Cennet ve Cehennemin Evliliği

·
Okunma
·
Beğeni
·
2891
Gösterim
Adı:
Cennet ve Cehennemin Evliliği
Baskı tarihi:
1997
Sayfa sayısı:
110
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altıkırkbeş Yayınları
Baskılar:
Cennet ile Cehennemin Evliliği
Cennet ve Cehennemin Evliliği
Cennet ve Cehennemin Evliliği
Cennet ile Cehennemin Evliliği
Cennet ve Cehennemin Evliliği
80 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Eğer bir kitabı hiç incelemeden alip okuyacaksam en genel anlamda aradığım kıstas 6.45 yayınlarından basılmış olmasi olabilir.

Kitabın ilk sayfasında kitapla ilgisi olmamasiyla beraber 6.45 in klasik notu var. " Eger kitabı hatıri sayılır ölçüde basip çoğaltacak iseniz (korsan) bu ilk basta ahlak kurallarina göre ayıp, sonra ise yasalara aykırıdır. Lakin eğer kitabi bir fanzin için kopyaliyorsaniz(dikkat ! dergi degil fanzin) istediğinizi yapıp kopyalayip dağıtabilirsiniz. Yayınevi gibi yayınevi.

Bu kitap 18. yy in sonundan, londra yaşamış bir "delinin" can sıkıntısından ibaret. Sanki bir gün yatağına uzanmış uykuya dalmış ve bir anda kör bir rüyanın içinde bulmuş kendini. Kısa kisa aforizmalarla iyi kötü, din akil, id ego superego, doğru yanlış, zengin fakir gibi konulara öpücük atıp yoluna devam ediyor. Bir an kendinizi cehennemde yüksek bir kürsüye çıkıp elinizi havaya kaldırıp nutuk atarken buluyor, bir an sırat köprüsünden cennete düşerken buluyorsunuz.

William Blake; Nietzsche gibi, Sade gibi, Reich gibi "deli" ilan edilmiş bir şair ressam yazar..
Yaşadığı dönemin kalıplarına sığmamiş, 19. 20 yy taşmış biri. Egitimini düzenin eğitim kurumlarında değil kendi başına almış, gittiği her yerde sorun olmuş fazlalık biri. Blake iblisle, isayla, yehovayla, cennetle, cehennemle bir ömür geçirmiş, resim çizmiş, şiir yazmış ve düşünmüş biri.

"Bir düşünce ummanı doldurur."

İyi okumalar.
80 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Kitabı şiir ile felsefenin hoş bir kokteyli olduğunu düşünerek aldım.(hakkında yapılmış yorumlara dayanarak) Zihnimde ve ruhumda hoş bir tat bırakacağı beklentisiyle de okumaya başladım. Kısa sürede bitirdikten sonra gördüm ki, bende beklentimi karşılayacak kadar büyük bir tat maalesef yok.

Cennetle cehennemin evliliği denmiş fakat yalnızca cehenneme dair özdeyişler ve pasajlar var. Bu o kadar önemli değil elbette benim için, fakat ben okuduğum yorumlardan sonra, açıkçası daha derinlikli bir felsefe bulacağımı sanmıştım. Benim için olmadı. Hatta buraya ‘bu okuduğum neydi, inanamıyorum’ tarzında iddialı cümleler yazan arkadaşlara da hayret ettim. Daha önce derinliğe sahip pek bir şey okumadıkları kanısını uyandırdılar bende.

Eser güzeldi, kötü demek haksızlık olur ama anlatıldığı kadar muhteşem de değil. Açıkçası bende pek bir etki yaratmadı.

Çağının koşulları düşünüldüğünde, yazarın toplum kurumlarına sergilediği başkaldırı ise takdiri kesinlikle hak ediyor.

Blake’in sırf bu özelliğinden dolayı bile cennette uyuyor olmasını dilerim...
37 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Ne okudum ben? Beynimi hissetmiyorum, beynimi kaybettim. Öldü yok oldu...

Alla alla ne yaşadım ya ben az önce. Hâlâ etkisindeyim.

Kitap zaten kısa aslında pek uzun bir inceleme yazamayacağım.

