Ceviz Kabuğundaki Evren

9,3/10  (16 Oy) · 
26 okunma  · 
14 beğeni  · 
1.008 gösterim
Hawking'in çok satan kitabı Zamanın Kısa Tarihi'nden sonraki gelişmeleri ve en yeni bilimsel bulguları içeren Ceviz Kabuğundaki Evren, kuantum mekaniğinden sicim kuramlarına, genel görelilikten 11-boyutlu süper-kütleçekime, Büyük Patlamadan evrenin kaderine kadar bütün tartışmaları kapsıyor. Bu kitapta "evren tasarlanabilir mi?", "uzay zamanın bir başlangıcı var mı?" gibi pek az fizikçinin girmeye cesaret ettiği konulara giren Hawking, konunun uzmanı olmayan, hiç fizik bilmeyen okurlara bu zor konuları büyük bir ustalıkla ve bol görsel malzemeyle açıklıyor.

"Provakatif ve bilgilendirici...birçok kolay anlaşılır benzetmeyle dolu...Hepsinden önemlisi, kitap çok iyi düzenlenmiş ve çok açıklayıcı grafiklerle güçlendirilmiş."
-Time Magazine-

"Yalın, bütünsel ve anlaşılır. Ayrıca Hawking kitabı mizahla süsleyerek eğlenceli hale getirmiş"
-St Louis Post-Dispatch-

"Hawking'in Zamanın Kısa Tarihi 1988 yılında yayımlandığından bu yana milyonlarca baskı yaptı. Hawking'in bu kitabında belirttiği gibi birçok yazar "daha ilk bölümlerde takıldı ve aslında daha ilginç olan ileriki bölümleri okuyamadı"..."bu nedenle daha anlaşılır olan bir kitap yazmak" gereği doğdu. Ceviz Kabuğundaki Evren buna göre düzenlendi. İlk iki bölüm, asıl önemli olan sonraki bölümlerin anlaşılmasını sağlayacak şekilde yazıldı.
-Scientific American-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2013
 • Sayfa Sayısı:
  216
 • ISBN:
  9799752971058
 • Çeviri:
  Kemal Çömlekçi
 • Yayınevi:
  Alfa Basım Yayım Dağıtım
 • Kitabın Türü:
Vedat Geçit 
06 Eyl 10:23 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kitapta görelilik, kuantum, kara delik, uzay zaman düzlemi vb. karmaşık kavramlar en sade haliyle anlatılmaya çalışılmış. Kavramları daha anlaşılır kılmak için şekillerden yararlanılmış. Ancak bunlara rağmen kitabı tam anlamıyla kavrayabilmek için, bahsedilen konular hakkında ortalama bir bilgi birikimine ihtiyaç vardır.

Şahsım adına, kitap kafamı kurcalayan birçok konuda yol gösterici oldu. Kitapta anlatılan konular hakkında çok da bir bilgiye sahip olmadığım için, anlamlandıramadığım hususlar da elbette çok oldu.

ahmet kaplan 
22 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

hawking önceki kitabı olan zamanın kısa tarihine benzer bir kitap yazmıs..resimler konunun anlaşılmasında çok yardımcı oluyor.yer yer mizahi öğeler barındırsa da teknik kısımlar az değil

Jülide Müşerref Çelebi 
10 Eki 2015 · Kitabı okuyor · 10/10 puan

Kitap önsözleri okumak bir Türk geleneği değildir. Fakat böylesine bir bilim kitabının önsözünün eğlenceli ve okunabilir olduğuna şaşıracaksınız. Yeni okumaya başladım ama en beğendiklerimin arasına giriyor bu kitap.

Mehmet Feyzi Çetinkaya 
04 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hawking'in modern fizik ve astrofizik teorileri,kuramları,ve kanunlarını herkesin anlayıp kavraması için hazırladığı ve bunların tarihlerini içeren bir popüler bilim kitabı. Yalnız uyarıyım kitabı tamamen kavramak için modern fizik temeli olmalı. Çünkü üniversiteye kadar bu tarz şeylerin adı bile geçmiyor .

Kitaptan 38 Alıntı

Bilgisayarımız ne kadar iyi olursa olsun, hatalı veri girersek, hatalı öngörüler elde ederiz.

Ceviz Kabuğundaki Evren, Stephen W. Hawking (Sayfa 154)Ceviz Kabuğundaki Evren, Stephen W. Hawking (Sayfa 154)

Bazıları, kütle ve enerji arasındaki ilişkiyi keşfettiği için, atom bombası konusunda Einstein’ı suçladı, ancak bu durum, yerçekimini keşfettiği için, uçakların düşmesinden dolayı Newton'u suçlamaya benzer.

Ceviz Kabuğundaki Evren, Stephen W. Hawking (Sayfa 21)Ceviz Kabuğundaki Evren, Stephen W. Hawking (Sayfa 21)
Peyroux 
21 Mar 09:53 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kara Delikler
Kara delik, olay ufku ile sınırlanan ve ışık da dahil hiçbir şeyin uzaktaki bir gözlemciye ulaşmasının mümkün olmadığı bir uzay-zaman bölgesidir.

Ceviz Kabuğundaki Evren, Stephen W. Hawking (Alfa Yayıncılık)Ceviz Kabuğundaki Evren, Stephen W. Hawking (Alfa Yayıncılık)
Slh Ylb 
05 Şub 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Evrenin, her biri küçük bir cevizle belirlenen, birden fazla geçmişi vardır

Ceviz Kabuğundaki Evren, Stephen W. HawkingCeviz Kabuğundaki Evren, Stephen W. Hawking

Bir kara delik, tıpkı sıcak bir kütleymiş gibi, sadece kütlesine bağlı olan bir sıcaklıkta (T) radyasyon yayar.

Ceviz Kabuğundaki Evren, Stephen W. Hawking (Sayfa 180)Ceviz Kabuğundaki Evren, Stephen W. Hawking (Sayfa 180)

Galaksilerde yapılan gözlemler evrenin genişlediğini belirtiyor Hemen hemen bütün galaksi çiftleri arasındaki uzaklık artmaktadır.

Ceviz Kabuğundaki Evren, Stephen W. Hawking (Sayfa 33)Ceviz Kabuğundaki Evren, Stephen W. Hawking (Sayfa 33)

Büyük bir yıldız, çekirdeğindeki yakıtını tükettiğinde, ısı kaybedecek ve büzüşecektir. Uzay-zaman bükülmesi o kadar artacaktır ki, ışığın içinden kaçamayacağı bir kara delik meydana gelecektir. Kara deliğin içinde de, zaman sona erecektir.

Ceviz Kabuğundaki Evren, Stephen W. Hawking (Sayfa 37)Ceviz Kabuğundaki Evren, Stephen W. Hawking (Sayfa 37)
Peyroux 
21 Mar 10:03 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Zaman; bir kara deliğin içine düşen ve tekilliğe ulaşan bir astronot için son bulacaktır.

Ceviz Kabuğundaki Evren, Stephen W. Hawking (Alfa Yayıncılık)Ceviz Kabuğundaki Evren, Stephen W. Hawking (Alfa Yayıncılık)

Evrenin olası sonlarından biri;
bütün maddelerin engin, yıkıcı bir kütle çekim kuyusuna emileceği büyük çöküştür.

Ceviz Kabuğundaki Evren, Stephen W. Hawking (Sayfa 142)Ceviz Kabuğundaki Evren, Stephen W. Hawking (Sayfa 142)
4 /