Cennetin Bir’İnci Günü

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.864
Gösterim
Adı:
Cennetin Bir’İnci Günü
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
470
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051882109
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Arkadya Yayınları
İnciler nasıl oluşur bilir misiniz?

İçlerine küçük bir kum tanesi kaçtığında istiridyeler bundan büyük rahatsızlık duyar ve kendilerine özgü bir salgı oluşturmaya başlarlar. Bu salgı, küçük kum tanesinin etrafında ipeğimsi bir koza örer. Aradan zaman geçtikçe bu koza sertleşir ve ortaya muhteşem parlaklıkta bir inci çıkar. İşte, Süreyya ile güzeller güzeli kızı İnci’nin hikâyesi de tam olarak böyle başlamıştı.

Tekirdağ’dan Hakkâri’ye uzanan zorlu hayat mücadelesini, günün birinde İnci gibi değerli bir mücevhere sahip olmak uğruna verdiğinden habersiz olan Süreyya, kızını kucağına aldığı o büyük günde doktorun ağzından dökülen sözcüklerle hayatının bir kez daha altüst olduğunu sanmıştı. “Down sendromlu olduğunu biliyor muydunuz?”

Hayır, bilmiyordu… Ama öğrenecek ve herkese istiridyenin içindeki İnci’nin masalını anlatacaktı. +1 kromozom fazla ya da eksik olmanın bir fark yaratmadığını, büyük bir farkındalık yaratarak tüm dünyaya öğretecekti. En önemlisi de İnci’lerin ne kadar güzel güldüğünü ve koskoca evrende evlat kokusuyla yarışabilecek başka hiçbir koku olmadığını gösterecekti yüz binlere…

Cennetin Bir’İnci Günü, bir annenin istiridyenin içindeki inci misali küllerinden yeniden doğuşunun masalını anlatırken, evlat sevgisinin ötesinde hiçbir gücün olmadığını bizlere bir kez daha hatırlatıyor. Ve İnci’nin ışığı, her sayfada yürekleri biraz daha aydınlatıyor.
470 syf.
İNCİ'M, İNCİ TANEM... Hiç görmesem de çok kıymetli benim için İnci. Uzun zamandır sosyal medyada takip ediyorum, baktım annesi Süreyya Hanım, İnci'yi yazmış! "Hemen okumalıyım." dedim. Zaten İnci'yi görüp bir daha bakmamak imkansızdı, her gün videolarını, resimlerini sabırsızlıkla beklerim.

Güler yüzlü, ışıl ışıl gözlere sahip benim İnci'm. Down Sendromlu bir melek olarak geldi dünyaya. Çevresine, dünyaya, bilinçsiz insanlara o kadar çok şey öğretti ki. Doya doya okudum İnci'yle ilgili her bir detayı. Okurken bazen gözlerim doldu, bazen kollarıma alıp sevmek geldi içimden. Az çok biliyordum ama okumak bir başkaydı.

Süreyya Hanım'ın emeğinden bahsetmesem olmaz! Çocuğuna olan sevgisine, çocuğu iyi bir eğitim alsın diye harcadığı enerjiye hayranım... Kitapta ilk sayfalarda hemen İnci'nin doğumuyla karşılaşmayı beklemiştim fakat Süreyya Hanım önce kendi hayatından, İnci'nin babasıyla tanışma hikayesinden başlamış. İnci'den öncesini de merak ediyordum doğrusu, memnun oldum okumaktan. O kadar iyi bir anne ki Süreyya Hanım. Tek amacı kızına ve özel bireylere farklı gözle bakılmasın, onlar da biz ne yapıyorsak onu yapsın. Çok emek veriyor çok... İnci çok şanslı böyle bir annesi olduğu için. Süreyya Hanım da İnci gibi bir evladı olduğu için şanslı olduğunu düşünüyor tabii. Her şey gönlünce olsun güzel KADIN, güzel ANNE...

