aytmatov bunu ayrı bir roman halinde yayınlamak için hürriyet günlerini beklemiştir. İlerleyen yıllarda Cengiz Han'a Küsen Bulut adı altında kitaplaştırılmış olan bu eser Cengiz Han hakkında bir efsaneyi de barındırıyor. Gelecek kuşaklara aktarmak için efsaneleri öğrenmeye kafa yoran, bunları bir kitap altında toplamaya çalışan, bu nedenle KGB'nin dikkatini çeken eski savaş esiri, öğretmen Abutalip Kuttubayev'in tutuklandıktan sonra tren vagonundaki çektiği işkenceyi anlatılırken, araya serpiştirilen kendi derlediği ve başını derde sokan efsaneyi oluşturuyor. Eser kısa fakat çok sürükleyici bir roman. Yazarın ve çevirenin üslubu da okunmasını zevkli hale getirmiş. Konu akıcılığı ve yazarın gözümüzün önünde olayları canlandırması zaten muhteşem. Okumaya başlayanların bir gecede bitireceği bir roman. Gün Olur Asra Bedel'i tam anlamıyla okumuş olmak istiyorsanız bu kitabı da okumanızı tavsiye ederim.

mustafa tamer akder 
29 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

Öncelikle yarının belirsiz olduğu bu dünya da ruh ve beden ayrılır da bilinmeyen forma geçersem. Buradan Aysel ne eder eder bir şekilde bir şekilde Cengiz amcayı okumadan gittin diye başımın etini yer diye korkudan kindle da Cengiz amcanın kitapları bakarken adı çok ilginç geldiği için direk başladım. :D Aysel uyardığında ise çok geçti. :D Gün Olur Asra Bedel kitabını okuduktan sonra başlarsanız daha bütünleşeceği kanısındayım. İlk başta güzel bir giriş yapsa da kitap bir boşluk hissi oluyor.
Genel olarak kitabın dili biraz ağır geldi. İşlediği konu insanın yaşama hürriyetini yükselme hırsı için çok rahat çiğnendiğini ve ana kahramanın çaresizliği kitabını okurken duygusal olarak çok yoruyor. Kurgusu bakımından çok güzel. İki ayrı hikayeyi çok güzel birbirine bağlamış Cengiz amca.
Özel olarak ise Cengiz han efsanesini çok beğendim. Megolamanlığının getirilerini çok güzel özetlemiş efsane. Bazen sırf bir sözün veya yasağın sonradan geri dönülemeyecek durumlara sokmasını ve istemesen bile yapmak gerektiğini anlatıyor bence efsane. Ana karakterin başına gelen olay ise yukarıda belirttiğim gibi hırsın kurbanı olmak ve belli bir süre sonra ise artık tamamen kabullenmek. Bu kitap hakkında çok şey söyleyebilirim ama zevkkaçıran bilgi vermeye çekindiğim için burada kesiyorum. Cengiz amcayla yakın bir zamanda tanışmama vesile olan(Kesinlikle 2-3 yıl içerisinde tanışacaktım. Belki biraz daha çek olma olasılığı var. :D) Aysel'e teşekkürler ederim. Gerçi tavsiyesini dinlemediğim için birazcık ters kitapla tanıştım ama pişman değilim. :D

Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
28 Ara 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Cengiz Han'a Küsen Bulut Kitabını okuduğumuzda Gün olur asra bedel’ i yorumlamamızda ve anlamamızda biraz daha katkı yaptığı yadsınamaz. Bu güzel roman ‘’Gün olur asra bedel’’ romanından sonra okunur ise daha anlaşılır olacaktır. Romanda Tansıkbayev' in yıllarca terfi alamaması nedeni ile içinde biriktirdiği öfkenin, Abutalip Kuttubayev’ in tutuklanması ve ondan elde edeceği bilgiler sayesinde terfisinin de önemli bir rol oynayacağı nedeni ile Alma-Ata hapishanesinin bodrum katındaki hücrelerde uyguladığı eziyetle başlıyor, sonrasında Cengiz Han efsanesini okuyor ve en sonunda da da Abutalip Kuttubayev’ in acılı bir şekilde hayatının sonlandırdığı na şahit oluyoruz. Kısa olması nedeni ile bir akşamda sıkılmadan okunası bir roman.

Musab Hamza Özel 
24 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Gün Olur Asra Bedel" adlı kitabın devamı olan bu kitapta Abutalip Kuttubayev'in ölümünü ve Cengiz Han'ın onbinlerce orduyla birlikte çıktığı sefer sırasında başından geçenleri yaşayacaksınız.Zaman zaman bazı cümlelerin tekrarlandığına rastlansa da olayların akışı gözlerinizi kitaptan ayırmayacak.Cengiz aytmatov'un babasını kaybettiği gibi çocuklarından ayrılmak zorunda kalan Abutalip'i okudukça yazarın içindeki duyguları da hissedeceksiniz...

