Ceviz Kabuğundaki Evren

9,1/10  (22 Oy) · 
38 okunma  · 
19 beğeni  · 
1.393 gösterim
Hawking'in çok satan kitabı Zamanın Kısa Tarihi'nden sonraki gelişmeleri ve en yeni bilimsel bulguları içeren Ceviz Kabuğundaki Evren, kuantum mekaniğinden sicim kuramlarına, genel görelilikten 11-boyutlu süper-kütleçekime, Büyük Patlamadan evrenin kaderine kadar bütün tartışmaları kapsıyor. Bu kitapta "evren tasarlanabilir mi?", "uzay zamanın bir başlangıcı var mı?" gibi pek az fizikçinin girmeye cesaret ettiği konulara giren Hawking, konunun uzmanı olmayan, hiç fizik bilmeyen okurlara bu zor konuları büyük bir ustalıkla ve bol görsel malzemeyle açıklıyor.

"Provakatif ve bilgilendirici...birçok kolay anlaşılır benzetmeyle dolu...Hepsinden önemlisi, kitap çok iyi düzenlenmiş ve çok açıklayıcı grafiklerle güçlendirilmiş."
-Time Magazine-

"Yalın, bütünsel ve anlaşılır. Ayrıca Hawking kitabı mizahla süsleyerek eğlenceli hale getirmiş"
-St Louis Post-Dispatch-

"Hawking'in Zamanın Kısa Tarihi 1988 yılında yayımlandığından bu yana milyonlarca baskı yaptı. Hawking'in bu kitabında belirttiği gibi birçok yazar "daha ilk bölümlerde takıldı ve aslında daha ilginç olan ileriki bölümleri okuyamadı"..."bu nedenle daha anlaşılır olan bir kitap yazmak" gereği doğdu. Ceviz Kabuğundaki Evren buna göre düzenlendi. İlk iki bölüm, asıl önemli olan sonraki bölümlerin anlaşılmasını sağlayacak şekilde yazıldı.
-Scientific American-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2013
 • Sayfa Sayısı:
  216
 • ISBN:
  9799752971058
 • Çeviri:
  Kemal Çömlekçi
 • Yayınevi:
  Alfa Basım Yayım Dağıtım
 • Kitabın Türü:
Vedat Geçit 
06 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kitapta görelilik, kuantum, kara delik, uzay zaman düzlemi vb. karmaşık kavramlar en sade haliyle anlatılmaya çalışılmış. Kavramları daha anlaşılır kılmak için şekillerden yararlanılmış. Ancak bunlara rağmen kitabı tam anlamıyla kavrayabilmek için, bahsedilen konular hakkında ortalama bir bilgi birikimine ihtiyaç vardır.

Şahsım adına, kitap kafamı kurcalayan birçok konuda yol gösterici oldu. Kitapta anlatılan konular hakkında çok da bir bilgiye sahip olmadığım için, anlamlandıramadığım hususlar da elbette çok oldu.

Anlaşılması biraz güç lakin görsellerle açığı kapatmış. Yine de bi cümleyi iki defa okuduğum oldu okudukça okuyasım geliyor ama tuhaf bi his ...

ahmet kaplan 
22 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

hawking önceki kitabı olan zamanın kısa tarihine benzer bir kitap yazmıs..resimler konunun anlaşılmasında çok yardımcı oluyor.yer yer mizahi öğeler barındırsa da teknik kısımlar az değil

Jülide Müşerref Çelebi 
10 Eki 2015 · Kitabı okuyor · 10/10 puan

Kitap önsözleri okumak bir Türk geleneği değildir. Fakat böylesine bir bilim kitabının önsözünün eğlenceli ve okunabilir olduğuna şaşıracaksınız. Yeni okumaya başladım ama en beğendiklerimin arasına giriyor bu kitap.

Çatlak Filozof 
28 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Zamanın Kısa Tarihi Hakkında Söylenenler

Bilimsel yapıtlar için bir kilometre taşı olan bu yapıt, kırk dile çevrildi, on milyondan fazla satarak uluslar arası bir fenomen haline geldi.

"Canlı ve kışkırtıcı... Hawking'in bir öğretmene özgü doğal yetenekler olan kaliteli espri anlayışı ve karmaşık önermeleri günlük yaşamdan çekip aldığı analojilerle resmente becerisine sahip olduğu çok açık."

(The New York Times)

"Bu kitap, bir çocuğun meraklıyla bir dahinin zekasının uyumlu bir birlikteliği. Hawking7in evreninde dolaşırken zekasına hayran kalıyorsunuz."

(The Sunday Times (Londra)

"Etkileyici ve kolay anlaşılır. Sıradan bir okurun dahi bilimin derinliklerini kaynağından öğrenmesine olanak sağlıyor. Pırıl pırıl
parlayan bir kitap.

(The New Yorker)

"Dünyanın neden ve nasıl oluştuğunu fizikçilerin gözüyle açıklayan, usta işi bir özetleme."

(The Wall Street Journal)

"Stephen Hawking duru anlatımın ustası olduğunu kanıtlıyor. Yaşayan başka birinin, böylesine ürkütücü görünen matematiksel konuları bu denli açık ve kolay anlaşılır biçimde dile getirebileceğine inanmak güç."

