Cennet Ateşi Şehri The Mortal Instruments (Ölümcül Oyuncaklar) Serisi 6

9,0/10  (70 Oy) · 
195 okunma  · 
62 beğeni  · 
2.531 gösterim
2 Yıldan Uzun Süredir New York Tımes Çoksatar Listesinde. Dünya çapında 24 Milyondan fazla basılı kopya.35’ten fazla dile çevrildi. Ve şimdi büyük bir sinema filmi...Siyah, gece boyu avlanmanın rengi

Beyaz, ölümün ve yasın

Altın rengi, gelinlikler içindeki bir gelinde güzel

Ve kırmızı, büyüyü tersine çevirmeye özel- Gölge Avcısı Çocuk ŞiiriDünyayı sarsan kült seri “Ölümcül Oyuncaklar”ın merakla beklenen bu baş döndürücü finalinde, Clary ve arkadaşlarışimdiye dek karşılarına çıkan en acımasız düşmanla savaşacak: Clary’nin ağabeyi.Sebastian Morgenstern çoktan harekete geçti. Cehennem Kupası’nın gücüyle Gölge Avcıları’nı karanlık avcılara dönüştürüyor. Aileleri ve âşıkları birbirinden ayıran bu karanlık yaratıklarla Sebastian’ın ordusu gitgide genişliyor.Köşeye sıkışan Gölge Avcıları, Idris’e çekilse de Alicante’nin meşhur iblis kuleleri bile onları Sebastian’ın gazabından uzak tutacak güçte değil. Üstelik Ne filimler, Idris’te kapana kısılmışken dünyayı iblislerden kim koruyacak?Ne flimler’in hayal bile edemeyeceği kadar büyük bir ihanet açığa çıkarken Clary, Jace, Isabelle, Simon ve Alec’in kaçmaktan başka çaresi yok. Daha önce hiçbir Gölge Avcısı’nın ayak basmadığı ve giden hiçbir canlının geri dönemediği iblis topraklarının derinliklerine yolculuk etmek zorunda kalsalar da...Dünyanın kaderi üzerine girişilen bu korkunç savaşta aşk feda edilecek ama ölüm yine de payına düşeni almadan gitmeyecek!- USA Today Çoksatarı, Wall Street Journal Çoksatarı , Publishers Weekly Çoksatarı
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2014
 • Sayfa Sayısı:
  800
 • ISBN:
  9786051424941
 • Orijinal Adı:
  City of Heavenly Fire
 • Çeviri:
  Zeynep Arıkan
 • Yayınevi:
  Artemis Yayınları
 • Kitabın Türü:
sümeyye kip 
24 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 9 günde · 6/10 puan

Kitapta çok fazla olay sığdırılmaya çalışılmış ama bu kurgu kargaşasına sebep olmuş. Sürekli kitabı aksiyonlu yapayım derken yazar biraz fazla abartmış diye düşündüğüm yerler oldu. Spoiler vermek istemiyorum ama kitabın gidişatı ve sonunda olanlar beni pek şaşırttı diyemem. Öngörülebilir sonlardan nefret ediyorum! Ama yazarın birtakım şaşırtmacalar yaptığı noktalar oldu. En azından herkes mutlu ve amacını elde etmiş diyebileceğimiz bir klişe yoktu. Simon’ı bu kitap daha çok sevdim. Sebastian'a sempati duymamı sağlayacak yerler oldu.

Kitaba farklı farklı çok fazla karakter katıldı. Etraftan aldığım duyumlara göre bazıları yazarın önceki serisi Cehennem Makineleri içinde yer alan karakterler olduğu için iki seri arasında bir köprü kurulmuş oldu. Ama onlarla ilgili bazı yerlerin çok fazla uzatıldığı ve içimi sıktığı gerçeğini göz ardı edemem. Belki bu Ölümcül Oyuncaklar Serisi’ni okumadan önce diğer seriyi okuyanlar için sorun olmamıştır ama ben onlar kadar severek okumadım o karakterlerin bölümlerini. Yani tavsiyem bu kitabı henüz okumamış olanların bu seriyi beklemeye alıp daha kısa bir seri olan Cehennem Makineleri serisini araya sıkıştırmaları. En azından bunu yapmak kitabın azımsanamayacak kadar bir kısmını daha çekilir kılacaktır.

