Ceza Kolonisinde ve Diğer Öyküler

8,4/10  (14 Oy) · 
41 okunma  · 
12 beğeni  · 
837 gösterim
Ceza Kolonisi'nde, çağımız insanının kaygı ve korkularını, yalnızlığını, kendi kendine yabancılaşmasını, çevresiyle iletişimsizliğini ustalıkla dile getirmiş olan Franz Kafka'nın tüm anlatılarını bir araya getiren bir çalışmanın ilk kitabı. Anlatılar'ın bu ilk kitabı, Kafka'nın kitaplarında yayınladığı anlatılar ile kitaplarında yer almayan, ayrı ayrı yayınlanmış anlatıları dilimizde ilk kez bir arada sunuyor.

Kafka'nın yazdıklarına farklı eleştirmenlerce çok farklı yorumlar getirilmiştir. Kimilerince varoluşçuluk bağlamında değerlendirilen Kafka'da kimileri Marksist, kimileri Freudcu etkiler bulmuşlar, kimileri de onun yapıtlarının özünde gerçeküstücü bir mizahın yattığını ileri sürmüşlerdir. Ne var ki, Kafka'nın belki de en belirleyici özelliği, hiçbir kalıba girmemesi, hiçbir akıma sığmamasıdır. Kafka, tüm yazdıklarıyla, 20. yüzyılın en kendine özgü yazarlarının başında gelir.
 • Baskı Tarihi:
  2016
 • Sayfa Sayısı:
  200
 • ISBN:
  9786053328094
 • Orijinal Adı:
  Erzählungen
 • Çeviri:
  Gülperi Sert
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Muhlis Duran 
12 Şub 16:13 · Kitabı okudu · 6/10 puan

zaman zaman yazmış olduğu öykülerin bir araya gelmesiyle oluşan bir kitap pek sevdiğimi söyleyemem ama içlerinde bir kaç öykü iyiydi diyebiliriz.

Kitaptan 21 Alıntı

mehmet pak 
14 May 15:53 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir kuşak - her biri de kalabalıktır - bir ötekini iteler ,çocukların çocuk olmaya zamanı yoktur.

Ceza Kolonisinde ve Diğer Öyküler, Franz Kafka (Sayfa 195 - Can Yayınları)Ceza Kolonisinde ve Diğer Öyküler, Franz Kafka (Sayfa 195 - Can Yayınları)
mehmet pak 
08 May 00:52 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsan sesini başka seslere kattı mı , bir oltanın kancasıyla yakalanmış gibi olur.

Ceza Kolonisinde ve Diğer Öyküler, Franz Kafka (Sayfa 16 - Can Yayınları)Ceza Kolonisinde ve Diğer Öyküler, Franz Kafka (Sayfa 16 - Can Yayınları)
Büşra Ayvazoğlu 
 05 May 16:55 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Akademi İçin Bir Rapor
"Ve ben öğrendim beyler. Ah, insan mecbur olunca öğreniyor; insan çıkış yolunu isterse öğreniyor; hiçbir şeye aldırmadan öğreniyor."

Ceza Kolonisinde ve Diğer Öyküler, Franz Kafka (Sayfa 109)Ceza Kolonisinde ve Diğer Öyküler, Franz Kafka (Sayfa 109)
Büşra Ayvazoğlu 
 06 May 13:57 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Biz gençliğimizi yaşamadan hemen yetişkin oluyor ve çok uzun bir süre yetişkin olarak kalıyoruz; bu nedenle belli bir yorgunluk ve ümitsizlik halkımızın dayanıklı ve umut dolu varlığı içinde derin izler bırakıyor."

Ceza Kolonisinde ve Diğer Öyküler, Franz Kafka (Sayfa 179)Ceza Kolonisinde ve Diğer Öyküler, Franz Kafka (Sayfa 179)
mehmet pak 
 13 May 21:55 · Kitabı okudu · Puan vermedi

On bir oğlum var . Birincisi , dışarıdan , yüzüne bakılır gibi değildir , ama ciddi ve akıllıdır ; yine de , her ne kadar çocuk olarak bütün ötekiler kadar seversem de, takdirde pek ileri gitmem. Ne sağına bakar, ne soluna, ne de uzağa; kendi küçük düşünce çevresi içinde habire koşar ya da döner durur daha doğrusu.