Halil Yavuz KAYA 
08 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Tamamı 112 sayfa olan bu kitabı Ankara dan İstanbul'a dönerken arabada okudum. Büyük bir zevk ile.
"Gün olur Asra Bedel" in incelemesinde de belirttiğim üzere, o, kitapta bu bölüm, devri zamanında yasaklamaya uğradığından ötürü Aytmatov "Cengiz Hana küsen Bulut" adı ile ayrıca hikayeleştirmiş.
Kitap, aslında Timuçin Han ( Cengiz) hakkında efsanevi bir yaklaşımla görüş ve anlatımlar ağırlığı altında geçiyor. Aynı zamanda tarihsel, güzel bilgiler bunlar...
Ancak güzel ve doğru bir insan olan asıl kahraman öğretmen Abutalip Kuttubayev' in başından geçenler; Stalin dönemi Sovyetlerinde yapılan yönetim hataları, bir yerlere yükselme , birilerinin gözüne girip paye kazanma peşindeki devlet yönetimi içindeki bürokratların yalakalıkları, bir insanın hayatına ve ailesinin darmadağın olmasına mal oluşunun hikayesi bu. Daha doğru bir ifade ile eleştirisel bir yazı bu.

Mehmet Y. 
 10 Oca 10:07 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Buradaki 1000. kitabım.
Beni anlatan bir roman varsa işte o Cengiz Han'a Küsen Bulut'tur. Çünkü ben de coğrafya öğretmeni Abutalip Kuttubayev'im; onun kadar mazlum onun kadar kırgınım...

Cengiz Han'a Küsen Bulut, Gün Olur Asra Bedel'in uzantısıdır. Orada akıbetini bilemediğimiz öğretmen Abutalip Kuttubayev'in hikayesini Cengiz Han'a Küsen Bulut'ta görüyoruz. Ben Cengiz Han'a Küsen Bulut'u yıllar önce okumuştum. Bir de geçen yaz tekrar okudum; ikincisi çok daha manidardı.

Ayrıca bu sitede okuduğumu beyan ettiğim 1000. kitap olmasını özellikle ayarladım.

Büyük Aytmatov, totaliter sistemleri haklı olarak yerin dibine sokarken ustalığını konuşturmuştur. Şahane bir sistem eleştirisidir. Gün Olur Asra Bedel'den sonra mutlaka okunmalı çünkü bir insan hakları beyannamesi adeta...

- İpucu içerir -

Mesleğinde terfi etmek için kendine vazife arayan KGB ajanı 'akdoğan bakışlı' Tansıkbayev aradığı kurbanı Sarı Özek'te bulur. Öğretmen Kuttubayev'i uydurduğu bir terör örgütüne üye olmakla suçlar ve tutuklar. Çünkü totaliter sistemlerde devlet bir sobadır, o ateş sürekli yanmalıdır ve odunlar da insandır. Kuttubayev, Kırgız halk destan ve masallarını derlemektedir. Orada geçen efsanelerden biri de Batı seferi sırasında Cengiz Han'ın üstünden hiç ayrılmayan ama diktatör Han'ın verdiği insanlık dışı bir ceza sonucu onu terk eden bulut efsanesidir.

Kübra Gözüdik 
 28 Oca 00:55 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bu romanında Aytmatov, Öğretmen Abutalip Kuttubayev'in nasıl öldüğünü anlatıyor. Askeri bir savcı olan Tansıkbayev için, Öğretmeni suçlu konumuna sokan delil ise Cengiz Han ile ilgili olan bir efsaneyi yazmış olması. Açıkcası nedir ki acaba bir öğretmeni yazdığı bir efsaneyle suçlu konumuna düşüren? diye düşünürken, Savcı efsaneyi sırf delil bulabilirim belki düşüncesiyle okumaya başlıyor... Efsaneye gelirsek; Cengiz Han sahip olduğu güç ile Avrupa'yı fethe çıkmış. Tüm ordusunun da buna hazır olmasını istemiş. Artık tek gayesi Sarı-Özek'ten geçen bu sefer olmuş. Tüm emirler, hükümler, kurallar Cengiz Han tarafından konulmuş ve tüm halka duyurulmuş. Sefer sırasında onlara engel olacak, seferlerinin yavaşlamasına sebep olacak her şey yasaklanmış. Mutlak güç böyle emretmiş
Okurken; Yüzbaşı Erdene ve Nakışçı Togulan'ın aşk hikayesine ve daha önceden çoktan verilen emir ve o emre itaatsizliğin ağır cezasına, menfaatleri olan bir savcının suçsuz bir insanı ölüme sevk edecek sinsi, acımasız sahte delilleriyle ikna etme çabalarına ve dahası insanların haklı haksız demeden mutlak gücün otoritesiyle nasıl harcandığına tanık olacaksınız...

"Bu yerlerde trenler doğudan batıya, batıdan doğuya gider gelir, gider gelirdi..."

