Cennetimden Bakarken

6,9/10  (12 Oy) · 
31 okunma  · 
7 beğeni  · 
659 gösterim
Kahramanımız Susie Salmon'la ilk karşılaştığımızda o artık cennettedir. On dört yaşında bir cinayete kurban giden genç kız, bu yeni ama yabancı yerden aşağıya bakarken capcanlı sesiyle hem tüyler ürpertici hem de umut dolu bir öykü anlatıyor.


Ölümünden sonra günler boyu aşağıda onsuz sürüp giden yaşamı, okul arkadaşlarının ortadan kayboluşuyla ilgili yorumlarını, ailesinin sevgili kızlarının bulunması umuduna tutunuşlarını, katilinin cinayetten kalan ipuçlarını yok etmeye çalışmasını izler.

Ve cennet deniler yeri inceler. Güzel salıncaklarıyla okulun oyun bahçesine çok benzemektedir. Yeni gelenlerin anlaşmasına yardım eden danışmanlar ve bir odada kalabileceği arkadaşları vardır. Sevdiği insanlarla birlikte olabilmenin dışında ki onların arasında genç bir erkek de vardır, istediği her şey düşündüğü an yerine gelir. Ama aşağıda hayat sürüp giderken Susie'de bir şekilde o hayata dahildir. Çünkü hatıraları yok olmazlar.

Cennetimden Bakarken (The Lovely Bones) aydınlık, şaşırtıcı ve kederin içindeki umudu ortaya çıkaran bir roman. Parlak yeni bir yazarın ellerinden, bir ailenin karşılaşabileceği en korkunç olaylardan birinin öyküsü.

Gizemli ve hatta komik bir aşkın,unutuşun ve hatıranın, hüznün ve mutluluğun, cennet ve toprağın, suç ve cezanın ama her şeyden çok sevginin romanı.

"Bu kitap son sayfayı bitirdikten çok sonra bile sizinle kalıyor."
-Daily Mail-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2010
 • Sayfa Sayısı:
  368
 • ISBN:
  9786054160419
 • Çeviri:
  Baysan Bayar
 • Yayınevi:
  Efil Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Tuğba Karakaya 
13 Eki 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 6/10 puan

Fikir olarak beğendim. Öldükten sonra etrafındaki insanların tepkilerini, hayatlarına nasıl devam ettiklerini, katilini seyretmek ilginç bir fikir. Çok saçma bulduğum taraflarda vardı. Bir seferliğine dünyaya dönmesi filan. Genel olarak sevdim. Filmi de varmış. Ama ben izlemek istemiyorum. Çocuklarla ilgili olan bu tarz filmler beni mutsuz ediyor. Kitabı çok birşey bekleyerek okumayın derim.

crocus 
01 Ağu 11:47 · Kitabı okudu · 15 günde · 10/10 puan

Başından geçen kötü bir olay sonucu küçük yaşta hayatını kaybeden 14 yaşında bir genç kızın cennetinden anlattıklarını konu alıyor kitap. Bir yandan cennette iyi bir yaşam sürerken bir yandan da gerçek hayatı izliyor. Ailesini, arkadaşlarını, katilini, akıp giden zaman içinde herkesin büyümesini, yaşlanmasını... Her şeyin nasıl değiştiğini izliyor.

Kitabı okuduğum zaman hamileydim. Gözyaşları içinde okumuştum ve gerçekten etkilemişti. Okunmaya değer bir kitap kesinlikle.

Şule ALTAN 
10 Kas 2014 · Kitabı okudu · 3/10 puan

Arkadaşlar haklılarmış , hoşuma gitmedi.

Murat yılmaz 
13 Şub 01:47 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çok ilginçtir ki; hem ilahi bakış açısı hem de kahraman bakış açısı olan ender kitaplardan çünkü kahramanımız olayları cennetten izliyor. Sanırım 11 yaşındaki bir çocuğun gözünden yazılması yüzünden katilinden her fırsatta Bay Harvey diye bahsedilmesi insanı rahatsız ediyor. Öldürülmenin ve katilinin bulunma çabasından daha çok küçük bir kızın hayattan çekilmesinin ardından içinde kalan uktelerden, ailesini ve sevgilisini özlemesinden, bir daha gerçekleştiremeyeceği hayallerinden iç burkan şekilde bahsedildiği bir kitap. Kitabı yeni bitirdim şimdi uykuya dalmadan önce öldüğümü ve benden sonraki hayatı düşüneceğim umarım rüyamda görürüm.

Kitaptan 1 Alıntı

Hürre Kayapınar 
20 Haz 01:18 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Kusursuz cinayeti nasıl işlemeli?" cennette eski bir oyundu... Ben her zaman buz parçasını yeğlerdim: silah erir, yok olurdu.

Cennetimden Bakarken, Alice SeboldCennetimden Bakarken, Alice Sebold