Kitap akıcı ve üslup güzeldi. Diyalogların doğallığı hoşuma gidiyordu. Özellikle Magnus Bane’in alaycı ve sempatik konuşmaları cidden haz alarak okuduğum yerlerdi. Ancak çeviri de yadırgadığım yerler olmadı değil. 5 kitaptır “stel” olarak okuduğum şey bu kitapta “mızrakçık” olarak çevrilince onun farklı bir şey olduğunu düşündüm ve uzun süre adapte olamadım. Sessiz Biraderler gibi başka birtakım çeviri hataları da olmasa gerçekten daha iyi olurdu. Gereksiz yere uzatılmış olsa bile, son 3 kitap biraz ağır ilerlese de yine de okuduğuma değdiğini düşünüyorum. Bu tür serileri sevenler hemen okumalılar. Daha detaylı yorumlar için: http://yorumatolyesi.blogspot.com.tr/...ennetatesisehri.html

Semra 
 03 Nis 09:37 · Kitabı okudu · 2 günde

Ardında onlarca soru bırakan ama zevkle okuduğum bir seri oldu Ölümcül Oyuncaklar. Uzun bir seri. Bu kitabı okurken geç buraları dediğim yerler oldu ama genel olarak iyiydi. Serinin tamamını okuduktan sonra filmin kesinlikle bir hayal kırıklığı olduğuna karar verdim. Filmdeki karakterlerin çoğunun fiziklsel özellikleri zıt yansıtılmış. Ama dizisini izleyemedim o konuda bir şey söyleyemiyorum. Kitabın konusuna gelirsek de Jace'in içinde yanan Cennet Ateşi'nin hikayesini okuyacağız.

Sebastian'ın -Jonathan- ne kadar takıntılı biri olduğunu bu kitapta daha iyi anladım. Ama bunların hepsinin Valentine'ın suçu olduğunu da unutmamak lazım. Kitabın %90'ını ona saydırmakla geçirdim. Çünkü onun deneyleri, hırsları, kıskançlıkları olmasaydı Jonathan normal bir Gölge Avcısı olarak dünyaya gelebilirdi.

Magnus'un gizemli hayatını çok merak ediyordum, bu kitapta açığa kavuşur sanıyordum ama Bane Günlükleri adında ayrı bir kitap olarak yazılmış ve hemen okumak istiyorum. Çünkü o Magnus Bane. Neredeyse 400 yaşında olan az biraz deli bir varlık. Varlık diyorum çünkü ona Büyücü demek basit kalır.

Simon en çok üzüldüğüm karakterlerden biri oldu. Ama sanırım Isabelle'le birlikte mutlu olacak. Kim bilir?

Luke ve Jocelyn'in hayatı daha çok karışamazdı derken onlarca şeyin olması da Cassandra Clare klasiği sanırım ama onlar da mutlu olacaklar. İnanıyorum.

Jace ve Clary'ye gelince onların geleceğinden biraz daha bahsetse fena olmazdı diye düşünüyorum 6 kitap boyunca onların aşkını okuduk ve böylece bitmesi beni üzdü diyebilirim.

En çok üzüldüğüm nokta ise Jocelyn'in normal bir çocuğa sahip olamaması ve Clary'nin abisiyle normal bir hayat yaşayamaması. Bir baba nasıl olur da çocuklarını bu hale getirebilir bilemiyorum. Serinin tamamında en nefret ettiğim karakterin Magnus'un babası olabileceğini düşünüyordum fakat Valentine her zaman nefret listesinin başını çekecek.

Cennet Ateşi Şehri benzeri kitaplar

Hasan Karahan 
17 Şub 13:50 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bir daha bu kadar güzel bir seri ile karşılaşırmıyı? Bilmiyorum! Bildiğim birşey varsa cassandra clare kitabı bana yaşattı okuduğum seriler arasinda en iyisi teşekkür ederim cassandra clare

Müge Buket Akar 
06 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

geldik serinin sonuna :) aylarca heyecanla beklememize değmedi sanırım. Kitap genel olarak diğerleri gibi çok güzeldi ancak biraz tekdüze bi hal alıyor belli kısımlarda.
bazı kısımlarını okurken heyecanlanırken, diğer bir kısmı okurken sıkılabiliryorsunuz.
ilk 5 kitabında hiç böyle bir şeyle karşılaşmamıştım.
Neyse ki o mükemmel dünyaya yakışır bir sondu :))

İrem 
19 Tem 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Veda ha? Tam bir veda sayılmaz ama yine de uzun süre bu karakterleri okumayacak olmak beni üzüyor. Tamam, kabul etmem gerekirse beni bazen sıktılar, (dördüncü ve beşinci kitabı pek beğenmediğimi ve zor okuduğumu söylemem gerekiyor sanırım.) Bu kitabın fazlalık yerleri var mıydı, emin değilim, ama rahat okuyabildim. Yani, 800 sayfa ve 3 günde bitti. Aslında 2 gün, dün hiç elime almamıştım ama konumuz bu değil...

Neyse, yorum yapamayacağım - ya da yapmayacağım - çünkü Jonathan ya da Simon için, ya da Max ya da Jordan ya da Raphael için üzülmek istemiyorum.