Din ve Akıl..
Kitaba bakarsak akıl daha baskın geliyor. Şimdi seni kâfir seni münafık sesleri yükseliyor hissediyorum :D

Kitapta o kadar sarsıcı ve kendi cağını aşmış fikirler ve cümleler var ki. Kadın eşitliği, özgürlükçü yapısı. Lirizm ve felsefe iç içe.
Ve öğrendim ki hem filozof hem şairmiş.

Ah sevdim seni deli adam!

Kitap beni büyüledi. :)
80 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Cennet ile Cehennemin Evliliği, imgelemi ön planda tutan bir şairin gözünden farklı bir dünyaya aralanan kapı, bayatlamış ve kalıplaşmış inançlara bir başkaldırı. Birçok şairin aksine şeytanı Tanrı'dan ayırmayan, insan bedenini ve ruhunu da Tanrıyla bütünleştiren, kutsal buyruklara eleştirel bir bakış açısı sunan İngiliz ressam ve şair Blake, panteist duygularını şiir ve çizimlerine yediriyor, kişileştirilmiş Tanrı kavramına karşı çıkarak bütünselliği sembollerle vurguluyor bu eserinde. Özdeyişlerindeyse mizahi bir dil kullanıyor.

Aynı zamanda radi­kal görüşleriyle de bilinen İngiliz Romantik Okulu’nun hazırlayıcılarından ol­an Blake, sembolizmi kullanarak toplum eleştirisiyle beraber Avrupa'daki devrimi kucaklamadan geçmiyor. Gelenekselcilik ve kısıtlayıcılığın karşısında durarak hayalgücüyle bir evren yaratıyor kendine. Bu evrende düşünce kalıplarına yer yok. Bunu da en açık şekilde şöyle ifade ediyor:

"Zincirler, enerjiye direnme gücüne sahip olan zayıf ve ehlileşmiş zihinlerin kurnazlığıdır."

Meleğin şeytandan, insanın Tanrı'dan, Tanrı'nın doğadan ayırılmadığı şiirsel bir evrende eşitlik sağlayan şair, yarattığı mitolojide karşıtlığın gerçek dostluğunu vurgulayarak ilan etti kutsal birliği.

Ve böylece sonsuza dek birlikte ve mutlu yaşadı, aklı temsil eden melek ve hayalgücünü temsil eden şeytan.

Devrimi var, prangaları yok etti sanatçı.

Hakikatin şairlerden geldiğine beni bir kez daha inandırdı.


*Blake'in çizimleriyle beraber sunularak resim ve şiirin iç içe geçtiği bu kitabın ruhuna yakışan, okurken şiddetle tavsiye ettiğim bir duyumsal doyum için: https://youtu.be/_ioc6sdgugo
37 syf.
·7/10
Az önce ben ne okudum? Deli saçması desem değil, şiir gibi ama değil, anlamsızlıklarla anlam doldurulmuş bağımsız film etkisi yapan bir şey ama ne? Kitap mı? Saçmanın da bir mantığı vardır. Abimiz öyle bir düşsel yolculukta ki gerçekten yaşamış olmalı sanıyor insan. Kötü diyemem ama oturmayan, beni ikna etmeyen bir şey vardı. Aforizmalar mı emin olamadım. Ama öyle kabus dolu sayfalar vardı ki beğenmeyen ayıp eder. Çizimlerse doyumsuz bir sanat şöleni. Havuza atlar gibi kitaba başlayıp sonra su yutup boğularak kitabı bitiriyorsunuz. Dinsel öğelerdeki kurgu ve kelimelerin böylesi görsellik taşıması ender rastlanacak türden. Cennet kısmı şüpheli ama cehennem öylesi net gözüküyor. Yarım kalır gibi bitmesi tatminsizlik yaratmadı değil. Kafayı sanatsal kırmanın örneği denebilir bu esere. Artıları eksilerinden daha çok ama kusursuz olabilirdi. Belki benim aklım, algım, birikimim eseri kusurlu görmeme sebep oldu. Okuyacak olanlara tavsiyem sindirerek yavaş yavaş okuyunuz. Hazımsızlık yapabilir. İyi okumalar dilerim.
80 syf.
·Beğendi·10/10
William BLAKE – Cennet ve Cehennemin Evliliği

İzmir’den Fethiye’ye 5 saatlik yolculuk sırasında hayattan kopup okuduğum kitap, Cennet ve Cehennemin Evliliği…

İlk sayfaları şöyle bir karıştırıp, okuyayım derken kitap bitti. Ciddi bir yolculuk idi. Dante’nin İlahi Komedya’sına hazırlanırken iyi geldi bu eser.

