Cengiz Han'a Küsen Bulut

8,6/10  (391 Oy) · 
1.079 okunma  · 
343 beğeni  · 
6.198 gösterim
Ünlü yazar Aytmatov'un bu son romanı, aslında "Gün Olur Asra Bedel" adlı romanın içinde yer alması gereken ve onu tamamlayan uzunca bir bölümdür. Fakat, on yıl kadar önce kaleme alınan o eserde, KGB'yi en çarpıcı örneklerle en ağır bir şekilde suçlayan bu bölüme izin verilmemiş, ya da Aytmatov bunu, "Dişi Kurdun Rüyaları" adlı daha sindirici romanını yazdıktan, bugünkü ortama ulaşıldıktan sonra ayrı bir roman halinde yayınlama fırsatını beklemiştir.Bugün heykelleri yıkılmakta olan Dzerjinski'nin kurduğu KGB için iktidar, daha doğrusu bu örgüt, hiç söndürülmeden yanması gereken bir sobadır. Bu sobanın yakıtı yalnız insandır. Yaş, kuru ayrımı yapılmadan insanlar yakılacaktır ki soba sönmesin...Bu romanında Aytmatov, "Gün Olur Asra Bedel"in kahramanlarından biri olan öğretmen Kuttubayev'in nasıl öldüğünü anlatıyor. Oysa, sözünü ettiğimiz büyük romanda resmi makamlar onun kalp sektesinden öldüğünü bildirmişlerdi.Kuttubayev'i suçlayan askerî savcı (KGB) en önemli delil olarak onun, Cengiz Han'la ilgili bir efsaneyi kaleme almış olmasını gösteriyor. Bu efsane, Avrupa'yı fethe giden Cengiz Han'ın Sarı - Özek'ten geçerken iki sevgiliyi idam ettirmesi olayıdır. Bu, hem çok güzel bir aşk hikâyesi hem de "diktatör karşısında bireylerin durumu" gibi evrensel bir konunun işlenmesidir. Anlatan Aytmatov olunca, orada, masal ve efsane aracılığıyla geçmişimizi, günümüzü hatta geleceğimizi apaçık görebiliyoruz.
 • Baskı Tarihi:
  1990
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9789754370540
 • Çeviri:
  Refik Özdek
 • Yayınevi:
  Ötüken Neşriyat
 • Kitabın Türü:
Mehmet Y. 
 10 Oca 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Buradaki 1000. kitabım.
Beni anlatan bir roman varsa işte o Cengiz Han'a Küsen Bulut'tur. Çünkü ben de coğrafya öğretmeni Abutalip Kuttubayev'im; onun kadar mazlum onun kadar kırgınım...

Cengiz Han'a Küsen Bulut, Gün Olur Asra Bedel'in uzantısıdır. Orada akıbetini bilemediğimiz öğretmen Abutalip Kuttubayev'in hikayesini Cengiz Han'a Küsen Bulut'ta görüyoruz. Ben Cengiz Han'a Küsen Bulut'u yıllar önce okumuştum. Bir de geçen yaz tekrar okudum; ikincisi çok daha manidardı.

Ayrıca bu sitede okuduğumu beyan ettiğim 1000. kitap olmasını özellikle ayarladım.

Büyük Aytmatov, totaliter sistemleri haklı olarak yerin dibine sokarken ustalığını konuşturmuştur. Şahane bir sistem eleştirisidir. Gün Olur Asra Bedel'den sonra mutlaka okunmalı çünkü bir insan hakları beyannamesi adeta...

- İpucu içerir -

Mesleğinde terfi etmek için kendine vazife arayan KGB ajanı 'akdoğan bakışlı' Tansıkbayev aradığı kurbanı Sarı Özek'te bulur. Öğretmen Kuttubayev'i uydurduğu bir terör örgütüne üye olmakla suçlar ve tutuklar. Çünkü totaliter sistemlerde devlet bir sobadır, o ateş sürekli yanmalıdır ve odunlar da insandır. Kuttubayev, Kırgız halk destan ve masallarını derlemektedir. Orada geçen efsanelerden biri de Batı seferi sırasında Cengiz Han'ın üstünden hiç ayrılmayan ama diktatör Han'ın verdiği insanlık dışı bir ceza sonucu onu terk eden bulut efsanesidir.

