Cennete Otostop

·
Okunma
·
Beğeni
·
4819
Gösterim
Adı:
Cennete Otostop
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
191
Format:
Karton kapak
ISBN:
9753522984
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pınar Yayınları
Hepsinin birbirinden farklı, birbirinden ilginç hikâyesi vardı. Kimisi papazken, kimisi ünlü bir müzisyenken, kimisi bir misyonerken, kimisi de uyuşturucu kaçakçısıyken İslamla tanışmış ve kendilerine yeni bir hayat kurmuşlardı. Bu röportajlar esnasında mühtedilerin gözyaşlarına, sevinçlerine ve heyecanlarına da şahitlik ettim. Onlardan yaşadıkları zorlukları, hayal kırıklıklarını, geleceğe dair umutlarını dinledim. İtiraf etmeliyim ki, mühtedilerle yüz yüze röportajlar yaparken dinlediklerimden ben de çok etkilendim.rnBazı hikâyeler günlerce aklımdan çıkmadı; yolda yürürken, kitap okurken veya başımı yastığa koyduğumda, sonradan Müslüman olan bu insanların anlattıklarını, başlarına gelenleri hatırlıyordum. Hepsi gerçek ve yaşanmış olan hidayet öykülerini dinleyip de etkilenmemek elde değildi. Sizin de hidayet öykülerini okurken birçok farklı duyguyu bir arada yaşayacağınızı; kimi zaman şaşıracağınızı, kimi zaman mutlu olacağınızı, kimi zaman da gözyaşlarınıza engel olamayacağınızı tahmin ediyorum.
191 syf.
Bu kitabı okumaya bir arkadaşımla başlamıştık.
Kitabı bitirdiğimde arkadaşım "Kitaptaki kişiler biraz farklı değil mi? Sence de" demişti.

Haklıydı.

Hepsi için söyleyemem ama...
Şimdi şöyle kitap hidayet öykülerinden oluşan akıcı bir kitap,kitap da altını çizilecek kelimeler, sözler mevcut...

Lâkin kitabın 46. sayfasında Kur'an'ın yanına bir silah koyulmuş yanında ise ilginç bir insan ve Adem Özköse rönesans tablosu gibi Mübarek...

Yahu silah nerede İslâm nerede...

Evet doğru peygamber efendimiz savaşmıştır.
Hakkımızı aramak müslümanın en kutlu görevidir lâkin silahı, savaşı en son tercihte kullanır İslâm!

İslam huzur dinidir, uzlaşma dinidir, hoşgörü dinidir.

Kitabın 72. sayfasında ise Harun Yahya'nın kitaplarından etkilendiği yazmaktadır Harun Yahya şu çocuk tacizcisi Adnan Oktar değil mi?

Kitabın 89.sayfasinda "Amerika'da ikiz kulelerin Müslümanlar tarafından vurulduğu söylendi bu haber beni heyecanlandırdı müslümanlığa sıcak baktım."Baaaaak sen!!!

Kardeşim İslâm mazlumun sesi olurken,Somali'de koli koli yardım dağıtırken, Allah'ın kitabını okurken ki ahenk mantıklı söylemler dikkatini çekmezken, masum insanlara ve onun akabinde binlerce masum Müslümanı öldürmek için bir neden olan bu olay mı seni müslümanlığa sıcak baktırdı!

Yazıklar olsun!

Yine aynı sayfada gerilla ismi telaffuz edilmektedir gerillayı ben PKK eylemlerinde duyarım genelde... PKK,gerilla, İslâm ne alâka kardeşim!

İslâm ferahlık dinidir,İslâm kuşu öldü diye küçük bir çocuğa taziyeye giden, başka bir dinin lideri gelince altındaki postu veren, açlıktan karnına iki tane taş bağlayan kutlu bir peygamberin dinidir.