Kitap hakkında düşüncelerimi yazmadan evvel sizlere William Blake’den bahsetmek istiyorum.

Blake kimilerine göre dahi kimilerine göre tam bir kaçık. Sahicilik ve aykırılığa bağlı bir insan eserlerinde. İlk yazdığı dönemlerde oldukça küçümsenmiş fakat sonrasında ise tam bir dahi olduğu kabul edilmiş ve saygı duyulmuştur. Bütün bunlar elbette harika bilgiler fakat benim dikkatimi çeken şu oldu, eşi Catherine okuma-yazma bilmeyen biri imiş ve Blake okuma-yazmayı, aldığı oymacılık-resim eğitimini de başarı ile öğretmiştir Catherine’ya. Ve birlikte 1790-93 yıllarında tamamladığı, ‘’Cennet ve Cehennemin Evliliği’’ eseri için levhalar oyarak basılan şiirleri ve resimleri boyamışlardır.

Bu oymacılık ve boyamaları kitapta göreceksiniz. Toplamda yirmi yedi levha ve eşsiz güzellikteler. Dikkatli bakmanızı tavsiye ederim. Çünkü detaylar harika.

Kitaba gelecek olursak, Blake kitabında Cennet’e gitmez ve Cehennem’e ziyareti ile sınırlar kendisini. Fakat bildiğiniz daha doğrusu düşündüğünüz Cehennem algısını unutun. Buradaki Cehennem azap yeri değil, hakikatin sorgulandığı eşsiz bir mekandır. Tam benim düşündüğüm gibi…

‘’Karşıtlık gerçek Dostluktur.’’

Blake, Dante’nin İlahi Komedya’sına desenler yaparken hayata veda etmiştir. İlahi Komedya çalışmasından bugüne sadece 7 gravür kalmıştır ve söylendiğine göre son parasını da çizim kalemi almak için harcamıştır.

Önsöz kısmında Burhan Sönmez der ki; ‘’Blake’in mezar yeri uzun süre ihmal edildi. Yakın dönemlerde gerçek mezarının yirmi metre yakınına bir mezar taşı dikildi ve üzerine -adeta onun şiirinin her yerde olabileceğini ima edercesine- şöyle yazıldı; ‘’Şair-ressam William Blake (1757-1827) ile eşi Catherine Sophia (1762-1831) bu civarlarda yatmaktadır.’’ ‘’

Bu harika kitabın eşsiz çevirisi için de Burhan Sönmez’e sonsuz saygılarımı sunuyorum.

Herkese keyifli okumalar dilerim edebiyat sever güzel insanlar.
80 syf.
·Beğendi·8/10
"Algı kapıları temizlenirse her şey insana olduğu gibi sonsuz görünecektir.
Çünkü insan her şeyi ancak mağarasının dar yarıklarından görecek kadar kapamıştır kendini."

18.ve 19.yy İngiltere'sinde yetişen şair Blake Cennet ve cehennem kavramlarına farklı bir açıdan bakmış.
Çok beğendim.
Manifesto niteliğinde bir eser.
Çeviri için Mesut Küçükoğlu'nu tebrik ederim.
@dedaluskitap
80 syf.
cennet ve cehhenemi evlendiren bir William blake geçti bu dünyadan.. Anarşist peygamber şair romantik bilge çılgın ressam ve dahası.. insan olmanın getirdikleri.. sanrıları başkalaştırır. ikircikleri hüzünlendirir. tanrıya ve şeytana, iyiye ve kötüye, estetiğe ve topluma farklı bir bakış için..
80 syf.
·19 günde·Beğendi·10/10
William Blakecennet ile Cehennemin evliliği

1757’de Londra’da doğmuş.On yaşına kadar okumuş sonra gravür eğitimi almış.Romantik Çağ’ın en önemli isimlerinden biriymiş ne yazık ki ölümünden sonra ünlenmiş.İnsanı merkeze yerleştiren,insanın temel sorunlarından yurttaşlık haklarına,siyasetten,felsefeye her alanda otoriteye meydan okuyan bir anlayışla şiirlerini kaleme almış.