Ceza Kolonisinde ve Diğer Öyküler, Franz Kafka (Sayfa 140 - Can Yayınları)Ceza Kolonisinde ve Diğer Öyküler, Franz Kafka (Sayfa 140 - Can Yayınları)
UĞURCAN KOÇ 
26 Oca 00:41 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ani gezinti
İnsanın akşamleyin evde kalmaya kesin kararını vermiş görünürken, hırkasını giymiş, akşam yemeğinden sonra aydınlık masanın başında oturur ve önüne filan işi ya da falan oyunu katıp bitirince her zamanki gibi uykuya yatmayı düşünürken, dışarıda sevimsiz, evde oturmayı gayet tabii kılan bir hava varsa, hele şimdi masanın başında, kalkıp gitmenin herkesin şaşırmasına neden olacağı kadar uzun bir zamandır oturuyorsa, zaten merdivenler de karanlık ve bina kapısı kilitlenmişse ve bütün bunlara rağmen ani bir huzursuzlukla kalkıyor, üstünü değişiyor, hemen sokak kıyafetlerini giymiş olarak çıkagelip gitmesi gerektiğini söylüyor ve kısa bir vedadan sonra bunu yapıyorsa, arkasında, daire kapısını vuruşundaki şiddetin derecesine uygun olarak az ya da çok bir kızgınlık bıraktığını zannediyor, kendini bu beklenmedik bir şekilde bahşettiği özgürlüğe olağanüstü bir canlılıkla cevap veren uzuvların sahibi olarak sokakta buluyorsa, bu tek bir karar ile içinde bütün karar verme kabiliyetinin toplanmış olduğunu hissediyor, her zaman verdiği önemden daha büyük bir önemle, en çabuk değişikliklere girişmeye ve katlanmaya ihtiyaçtan da çok gücü olduğunu görüyorsa ve böylece o uzun sokakları arşınlıyorsa - o zaman bu akşamlığına ailesinden tamamen ayrılmış olur, ki aile bir tarafa hiçliğe doğru kayıp giderken, kendisi sapasağlam, keskin çizgileriyle kapkara, kabalarına vura vura yükselerek gerçek görünüşüne ulaşır.
Bütün bunları pekiştiren şeyse, insanın akşamın bu geç saatinde, nasıl olduğuna bakmak için bir arkadaşa uğramasıdır.

Ceza Kolonisinde ve Diğer Öyküler, Franz Kafka (Sayfa 19 - Can Yayınları)Ceza Kolonisinde ve Diğer Öyküler, Franz Kafka (Sayfa 19 - Can Yayınları)
mehmet pak 
14 May 15:47 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İşte bizim hayatımız öyledir ki , bir çocuk biraz koşup çevreyi biraz ayırt etmeye başlar başlamaz kendi başının çaresine bakmak zorunda kalır ; ekonomik endişelerle dağınık yaşamak durumunda olduğumuz anlar fazla büyük ,düşmanlarımız fazla çok, her tarafta bize hazırlanmış tehlikeler fazla hesaba sığmaz çaptadır - biz çocukları varoluş kavgasından uzak tutamayız , tutarsak sonları vaktinden önce gelmiş olur.

Ceza Kolonisinde ve Diğer Öyküler, Franz Kafka (Sayfa 195 - Can Yayınları)Ceza Kolonisinde ve Diğer Öyküler, Franz Kafka (Sayfa 195 - Can Yayınları)
mehmet pak 
14 May 15:43 · Kitabı okudu · Puan vermedi

kayıtsız şartsız teslimiyeti bizim halk hemen hiç bilmez

Ceza Kolonisinde ve Diğer Öyküler, Franz Kafka (Sayfa 191 - Can Yayınları)Ceza Kolonisinde ve Diğer Öyküler, Franz Kafka (Sayfa 191 - Can Yayınları)
mehmet pak 
 14 May 13:53 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayır, özgürlük istemiyordum. Sadece bir çıkış yolu ;sağdan , soldan,nereye olursa olsun ;başka hiçbir talepte bulunmuyordum; çıkış yolu bir yanıltmacaysa varsın olsundu ;istek küçüktü ,yanılış daha büyük olamazdı. İlerlemeli ,ilerlemeli ! Sadece, kollarını kaldırıp durmamalıydı ,bir sandık duvarına bastırılmış halde.

Ceza Kolonisinde ve Diğer Öyküler, Franz Kafka (Sayfa 154 - Can Yayınları)Ceza Kolonisinde ve Diğer Öyküler, Franz Kafka (Sayfa 154 - Can Yayınları)
mehmet pak 
08 May 15:58 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Öyle ya , biz karda ağaç kütükleri gibiyiz. Görünüşte dümdüz yerde uzanmışlardır, ufak bir darbeyle itilip gidecekleremiş gibi. Hayır, mümkün değil , çünkü sıkı sıkı toprağa bağlıdırlar .Ama bak , bu bile sadece görünüşte .

Ceza Kolonisinde ve Diğer Öyküler, Franz Kafka (Sayfa 30 - Can Yayınları)Ceza Kolonisinde ve Diğer Öyküler, Franz Kafka (Sayfa 30 - Can Yayınları)
3 /