Son olarak şunu söylemek istiyorum; SEVGİ ENGEL TANIMAZ, +1 KROMOZOM veya HERHANGİ BİR ENGEL SEVGİMİZE ENGEL OLMASIN... Kesinlikle tavsiye ederim bu güzel kitabı. Eminim İNCİ'mi siz de çok seversiniz... Keyifli Okumalar...
470 syf.
·9 günde
Okumaya kıyamadım satırların altını çizdim olmadı küçük küçük not aldım yine olmadı bi defter tuttum notların hepsini içine yazdım. Tek kelimeyle şahane bi kitap. Bir doğulu olarak batılı bir insanın gözünden bizim böyle şahane anlatılmamız kitabı doyumsuz hale getirdi. Tabiki asıl konu doğu batı kültürü değil down sendromlu miniklerin hayatları bu kitabı okuyunca kesinlikle hemen evlenip bi çocuk sahibi olmam gerektiği kanısına vardım. Anne olmak bu kadar mı güzel anlatılır ya. Kitap için yazmak istediğim o kadar çok şey var ki ama kelimelere dökemiyorum. Bu kitaba Black filmini izlemek yakışır diye düşünüyorum
470 syf.
·12 günde·Puan vermedi
Kitabı ilk elime alıp incelediğimde arka kısmı ve kapak kısmını okuduğumda "epey süslü cümleler ama samimi yazılmış belli" diye düşünmüştüm açıkçası.
Okuyunca ise, hanımefendinin hayat hikâyesini öğrendim. Gerçekten birçok zorluk ile karşılaşmış, gerek madden gerek manen zor dönemleri olmuş fakat vazgeçmemiş ve azmetmiş. Sonunda ise "sabreden derviş muradına ermiş" sözünü yaşamış.
Kızını öyle muazzam ve değerli olarak görmesi müthiş bir şey. Keşke tüm özel çocuğu olan aileler böyle olsa. Daha doğrusu sadece özel çocuğu olan aileler değil hepimiz onlar hakkında bilinçli olsak, onlara farklı bakmamayı öğrensek..

Benim de tanıdığım ve çok sevdiğim böyle özel bir çocuk var. Öylesine hoş ki onu görmek bile insanı mutlu etmeye yetiyor, onların kalpleri çok çok güzel:) Onlardan öğrenmemiz gereken çok şey var..
470 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Hangimiz diğerinden farklıydık ki? 1 kromozom muydu onları farklı kılan? Yoksa bizdeki eksiklik miydi? Dünyaya onlar kadar güzel bakabilir miydik acaba? İnci Su ve kromozom kardeşleri bir melekten başka ne olabilir ki şu hayatta? Yüreğinden öperim İnci Su' nun annesi, Süreyya Öğretmen..
470 syf.
·7 günde·10/10 puan
Bakıldığında hiçbir edebi değeri yok ama içerisinde bir İnci Hikâyesi saklı.. Ben de herkes gibi instagramda denk geldim bu güzel çocuğa, sonrasında bir ara niye bilmiyorum takip etmekten vazgeçtim.. Belli bir süre sonra yeniden takibe aldığımda fark ettim ki mavili beyazlı size beni oku diye bağıran bir kitap kapağıyla yüz yüze geldim. Bu neymiş dedim ! ve sipariş verirken bu kitabı sipariş vermeyi unuttum.. Akabindeki siparişim ve önceliğim bu kitaptı.Geldiğinde elimdeki kitabın bitmesini bekleyemeden başladım.. Hikâye Süreyya'nın eşiyle tanışmasından başlıyordu, eğitim hayatı, mesleğine adım atması derken İnci Su bölümüne geldiğimde duygulandım. Hele ki doktorun "Down Sendrom"lu olduğunu biliyor muydunuz ?cümlesinden sonra koptu ip..Dünyada kanatlarıyla saran güçlü anneler oldukça onları kimse yenemez..
470 syf.
·Beğendi·7/10 puan
Masum İncimmm..Okurken içine çeken hapseden bir kitap daha okumanın verdiği mutluluğu yaşatıyor okuruna.Çok beğendim.Anne kelimesinin hakkını verdi Süreyya.Tebrikler...
470 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Güzeller güzeli melek İnci ve güzel yürekli annesinin yürek burkan öte yandan umutlandıran hikayesi #cennetinbirincigunu ....En büyük umudun bir meleğin gülüşünde saklı olduğunu ve bunu görebilecek kadar kirlenmemiş saf ruhlar olduğunun bir kanıtıdır bu kitap .....Bütün önyargıları yıkan ve umut olan bu iki cesur melekle tanışın lütfen.....Yolunuz hep aydınlık olsun.....
470 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Gerçekten içi ısıtan sıcak bir hikaye.Sanki bizi yansıtan bir hikaye.Ailesinde kendi ailemi akrabalarında kendi akrabalarımı buldum. Üniversiteyi kazanma hikayesinde kendi hikayem vardı.Hakkari’ye gittiğinde hissettiklerini okurken Van’a ilk atandığım da hissettiklerim öyle bizden öyle güzel bir hikaye.
470 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
Okurken aşırı derecede etkilendiğim bir kitap oldu. Kitabi okurken İnci ve Süreyya Hanimi sürekli instagram uzerinden takip ettim.Anlattığı olaylarin videolarini tek tek izledim.Kitabı okumuyorken bile surekli aklım kitaptaydi. Belkide kahramanların bizden biri ve yaşananların birebir gerçek olması beni bu kadar derinden etkiledi.Ayrica kitap benim Down sendromlu çocuklara karşı hassasiyetimi artırdi ve bakış açımda ciddi farklılıklar yaratti. Kesinlikle herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum.
470 syf.
·11 günde·Beğendi·Puan vermedi
Selamlar
Arkadya Yayınları'nlardan seçtiğim bu güzellik kendi gibi kalbi de güzel bir matematik öğretmeninin hayatı ve İnci'sine sahip olduktan sonraki mücadelesini anlatıyor..

