Cennet Ateşi Şehri (The Mortal Instruments (Ölümcül Oyuncaklar) Serisi 6)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.798
Gösterim
Adı:
Cennet Ateşi Şehri
Alt başlık:
The Mortal Instruments (Ölümcül Oyuncaklar) Serisi 6
Baskı tarihi:
Ağustos 2014
Sayfa sayısı:
800
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051424941
Kitabın türü:
Orijinal adı:
City of Heavenly Fire
Çeviri:
Zeynep Arıkan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Artemis Yayınları
2 Yıldan Uzun Süredir New York Tımes Çoksatar Listesinde. Dünya çapında 24 Milyondan fazla basılı kopya.35’ten fazla dile çevrildi. Ve şimdi büyük bir sinema filmi...Siyah, gece boyu avlanmanın rengi

Beyaz, ölümün ve yasın

Altın rengi, gelinlikler içindeki bir gelinde güzel

Ve kırmızı, büyüyü tersine çevirmeye özel- Gölge Avcısı Çocuk ŞiiriDünyayı sarsan kült seri “Ölümcül Oyuncaklar”ın merakla beklenen bu baş döndürücü finalinde, Clary ve arkadaşlarışimdiye dek karşılarına çıkan en acımasız düşmanla savaşacak: Clary’nin ağabeyi.Sebastian Morgenstern çoktan harekete geçti. Cehennem Kupası’nın gücüyle Gölge Avcıları’nı karanlık avcılara dönüştürüyor. Aileleri ve âşıkları birbirinden ayıran bu karanlık yaratıklarla Sebastian’ın ordusu gitgide genişliyor.Köşeye sıkışan Gölge Avcıları, Idris’e çekilse de Alicante’nin meşhur iblis kuleleri bile onları Sebastian’ın gazabından uzak tutacak güçte değil. Üstelik Ne filimler, Idris’te kapana kısılmışken dünyayı iblislerden kim koruyacak?Ne flimler’in hayal bile edemeyeceği kadar büyük bir ihanet açığa çıkarken Clary, Jace, Isabelle, Simon ve Alec’in kaçmaktan başka çaresi yok. Daha önce hiçbir Gölge Avcısı’nın ayak basmadığı ve giden hiçbir canlının geri dönemediği iblis topraklarının derinliklerine yolculuk etmek zorunda kalsalar da...Dünyanın kaderi üzerine girişilen bu korkunç savaşta aşk feda edilecek ama ölüm yine de payına düşeni almadan gitmeyecek!- USA Today Çoksatarı, Wall Street Journal Çoksatarı , Publishers Weekly Çoksatarı
Ardında onlarca soru bırakan ama zevkle okuduğum bir seri oldu Ölümcül Oyuncaklar. Uzun bir seri. Bu kitabı okurken geç buraları dediğim yerler oldu ama genel olarak iyiydi. Serinin tamamını okuduktan sonra filmin kesinlikle bir hayal kırıklığı olduğuna karar verdim. Filmdeki karakterlerin çoğunun fiziklsel özellikleri zıt yansıtılmış. Ama dizisini izleyemedim o konuda bir şey söyleyemiyorum. Kitabın konusuna gelirsek de Jace'in içinde yanan Cennet Ateşi'nin hikayesini okuyacağız.

Sebastian'ın -Jonathan- ne kadar takıntılı biri olduğunu bu kitapta daha iyi anladım. Ama bunların hepsinin Valentine'ın suçu olduğunu da unutmamak lazım. Kitabın %90'ını ona saydırmakla geçirdim. Çünkü onun deneyleri, hırsları, kıskançlıkları olmasaydı Jonathan normal bir Gölge Avcısı olarak dünyaya gelebilirdi.

Magnus'un gizemli hayatını çok merak ediyordum, bu kitapta açığa kavuşur sanıyordum ama Bane Günlükleri adında ayrı bir kitap olarak yazılmış ve hemen okumak istiyorum. Çünkü o Magnus Bane. Neredeyse 400 yaşında olan az biraz deli bir varlık. Varlık diyorum çünkü ona Büyücü demek basit kalır.