Ben Abutalip Öğretmen ...Ben Küsen Bulutum...Yüreği sevgiyle ,umutla fokur fokur kaynayip yağmur olup taşan bir bulutum...En güzel yerinde yarım bırakılmış bir hikayenin kahramaniyim.Fakat yeryüzü bu sevgiyi çok gördü sineme ...Canımdan çok sevdiğim çocuklarım ve eşimden acımasızca ayırdı yollarımızı .Sizi benden ayıran bu yollar meğer ne cileliymis...Meğer ne acıymış sizin yokluğunuzz...Nasılda cetin geçti kislarimiz,yüreğimizi kasıp kavurarak...Nasıl da yağdı yağmurlar ,fırtınalar kopartarak içimizde ...Nasıl da sessiz haykirislarla içimizi yaktı göz yaşlarımız.. Meğer yollar ne cileliymis..Yollar dikenliymis ...Yollar acimasizmis...Zalimler dört bir yanda iktidarlari ,hevesleri uğruna mazlumları ,masumlari avlama derdindeymis...Dedim ya ben Küsen Bulutum...Havanın aydınlık ve tebessüm etmesine fırsat verilmeyen,mesleği elinden alınmış ,sevdikleri elinden alınmış Küsen Bulutum...
Meğer birlikte geciremedigimiz onca vaktin hüznü acitiyormus yüreğimizi ...Meğer o güzel hatiralarimizin geri gelemeyecegi düşüncesi herc u merc ediyormuş bizi ...Meğer hayat ne kirliymis...Meğer bu kirliliği sinemizden dökülüp giden gözyaşları temizleyememis .Hayatın pervasızca hızla akıp gitmesi ,bizleri yok saymasi nasıl da canımızi acıtıyormus.Vuslata doğru ümitle yağmur olup gözyaşlarımı yüreğime akitirken ,meğer gozyaslarimiz mesafeyi yakinlastirmaya yetmemiş .Meğer yollar ittifak etmiş..Meğer kaderimizde keder varmış...Meğer ayrılık varmış...Dedim ya Ben Küsen Bulutum..Yüreğimde dolup taşan sevginin yeryüzünü sarıp sarmalayıp ,ayrık otlarini temizlemesine izin verilmeyen ,suları kurutulmuş ,hafizalardan silinip gitmiş Küsen Bulutum....


Not: Kitap beni perişan etti...O küsen bulutun kirginligini yüreğimde nasıl da hissettim .Bu şekilde hislerimi sizinle paylaşarak inceleme yapmak istedim .:((

Keyifli okumalar ....

Cengiz Han'a Küsen Bulut benzeri kitaplar

mehmet temiz 
 18 Mar 18:13 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Cengiz Aytmatov, bu kitabında, esas olarak daha önce yazdığı ''Gün Olur Asra Bedel'' isimli kitabında bulunan fakat dönemin Sovyet yetkililer tarafından yayınlanmasına izin verilmeyen bölüm olan Abutalip Kuttubayev'in hikayesini anlatıyor.

Kitapta, Kuttubayev'in, Sarı-Özek ovasındaki Boranlı tren istasyonundan Sovyet gizli servis elemanları tarafından alınıp götürüldükten sonra,başına gelen acı olaylar anlatılmaktadır. Yazar, aynı zamanda da bu topraklarda yüz yıllar önce, Cengiz Han zamanında yaşandığı varsayılan efsanevi bir olayı anlatarak, bu olayla, Kuttubayev'in yaşadığı dönem olan Stalin devrinde yaşananlar arasında bir bağ kurmaktadır. Çünkü her ikisinde de devletin veya liderin selameti için bu suçsuz insanlar zarar görmektedir. Ama tüm bunların da sonlanacağı bir yer mutlaka vardır.