(Chicago Tribune)

"Evrensel fiziğin karmaşıklığını böylesine bir açıklıkla ve zekice ancak o bütünleştirebilirdi."

(The New York Review of Books)

"Belki de, sıradan okur için yazılmış en mükemmel astrofizik kitabı. Teşekkürler Dr. Hawking."

Elifcan Ay 
26 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Hawking'in kendi tarzını olabildiğince yansıttığı kitaplardan biri. Big Bang, kara delik, kuantum fiziği gibi ağır konuları olabildiğince sadeleştirerek herkesin anlayabileceği sınırlara çekmesi bilimin ve bilimsel konuların halka inmesine neden olmuştur. Bu açıdan takdire şayan bir bilim insanı olan Hawking tüm dünyanın en saygıdeğer insanlarından biridir.

Mehmet Feyzi Çetinkaya 
04 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hawking'in modern fizik ve astrofizik teorileri,kuramları,ve kanunlarını herkesin anlayıp kavraması için hazırladığı ve bunların tarihlerini içeren bir popüler bilim kitabı. Yalnız uyarıyım kitabı tamamen kavramak için modern fizik temeli olmalı. Çünkü üniversiteye kadar bu tarz şeylerin adı bile geçmiyor .

Kitaptan 29 Alıntı

SORCERER 
03 Eki 2017 · Kitabı okuyor

Evren,bu geçmişte uzayın her noktasında aynıdır ve zamanla genişler.Bu yönden,içinde yaşadığımız evrene benzer.

Ceviz Kabuğundaki Evren, Stephen W. Hawking (Sayfa 99)Ceviz Kabuğundaki Evren, Stephen W. Hawking (Sayfa 99)
Black Hole 
06 Şub 14:44 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Evren’de uzaylı yaşamının epey bol olduğunu düşünüyorum. Ancak zeki yaşamın o kadar da sık bulunmadığı kanısındayım. Bazılarına göre bu tip yaşam daha Dünya’da bile ortaya çıkmamıştır."

Ceviz Kabuğundaki Evren, Stephen W. HawkingCeviz Kabuğundaki Evren, Stephen W. Hawking
SORCERER 
26 Eyl 2017 · Kitabı okuyor

Çünkü evren öyle yaşlı olmalıdır ki,bazı yıldızlar bizi oluşturan karbon ve oksijen gibi elementleri üretmek üzere evrimlerini tamamlayabilsin.

Ceviz Kabuğundaki Evren, Stephen W. HawkingCeviz Kabuğundaki Evren, Stephen W. Hawking
Peyroux 
21 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kara Delikler
Kara delik, olay ufku ile sınırlanan ve ışık da dahil hiçbir şeyin uzaktaki bir gözlemciye ulaşmasının mümkün olmadığı bir uzay-zaman bölgesidir.

Ceviz Kabuğundaki Evren, Stephen W. Hawking (Alfa Yayıncılık)Ceviz Kabuğundaki Evren, Stephen W. Hawking (Alfa Yayıncılık)
Salih Y. 
05 Şub 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Evrenin, her biri küçük bir cevizle belirlenen, birden fazla geçmişi vardır

Ceviz Kabuğundaki Evren, Stephen W. HawkingCeviz Kabuğundaki Evren, Stephen W. Hawking
Peyroux 
22 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sıradan bir solucanın beyni günümüzde bilgiişlem gücü açısından bilgisayarlarımızı geride bırakıyor. 

Ceviz Kabuğundaki Evren, Stephen W. Hawking (Alfa Yayıncılık)Ceviz Kabuğundaki Evren, Stephen W. Hawking (Alfa Yayıncılık)
Peyroux 
21 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Zaman; bir kara deliğin içine düşen ve tekilliğe ulaşan bir astronot için son bulacaktır.

Ceviz Kabuğundaki Evren, Stephen W. Hawking (Alfa Yayıncılık)Ceviz Kabuğundaki Evren, Stephen W. Hawking (Alfa Yayıncılık)
Peyroux 
20 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Gece neden karanlıktır?
Gökyüzünün geceleri karanlık olması konusunda hepimizin yaptığı gözlem çok önemlidir. Bu durum, evrenin bugün gördüğümüz halde hep var olmadığını ima eder. Sonlu bir süre önce yıldızların ışık saçmaya başlaması için bir şeylerin olması gerekir. Yanı çok uzaktaki yıldızların ışığı, henüz bize ulaşacak zamanı bulamamıştır. Bu durum, gökyüzünün geceleri her yönde parlamamasının nedenini açıklar.

Ceviz Kabuğundaki Evren, Stephen W. Hawking (Alfa Yayıncılık)Ceviz Kabuğundaki Evren, Stephen W. Hawking (Alfa Yayıncılık)
Salih Y. 
05 Şub 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bir ceviz kabuğunda hapsolabilir ve kendimi sonsuz uzayın bir kralı sayabilirdim.
-Shakespeare

Ceviz Kabuğundaki Evren, Stephen W. HawkingCeviz Kabuğundaki Evren, Stephen W. Hawking
3 /