Ah Aytmatov ah ,yine kederi şiir gibi sunmuştun bu hikayende satır satır bize. Hüzün yağmurları yağdırmıştın üzerimize, her düşen damla yüreğimizi hem yıkadı hem dağladı!
Ah o tren ah o istasyon ve işte o an... O saniyelerle sınırlı o an... O iki çocuk , Zarife...
Gün Olur Asra Bedel'in devamı olan bu incecik kitabı okuduktan sonra siz de Cengiz Han'a küsen bulut gibi, yön değiştirip, küseceksiniz bu adaletsiz , güce hakim olma uğruna canları harcayan dünyaya!!!

Merve Şahin 
 16 Eki 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · Puan vermedi

Gün Olur Asra Bedel kitabını okuduktan sonra, kitabı yarım bırakmış hissine kapıldığımı incelememde belirtmiştim. Okumamdaki amacım "sonuca bağlanacak mı acaba?" sorununa yanıt aramaktı. Ne yazık ki Gün Olur Asra Bedel kitabının sonuyla alakalı hiçbir ipucu yok. Yazar okuyucusuna bırakmış diye yorumluyorum. Fakat Kuttubayev'in neler yaşadığını öğrenmiş oldum. Ayrıca Cengiz Han ile ilgili hikayeyi çok çok beğendim.Soruma yanıt bulamasam da iyi ki okumuşum dediğim bir kitap oldu.

Kitap güzel olsa da bence Gün Olur Asra Bedel'i okumadan Cengiz Han'a Küsen Bulutu okumayın, biraz eksik kalır kitap. Zaten Gün Olur Asra Bedel de ki bir karakterin yaşadıklarını anlatan bir bölüm. GOAB'i okumadan direk olarak Cengizhan'a Küsen Bulutu okuduğum için yarım hissettim. Cengiz Aytmatov'un her eserinde rahatlıkla görülen insan analizi bu kitapta da oldukça iyi anlatılmış okurken haz duyacağınız bir kitap olduğunu düşünüyorum.

4 /

Kitaptan 63 Alıntı

Murat Sezgin 
25 Oca 12:23 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Hayatın anlamı mutlu olmak idi, başarı işe mutluluğun başlangıcıydı.

Cengiz Han'a Küsen Bulut, Cengiz Aytmatov (Sayfa 21 - Ötüken Neşriyat)Cengiz Han'a Küsen Bulut, Cengiz Aytmatov (Sayfa 21 - Ötüken Neşriyat)
Mine Yıldızhan 
25 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Devlet bir sobadır ve yakıtı da yalnız insandır. Yakacak insan olmazsa soba söner. Sönen yanmayan bir sobanın da hiçbir yararı yoktur. Ama öte yandan bu insanlar da devlet olmadan yaşayamazlar. Sobayı tutuşturan yakan onlardır. Sobayı yanar tutmakla görevli olanlar da ona yakıt temin etmelidirler. Her şey buna bağlı!

Cengiz Han'a Küsen Bulut, Cengiz AytmatovCengiz Han'a Küsen Bulut, Cengiz Aytmatov
Mâsiva 
22 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Evet,kötülük yapma ve yayma konusunda insanla yarışabilecek yaratık yoktu.

Cengiz Han'a Küsen Bulut, Cengiz Aytmatov (Sayfa 94)Cengiz Han'a Küsen Bulut, Cengiz Aytmatov (Sayfa 94)
Günay Kut Berber 
27 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsan insana nasıl bu kadar acımasız olur, bu kadar nefret duyar?

Cengiz Han'a Küsen Bulut, Cengiz Aytmatov (Sayfa 7 - Ötüken Neşriyat)Cengiz Han'a Küsen Bulut, Cengiz Aytmatov (Sayfa 7 - Ötüken Neşriyat)
Halil Yavuz KAYA 
08 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Yer yüzündeki bütün yaratıklar arasında Şeytanla hemen uyuşan, anlaşan tek yaratık insan idi.

Cengiz Han'a Küsen Bulut, Cengiz Aytmatov (Sayfa 93)Cengiz Han'a Küsen Bulut, Cengiz Aytmatov (Sayfa 93)
mısra 
21 Haz 2016 · Kitabı okudu

Dışarda kar lapa lapa yağıyordu şimdi ve çoktan görünmez olmuştu her şey, ama Abutalip için zaman yolun o parçasında durmuştu. Bütün acısı ve hayatının anlamı orada toplanmıştı.

Cengiz Han'a Küsen Bulut, Cengiz Aytmatov (Sayfa 107)Cengiz Han'a Küsen Bulut, Cengiz Aytmatov (Sayfa 107)
Aysel 
02 Ara 2014 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Kuvvet kuvveti kırınca, olağanüstü olan değersiz kalır, görkemli olan acınacak hale düşerdi. İşte bundan bir sonuç çıkarıyordu: Bükebildiğin, ezip yok edebildiğin şeyin hiç bir önemi yoktur. Baş eğip diz çökenler, galibin insafına kalmışlardır. Ancak budur hakkettikleri. Dünyanın temel düzeni, asıl kuralı da dayanıyordu...

Cengiz Han'a Küsen Bulut, Cengiz AytmatovCengiz Han'a Küsen Bulut, Cengiz Aytmatov