Okumak isteyenlere tavsiyem, önce ''Gün Olur Asra Bedel '' i okuyup, sonrasında bu kitabı okumalarıdır. Aksi takdirde kitabın içerdiği anlam tam olarak algılanmayabilinir diye düşünüyorum.
Ben kitabı beğenerek okudum ve okunmasını da kesinlikle tavsiye ediyorum.

Mehmet Kesdal 
02 Mar 23:29 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 8/10 puan

Çok etkili güzel bir konu. Yazarın en beğendiğim kitabı bu oldu.Okurken, içimde gizlenmiş duygusal gerçeklik bulunduğu yerden çıktı ve meydan okudu; çaresiz kaldım.

Cengiz han o büyük komutan ve aynı zamanda hırsı ve idare yeteneği sayesinde Dünya'nın yarısını( o zamanda ki yaşam yerlerine göre) fethetmiş ayrıca Avrupa seferine de çıkmış ve bunu başarmak için aldığı birtakım kurallar vardır. Bir tanesi gözüme çarptı ve onu sizlerle paylaşmak istiyorum kadınların hamile kalması: Biliyorsunuz bir ordu için en önemli kural disiplin'dir ve Cengiz han kadınlar ve çocukların buna engel teşkil ettikleri için kadınların hamile kalmasını yasaklamıştır. Sizlere bahsettiğim sadece bir örnek bunun gibi olmasa'da Cengiz Han bu ve benzeri kurallar sayesinde o topraklarda egemenliğini sürdürdü.

Ve kitabımıza gelicek olursak bu kitap Gün Olur Asra bedel'in ikinci kitabıdır, ve onun devamı niteliğindedir. Kitap bence gerek konusu ve gerek dil'i bakımından olsun Gün Olur Asra Bedel'den bir tık geride kalsa da gayet okunması gereken güzel bir kitaptır. Kitap fazla uzun değil ve gayet kolayca okunabilir ama size önerim Önce Gün Olur Asra Bedel kitabını edinin ve onu okuduktan sonra bu kitabı okuyun yoksa aklınız karışabilir. Bu kitap ile Cengiz Aytmatov'dan okuduğum üçüncü kitap oldu ve umarım tüm kitaplarını okurum.
Bu kadar övmeden sonra
sanırım kitabı beğendiğimi söylememe gerek yoktur. Aytmatov okuyun, okutturun.

Sağlıcakla kalın =)

insan_okur 
05 Kas 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Bu roman, "Gün Olur Asra Bedel" adlı romanın içinde yer alması gereken ve onu tamamlayan uzunca bir bölümmüş.Bu eserde, KGB'yi (Eski Rus İstihbarat Örgütü) en çarpıcı örneklerle en ağır bir şekilde suçlayan bu bölüme izin verilmediği için veya Aytmatov bunu ayrı bir roman halinde yayınlamak için hürriyet günlerini beklemiştir. İlerleyen yıllarda Cengiz Han'a Küsen Bulut adı altında kitaplaştırılmış olan bu eser Cengiz Han hakkında bir efsaneyi de barındırıyor. Gelecek kuşaklara aktarmak için efsaneleri öğrenmeye kafa yoran, bunları bir kitap altında toplamaya çalışan, bu nedenle KGB'nin dikkatini çeken eski savaş esiri, öğretmen Abutalip Kuttubayev'in tutuklandıktan sonra tren vagonundaki çektiği işkenceyi anlatılırken, araya serpiştirilen kendi derlediği ve başını derde sokan efsaneyi oluşturuyor. Eser kısa fakat çok sürükleyici bir roman. Yazarın ve çevirenin üslubu da okunmasını zevkli hale getirmiş. Konu akıcılığı ve yazarın gözümüzün önünde olayları canlandırması zaten muhteşem. Okumaya başlayanların bir gecede bitireceği bir roman. Gün Olur Asra Bedel'i tam anlamıyla okumuş olmak istiyorsanız bu kitabı da okumanızı tavsiye ederim.

