Cennetin Bir’İnci Günü

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.845
Gösterim
Adı:
Cennetin Bir’İnci Günü
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
470
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051882109
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Arkadya Yayınları
İnciler nasıl oluşur bilir misiniz?

İçlerine küçük bir kum tanesi kaçtığında istiridyeler bundan büyük rahatsızlık duyar ve kendilerine özgü bir salgı oluşturmaya başlarlar. Bu salgı, küçük kum tanesinin etrafında ipeğimsi bir koza örer. Aradan zaman geçtikçe bu koza sertleşir ve ortaya muhteşem parlaklıkta bir inci çıkar. İşte, Süreyya ile güzeller güzeli kızı İnci’nin hikâyesi de tam olarak böyle başlamıştı.

Tekirdağ’dan Hakkâri’ye uzanan zorlu hayat mücadelesini, günün birinde İnci gibi değerli bir mücevhere sahip olmak uğruna verdiğinden habersiz olan Süreyya, kızını kucağına aldığı o büyük günde doktorun ağzından dökülen sözcüklerle hayatının bir kez daha altüst olduğunu sanmıştı. “Down sendromlu olduğunu biliyor muydunuz?”

Hayır, bilmiyordu… Ama öğrenecek ve herkese istiridyenin içindeki İnci’nin masalını anlatacaktı. +1 kromozom fazla ya da eksik olmanın bir fark yaratmadığını, büyük bir farkındalık yaratarak tüm dünyaya öğretecekti. En önemlisi de İnci’lerin ne kadar güzel güldüğünü ve koskoca evrende evlat kokusuyla yarışabilecek başka hiçbir koku olmadığını gösterecekti yüz binlere…

Cennetin Bir’İnci Günü, bir annenin istiridyenin içindeki inci misali küllerinden yeniden doğuşunun masalını anlatırken, evlat sevgisinin ötesinde hiçbir gücün olmadığını bizlere bir kez daha hatırlatıyor. Ve İnci’nin ışığı, her sayfada yürekleri biraz daha aydınlatıyor.
470 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
İNCİ'M, İNCİ TANEM... Hiç görmesem de çok kıymetli benim için İnci. Uzun zamandır sosyal medyada takip ediyorum, baktım annesi Süreyya Hanım, İnci'yi yazmış! "Hemen okumalıyım." dedim. Zaten İnci'yi görüp bir daha bakmamak imkansızdı, her gün videolarını, resimlerini sabırsızlıkla beklerim.

Güler yüzlü, ışıl ışıl gözlere sahip benim İnci'm. Down Sendromlu bir melek olarak geldi dünyaya. Çevresine, dünyaya, bilinçsiz insanlara o kadar çok şey öğretti ki. Doya doya okudum İnci'yle ilgili her bir detayı. Okurken bazen gözlerim doldu, bazen kollarıma alıp sevmek geldi içimden. Az çok biliyordum ama okumak bir başkaydı.

Süreyya Hanım'ın emeğinden bahsetmesem olmaz! Çocuğuna olan sevgisine, çocuğu iyi bir eğitim alsın diye harcadığı enerjiye hayranım... Kitapta ilk sayfalarda hemen İnci'nin doğumuyla karşılaşmayı beklemiştim fakat Süreyya Hanım önce kendi hayatından, İnci'nin babasıyla tanışma hikayesinden başlamış. İnci'den öncesini de merak ediyordum doğrusu, memnun oldum okumaktan. O kadar iyi bir anne ki Süreyya Hanım. Tek amacı kızına ve özel bireylere farklı gözle bakılmasın, onlar da biz ne yapıyorsak onu yapsın. Çok emek veriyor çok... İnci çok şanslı böyle bir annesi olduğu için. Süreyya Hanım da İnci gibi bir evladı olduğu için şanslı olduğunu düşünüyor tabii. Her şey gönlünce olsun güzel KADIN, güzel ANNE...

