Cennet'teki Adem

8,0/10  (2 Oy) · 
5 okunma  · 
3 beğeni  · 
573 gösterim
Yeni suçlu sınıfı kötülerden, sapıklardan ve kana susamışlardan oluşuyor, bunlar iktidarı yavaş yavaş ele geçiriyorlar, sınırdan başlayıp taşraya, cahil polislerden siyasetçilere, araya hiç kimseleri koymaksızın; nereden çıktı bu yeni suçlular? Köylü değiller, işçi değiller, orta sınıf değiller. Başka bir sınıfa aitler; suçlu sınıfına, izbe bir bardaki sıcak biranın köpüğünden doğan, tıpkı deniz köpüğünden doğan Venüs gibi. Kuyrukluyıldızın çocukları onlar. Yolsuzluk, dalavere, şantaj, tehdit, her yola başvurup sonunda bir belediyenin başına geçerler ya da Federasyon'a bağlı bir eyaletin ya da belki bir gün bütün ülkenin...

Gecekondu mahalleleri, favelalar, Gorozpeköyler, özünde hepsi aynı... Orada yaşamıyorsan oranın varlığının sebeplerindensin. Meteliksiz bir gençken kapağı varlıklı bir aileye atıp Meksika'nın en güçlü adamlarından biri haline gelen Adán Gorozpe, bunu çok iyi biliyor çünkü çöplüğün horozu olmaya, düzenin çarklarını dilediği gibi döndürerek yaşamı kendisi için cennete çevirmeye alışkın. Ancak adaşı eski polis yeni bakan Adán Góngora ortaya çıkınca Meksika iki Adán'a, Cennet iki Âdem'e dar gelmeye başlıyor.

Carlos Fuentes'in çağdaş Meksika toplumunu siyasetten sosyeteye, sinemadan dine, pembe dizilerden postmodern edebiyata birçok yönden hicvettiği Cennet'teki Âdem yazarın tabiriyle tam bir "Meksikomedya".
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2013
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9789750719073
 • Çeviri:
  Emrah İnce
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
sezen 
16 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Cennetteki Adem" Carlos Fuentes'ten okuduğum ilk eser. "Doğmamış Christof" adlı romanını daha önce yarım bırakmıştım. Yazarın tarzı ve dili ile ilgili bilgi sahibi olmak açısından "Cennetteki Adem" güzel bir eser.

#Adan Gorozpe adlı baş karakter Meksika'da zengin Kek kralı Don Celes'in kızı ile yaptığı evlilik sayesinde mevki,ün ve mülk sahibi olur. Ancak Priscila adlı bu kadınla yapılan evlilik oldukça can sıkıcı bir durum olduğundan, Adan (yani Adem) onu L. adlı gizemli bir kadın ile aldatmaktadır. Adan, hayatından memnundur. Sonra Adan Gongorra adlı eski polis yeni bakan aynı zamanda kendi adaşı olan adam ortaya çıkar ve yazarın tabiriyle cennet iki Adem'e dar gelmeye başlar. Karısı Priscila'yı da baştan çıkartan ve tehlikeli bir adam olan Gongorra, Adan Gorozpe için büyük tehdit oluşturmaya başlar. İkisi arasındaki gerilimli mücadele yer yer mizahi şekilde anlatılmış, ki bence bu her yazarın harcı değildir.

# Romanda dikkat çekilen farklı hususlar var elbette: sosyete, medya, siyaset, din ve bunlar arasındaki çürümüş ilişkiler yazarın farklı üslubuyla hicvediliyor. Ben okurken Meksika'yı bizim ülkemize benzettim.