Simon en çok üzüldüğüm karakterlerden biri oldu. Ama sanırım Isabelle'le birlikte mutlu olacak. Kim bilir?

Luke ve Jocelyn'in hayatı daha çok karışamazdı derken onlarca şeyin olması da Cassandra Clare klasiği sanırım ama onlar da mutlu olacaklar. İnanıyorum.

Jace ve Clary'ye gelince onların geleceğinden biraz daha bahsetse fena olmazdı diye düşünüyorum 6 kitap boyunca onların aşkını okuduk ve böylece bitmesi beni üzdü diyebilirim.

En çok üzüldüğüm nokta ise Jocelyn'in normal bir çocuğa sahip olamaması ve Clary'nin abisiyle normal bir hayat yaşayamaması. Bir baba nasıl olur da çocuklarını bu hale getirebilir bilemiyorum. Serinin tamamında en nefret ettiğim karakterin Magnus'un babası olabileceğini düşünüyordum fakat Valentine her zaman nefret listesinin başını çekecek.
Kitapta çok fazla olay sığdırılmaya çalışılmış ama bu kurgu kargaşasına sebep olmuş. Sürekli kitabı aksiyonlu yapayım derken yazar biraz fazla abartmış diye düşündüğüm yerler oldu. Spoiler vermek istemiyorum ama kitabın gidişatı ve sonunda olanlar beni pek şaşırttı diyemem. Öngörülebilir sonlardan nefret ediyorum! Ama yazarın birtakım şaşırtmacalar yaptığı noktalar oldu. En azından herkes mutlu ve amacını elde etmiş diyebileceğimiz bir klişe yoktu. Simon’ı bu kitap daha çok sevdim. Sebastian'a sempati duymamı sağlayacak yerler oldu.

Kitaba farklı farklı çok fazla karakter katıldı. Etraftan aldığım duyumlara göre bazıları yazarın önceki serisi Cehennem Makineleri içinde yer alan karakterler olduğu için iki seri arasında bir köprü kurulmuş oldu. Ama onlarla ilgili bazı yerlerin çok fazla uzatıldığı ve içimi sıktığı gerçeğini göz ardı edemem. Belki bu Ölümcül Oyuncaklar Serisi’ni okumadan önce diğer seriyi okuyanlar için sorun olmamıştır ama ben onlar kadar severek okumadım o karakterlerin bölümlerini. Yani tavsiyem bu kitabı henüz okumamış olanların bu seriyi beklemeye alıp daha kısa bir seri olan Cehennem Makineleri serisini araya sıkıştırmaları. En azından bunu yapmak kitabın azımsanamayacak kadar bir kısmını daha çekilir kılacaktır.

Kitap akıcı ve üslup güzeldi. Diyalogların doğallığı hoşuma gidiyordu. Özellikle Magnus Bane’in alaycı ve sempatik konuşmaları cidden haz alarak okuduğum yerlerdi. Ancak çeviri de yadırgadığım yerler olmadı değil. 5 kitaptır “stel” olarak okuduğum şey bu kitapta “mızrakçık” olarak çevrilince onun farklı bir şey olduğunu düşündüm ve uzun süre adapte olamadım. Sessiz Biraderler gibi başka birtakım çeviri hataları da olmasa gerçekten daha iyi olurdu. Gereksiz yere uzatılmış olsa bile, son 3 kitap biraz ağır ilerlese de yine de okuduğuma değdiğini düşünüyorum. Bu tür serileri sevenler hemen okumalılar. Daha detaylı yorumlar için: http://yorumatolyesi.blogspot.com.tr/...ennetatesisehri.html
Bir daha bu kadar güzel bir seri ile karşılaşırmıyı? Bilmiyorum! Bildiğim birşey varsa cassandra clare kitabı bana yaşattı okuduğum seriler arasinda en iyisi teşekkür ederim cassandra clare
geldik serinin sonuna :) aylarca heyecanla beklememize değmedi sanırım. Kitap genel olarak diğerleri gibi çok güzeldi ancak biraz tekdüze bi hal alıyor belli kısımlarda.
bazı kısımlarını okurken heyecanlanırken, diğer bir kısmı okurken sıkılabiliryorsunuz.
ilk 5 kitabında hiç böyle bir şeyle karşılaşmamıştım.
Neyse ki o mükemmel dünyaya yakışır bir sondu :))
Veda ha? Tam bir veda sayılmaz ama yine de uzun süre bu karakterleri okumayacak olmak beni üzüyor. Tamam, kabul etmem gerekirse beni bazen sıktılar, (dördüncü ve beşinci kitabı pek beğenmediğimi ve zor okuduğumu söylemem gerekiyor sanırım.) Bu kitabın fazlalık yerleri var mıydı, emin değilim, ama rahat okuyabildim. Yani, 800 sayfa ve 3 günde bitti. Aslında 2 gün, dün hiç elime almamıştım ama konumuz bu değil...