Belki bir günlük okur gibi dahil oluyorsunuz Süreyya'nın hayat hikayesine.. Ben onunla beraber gülüp, onunla beraber ağlayıp, isyanına ortak olup, hedeflerine ulaşmadaki azmine, hırsına ve başarısına hayran oldum.. En çok da bir anne adayı olarak nelere dikkat etmem gerektiği konusunda kendime dersler çıkardım.
Süreyya'yı ve İnci'sini çok sevdim yani

Bilmeyenler için çok kısa özet geçiyorum,
Süreyya Tekirdağ'da doğup, büyümüş orta halli bir ailenin kız evladıdır. 17 yılık eğitim hayatı boyunca kendi parasını çalışıp kazanmış, bir yandan ailesine ekonomik olarak destek olmuş bir yandan da hayallerine kavuşmak için var gücüyle derslerine, sınavlarına çalışan azimli bir öğrencidir. İlk atamasında görev yeri Hakkari'ye çıkmıştır. Süreyya bunun üstesinden hakkıyla gelecektir çünkü memleketinde ona kavuşmayı bekleyen bir ailesi ve Uğur'u vardır. Lise aşkı çok sevdiği Uğur

Süreyya evlenip tayinini yeniden Memleketine aldırır ama hayatında ufak bir eksikliği hissetmektedir. Ve nihayet çok istediği kız çocuğu İnci'si de gelmiştir.. Yalnız +1 kromozom fazlalığıyla! İşte bu hikaye ve süreyya'nın yeni bir hayata dört elle sarılma sebebi de ortaya çıkmıştır.
Bu kitap bence bu durumu hastalık olarak değil, Down sendromlu bireyleri bizden biri olarak, normal bir birey olarak algılamamız ve toplumdaki ön yargıyı kırmak için yazıldı.

Birkaç yıl öncesine kadar benim de hakkında hiçbir bilgiye sahip olmadığım bu semptom bir kusur değil, aksine özel bir durumu işaret ediyor..Kitabı kesinlikle okumalısınız
470 syf.
Tekirdağ'dan Hakkari'ye uzanan bir hayat hikayesi,Süreyya öğretmenin hikayesi...

