Ceza Kolonisinde ve Diğer Öyküler

7,8/10  (15 Oy) · 
52 okunma  · 
12 beğeni  · 
1.006 gösterim
Elinizdeki kitap, Kafka’nın sağlığında yayımlanan öykülerinden oluşuyor. Yazar kısa metinlerinin dışındaki yapıtlarını yayımlamaktan kaçınmış, hatta ölümünden kısa bir süre önce yakın dostu Max Brod’dan yazdığı her şeyi yakmasını istemişti. Ancak Brod onun engin dehasının farkındaydı. Kafka’nın vasiyetini yerine getirmedi ve ölümünden sonra toplu yapıtlarını yayımlayarak günümüze ulaşmasını sağladı.
Kafka’nın öyküleri kaynağı belirlenemeyen bir kaygı ve utancın hâkim olduğu, atılan her adımın engellerle karşılaştığı bir evrende geçer. Özgürlük, suç, sorumluluk gibi meseleler; bireyi baskı altında tutmaya çalışan iktidar mekanizmaları ve bireyin otorite karşısındaki direnişi onun zihnini hep meşgul etmiştir. Kafka bütün bu evrensel meselelerin yanında mizahın ve hicvin de eksik olmadığı gizemli öykülerinde, kurmacayı edebi geleneğin bütün biçim ve uzlaşımlarından özgürleştirmiş, adeta tersyüz etmiştir. Yazarın insanlık durumu, sanat, sanatçı ve bizzat hayat üzerine derin düşünceleri, her okuyuşta yeni anlamlara bürünen çok katmanlı öykülere dönüşmüştür.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2017
 • Sayfa Sayısı:
  200
 • ISBN:
  9786053328094
 • Orijinal Adı:
  Erzählungen
 • Çeviri:
  Gülperi Sert
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
salih 
29 Ağu 13:11 · Kitabı okudu · 8 günde

"Kafka'nın belki de en belirleyici özelliği, hiçbir kalıba girmemesi, hiçbir akıma sığmamasıdır. Kafka, tüm yazdıklarıyla, 20. yüzyılın en kendine özgü yazarlarının başında gelir." kitabın tanıtım yazısında ki bu ifadeler Kafka'yı anlatan en isabetli cümleler olsa gerek. Gerçekten de bu kitapta ki çoğu hikayede bunu fark ediyorsunuz.
Başlangıç kısmında kısa kısa deneme tarzı yazıların bulunduğu, geri kalanı ise öykülerden oluşan derleme bir Kafka eseri. Bu öykülerin bazısı çok kısa bazılarıda uzun. Aslında Kafka'nın öykülerinin derlendiği birden fazla kitap var farklı yayın evlerinden çıkma. İş Bankası Kültür Yayınları da güzel öyküler seçmiş. Benim beğendiklerim özellikle;
Bir Taşra Hekimi
Yasa Önünde
Çakallar ve Araplar
Akademi İçin Bir Rapor
Ceza Kolonisinde
Bir Açlık Sanatçısı
hikayeleri oldu. Kafka'nın karamsarlıklarla dolu ve çok güzel insan ve psikoloji betimlemeleri olan hikayeleri alt metin olarak verdiği mesajlarla da çok etkileyici.

M 
12 Şub 16:13 · Kitabı okudu · 6/10 puan

zaman zaman yazmış olduğu öykülerin bir araya gelmesiyle oluşan bir kitap pek sevdiğimi söyleyemem ama içlerinde bir kaç öykü iyiydi diyebiliriz.

Kitaptan 34 Alıntı

salih 
 22 Ağu 18:47 · Kitabı okudu · İnceledi

Bir kez daha boş yere yordular beni, buna alıştım.

Ceza Kolonisinde ve Diğer Öyküler, Franz Kafka (Sayfa 68 - İş Bankası Kültür Yayınları 2. Baskı Ocak 2017)Ceza Kolonisinde ve Diğer Öyküler, Franz Kafka (Sayfa 68 - İş Bankası Kültür Yayınları 2. Baskı Ocak 2017)
salih 
28 Ağu 23:36 · Kitabı okudu · İnceledi

Zaten bizler de gülmeye meyilliyizdir; yaşadığımız tüm sıkıntılara rağmen hafif bir gülümseme hayatımızdan hiç eksik olmaz.

Ceza Kolonisinde ve Diğer Öyküler, Franz Kafka (Sayfa 174 - İş Bankası Kültür Yayınları 2. Baskı Ocak 2017)Ceza Kolonisinde ve Diğer Öyküler, Franz Kafka (Sayfa 174 - İş Bankası Kültür Yayınları 2. Baskı Ocak 2017)
salih 
23 Ağu 01:16 · Kitabı okudu · İnceledi

Gerçek söz konusu olduğunda ince düşünceli her insan kibar davranmayı bir yana bırakır.