Silah, Kur'an,gerilla, savaş,Harun Yahya ne alâka Adem Bey olmamış beğenmedim, okumayın okutmayın.
191 syf.
Hepsi gerçek ve yaşanmış olan hidayet öykülerini dinleyip öykülerini okurken bir çok farklı duyguyu bir arada yaşayacağınızı; kimi zaman şaşıracağınızı, kimi zaman mutlu olacağınızı, kimi zaman da gözyaşlarınıza engel olamayacağınızı tahmin ediyorum.
191 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Birbirinden farklı kişilerin, kimisi papaz, kimisi uyuşturucu kaçakçısı, kimisi misyoner, kimisi müzisyenken, İslamiyete nasıl geçtiklerini, geçtikten sonra başlarına gelen sıkıntıları, ailelerinin ve yakın çevresindekilerin bunu nasıl karşıladığını anlattıkları, biyografiler den oluşan etkileyici bir kitap,
Kitabı okumaya başladığımdan itibaren tüylerim diken diken oldu, yeri geldi gözyaşlarımı tutamadım, yeri geldi hayretimi saklayamadım. Keşke elimde olsaydı her şeyi alıntı yapıp paylaşabilseydim.
Ben okurken çok ders çıkarttım.
Herkesin mutlaka okunması gereken bir kitap kesinlikle tavsiye ederim. İyi okumalar
191 syf.
·9/10
Elimizdeki nimetin farkında değiliz. Müslüman olarak doğduk. Elhamdülillah ona göre yaşamaya çalışıyoruz. Hidayet büyük bir nimet hayatımızda ama bunu farketmiyoruz. Bu kitap bize tamda kaybettiğimiz şeyi hatırlatıyor. İnsanların arayışlarını ve arayış içinde hidayete ulaşmalarına şahit oldum.
İnsanlar büyük bir manevi boşluğa düşüyorlar. İnandıklarının saçma olduğuna kanaat getirirken dış çevrelerinden, ailelerinden ötürü bu düşünceden vazgeçiyorlar. İslam'ı tanımıyorlar, tanıdıkları islam ise oldukça kötü.
Kimisi bir rüya ile, kimi bir kitap ile, kimi arkadaşı sayesinde, kimi ise sadece Allah'ın yardımı ile İslam'la tanışmışlar ve Müslüman olmuşlar.
Kiminin ailesi Müslümanlığı seçtiği için değil konuşmayı evden atmış. Bazısını öz babası pompalı tüfekle öldürmeye kalkmış. Kimisi ailesinin korkusundan başını kapatamamış.
Farklı olaylar, farklı hayatlar. Ama hepside İslam'la kalplerindeki boşluğu doldurmuşlar.
En çok üzüldüğüm şey ise şu oldu; onlar islamla yeni tanışmalarına rağmen bizlerden daha çok ibadete, harama, helale dikkat ediyorlar. Ama bizler Müslümanım demenin yeteceği kanaatindeyiz. O insanların hidayetin kıymetini bildiklerini düşünüyorum.
Kitap güzeldi. Farklı kültürler, farklı inançlar, farklı insanlar tanıdım. Faydalı bir kitap tavsiye ederim.
191 syf.
·5 günde·10/10
Esselâmu Aleyküm ve Rahmetüllâhu ve Berekâtuhu

Bir-çok farklı ülkeden islam adına birleşen yüreklerin hidayet öykülerini bizler için kaleme alan
Adem Özköse 'nin nacizane eserlerinden biri olan Cennete Otostop
Okurken etkilenmemek elde değil doğrusu.
Islâm dini adına kendi inandıkları dinlerden binbir zorluğa rağmen mücadelelerini sürdürmeleri şimdilerde birçok müslümanın yapamadığı bir şey.
Islâm dininin güzelliklerini biz doğuştan müslümanlardan daha fazla gören, Allahın rızasını bilen, okuduğu Kur'an'ı Kerim 'i okumak için okumayan, yaşantısına döken sahabi gibi olmaları, okumaktan büyük lezzet duyduklarını ve ellerinden düşüremediklerini,
Ayrıca araştırmacı ruhlarını herzaman koruduklarını ve doğruyu bulmak için her yola başvurduklarını, islâm dinini bilmemelerine rağmen bir sureyle huzuru bulmaları ve bu duyguları biz müslümanlar olarak kıymetini bilemeden geleneksel din anlayışmış gibi sürdürmemiz kabul edilemez acı gerçeklerden ne yazık ki , İnsanların mutlak yaratıcıya ihtiyaç duydukları her zaman var olan bir fıtrî gerçektir. Bunu bulmak için ibadet ettikleri putları; heykel, güneş , ay vs. Bunu her dönemde görebiliriz. Ancak hak olan islâm dinidir. Ve islâm dininin gerektirdikleridir. Şükretmemiz gerekirken göz ardı ettiğimiz her bir ni'metten sorumluyuz. (Ezan sesi gibi büyük nimetlerden En büyük korkum bundan mahrum olmaktır.)
Bu kitabı ikinci okuyuşum. Ikinci okuyuşun ardından bana güçlüce bir karar vermek girdi kalbime ki o da şudur ki ; yarıda bıraktığım ingilizce eğitimimi tamamlamak ve sosyal medyadan insanlara ulaşılabilmek. Rabbimizin rızasını elimizden geldiğince inşllah kazanabilmek.