Neyse, yorum yapamayacağım - ya da yapmayacağım - çünkü Jonathan ya da Simon için, ya da Max ya da Jordan ya da Raphael için üzülmek istemiyorum.

Ama söyleyeceğim son bir şey var, Zacheriah'ın kim olduğunu biliyordum, başından beri (hayran sayfalarını yalayıp yuttum diyebilirim - çok spoiler okumasam da kim olduğunu biliyorum). Ve kendisi beni etkiledi. Yani söylediği her şey, duyguları, bağları beni etkiledi. Bu seriden sonra direkt Geceyarısı Leydisine başlamayı düşünüyordum, günümüzden devam etsin diye ama serinin ne serisi olduğunu unuttuğum mekanik'le başlayan geçmişi Will, Jem ve Tessa'yı anlatan seriyi okuyacağım. (İnşallah.)

Bu seriye başladığım için memnunum, başlamadıysanız, ya da yarıda bırakmaya karar verdiyseniz devam edin bence.
Bu seriyi "amaan nasıl olsa biter, ne kadar zor olabilir ki okumak" niyetiyle alıp aylarca bitirememek ve sonra kendimi kasarak bitirmenin sevinciyle okudum. Kitapları hep diğer kitaplarla kıyasladığım için ilk kitaptaki özgün konu son kitaba kadar bayağılaştığı için de kendim soğudum sanırım biraz ama öyle böyle bitti. Sonunda Clary'nin dikbaşlı karakterinden kurtuldum, bunun için seviniyorum. Şunu da belirtmeliyim ki yine de güzeldi. Özellikle bu kitaptaki karakter bolluğu ve yaşanan olaylar kitap akışını hızlandırdı, en azından buna müteşekkirim.
Kitap çıktığında maalesef tatildeydim, ama şanslıyım ki bir süre İngilizce okudum. Eve döner dönmez büyük bir heyecanla aldığım kitap, çeviri bakımından beni hayal kırıklığına uğrattı. Maalesef artemis'e böyle konularda güvenemiyorum. Ama yiğidi öldür hakkını yeme diyorlardı değil mi?
Neyse kitaba geçeyim
Clary, Jace'i düştüğü durumdan kurtarmak için onu bıçaklamak durumunda kalmıştı hatırlarsanız, ve şimdi Cennet Ateşi Jace'i kasıp kavuruyor. Onu kontrol etmek için yardım alabileceği tek kişi de Simon'ın ev arkadaşı Jordan. Tamam belki de Jace kapalı ortamda çalışamayacak kontrolsüz ya da açık alanda çalışmayacak kadar isteksiz, ama ezeli düşmanı elini kolunu sallaya sallaya enstitüleri yerle bir ederken bunların bir önemi yok. Bu seferki savaş daha zorlu, kayıplar daha fazla, tutku ise dorukta, ve acı, kendinizi sayfalara göz yaşı akıtırken bulabilirsiniz. Bu sefer gölge avcılarının karşılarındaki düşman sadece Sebastian değil, aynı zamanda amacından sapmış, benliğini yitirmiş