Son olarak şunu söylemek istiyorum; SEVGİ ENGEL TANIMAZ, +1 KROMOZOM veya HERHANGİ BİR ENGEL SEVGİMİZE ENGEL OLMASIN... Kesinlikle tavsiye ederim bu güzel kitabı. Eminim İNCİ'mi siz de çok seversiniz... Keyifli Okumalar...
470 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10
Okumaya kıyamadım satırların altını çizdim olmadı küçük küçük not aldım yine olmadı bi defter tuttum notların hepsini içine yazdım. Tek kelimeyle şahane bi kitap. Bir doğulu olarak batılı bir insanın gözünden bizim böyle şahane anlatılmamız kitabı doyumsuz hale getirdi. Tabiki asıl konu doğu batı kültürü değil down sendromlu miniklerin hayatları bu kitabı okuyunca kesinlikle hemen evlenip bi çocuk sahibi olmam gerektiği kanısına vardım. Anne olmak bu kadar mı güzel anlatılır ya. Kitap için yazmak istediğim o kadar çok şey var ki ama kelimelere dökemiyorum. Bu kitaba Black filmini izlemek yakışır diye düşünüyorum
470 syf.
·10/10
Bakıldığında hiçbir edebi değeri yok ama içerisinde bir İnci Hikâyesi saklı.. Ben de herkes gibi instagramda denk geldim bu güzel çocuğa, sonrasında bir ara niye bilmiyorum takip etmekten vazgeçtim.. Belli bir süre sonra yeniden takibe aldığımda fark ettim ki mavili beyazlı size beni oku diye bağıran bir kitap kapağıyla yüz yüze geldim. Bu neymiş dedim ! ve sipariş verirken bu kitabı sipariş vermeyi unuttum.. Akabindeki siparişim ve önceliğim bu kitaptı.Geldiğinde elimdeki kitabın bitmesini bekleyemeden başladım.. Hikâye Süreyya'nın eşiyle tanışmasından başlıyordu, eğitim hayatı, mesleğine adım atması derken İnci Su bölümüne geldiğimde duygulandım. Hele ki doktorun "Down Sendrom"lu olduğunu biliyor muydunuz ?cümlesinden sonra koptu ip..Dünyada kanatlarıyla saran güçlü anneler oldukça onları kimse yenemez..
470 syf.
·Beğendi·9/10
Hangimiz diğerinden farklıydık ki? 1 kromozom muydu onları farklı kılan? Yoksa bizdeki eksiklik miydi? Dünyaya onlar kadar güzel bakabilir miydik acaba? İnci Su ve kromozom kardeşleri bir melekten başka ne olabilir ki şu hayatta? Yüreğinden öperim İnci Su' nun annesi, Süreyya Öğretmen..
470 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Güzeller güzeli melek İnci ve güzel yürekli annesinin yürek burkan öte yandan umutlandıran hikayesi #cennetinbirincigunu ....En büyük umudun bir meleğin gülüşünde saklı olduğunu ve bunu görebilecek kadar kirlenmemiş saf ruhlar olduğunun bir kanıtıdır bu kitap .....Bütün önyargıları yıkan ve umut olan bu iki cesur melekle tanışın lütfen.....Yolunuz hep aydınlık olsun.....
470 syf.
·Beğendi·7/10
Masum İncimmm..Okurken içine çeken hapseden bir kitap daha okumanın verdiği mutluluğu yaşatıyor okuruna.Çok beğendim.Anne kelimesinin hakkını verdi Süreyya.Tebrikler...
470 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Okurken aşırı derecede etkilendiğim bir kitap oldu. Kitabi okurken İnci ve Süreyya Hanimi sürekli instagram uzerinden takip ettim.Anlattığı olaylarin videolarini tek tek izledim.Kitabı okumuyorken bile surekli aklım kitaptaydi. Belkide kahramanların bizden biri ve yaşananların birebir gerçek olması beni bu kadar derinden etkiledi.Ayrica kitap benim Down sendromlu çocuklara karşı hassasiyetimi artırdi ve bakış açımda ciddi farklılıklar yaratti. Kesinlikle herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum.
470 syf.
·Puan vermedi
İnci bana tek bir gülüşün hayatı değiştirebileceğini, her şeyin mümkün olduğunu gösterdi. İyi ki varsın İnci..
Kalbime dokunan bir kitap okumuş olmanın tatlı bir huzuru var yüreğimde..
470 syf.
·Beğendi·10/10
Belki bir edebiyatçı tarafından yazılmadı ama donen sendromlu bir annenin yaşadıkları hissettikleri açısından şahane bir kitaptı. Engelli bir çocuğa sahip olmak nasıl bir his ben bu kitapta öğrendim. Hediye edilebilecek, okunabilecek en güzel kitaplardan bir bence.
470 syf.
·21 günde·Puan vermedi
Süreyya'nın mücadelesi ve onun inci tanesinin hikayesi. İnsan olarak ve anne olarak o kadar etkiledi ki beni. evet hayattaki tüm mücadelemiz onlar için, onlar olduğunda aldığımız nefes kıymetli.
Tek bir gülüşle hayatlarımızı değiştiren evlatlarımız, ve anneliği bu kadar güzel anlatan süreyya gibiler iyi ki varlar.
470 syf.
·Beğendi·10/10
Daha 17 yaşında instagramda tüm anne olan blogları takip eden biriyim. Hep bir kardeşim olsun istemiştim belki de ondandır. Keşfette gezerken İnci'nin doğum gününde mumları üflemeye çalıştığı o videoyu gördüm. En eski fotoğraflarına kadar araştırdığımı hatırlıyorum. O kadar saf ve içten bir gülüşü vardı ki takip etmeden alıkoyamadım kendimi. Aynı zamanda bir bookstagramım ve yayınevlerini yakından takip ediyorum. Bir gün Arkadya Yayınları'nın 'yazarlarımız ile" dediği bir fotoğrafta bu tatlı anneyi görünce çok şaşırmıştım. 'Neden orada ki?' diye düşünmüştüm ve kitap mı yazıyor acaba diye düşünmeden edememiştim. Birkaç gün sonra kitabının çıkacağını gördüm. Dayanamayarak mesaj yazdım İnci annesine. Tüyap'a gider gitmez de ilk işim kitabı almak olmuştu zaten. Okurken yaşadığı sıkıntıları, mutlulukları, zorlukları en içten hissettim. Ben de öğretmen olmak isteyen bir dil öğrencisiyim. Atama konusunda yaşadığı zorluklar gözümü korkuttuğunu söylemeden edemeyeceğim. Şu sıralar dersler yüzünden yoğun olsam da elimden düşüremedim kitabı. Gerçekten inanılmaz bir şekilde akıcıydı. Okudukça daha çok tanımak istedim İnci Annesi'ni ve İnci'yi. En güzel 'Normalleştirme' kitabıydı okuduğum. Okuyun, bilinçlenin ve okudukça İnci'yi ve Annesini yakından tanıyın derim. Keyifli okumalar!
470 syf.
·Beğendi·7/10
Küçük inci ve annesinin hikayelerine dokunmak isteyenler için amatör ama bir o kadar da sıcak bir kitap. Bir kadının nasıl güzel bir anneye dönüştüğünü güzeller güzeli incisinin hem öğretmeni hem öğrencisi oluşunu görüyoruz. Down sendromuna karşı önyargılarla savaşına destek olup onları anlamak bizden sadece + 1 ile daha sevgi dolu bir birey olduklarını görmek için okunmasını tavsiye ederim ayrıca inci yi İnstagram dan da tanımanız gerekir. Nasıl bir güzellik olduğuna büyümesine tanım olmak apayrı bir keyif
Anneler, çocuklarının onlardan önce ölmesinden korkarlar. Engelli çocuk anneleriyse çocuklarından önce ölmekten...
Süreyya Ülkü Güler
Sayfa 322 - Arkadya Yayınları
Hakkın karşına çıkardığı değişimlere direnmek yerine teslim ol. Bırak hayat sana rağmen değil, seninle beraber aksın. Düzenim bozulur, hayatımın altı üstüne gelir diye endişe etme. Nereden biliyorsun hayatın altının, üstünden daha güzel olmayacağını ?