Ceza Kolonisinde ve Diğer Öyküler, Franz Kafka (Sayfa 103 - İş Bankası Kültür Yayınları 2. Baskı Ocak 2017)Ceza Kolonisinde ve Diğer Öyküler, Franz Kafka (Sayfa 103 - İş Bankası Kültür Yayınları 2. Baskı Ocak 2017)
salih 
23 Ağu 01:20 · Kitabı okudu · İnceledi

Çıkış yolum yoktu, kendim bir çıkış yaratmak zorundaydım, çünkü çıkış yolu olmadan yaşayamazdım.

Ceza Kolonisinde ve Diğer Öyküler, Franz Kafka (Sayfa 104 - İş Bankası Kültür Yayınları 2. Baskı Ocak 2017)Ceza Kolonisinde ve Diğer Öyküler, Franz Kafka (Sayfa 104 - İş Bankası Kültür Yayınları 2. Baskı Ocak 2017)
salih 
23 Ağu 01:39 · Kitabı okudu · İnceledi

İnsanları taklit etmek o kadar kolaydı ki. Tükürmeyi daha ilk günlerde öğrenmişti. Sonrasında karşılıklı birbirimizin yüzüne tükürmeye başladık.

Ceza Kolonisinde ve Diğer Öyküler, Franz Kafka (Sayfa 107 - İş Bankası Kültür Yayınları 2. Baskı Ocak 2017)Ceza Kolonisinde ve Diğer Öyküler, Franz Kafka (Sayfa 107 - İş Bankası Kültür Yayınları 2. Baskı Ocak 2017)
salih 
23 Ağu 01:36 · Kitabı okudu · İnceledi

son birkaç yılımın özeti
Bu kişi ya da kişiler hiçbir şeye aldırmadan rahat rahat dolaşıyordu. Çok büyük bir hedef yükseldi içimde. Onlar gibi olursam kafesin açılacağına dair hiç kimse söz vermiyordu. Gerçekleşmesi imkansız görünen sözler verilmiyordu. Fakat bazı şeyler gerçekleşince bunlar için verilen sözler daha önce aranıpta bulunamayan yerlerde ortaya çıkıyordu. Bu insanlarda beni çeken hiçbir şey yoktu. Sözü edilen özgürlüğün bir yandaşı olsaydım, bu insanların gözlerinde gördüğüm bulanık bakışa tercih ederdim okyanusu.

Ceza Kolonisinde ve Diğer Öyküler, Franz Kafka (Sayfa 107 - İş Bankası Kültür Yayınları 2. Baskı Ocak 2017)Ceza Kolonisinde ve Diğer Öyküler, Franz Kafka (Sayfa 107 - İş Bankası Kültür Yayınları 2. Baskı Ocak 2017)
mehmet pak 
14 May 15:53 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir kuşak - her biri de kalabalıktır - bir ötekini iteler ,çocukların çocuk olmaya zamanı yoktur.

Ceza Kolonisinde ve Diğer Öyküler, Franz Kafka (Sayfa 195 - Can Yayınları)Ceza Kolonisinde ve Diğer Öyküler, Franz Kafka (Sayfa 195 - Can Yayınları)
mehmet pak 
08 May 00:52 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsan sesini başka seslere kattı mı , bir oltanın kancasıyla yakalanmış gibi olur.

Ceza Kolonisinde ve Diğer Öyküler, Franz Kafka (Sayfa 16 - Can Yayınları)Ceza Kolonisinde ve Diğer Öyküler, Franz Kafka (Sayfa 16 - Can Yayınları)
Büşra Ayvazoğlu 
 05 May 16:55 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Akademi İçin Bir Rapor
"Ve ben öğrendim beyler. Ah, insan mecbur olunca öğreniyor; insan çıkış yolunu isterse öğreniyor; hiçbir şeye aldırmadan öğreniyor."

Ceza Kolonisinde ve Diğer Öyküler, Franz Kafka (Sayfa 109)Ceza Kolonisinde ve Diğer Öyküler, Franz Kafka (Sayfa 109)
salih 
22 Ağu 18:52 · Kitabı okudu · İnceledi

Etrafımdaki insanlar hep böyledir. Her zaman imkansızı isterler hekimden.

Ceza Kolonisinde ve Diğer Öyküler, Franz Kafka (Sayfa 69 - İş Bankası Kültür Yayınları 2. Baskı Ocak 2017)Ceza Kolonisinde ve Diğer Öyküler, Franz Kafka (Sayfa 69 - İş Bankası Kültür Yayınları 2. Baskı Ocak 2017)
4 /