ama görüntülerini koruyan sevdikleri. Öldürmesi en zor insanlar. Sebastian'a gelince, yeri tespit edilemiyor. Müttefiklerine asla doğru soru sorulmuyor, ve Sebastian kral tahtına oturduğunda Clary'nin kraliçesi olmasını istiyor. Yapılacak fedakarlıklar, ödenecek bedeller , solmuş hafızalar ve Cennet Ateşi gibi parıldayan aşklara dolu bu sayfalarda, ağlayacak, gülecek ve yeniden aşık olacaksınız. Bu efsanevi serinin tarihe kazınacak finalini kaçırmayın
Ana karakterlerimiz ve yan karakterlerimizin hikayesi burada son buluyor ama bu kitapta yeni katılan karakterlerin serisi ile ölümcül Oyuncaklar efsanesi tam gaz devam ediyor. Ölümcül Oyuncaklar dan sonra Karanlık Sanatlar serisi Geceyarısı Leydisi ile okuma keyfinizi dahada uzatabilirsiniz
Ve serimin 6. Ve son kitabı “Cennet Ateşi Şehri” de bitti...
Harika bir seriydi ve muhteşem bir final oldu...
Jace ve içinde oluşan cennet ateşi nasıl bir çözüme ulaşacak?
Sebastian oluşturduğu iblis ordusu İle büyük savaş da neler olacak?
Kimler hain, kimler dost?
Kayıplar neler olacak veya kimler?
Simonun olayı hiç beklemediğim bir şeydi, şok oldum..
kısaca son kitapta bolca aksiyon, büyük bir savaş ve yeni karakterler ile Harika bir final okuyoruz
Sanırım bu yeni karakterler ile yazar yeni bir serinin sinyalini veriyor...
Ben çok severek bitirdim, tavsiye ediyorum...
Bence kitap 5. Seride bite bilirdi.Altıncı seri biraz yordu ve sıktı beni biraz.kitap seri olarak bakıldığında güzel. Kurgusu ,anlatım dili ,kişilerin eğlenceli tarafları var.
Filmdi, kitaptı derken dizi devam etse de seriyi maalesef bitirdim. Magnus'un Alec'le olan ilişkisini, Simon'la İzzy'nin garip ilişkisini özleyeceğim. Kitap zaten baştan sona buruktu! Magnus'un babasıyla olan tanışması zaten serinin geriye kalan tüm sonunu hazırlamış oldu. Ayrıca Sebastian için söyleyecek iyi, kötü çok şeyim var ama okuyacak olan arkadaşlara saygısızlık olur. Sebastian bile ağlatabilir demek sanırım tarif için en doğrusu olurdu. Magnus'un bu kitapta giyimlerinin tarifleri çok iyi yapıldı. Periler yaptı yapacağını tabii ki. Ayrıca ilişkiler ve ilişkiler... Güldürecek olanlarından... Alec'in şahit oldukları var birde! Kaliteli ve sanki eksik bir sondu. Sanki 7-8 devam etmeliydi. Kesinlikle başlanıp, bitirilmesi gereken bir seridir. Kaybettirmez aksine bolca şey kazandırır sizlere.