Hucurat Suresi, 15.ayette buyuruyor ki;

Mü'min olanlar, ancak o kimselerdir ki, onlar, Allah'a ve Resûlü'ne iman ettiler, sonra hiçbir kuşkuya kapılmadan Allah yolunda mallarıyla ve canlarıyla mücadele ettiler. İşte onlar, sadık (doğru) olanların ta kendileridir.Rabbim muvaffak kılsın (amin)
191 syf.
Benim gibi kalbi taşlaşmış birinin bile her hikayeden sonra kirpiklerinin ıslandığını hissetmesini sağlayan sayın yazara çok teşekkürler. Belki uzun zamandır böyle bir kitaba ihtiyacım vardı bilinmez ama kalp reçetemi temize çekme şansı verdi bu kitap öyle rahatlatıcı öyle sevimli gelmeye başladı ki her kitapta 3 beş sözü karalayan ben kitabın akışını kesmemek için bu karalamalardan vazgeçtim. Belki de bu karalamaları bahane edip tekrar okumak için yaptım. Bilmiyorum ama uzun zamandan sonra hayran kaldım diye bileceğim bi kitapla buluşmak mükemmel bir duyguydu.
191 syf.
·5 günde·9/10
Bu kitabı beğendim bu kitabı ve namazla yeniden doğdum kitabını aynı zamanda okumuştum fakat bu kitabı çok daha fazla beğendim çünkü tek bir kişiden bahsetmiyor ve bu yüzden de okuma hevesini arttırıyor birçok kişinin başka. insanlara rağmen nasıl müslüman olduğunu nasıl zorluklarla karşılaştığını hayat tecrübelerini ve bazen de ailelerini bile karşılarına aldığını konu edinmiş.
191 syf.
·10/10
İçerisinde 19 hidayet yaşanmışlığını barındıran bu kitap; okudukça düşündüren yer yer duygulandıran arada gözleri de yaşartan, gayet anlaşılır ve sade dille yazılmış oldukça akıcı bir eser. Bakıyoruz ki bu insanlar müslüman değildi, genel olarak Kuran i Kerim okunmasından,ezan sesinden çok etkilenmişler ve islamiyetle şereflenmeleri nasip olmuş. Yazar onlarin içinde yeşeren güzellikleri okuyucuya açık bir şekilde aktarmış.Onlar sonradan kavuştular bu güzelliğe ama bizden daha iyi yaşıyorlar.Belki bizim kadar bilgileri yok ama öğrendiklerini anında hayatlarına geçirip yaşamaya gayret ediyorlar..Bir bölümde müslüman olan genç namaz kılıyor ama abdest alınması gerektiğini sonradan öğreniyor onun içindeki aşk direkt namaza, huzura çıkması için acele ettiriyor genci..
islamiyet incelik dini..Çok beğendiğim bir kısmı alıntı yapacak olursam ki şöyle:

Müslüman olduktan sonra isminizi değiştirdiniz mi?
-Evet, değiştirdim.
Yeni isminizi öğrenebilir miyiz?
- Yeni ismimi açıklamak istemiyorum.
Niçin?
-Çünkü yeni ismime şimdilik layık olmadığımı düşünüyorum.Ne zaman layık olduğunu hissedersem, o zaman yeni ismimi açıklayacağım. Şu kadarını söyleyebilirim ki, bütün müslümanların çok sevdikleri bir Müslüman kadının ismini aldım.

Bu insanlar çamurun içinden çıkıp, çiçek bahçesine adım atmışlar.Bizler ise bu bahçenin tam ortasında olduğumuz halde çamura gitmek için debeleniyoruz.Özellikle ateizm, deizm, feminizm gibi kavramların ülkemiz de vücut bulmaya başladığı bu günler de bu kitapta böyle güzel yaşanmışlıklarla karşılaşınca yüreğim sızladı. Bu neyin inadı, neyin kafası, kimden, neyden kaçış.. kim neye inanıyorum ya da inanmıyorum derse desin herkesin öz vicdanındaki tek gerçek vardır O da yüce Yaratıcının, hak din İslâmiyetin varlığıdır.Buna herkes kendi vicdanini sorgulayarak kanaât getirebilir. Yoksa bu örnektekiler gibi misyoneri, ateisti, uyusturucu kaçakçısı,papazı, hindusu ve daha da fazla yüzlerce gayrimüslim insan bir vesile ile İslamiyetin nuru ile nasil şereflenebilirdi? Rabbim bizlere hidayet nasip etsin. Hem müslümanlara hem müslüman olmayanlara hem de müslüman olup yolunu şaşıranlara.. Bizleri istikâmet üzeri kılsın son olarakta şu niyazda bulanmak istiyorum;

يَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ ثَبِّتْ قَلْب۪ي عَلَى د۪ينِكَ

"Ey kalpleri çeviren Allahım! Kalbimi dinin üzerine sabit kıl"
191 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Kitap, başka dinlere mensup olup daha sonra İslamla tanışan kişilerin hidayet öykülerini röportaj şeklinde anlatıyor. Tahkiki imana kavuşmuş kişilerin sözlerini okuyunca Elhamdülillah diyebildim..
Kitapta rahatsız eden tek şey Harun Yahyanın da bahsedilmiş olması oldu. Onun haricinde kitabı beğendim tavsiye ediyorum.
191 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Bir kere kitabın roman ile uzaktan yakından alakası yok.