Delilik ve dahilik arasında bir çizgide duran Blake için çağdaşı şair Wordsworth “Bu Gariban adamın deli olduğuna kuşku yok. Ama onun deliliğinde öyle bir şey var ki, Lord Byron veya Walter Scott akıllılığında daha çok ilgimi çekiyor.” Demiş.

William Blake Bob Dylan gibi müzisyenlere Aldous Huxley gibi yazarlara ilham olmuş.Huxley’in Algı Kapıları adlı kitabının giriş cümlesi Blake’in bu kitapta yer alan Anımsamaya Değer Bir Düş adlı levhanın içinde geçen”Eğer algı kapıları temizlenseydi her şey insana olduğu gibi belirirdi: Sonsuz” cümlesi olmuş.

Cennet ile Cehennemin evliliği toplam yirmi yedi levhadan oluşuyor,1790/93 yılları arasında levhalar üzerine yazılmış kitap.Okuma yazmayı bilmeyen imzasını x işaretiyle atan eşi Catherine önce okuma yazmayı öğretiyor tıpkı onların birlikteliği gibi cennet ve Cehennemin evliğini birlikteliğini,beraber hazırlıyorlar.
Kitabın sol tarafında gravürler,sağ tarafında ise Burhan Sönmez’in İngilizce çevirileri var.
Olayların ana teması gösterilen Melek (akıl) ile Şeytan(hayal gücü) cennet ile cehennem gibi bütünleşir bu vurgu ilk levhada işlenmiş.
“Karşıtlık Gerçek Dosttur” kendi zıtlıklar kavramını anlatıyor 22.levhada.Blake “ Zıtlıklar Olmazsa gelişme de olmaz. Çekicilik ve iticilik, akıl ve enerji, sevgi ve nefret gereklidir insanın varlığı için” der.
“Bu zıtlıklardan, dindarların iyi veya kötü dediği şeyler doğar. İyi akla itaat eden edilgenlikti. Kötü ise enerjiden doğan etkinlik.
İyi cennet, kötü cehennem.


“Karşıtlık gerçek dostluktur”
Bu yargılar üzerine kurulmuş kitap.

Blake kutsal kitapların Varoluşu beden ve ruh olarak ikiye ayrılmasına yani Dualizme karşı çıkmış. Tanrının her şey ve herkes, herkes ve her şeyinde tanrı olduğu görüşünüz savunan panteist duyguya bağlanmış.
Sinizm ya da Kinizm,Mutluluğu ancak Erdemle ulaşılabileceğini ve bu erdeminde dünyevi hazları yadsımakla ( mülkiyet,aile,din,değer ve yargılar) reddederek olacağını peygamberlerle din doğası üzerine yaptığı sohbette 12. ve 13. Levhada sinizme ün kazandıran Diyojen örneğiyle anlatmış.

Blake’in resimlerinde dikkat çeken noktalardan bir tanesi insanları,şeytanları ve melekleri çıplak çizmesi,maddi ve düşünsel olan tüm örtülere karşı çıkmasından kaynaklanıyormuş.

Kitapta en dikkat çekici levhaları ise Cehennem Özdeyişleri başlığı altında yetmiş tane veciz sözlerinden oluşan levhalar.

William Blake yaşadığı çağda karşı olduğu tüm değer yarğılarını zıtlıkları bir araya getirerek cennet ile cehenmemden birliktelik çıkarıp,Cehennemin tarafından yazmış kitabını.
En son levhanın Koro bölümünün sonunda da asıl vermek istediği mesajı “Çünkü yaşayan her şey Kutsaldır” diyerek vermiş.
80 syf.
·Beğendi·8/10
Blake'in bu kitabı şiir kategorisinde gözükse de içinde farklı biçim türlerini barındırıyor. Blake düalizm gerekliliğini dini figürlerle anlatıyor. Okurken Faust okuyormuş gibi hissettim. Kitaba ikinci bir isim koysaydım kötülüğe övgü adını koyardım. Kitabın içerisinde yazarın kendi çizimleri ve metnin orijinal yazısı da bulunuyor. Bu da çok hoş olmuş.
80 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Ne zamandır bir Blake kitabı edinmek istyiordum ve geçen hafta nihayet bir kitapçıda rast gelip son paramı verdim. Pişman değilim. Gerçekten beklentimi yükselttiğim kadar vardı. Bu kitabın tek bir kötü yanı var: Çok kısa.
110 syf.
·Beğendi·8/10
The Marriege of Heaven and Hell. Hakkında yazılanları okuduktan sonra dayanamadım tabii ki. Size ALTIKIRKBEŞ neden seviliyor önce onu resimleyeceğim, sonra devam edeceğim.