Ama söyleyeceğim son bir şey var, Zacheriah'ın kim olduğunu biliyordum, başından beri (hayran sayfalarını yalayıp yuttum diyebilirim - çok spoiler okumasam da kim olduğunu biliyorum). Ve kendisi beni etkiledi. Yani söylediği her şey, duyguları, bağları beni etkiledi. Bu seriden sonra direkt Geceyarısı Leydisine başlamayı düşünüyordum, günümüzden devam etsin diye ama serinin ne serisi olduğunu unuttuğum mekanik'le başlayan geçmişi Will, Jem ve Tessa'yı anlatan seriyi okuyacağım. (İnşallah.)

Bu seriye başladığım için memnunum, başlamadıysanız, ya da yarıda bırakmaya karar verdiyseniz devam edin bence.

Birsu 
13 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 76 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap çıktığında maalesef tatildeydim, ama şanslıyım ki bir süre İngilizce okudum. Eve döner dönmez büyük bir heyecanla aldığım kitap, çeviri bakımından beni hayal kırıklığına uğrattı. Maalesef artemis'e böyle konularda güvenemiyorum. Ama yiğidi öldür hakkını yeme diyorlardı değil mi?
Neyse kitaba geçeyim
Clary, Jace'i düştüğü durumdan kurtarmak için onu bıçaklamak durumunda kalmıştı hatırlarsanız, ve şimdi Cennet Ateşi Jace'i kasıp kavuruyor. Onu kontrol etmek için yardım alabileceği tek kişi de Simon'ın ev arkadaşı Jordan. Tamam belki de Jace kapalı ortamda çalışamayacak kontrolsüz ya da açık alanda çalışmayacak kadar isteksiz, ama ezeli düşmanı elini kolunu sallaya sallaya enstitüleri yerle bir ederken bunların bir önemi yok. Bu seferki savaş daha zorlu, kayıplar daha fazla, tutku ise dorukta, ve acı, kendinizi sayfalara göz yaşı akıtırken bulabilirsiniz. Bu sefer gölge avcılarının karşılarındaki düşman sadece Sebastian değil, aynı zamanda amacından sapmış, benliğini yitirmiş ama görüntülerini koruyan sevdikleri. Öldürmesi en zor insanlar. Sebastian'a gelince, yeri tespit edilemiyor. Müttefiklerine asla doğru soru sorulmuyor, ve Sebastian kral tahtına oturduğunda Clary'nin kraliçesi olmasını istiyor. Yapılacak fedakarlıklar, ödenecek bedeller , solmuş hafızalar ve Cennet Ateşi gibi parıldayan aşklara dolu bu sayfalarda, ağlayacak, gülecek ve yeniden aşık olacaksınız. Bu efsanevi serinin tarihe kazınacak finalini kaçırmayın

Emre METE 
 05 Tem 2017 · Kitabı okudu · 32 günde · 8/10 puan

Filmdi, kitaptı derken dizi devam etse de seriyi maalesef bitirdim. Magnus'un Alec'le olan ilişkisini, Simon'la İzzy'nin garip ilişkisini özleyeceğim. Kitap zaten baştan sona buruktu! Magnus'un babasıyla olan tanışması zaten serinin geriye kalan tüm sonunu hazırlamış oldu. Ayrıca Sebastian için söyleyecek iyi, kötü çok şeyim var ama okuyacak olan arkadaşlara saygısızlık olur. Sebastian bile ağlatabilir demek sanırım tarif için en doğrusu olurdu. Magnus'un bu kitapta giyimlerinin tarifleri çok iyi yapıldı. Periler yaptı yapacağını tabii ki. Ayrıca ilişkiler ve ilişkiler... Güldürecek olanlarından... Alec'in şahit oldukları var birde! Kaliteli ve sanki eksik bir sondu. Sanki 7-8 devam etmeliydi. Kesinlikle başlanıp, bitirilmesi gereken bir seridir. Kaybettirmez aksine bolca şey kazandırır sizlere.

Dipnot: Raphael, Sebastian, Jordan'ı doya doya okuyun...

Seren Özdoğru 
15 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ana karakterlerimiz ve yan karakterlerimizin hikayesi burada son buluyor ama bu kitapta yeni katılan karakterlerin serisi ile ölümcül Oyuncaklar efsanesi tam gaz devam ediyor. Ölümcül Oyuncaklar dan sonra Karanlık Sanatlar serisi Geceyarısı Leydisi ile okuma keyfinizi dahada uzatabilirsiniz

madschatz 
25 Tem 2016 · Kitabı okudu · 29 günde · Beğendi · 7/10 puan

Bence kitap 5. Seride bite bilirdi.Altıncı seri biraz yordu ve sıktı beni biraz.kitap seri olarak bakıldığında güzel. Kurgusu ,anlatım dili ,kişilerin eğlenceli tarafları var.

