Cengiz Han'ın Liderlik Sırları

8,0/10  (2 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
70 gösterim
Onikinci yüzyılın başlarında ardı ardına ülkeler fethetmesiyle korku ve dehşet saçan bir devlet, dünya sahnesine aniden çıktı: Moğol İmparatorluğu.
Gobi çöllerinden çıkıp gelen Moğol göçebeleri, şaşırtıcı bir hızla Çin ve Harzemşahlar gibi dönemin en büyük, ve en medenî devletlerini yerle bir etti.
Her zaman kendilerinden kat kat üstün devletlere karşı savaşan Moğollar, Çin'den Avrupa'ya, Tibet'ten, İran'a kadar dünya tarihinin hâlâ görmediği büyüklükte devlet kurdular.
Bu imparatorluğun başında, her Moğol'un en çok sevdiği ve her Moğol'un en çok korktuğu bir hakan vardı: Cengiz Han.
Cengiz Han, bu imparatorluğu dokuz yaşından beri mücadele ederek, tırnaklarıyla kazıya kazıya tek başına kurdu. Yanında ileride her biri devletler fethedecek ve Cengiz Han kadar ünlü olacak Borçu, Celme, Mukuli, Subutay Bahadır, Kurt Cebe gibi kendisinin bizzat yetiştirdiği sadık adamları vardı.
Bu kitap, Cengiz Han'ın kişiliğini, yaşadıklarını ve Moğol İmparatorluğu'nun bütün aşamalarını adım adım yansıtırken, başka kitaplarda bulamayacağınız ayrıntılara yer veriyor.

Kitaptan 20 Alıntı

Abdullah SAFİDEMİR 
18 Haz 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Semerkant uykusuz geceler geçiriyordu. Sultan Muhammed de uyuyamayanlar arasındaydı. Arz odasında Kıpçak Hanı Tonguç Hanla konuşurken sabah ezanı daha okunmamıştı. Cengiz Han yakınlardaydı, Otrar'a yürüdüğü haberi geliyordu. Sonra Semerkant'a, Buhara'ya, Kurgan'a gelecekti.

Tonguç, "Allah korur," deyince, "Allah koruyalım diye bizi başa getirdi ama biz ne yaptık?" diye sordu. "Kendimizi beslemeyi düşünürken, halkın kırılması vız geldi. Ülkemin güllük gülistalık olduğunu söyleyip, çekilen açlıkları, eziyetleri gizlediniz. Milletimiz aç gezerken, ben yemekten patlıyordum. Millet toprak bulamazken, ben beylerime şehirler ihsan ediyordum. Şimdi o beyler nerede?

Cengiz Han'ın Liderlik Sırları, Aykut Çağatay (Sayfa 147 - Okumuş Adam Yayınları)Cengiz Han'ın Liderlik Sırları, Aykut Çağatay (Sayfa 147 - Okumuş Adam Yayınları)
Abdullah SAFİDEMİR 
18 Haz 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"Güya Müslümansın, utanmadan bir putpereste hizmetkârlık ediyorsun."

Cengiz Han'ın Liderlik Sırları, Aykut Çağatay (Sayfa 130 - Okumuş Adam Yayınları)Cengiz Han'ın Liderlik Sırları, Aykut Çağatay (Sayfa 130 - Okumuş Adam Yayınları)
Abdullah SAFİDEMİR 
17 Haz 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"Senin olanı senden alırsam, sonra bana nasıl arkadaş diyebilirsin?"

Cengiz Han'ın Liderlik Sırları, Aykut Çağatay (Sayfa 38 - Okumuş Adam Yayınları)Cengiz Han'ın Liderlik Sırları, Aykut Çağatay (Sayfa 38 - Okumuş Adam Yayınları)
Abdullah SAFİDEMİR 
17 Haz 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

İlk karısı onun için önemliydi, çünkü ilk aşkıydı ve zor günlerini paylaşmıştı. Bu yüzden ilk karısı Burte'den doğan dört oğlunu ülkesinin varisi yaptı.

Cengiz Han'ın Liderlik Sırları, Aykut Çağatay (Sayfa 114 - Okumuş Adam Yayınları)Cengiz Han'ın Liderlik Sırları, Aykut Çağatay (Sayfa 114 - Okumuş Adam Yayınları)
Abdullah SAFİDEMİR 
16 Haz 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Moğolların aniden çıkıp geldiği yer Gobi çölüydü. Onları aniden çıkarıp dünyaya salan ise Cengiz Han.