# Yazar yeni bir suçlu sınıfından söz etmektedir: ne köylüdür, ne orta sınıftan diyor bunlar için... Sapıklar ve kana susamışlardan oluşmaktadır, tek dertleri iktidarı ele geçirmek ve bunu muhafaza etmek için yasayı çıkarlarına alet etmek, kanundışı yollarla kanunun bekçiliğini yapıyor gibi görünmektir. Aslında düşününce dünya ve ülkeler bu suçlular (kravatlı suçlular) ekseninde tarafından yönetilmektedir. Şu sıralar çok konuşulan "algı yönetimi" konusu da işlenmiş eserde. Bu yabancı olmadığımız bir konu. Yandaş basın ve yayın, halka ne düşünmeleri gerekiyorsa onu düşündürtmek için yayınlar yapmaktadır. Eserde yazarlığa soyunan genç Abelardo var. Bir süre sonra kendisini pembe dizi senaristliği yaparken görüyoruz. Dışarıda kıyamet koparken "rosalinda,maria mercedes, vs." izleyen bir halkın ne kadar bilinç sahibi olduğunu söyleyebiliriz?

# Eserde yeni bakan Adan Gongorra halkın gözünde adaletin sağlayıcısı gibi görünmek namına asıl suçlulara hiç dokunmadan, tutuklamalar gerçekleştiriyor. Ve devletin içinde kendisi bir mafyaya dönüşüyor, bütün kirli ilişkileri kontrol ediyor. Polis memurundan bakana herkes rüşvetle içiçedir. Ve televizyonlarda bu adamlar vatan millet sevgisinden, suçlulara bedel ödeteceklerinden, toplumu terörden, uyuşturucu kaçakçılarından, temizleyeceklerinden vs. bahsederler. (Tanıdık geldi mi?)
not: şu an bir sürü gencimiz Bonzai denen zehri kullanmakta. Her mahallede bunu satanlar herkes tarafından bilinmesine rağmen, neden bir şey yapılmıyor? Meksika'da en büyük sorunlardan biri uyuşturucu, ülkemizde farklı mı? Beyni ve kalbi uyuşmuş bir nesil yetişiyor. Farkında mıyız? Kitabı okurken bol bol bağlantı bulacağınıza eminim.

# Ben bu eserden sonra Fuentes'in diğer kitaplarını da okumaya karar verdim. Kara mizah yapabilen bir yazar her zaman baştacımdır. Ayrıca eserlerini okumak isteyenler önce Fuentes'in hayatına bir göz atsalar, daha faydalı olur diye düşünüyorum.

# "Demokrasi, halkın kendi kendini yönettiği yalanına inanmasıdır." diyor Oscar Wilde... Kitabı okuduktan sonra bunu daha net anlıyorsunuz.

Hepinize iyi okumalar dilerim.

Hüseyin Düver 
06 Şub 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

Latin kökenli birinin gözünden hayatı görmek güzel bir deneyimdi. Onlarla o kadar da farklı olmadığımızı hatta başlık falan bir çok kültürün de benzediğini gördüm. Adamın anlatımı içtendi göndermeler de çok başarılıydı.

Kitaptan 19 Alıntı

sezen 
12 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Herkes teselliye muhtaçtır. Sokaktaki başıboş köpek bile kendisine yuva verip yıkayacak, kol kanat gerecek bir sahip arar. İnsan, başkasının hayırseverliğine muhtaç olunca başını sokacak bir yuvayla bir lokma yemek de kıymete biner. Kafesteki kuş verilen yem için minnettardır ama özgürce uçmak ister; kaçıp gidince de yemini özler.

Cennet'teki Adem, Carlos Fuentes (Sayfa 36)Cennet'teki Adem, Carlos Fuentes (Sayfa 36)
sezen 
16 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İyi niyetle başlanan işler insanların gamsızlığına, açgözlülüğüne, kibrine yenik düşüyor.

Cennet'teki Adem, Carlos Fuentes (Sayfa 167)Cennet'teki Adem, Carlos Fuentes (Sayfa 167)
sezen 
16 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Yolumuzu şaşırmışız. Hiçbir şeye inancımız kalmamış artık. Devletin bir dediği ötekini tutmuyormuş. Birbirleriyle dalaşıp duran partiler hiçbir çözüm üretemiyormuş. Meclisler öğle uykusu uyunan, arasında dövüşülen, pankart açılan yerlere dönüşmüş. Turizm bitmiş, korkudan kimse gelemiyormuş...

