Cenneti Öldürmek Bütün İnsanlar Aynı Dilde Acı Çeker; Aynı Dilde Gülümsedikleri Gibi

8,3/10  (8 Oy) · 
18 okunma  · 
9 beğeni  · 
1.257 gösterim
Bütün insanlar aynı dilde acı çeker; aynı dilde gülümsedikleri gibi... Meili, köy öğretmeni Kongzi ile evlenirken başına gelecekleri hayal bile edemeyerek yeni bir yaşama adım atar. Çin'de nüfusu kontrol etmek amacıyla uygulamaya konulan Tek Çocuk Politikası ilk çocukları kız olan Meili ile Kongzi'yi köylerini terk edip karanlık bir yolculuğa çıkmaya zorlar. Soyunu devam ettirmekte ısrar eden Kongzi'nin, erkek çocukları olması için yaptığı baskılar ve aile planlama yetkililerinin hamile kadınlara karşı kısırlaştırma ve kürtaj tehditleri onları kaçak bir hayat yaşamak zorunda bırakır. Her şeyi arkalarında bırakıp yaşayacakları bir cennetin var olduğuna inanan aile tahmin edemeyecekleri bir karanlığın ortasına düşer.

Kendisi gibi birçok kadının da aynı kaderi paylaştığına tanık olan Meili, gelecek umutlarını Cennet adını verdiği doğacak oğluna bağlar. Peki, Cennet'in doğumu tüm yaşanan acıları unutturabilecek güçte midir? Uzakdoğu'nun en kalabalık ve bilinmezlikleriyle örtülü ülkesi Çin'de geçen Cenneti Öldürmek, anne olmak için büyük zorlukları göze alan bir kadının gözünden hayatta kalma mücadelesini ele alıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2014
 • Sayfa Sayısı:
  464
 • ISBN:
  9786053482222
 • Çeviri:
  Gözde Soykan
 • Yayınevi:
  Martı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Münzevi Okur 
15 May 2016 · Kitabı okudu · 8 günde

Öğretmen Kongzi ile evlenen Meili güzel bir hayatı olacağının hayallerini kurarken, ilk çocukları Nannan'dan sonra zaman geçtikçe bunun olmayacağını yavaş yavaş anlamaya başlar. Kongzi soyunun devam etmesi için erkek çocuk istemektedir. Fakat Çin’de tek çocuk politikası yüzünden ikinci bir çocuk sahibi olmak demek devlete başkaldırmak demektir. Meili ikinci kez hamile kaldıktan sonra Aile planlama memurlarından kaçmak için yaşadıkları yerden ayrılırlar ve hikâyemiz buradan devam eder. Kitabın final kısmı pek de istediğim gibi bitmedi. Konfüçyüs’ün adını ve sözlerini de kitabımızda sıklıkla duyuyoruz.
Çin’de tek çocuk politikasını konu edinen bu kitap da duygusal bir yoğunluk vardı. Sade ve akıcı bir dili olmasına rağmen çok hızlı ilerleyemedim. Ara ara elimden bırakarak okudum. Gerçekten de bu kitabı okumak için sağlam bir yürek lazım. Cinsellik konusunda benim hoşuma gitmeyecek şekilde bir anlatımı vardı. Ana karakterimiz Meili üzerinden ilerleyen hikâyede sürekli acı olaylar ile karşılaşmaktayız. Kadın karakterimize sürekli acıdım ama kendisini takdirde ediyorum. Çünkü yaşadığı o kadar olaya rağmen yaşamaktan vazgeçmiyor. Erkek karakterimizin ise sözde öğretmen, bilgili, kültürlü olmasına rağmen baştan sona kadar sevemedim. Nefret ettim diyebilirim. Eşini sadece soyunu devam ettirmek için üreme aracı olarak kullanmasından, onu anlamaya çalışmamasından dolayı olabilir.
Normal şartlarda okumayı düşünmediğim ama benim için çok değerli bir insanın hediyesi olduğu için okuduğum ve okurken pişman olmadığım bir kitap. Okumasaydım Çin'in bu durumlarından haberim olmayacaktı. Kitap sayesinde Çin hakkında biraz bilgi sahibi oluyoruz. Elektronik atıkların zararlarını görebiliyoruz. Soya sosu, bebek mamaları hakkında anlattığı kısımlar gerçek değildir demek isterdim ama biraz araştırdığımda gerçek olduğunu öğrendim. Ne yazık ki bana göre o kadar iğrenç insanlar ki bebekleri kürtajdan sonra yemek niyetine yiyorlar.
Bu konu hakkında yazılacak çok şey var ama bu kadarı yeter. Okuyacaklara şimdiden Keyifli okumalar dilerim.