Cengiz Han'ın Liderlik Sırları, Aykut Çağatay (Sayfa 17 - Okumuş Adam Yayınları)Cengiz Han'ın Liderlik Sırları, Aykut Çağatay (Sayfa 17 - Okumuş Adam Yayınları)
Abdullah SAFİDEMİR 
18 Haz 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Cengiz Han yalvaran Buharalıları süzdü. Yanındaki Müslümanlardan Danişmend Hacip'e döndü.

"Bunlar Müslüman değil mi?"

"Evet büyük Kaan"

"Peki, kitaplarında düşmana silâh çekmeden teslim olmaları hakkında emir var mı?"

"Hayır"

"Sor bakalım. Kitaplarında böyle bir emir yoksa niçin teslim oldular."

Hacip kalabalığa dönüp Harzemce sordu.

"Büyük Cengiz Han, Kuran'da vuruşmadan teslim olmanızı emreden bir ayet olup olmadığını soruyor."

Halk uğultu halinde cevapladı.

"Yoktur."

Cengiz Han tekrar sordu.

"Savaşı yasaklayan bir emir var mı?"

"Aksine!..." dedi halk. "Dinimiz kâfirle savaşı emreder."

Cengiz'in yeşil kedigözleri kinle büzüldü.

"Öyleyse niçin teslim olmuşlar?"

Harzemliler bu soru bir kaç kez tekrarlandığı halde cevap veremedi.

Cengiz Han bağırdı.

"Kendi dinine, töresine ihanet eden beni de arkamdan vurur!... Kalleşlerle ve hainlerle işim yok benim!.."

Cengiz Han'ın Liderlik Sırları, Aykut Çağatay (Sayfa 155 - Okumuş Adam Yayınları)Cengiz Han'ın Liderlik Sırları, Aykut Çağatay (Sayfa 155 - Okumuş Adam Yayınları)
Abdullah SAFİDEMİR 
18 Haz 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Cengiz Han, "Sizlere ele geçirdiğimiz yerlerin hazinesini, atlarını, kadınlarını vereceğim" diyerek bu yola çıkmıştı ve şimdi, ordularına uçsuz bucaksız bir imparatorluk ile dünyanın hazinelerini sunmuştu.

Cengiz Han'ın Liderlik Sırları, Aykut Çağatay (Sayfa 204 - Okumuş Adam Yayınları)Cengiz Han'ın Liderlik Sırları, Aykut Çağatay (Sayfa 204 - Okumuş Adam Yayınları)
Abdullah SAFİDEMİR 
18 Haz 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"İşte yenilmez Buhara!.." dedi. "Tek ok bile atmadan, korkusundan kocakarılar gibi büzüldü. Yağma serbesttir, yağmalayın, yakın, yıkın. Vuruşmadan teslim olmak neymiş anlatın. Düşmanın bile cesuru makbuldür."

Cengiz Han'ın Liderlik Sırları, Aykut Çağatay (Sayfa 155 - Okumuş Adam Yayınları)Cengiz Han'ın Liderlik Sırları, Aykut Çağatay (Sayfa 155 - Okumuş Adam Yayınları)
Abdullah SAFİDEMİR 
17 Haz 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Büyük kahramanlar, öldürücü savaşçılar ve zeki insanlardan kurulu heyeti ve düzeni üzerinde otorite kurmak en zor olanıydı ama Timuçin bunu kişiliğiyle, herkese örnek olmasıyla sağlıyordu. "Bir general açlığı susuzluğu bilmeli" diyordu. "Bilmeli ve düşünmeli ki, açlık ve susuzluk çekenlerin acılarını anlayabilsin. Aynı zamanda adamlarının ve hayvanlarının gücünü yavaş yavaş harcasın. Açlığı ve susuzluğu bilmeyen general, subayların ve askerlerin de bunu ihtiyaç duymayacağını sanır."

Cengiz Han'ın Liderlik Sırları, Aykut Çağatay (Sayfa 51 - Okumuş Adam Yayınları)Cengiz Han'ın Liderlik Sırları, Aykut Çağatay (Sayfa 51 - Okumuş Adam Yayınları)
2 /