Uğur Ukut 
 27 Mar 13:25 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bu yazarı gercekten herkes okumali. Gün Olur Asra Bedeli okurken de merak etmistim Abutalip Kuttubayev'in akibetini. Öldüğünü öğrenmiştik orada ama yaşadıkları hakkında tek kelime yoktu.
Müfettiş Tansikbayev'i zaten sevememiştim. Bu kitaptaysa resmen tiksindim. Üzücü olan ki bu tiplerin aramizda yaşıyor olması, daha üzücü olansa azımsanamayacak kadar cok olması. Bir insan nasıl bu kadar yalaka, vicdansız menfaatci ve daha bir sürü kötü sıfata sahip olur şaşırmamak elde değil.
Aytmatov geçmiş ile şimdiki zamanı öyle bir harmanlıyor ki sanki Cengiz han emirlerini size veriyor. Bütün kitaplarında rastlıyoruz buna. Doğruları üst-üste koyabilen kişiler mutlaka başarılı olur. Hata yapan da hatasının bedelini öder. Tıpkı Cengiz han gibi. Mutlaka okuyun tüm Aytmatov eserleri gibi bu da sayfa sayısının az olmasına rağmen size çok şey katacak bir kitap.
Eveleyip geveleyip uzatmaya gerek yok. 1k kitap kardeşliği etkinliği sağolsun. Iyi okumalar şimdiden.

Yasin YALÇIN 
30 Nis 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

Bu yerlerde trenler doğudan batıya, batıdan doğuya gider gelir.. gider gelirdi... Gün Olur Asra Bedel romanında Sarı-Özek bozkırında yaşamış ve Boranlı'da öğretmenlik yapmış Abutalip Kuttubayev'in yarım kalan hikayesi anlatılıyor bu kitapta. Mustafa Kutlu'nun Uzun Hikaye'sinin çekilmiş filminde, karısı, öğretmen Ali'nin eve daktilo getirdiğini görünce şöyle diyordu. "Bilmez misin, yazıp çizenlerden hoşlanmaz bu adamlar." Kenan İmirzalioğlu ise "Merak etme, zaten L harfi basmıyormuş. Sosyalist yazamazmışız." diye içini rahatlatıyordu karısının. Yazıp çizmek... Yani okumak, yani düşünmek, yani hayal etmek. Yani biz edebiyat severlerin yaşama tutunma, yaşamı sevme sebebi. Peki kim bu yazılıp çizilmesinden hoşlanmayan adamlar? Uzun Hikaye'de bu adamlar sosyalizm karşıtı devlet görevlileriydi. Bu kitapta ise bizzat sosyalistler. Yani gücü ve ideolojinin fanatik takipçilerinin ellerine teslim ettiği iktidarı ellerinde bulunduran düzen adamları. İstedikleri yegâne şey düzeni ayakta tutmak. Düzeni ayakta tutmak için yapılabilecek en iyi şey ise Aytmatov'un da dediği gibi düzene karşı olacak birilerini bulmak, böylece düzen için savaşabilmek.

Abutalip Kuttubayev sosyalizm karşıtı olmaktan, savaş zamanında davasına ihanet etmekten, daha doğrusu yazıp çizmekten tutuklanır. Oysa onun tek amacı çocuklarının asimile olmaması için eskilerin masallarını, efsanelerini anlatmaktı. Gün Olur Asra Bedel'de mankurt efsanesini anlatan Kuttubayev'in burada da Cengiz Han'a Küsen Bulut efsanesi anlatılmakta. Kitap hem Stalin'i hem de Cengiz Han'ı anlatarak diktatörü ve onların temsil ettiği ideolojileri sorguluyor. Ama yazar, Stalin'e ve sosyalizme nefret kusarken Cengiz Han'a sadece soğuklukla yaklaşıyor ve bulutu ona küstürerek zaferlerini bitirmekten başka hiçbir şey yapmıyor. Sanırım bu yazarın doğduğu yer olan Kırgızistan'da ve o coğrafyada Cengiz Han'a duyulan büyük saygı ve sevgiden kaynaklı olsa gerek.