Cennet'teki Adem, Carlos Fuentes (Sayfa 167)Cennet'teki Adem, Carlos Fuentes (Sayfa 167)
sezen 
12 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Şöhret ölümün maskesidir. Kimseye miras kalmaz.

Cennet'teki Adem, Carlos Fuentes (Sayfa 55 - can yayınları)Cennet'teki Adem, Carlos Fuentes (Sayfa 55 - can yayınları)
sezen 
16 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Her şey iflas etmiş halde... Devlete, partilere, hatta demokrasiye bile şüpheyle yaklaşıyoruz, uyuşturucu, suç, cezasız kalan şiddet bize hastalık gibi bulaşıyor, bizi ne kurtarabilir?

Cennet'teki Adem, Carlos Fuentes (Sayfa 200)Cennet'teki Adem, Carlos Fuentes (Sayfa 200)
sezen 
16 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Nüfuz, ketenpere ve "reddedilemeyecek" tekliflerden meydana gelen bu dünyanın para birimi büyük veya küçük lokmalardır. Polis memurundan bakana herkes rüşvetle iç içedir. Birine seni kodese tıkmasın diye rüşvet verirsin. Öteki, kodese tıkılmamak için sana rüşvet verir. Tam curcuna!

Cennet'teki Adem, Carlos Fuentes (Sayfa 162)Cennet'teki Adem, Carlos Fuentes (Sayfa 162)
sezen 
12 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Artık ortada devrimci falan kalmadı. Her yer suçlularla dolu... Uyuşturucu tacirleriyle... onlara eşlik eden fahişelerle... korumalarla... ve her zamanki gibi, İsviçre bankalarında nereden geldiği belli olmayan paralarla hesaplar açan bürokratlarla...
Başlı başına bir ırk gibidir bu insanlar, akıl almaz avamlıktadırlar, Senor, sınıfsız insanlardır bunlar, ne halkın bağrından gelirler, ne orta sınıftan ne de herhangi başka bir sınıftan; suçtan beslenen lümpenlerdir bunlar, toplumun fidyecileridir, sonradan görmelerin en aşağılıkları, en acımasızları, en açgözlüleridir, hiçbir idealleri yoktur, öldürmek, sömürmek, yağmalamak için fırsat kollarlar..."

Cennet'teki Adem, Carlos Fuentes (Sayfa 86 - can yayınları)Cennet'teki Adem, Carlos Fuentes (Sayfa 86 - can yayınları)
sezen 
12 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Halkçılığınız gözlerimi yaşarttı. Neruda gibisiniz mübarek. Şiir, fırıncıların ve şoförlerin işi değildir.

Cennet'teki Adem, Carlos Fuentes (Sayfa 54)Cennet'teki Adem, Carlos Fuentes (Sayfa 54)
sezen 
12 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bazen sosyalleşmem gerekir. Başa gelen çekilir... Ortada görünmezsem varlığımı sona erdi sanırlar. Toplum içinde görünmezsem yani. Ne de olsa insanın varlığını kanıtlamasının en etkili- bazen de tek- yolu yemeklerde, kokteyllerde, düğünlerde ve vaftiz törenlerinde boy göstermektir.

Cennet'teki Adem, Carlos Fuentes (Sayfa 59 - can yayınları)Cennet'teki Adem, Carlos Fuentes (Sayfa 59 - can yayınları)
sezen 
16 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Oysa dünyada mükemmel suç diye bir şey yoktur. Gongora bunu bilmiyor. Bense biliyorum. Kültürlü bir adamla (izninizle bu ben oluyorum) Gongora gibi cahil bir hödüğün (flüt çalmakla orkestra yönetebileceğini zanneden budalanın) arasındaki fark işte burada.

Cennet'teki Adem, Carlos Fuentes (Sayfa 164)Cennet'teki Adem, Carlos Fuentes (Sayfa 164)
2 /

Kitapla ilgili 2 Haber
Burası çok ıssız