Okurken;yer yer tebessüm ettiğim,ama genel de boğazım düğümlenerek okuduğum harika bir gerçek hayat hikayesi...

Yazarın hayatını,yaşadıklarını okurken;"kimbilir bizi bu hayatta neler bekliyor" diye kendimi sorguladım...Benim başıma gelmez dediğimiz herşey belki bir gün bizim de kaderimiz olabilir...

Süreyya'nın en büyük hayali öğretmen olmak ve çok sevdiği Uğur'u 'na kavuşabilmekti...

Hayallerinin peşinden koştu ve öğretmen oldu...yazdığı tercihleri arasında Hakkari vardı ve o kesinlikle geri adım atmadı...

Sevdiği adama da kavuşan Süreyya'nın anne olmak en doğal hakkıydı elbette...

Süreyya kızını kucağına aldığı o büyük günde doktorun ağzından dökülen o sözcüklerle hayatının bir kez daha alt üst olduğunu sanmıştı...

Down Sendromlu olduğunu biliyor muydunuz?
Hayır,bilmiyordu...

Ama öğrenecek ve herkese istiridyenin içindeki İnci'nin masalını anlatacaktı...
Anneler, çocuklarının onlardan önce ölmesinden korkarlar. Engelli çocuk anneleriyse çocuklarından önce ölmekten...
Süreyya Ülkü Güler
Sayfa 322 - Arkadya Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Cennetin Bir’İnci Günü
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
470
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051882109
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Arkadya Yayınları
İnciler nasıl oluşur bilir misiniz?

İçlerine küçük bir kum tanesi kaçtığında istiridyeler bundan büyük rahatsızlık duyar ve kendilerine özgü bir salgı oluşturmaya başlarlar. Bu salgı, küçük kum tanesinin etrafında ipeğimsi bir koza örer. Aradan zaman geçtikçe bu koza sertleşir ve ortaya muhteşem parlaklıkta bir inci çıkar. İşte, Süreyya ile güzeller güzeli kızı İnci’nin hikâyesi de tam olarak böyle başlamıştı.

Tekirdağ’dan Hakkâri’ye uzanan zorlu hayat mücadelesini, günün birinde İnci gibi değerli bir mücevhere sahip olmak uğruna verdiğinden habersiz olan Süreyya, kızını kucağına aldığı o büyük günde doktorun ağzından dökülen sözcüklerle hayatının bir kez daha altüst olduğunu sanmıştı. “Down sendromlu olduğunu biliyor muydunuz?”

Hayır, bilmiyordu… Ama öğrenecek ve herkese istiridyenin içindeki İnci’nin masalını anlatacaktı. +1 kromozom fazla ya da eksik olmanın bir fark yaratmadığını, büyük bir farkındalık yaratarak tüm dünyaya öğretecekti. En önemlisi de İnci’lerin ne kadar güzel güldüğünü ve koskoca evrende evlat kokusuyla yarışabilecek başka hiçbir koku olmadığını gösterecekti yüz binlere…

Cennetin Bir’İnci Günü, bir annenin istiridyenin içindeki inci misali küllerinden yeniden doğuşunun masalını anlatırken, evlat sevgisinin ötesinde hiçbir gücün olmadığını bizlere bir kez daha hatırlatıyor. Ve İnci’nin ışığı, her sayfada yürekleri biraz daha aydınlatıyor.

Kitabı okuyanlar 260 okur

  • Badel Kutlu
  • İrem Nur Atasoy
  • mihriban şahin
  • Kübra
  • fatmaaksu
  • Kübra Keleş
  • deray
  • Neslihan AYDINEFE
  • Kübra aytaç
  • Elvan denek

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%5.9
13-17 Yaş
%11.8
18-24 Yaş
%11.8
25-34 Yaş
%58.8
35-44 Yaş
%11.8
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%95.6
Erkek
%4.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%53.8 (49)
9
%12.1 (11)
8
%17.6 (16)
7
%12.1 (11)
6
%2.2 (2)
5
%0
4
%0
3
%1.1 (1)
2
%0
1
%1.1 (1)