Hayalperestinkitapligi 
17 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kayıp ruhlar şehrinde Clary, Jace ve Sebestian'ın arasındaki bağı çözdükten sonra ortadan kaybolan Sebestian tekrar harekete geçti. Ama şimdi daha güçlü ordusuyla. Gölge avcılarını karanlık avcılara dönüştürmeye devam ediyor. Bu sefer enstütileri ele geçirip oradaki tüm gölge avcılarını karanlık avcılara dönüştürüyor. Bunun üzerine gölge avcıları İdris'e toplanarak güçlü bir ekip kurmaya çalışırlar. Bu kitapta Alicente'nin dışına çıkıyoruz ve farklı yerler keşfediyoruz. Peri Diyarları, Alicante'nin paralel evrendeki ölümcül diyarı ve Şeytani diyarlar. Her yerdeki olaylar müthişti. Her birinde farklı bir heyecan tadıyorsunuz. Tüm sırları öğreniyorsunuz. Serinin ilk kitaplarından beri merak ettiğim Magnus'un babasıda olaylara karışıyor ve Magnus'la ilgili elle tutulacak hiç bir sır kalmıyor. Bazı sahneleri 2-3 kere okudum. Diğer kitaplara göre ağır ve uzun anlatımı vardı. Çeviride birkaç değişiklik yapılmış sessiz kardeşler sessiz biraderler olmuş. Serinin 5 kitabında sesiz kardeşler olarak okuduktan sonra sessiz biraderler biraz gözüme battı. Çevirisi diğer kitaplar kadar iyi değildi. Olayların akışı serinin diğer kitapları gibi ilk sayfalar bİrazcık durağan ama finalde aslında finale kadar beklemenizede gerek yok 550 sayfadan sonra olaylardaki heyecan dorukta. Diğer kitaplardan alışkanlık olmuş hadi ama finalde heyecanın zirvede olacağı olay ne zaman başlayacak diye bir solukta okunuyor. Jace, Clary ,Isabelle, Simon, Alec, Luke, Raphael, Magnus ve Jocelyn baya zorluklar atlattı ama final damak tadındaydı. Üzülemem dediğim karakterlere üzüldüm. Özellikle Sebestian için, sondaki sahne aklımdan çıkmıyor. Hala şu seriyi okumayan varsa şiddetle öneriyorum. Tüm duyguları bir arada yaşayacağınız bir seri. Okumadan ölme dediğim serilerden biri.

2 /

Kitaptan 116 Alıntı

Nisa Nur 
06 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Kahramanlar her zaman kazanan kişiler olmak zorunda değildirler. Bazen kaybedenlerdir de. Ama savaşmaya devam ederler, geri dönerler. Pes etmezler. Onları kahraman yapanda budur işte. "

Cennet Ateşi Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 75)Cennet Ateşi Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 75)
Nisa Nur 
13 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

" Öyle büyük bir kaybın çığlığıydı ki söyleyecek tek kelime yoktu. Tepenizde ki gökyüzünün, ciğerlerinizdeki havanın sonsuza dek elinizden alındığı, kelimelerle kifayetsiz bir yakarıştı bu. "

Cennet Ateşi Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 34)Cennet Ateşi Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 34)

"Ancak bir başkasının dahi olsa, kırık bir kalbin sonucunda galip çıkamazdınız. Sevdiğiniz biri olsa bile."

Cennet Ateşi Şehri, Cassandra ClareCennet Ateşi Şehri, Cassandra Clare

"Ben de onu sürekli özlüyorum, sadece farklı bir şekilde. Sanki uyandığımda bir kolum ya da bacağımın olmadığını hissediyormuşum gibi, sanki hep benimle olan ve güvendiğim bir şey varmış da gitmiş gibi."

Cennet Ateşi Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 702)Cennet Ateşi Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 702)

#TheMorgensternFamily
"Bazen bir şeyleri yeniden kazanmak için her şeyini kaybetmen gerekir ve kaybetmenin verdiği acı ne kadar büyükse yeniden kazanmak da bir o kadar tatlıdır.

Cennet Ateşi Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 274 - Sebastian Verlac(Jonathan Christopher MORGENSTERN))Cennet Ateşi Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 274 - Sebastian Verlac(Jonathan Christopher MORGENSTERN))
Melike Arsoy 
 05 Kas 2017 · Kitabı okudu

"Ölüm şu gözlerimi kapatana ya da talih bana intikamın ölçüsünü verene dek asla durmayacak, durulmayacağım."

Cennet Ateşi Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 117 - Jonathan Morgenstern)Cennet Ateşi Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 117 - Jonathan Morgenstern)
İrem 
19 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

" Hayaletler anılardır ve onları içimizde taşırız çünkü sevdiklerimiz dünyayı terk etmezler. "

Cennet Ateşi Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 746 - Birader Zacheriah (Jem))Cennet Ateşi Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 746 - Birader Zacheriah (Jem))