Tutuklama sebebi kadar sorgu süreci de saçma ve akıl dışı yöntemlerden oluşuyor. Askeri savcı Tansıkbayev terfi etmek ve sadece daha iyi, daha yeni bir ev alıp oraya misafirlerini davet edebilmek amacıyla Kuttubayev'in daha da çok üstüne gidiyor, üzerine uğraştığı "dava"yı büyük bir olaymış gibi lanse etmeye çalışıyor. Bunun için de Kuttubayev psikolojik işkenceye tabi tutuluyor. Karanlıklara aydınlık olan ışığı bile işkence aleti olarak kullanabilen bir kurum KGB.

Bütün kitaplarını efsanelerle süsleyen ve böylece gelecek kuşağa halkının hikayelerini aktaran Aytmatov bu kitapta da aynısını yapıyor ama kitap ince bir kitap olduğundan adeta anlatılan efsane asıl hikayenin önüne geçiyor. Ve Cengiz Han ile ilgili bölümü sanki bunu Aytmatov değil de gerçekten Abutalip Kuttubayev yazmış gibi hissettim ben. Daha önceki efsanelerden aldığım tadı alamadım nedense.
Gün Olur Asra Bedel'i okumadan bunu okumanızı tavsiye etmem. Çünkü kitapta az da olsa Gün Olur Asra Bedel karakterleri olan Yedigey'den, Kazangap'tan ve Zarife'den bahsediliyor. Cengiz Aytmatov'un en az beğendiğim kitabı bu oldu. Yine de öğretici ve dolu doluydu. Keyifli okumalar...

Aytmatov'un bu romanında ,Gün Olur Asra Bedel 'in kahramanlarından Öğretmen Kuttubayev'in nasıl öldüğü anlatılıyor.Cengiz Han ile ilgili bir efsaneyi kaleme almış.
Abutalib Kuttubayev, Savaşte esir olmuş, kurtulmuş ama kendi memleketinde düşencelerinden dolayı mahkum olmuş bir öğretmen.
Tansıkbayev, Stalin ve rejimine yaranmak ve kendi mevkisini arttırmak için suçlayacağı kişiler yarayan bir sorgu yargıcı.
insanların başka insanları kullanarak bir yerlere gelme isteği.
Eser kısa fakat sürükleyici bir roman. Yazarın ve çevirenin üslubu da okunmayı güzel hale getirmektedir.
Gün Olur Asra Bedel 'i okuduysanız onun tamamlayıcısı kitabi da okumak isteyeceksiniz.

"Bu yerlerde trenler doğudan batıya, batıdan doğuya gider gelir, gider gelirdi..."

Ah Aytmatov ah ,yine kederi şiir gibi sunmuştun bu hikayende satır satır bize. Hüzün yağmurları yağdırmıştın üzerimize, her düşen damla yüreğimizi hem yıkadı hem dağladı!
Ah o tren ah o istasyon ve işte o an... O saniyelerle sınırlı o an... O iki çocuk , Zarife...
Gün Olur Asra Bedel'in devamı olan bu incecik kitabı okuduktan sonra siz de Cengiz Han'a küsen bulut gibi, yön değiştirip, küseceksiniz bu adaletsiz , güce hakim olma uğruna canları harcayan dünyaya!!!