Dipnot: Raphael, Sebastian, Jordan'ı doya doya okuyun...
Aksiyon dolu bir finaldi. Seriye epey ara verdiğim için başlarda adapte olmakta zorlandım biraz. Niyeyse bir şeyler yarım kalmış gibi hissediyorum. Dizi uyarlamasını da (Shadowhunters) sevdim bu arada. Ve kitabın kalınlığı gözünüzü korkutmasın, su gibi akıyor.
"Kahramanlar her zaman kazanan kişiler olmak zorunda değildirler. Bazen kaybedenlerdir de. Ama savaşmaya devam ederler, geri dönerler. Pes etmezler. Onları kahraman yapanda budur işte. "
" Öyle büyük bir kaybın çığlığıydı ki söyleyecek tek kelime yoktu. Tepenizde ki gökyüzünün, ciğerlerinizdeki havanın sonsuza dek elinizden alındığı, kelimelerle kifayetsiz bir yakarıştı bu. "
"Ancak bir başkasının dahi olsa, kırık bir kalbin sonucunda galip çıkamazdınız. Sevdiğiniz biri olsa bile."
"Ben de onu sürekli özlüyorum, sadece farklı bir şekilde. Sanki uyandığımda bir kolum ya da bacağımın olmadığını hissediyormuşum gibi, sanki hep benimle olan ve güvendiğim bir şey varmış da gitmiş gibi."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Cennet Ateşi Şehri
Alt başlık:
The Mortal Instruments (Ölümcül Oyuncaklar) Serisi 6
Baskı tarihi:
Ağustos 2014
Sayfa sayısı:
800
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051424941
Kitabın türü:
Orijinal adı:
City of Heavenly Fire
Çeviri:
Zeynep Arıkan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Artemis Yayınları
2 Yıldan Uzun Süredir New York Tımes Çoksatar Listesinde. Dünya çapında 24 Milyondan fazla basılı kopya.35’ten fazla dile çevrildi. Ve şimdi büyük bir sinema filmi...Siyah, gece boyu avlanmanın rengi

Beyaz, ölümün ve yasın

Altın rengi, gelinlikler içindeki bir gelinde güzel

Ve kırmızı, büyüyü tersine çevirmeye özel- Gölge Avcısı Çocuk ŞiiriDünyayı sarsan kült seri “Ölümcül Oyuncaklar”ın merakla beklenen bu baş döndürücü finalinde, Clary ve arkadaşlarışimdiye dek karşılarına çıkan en acımasız düşmanla savaşacak: Clary’nin ağabeyi.Sebastian Morgenstern çoktan harekete geçti. Cehennem Kupası’nın gücüyle Gölge Avcıları’nı karanlık avcılara dönüştürüyor. Aileleri ve âşıkları birbirinden ayıran bu karanlık yaratıklarla Sebastian’ın ordusu gitgide genişliyor.Köşeye sıkışan Gölge Avcıları, Idris’e çekilse de Alicante’nin meşhur iblis kuleleri bile onları Sebastian’ın gazabından uzak tutacak güçte değil. Üstelik Ne filimler, Idris’te kapana kısılmışken dünyayı iblislerden kim koruyacak?Ne flimler’in hayal bile edemeyeceği kadar büyük bir ihanet açığa çıkarken Clary, Jace, Isabelle, Simon ve Alec’in kaçmaktan başka çaresi yok. Daha önce hiçbir Gölge Avcısı’nın ayak basmadığı ve giden hiçbir canlının geri dönemediği iblis topraklarının derinliklerine yolculuk etmek zorunda kalsalar da...Dünyanın kaderi üzerine girişilen bu korkunç savaşta aşk feda edilecek ama ölüm yine de payına düşeni almadan gitmeyecek!- USA Today Çoksatarı, Wall Street Journal Çoksatarı , Publishers Weekly Çoksatarı

Kitabı okuyanlar 255 okur

  • Huriye Koç Çolak
  • Lina
  • Hypnos
  • Selda Özkaya
  • reyhan
  • Buse Aktaş
  • Emine Ercan
  • Elif Yıldız
  • ÖZLEM SÜRMELİ
  • Oben Doğan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.5
14-17 Yaş
%31.8
18-24 Yaş
%29.9
25-34 Yaş
%15.9
35-44 Yaş
%7.5
45-54 Yaş
%5.6
55-64 Yaş
%0.9
65+ Yaş
%1.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%94
Erkek
%6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%53.9 (48)
9
%13.5 (12)
8
%16.9 (15)
7
%5.6 (5)
6
%7.9 (7)
5
%1.1 (1)
4
%1.1 (1)
3
%0
2
%0
1
%0