https://eksiup.com/p/gf292409c63f

Resimde bir kelime diğerlerinden daha çok dikkatinizi çekecek. FANZIN. Fanatic ve Magazine kelimelerinin birleştirilmesinden oluşturulan bu kelimenin en kısa anlamı da şu: Satış amacı güdülmeden dağıtılan yayınlar. Yani diyor ki biz bu eseri basıyoruz, sizleri seviyoruz, bizdeki basımlarını alın bitirin önce (22 yıl olunca bitiyor tabi çaktırmayın) sonra bunu PDF yapın ve alamayanlara dağıtın. Biz de anlayacağınız üzere işimize geldiği gibi anlıyor ve bunu olumlu anlamda kullanıyoruz. 2 yılda sitemizde yüzlerce kişiye sayısını tutmadığımız kadar kitap gönderdik ve ilk defa bir kitapta böyle bir yazı gördüğüm için bunu paylaşma ihtiyacı hissettim.

Yazarımız çocukluğunda gönderildiği ÇİZİM OKULU bilgilerini kitapta çok güzel kullanıyor. Sanırım hepimiz benimle aynı fikirdeyizdir, değil mi EYYYY KİTABI OKUYANLARRR ??!?!?!!

Şakayı bir kenara bırakırsak aslında kitapta çok dikkat çekici bir nokta var. Çevirmenin UYAK dengesi mi çok simetrik yoksa adam böyle mi yazmış bilemedim ama bir şiirsellik var anlatımında. Bir ara kaptırdım kendimi sonra zor frenledim. Aynı sayfada 15 tane özlü söz birden okuduğumuz bile oluyor. Hoşuma gidenlerin hepsini paylaşsam kitabın 3/2’lik kısmını yazmış olurdum resmen. Mesela birkaç örnek vermek istiyorum:

=> Ekim zamanı öğren, hasat zamanı öğren, kışın keyfine bak.

=> Budala ile bilgenin gördüğü aynı ağaç değildir.

=> Hiçbir kuş sadece kendi kanatlarıyla çok yükseğe uçamaz. (!)

=> Kuşa bir yuva, örümceğe bir ağ, insana bir dostluk.

Gerçekten de güzel olduğunu düşündüğüm ve oldukça çabuk tamamlanan bir eser. Kitabın açıklamaları kitaptan daha uzun, öyle belirteyim anlatmak (ne zaman ADINA kelimesini yüklem olarak kullansam, GÖLGELERİN GÜCÜ ADINA diye bağırasım geliyor) adına. Bu sefer mutlaka son, gerçekten başım ağrıdı. Esen kalın, keyifle okuyun..
Aşırılığımın yolu bilgeliğin sarayına vardı. Yıktım erdemin mabedini, kurdum cennetin karanlık köşkünü, cehennemden çaldıklarımla. Ne günah rahat bıraktı beni, ne de ölüm..

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Cennet ve Cehennemin Evliliği
Baskı tarihi:
1997
Sayfa sayısı:
110
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altıkırkbeş Yayınları
Baskılar:
Cennet ile Cehennemin Evliliği
Cennet ve Cehennemin Evliliği
Cennet ve Cehennemin Evliliği
Cennet ile Cehennemin Evliliği
Cennet ve Cehennemin Evliliği

Kitabı okuyanlar 256 okur

  • Sadık Kocak
  • Qəmər_
  • Evlaa
  • Kübra Arslan
  • H.S.

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%1.3 (1)
8
%1.3 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0