Kitaptan 123 Alıntı

Mine Yıldızhan 
25 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Devlet bir sobadır ve yakıtı da yalnız insandır. Yakacak insan olmazsa soba söner. Sönen yanmayan bir sobanın da hiçbir yararı yoktur. Ama öte yandan bu insanlar da devlet olmadan yaşayamazlar. Sobayı tutuşturan yakan onlardır. Sobayı yanar tutmakla görevli olanlar da ona yakıt temin etmelidirler. Her şey buna bağlı!

Cengiz Han'a Küsen Bulut, Cengiz AytmatovCengiz Han'a Küsen Bulut, Cengiz Aytmatov
Murat Sezgin 
25 Oca 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Hayatın anlamı mutlu olmak idi, başarı işe mutluluğun başlangıcıydı.

Cengiz Han'a Küsen Bulut, Cengiz Aytmatov (Sayfa 21 - Ötüken Neşriyat)Cengiz Han'a Küsen Bulut, Cengiz Aytmatov (Sayfa 21 - Ötüken Neşriyat)
Mehmet Kesdal 
28 Şub 08:27 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Ordu çorba içiyor.
O saatlerde herkes et suyundan çorbasını içiyor, koca kazanlardan çıkardıkları iri et parçalarını iştahla atıştırıyordu. Et kokusu, aç dolaşan bozkır hayvanlarının ağzını sulandırıyor, onları obanın yakınlarına kadar çekiyor, şurada burada bu hayvanların gözlerinin parıltısı görünüp kayboluyordu. Üzüntü veren, dokunaklı iniltiler de duyuluyordu uzaktan uzağa.

Cengiz Han'a Küsen Bulut, Cengiz Aytmatov (Sayfa 46 - Elips Kitap)Cengiz Han'a Küsen Bulut, Cengiz Aytmatov (Sayfa 46 - Elips Kitap)
Mehmet Aldemir 
18 Ara 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Biz rüyaları gerçeğe dönüştürmek için doğduk.

Cengiz Han'a Küsen Bulut, Cengiz Aytmatov (Sayfa 12 - Ötüken Neşriyat)Cengiz Han'a Küsen Bulut, Cengiz Aytmatov (Sayfa 12 - Ötüken Neşriyat)
Songül 
 03 Kas 2016 · Kitabı okudu

Hey benim tahtımın keskin dişli bekçileri!
Beni hiç terketmeyen boz yeleli kurtlarım hey!
Yine sizinleyim... Hep vardınız,
Han tahtıma beni siz çıkardınız.
İşte yine seferdeyiz, Batı'yı fethe gidiyorum,
Bu fetih yolunda, bugün, burada size,
Bir kere daha yürekten 'Sağ ol' diyorum.

Cengiz Han'a Küsen Bulut, Cengiz AytmatovCengiz Han'a Küsen Bulut, Cengiz Aytmatov
Hatice Biçer 
23 Mar 2017 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Devlet bir sobadır ve yakıtı da yalnız insandır. Yakılacak insan olmazsa soba söner. Sönen, yanmayan sobanın da hiçbir yararı yoktur. Ama öte yandan bu insanlar da devlet olmadan yaşayamazlar: sobayı tutuşturan, yakan onlardır.

Cengiz Han'a Küsen Bulut, Cengiz Aytmatov (Sayfa 23)Cengiz Han'a Küsen Bulut, Cengiz Aytmatov (Sayfa 23)
Mâsiva 
22 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Evet,kötülük yapma ve yayma konusunda insanla yarışabilecek yaratık yoktu.

Cengiz Han'a Küsen Bulut, Cengiz Aytmatov (Sayfa 94)Cengiz Han'a Küsen Bulut, Cengiz Aytmatov (Sayfa 94)
Günay Kut Berber 
27 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsan insana nasıl bu kadar acımasız olur, bu kadar nefret duyar?

Cengiz Han'a Küsen Bulut, Cengiz Aytmatov (Sayfa 7 - Ötüken Neşriyat)Cengiz Han'a Küsen Bulut, Cengiz Aytmatov (Sayfa 7 - Ötüken Neşriyat)
13 /