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Cennetin Bir’İnci Günü
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
470
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051882109
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Arkadya Yayınları
İnciler nasıl oluşur bilir misiniz?

İçlerine küçük bir kum tanesi kaçtığında istiridyeler bundan büyük rahatsızlık duyar ve kendilerine özgü bir salgı oluşturmaya başlarlar. Bu salgı, küçük kum tanesinin etrafında ipeğimsi bir koza örer. Aradan zaman geçtikçe bu koza sertleşir ve ortaya muhteşem parlaklıkta bir inci çıkar. İşte, Süreyya ile güzeller güzeli kızı İnci’nin hikâyesi de tam olarak böyle başlamıştı.

Tekirdağ’dan Hakkâri’ye uzanan zorlu hayat mücadelesini, günün birinde İnci gibi değerli bir mücevhere sahip olmak uğruna verdiğinden habersiz olan Süreyya, kızını kucağına aldığı o büyük günde doktorun ağzından dökülen sözcüklerle hayatının bir kez daha altüst olduğunu sanmıştı. “Down sendromlu olduğunu biliyor muydunuz?”

Hayır, bilmiyordu… Ama öğrenecek ve herkese istiridyenin içindeki İnci’nin masalını anlatacaktı. +1 kromozom fazla ya da eksik olmanın bir fark yaratmadığını, büyük bir farkındalık yaratarak tüm dünyaya öğretecekti. En önemlisi de İnci’lerin ne kadar güzel güldüğünü ve koskoca evrende evlat kokusuyla yarışabilecek başka hiçbir koku olmadığını gösterecekti yüz binlere…

Cennetin Bir’İnci Günü, bir annenin istiridyenin içindeki inci misali küllerinden yeniden doğuşunun masalını anlatırken, evlat sevgisinin ötesinde hiçbir gücün olmadığını bizlere bir kez daha hatırlatıyor. Ve İnci’nin ışığı, her sayfada yürekleri biraz daha aydınlatıyor.

Kitabı okuyanlar 81 okur

  • Ahsennur SAKALLI
  • Melek
  • gizem dutlu
  • Satı Gün
  • Baki BAŞARAN
  • Büşra Tokmakcı
  • Gülistan Dursun
  • Hande Saltan
  • İpek Su Aras
  • Selin Yalın

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.9
14-17 Yaş
%11.8
18-24 Yaş
%11.8
25-34 Yaş
%58.8
35-44 Yaş
%11.8
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%95.6
Erkek
%4.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%68.4 (26)
9
%10.5 (4)
8
%2.6 (1)
7
%15.8 (6)
6
%2.6 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0