Çıkar çıkmaz okuduğum ilk Adem Özköse kitabı.

Cağaloğlu'ndan kitabı alıp otobüsle Başakşehir'e giderken yolda okuyup bitirdiğim bir kitaptı.
Gözlerim sürekli doluyordu.

İmanın değerini bu kitapla daha iyi anladım.
191 syf.
·Puan vermedi
Farklı Hayat hikayelerinin bir arada bulunduğu bir kitap. Dinin nedir sorusuna "Müslümanım Elhamdülillah" deriz hepimiz. Ama ne Müslümanca yaşarız ne Müslümanın düşünmesi gerektiği gibi düşünürüz. O kadar çok eksiğimiz var ki. Bu kitap bana tekrar eksiklerimi gözden geçirmem gerektiğini hatırlattı. Bu yüzden kendinizdeki eksikleri fark etmeniz açısından okumanızı tavsiye ediyorum.
191 syf.
·9/10
Müslüman bir ailede doğanlar İslam'ı iyi biliyorlar; ama yaşamıyorlar. Sonradan İslam'a girenler ise İslam'ı pek fazla bilmiyorlar; fakat İslam'ı yaşamak için büyük çaba sarf ediyorlar. Müslümanlar olarak ilim ve takvayı bir araya getirebilirsek sanırım halimiz şu an ki durumumuzdan çok daha iyi olacak." Müslüman bir ülkede Müslüman olarak doğduğuna şükrediyor insan
İkinci hayal kırıklığım ise Müslümanların Kur'an-ı çok az okumaları oldu. Bu da beni oldukça şaşırtıyor.
Çünkü Allah bize sürekli olarak Kur'an okumamızı, ancak Kur'an okuyarak doğru yola ulaşabileceğimizi haber veriyor.
"...İslam'dan utanıyormuş gibi davranıyorlar. Oysa bizler müslüman olduğumuz için büyük bir özgüvene sahip olmalıyız..."
Adem Özköse
Sayfa 34 - İtalyan Elisa
Islamın kadın anlayışı son derece nazik ve kadını koruyan bir yaklaşımdır. Batıda kadın özgür gibi gözükür ama asla özgür değildir.
Islâm kadının bütün yaşamını koruma altına alıyor.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Cennete Otostop
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
191
Format:
Karton kapak
ISBN:
9753522984
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pınar Yayınları
Hepsinin birbirinden farklı, birbirinden ilginç hikâyesi vardı. Kimisi papazken, kimisi ünlü bir müzisyenken, kimisi bir misyonerken, kimisi de uyuşturucu kaçakçısıyken İslamla tanışmış ve kendilerine yeni bir hayat kurmuşlardı. Bu röportajlar esnasında mühtedilerin gözyaşlarına, sevinçlerine ve heyecanlarına da şahitlik ettim. Onlardan yaşadıkları zorlukları, hayal kırıklıklarını, geleceğe dair umutlarını dinledim. İtiraf etmeliyim ki, mühtedilerle yüz yüze röportajlar yaparken dinlediklerimden ben de çok etkilendim.rnBazı hikâyeler günlerce aklımdan çıkmadı; yolda yürürken, kitap okurken veya başımı yastığa koyduğumda, sonradan Müslüman olan bu insanların anlattıklarını, başlarına gelenleri hatırlıyordum. Hepsi gerçek ve yaşanmış olan hidayet öykülerini dinleyip de etkilenmemek elde değildi. Sizin de hidayet öykülerini okurken birçok farklı duyguyu bir arada yaşayacağınızı; kimi zaman şaşıracağınızı, kimi zaman mutlu olacağınızı, kimi zaman da gözyaşlarınıza engel olamayacağınızı tahmin ediyorum.

Kitabı okuyanlar 911 okur

  • Ümmü ÇAPUTCU
  • Yusuf Olmak
  • Gülay
  • Sümeyra Ünal
  • Merve Taş
  • B. K arslan
  • Tayfun Vergili
  • Sâfi Fettah
  • Ka!?.
  • Burak

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%12.5
14-17 Yaş
%16.1
18-24 Yaş
%48.2
25-34 Yaş
%19.6
35-44 Yaş
%1.8
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%78.5
Erkek
%21.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%50.5 (110)
9
%17 (37)
8
%17 (37)
7
%6 (13)
6
%3.2 (7)
5
%4.1 (9)
4
%0.5 (1)
3
%1.4 (3)
2
%0
1
%0.5 (1)