Ceza Kolonisinde ve Diğer Öyküler

8,1/10  (28 Oy) · 
114 okunma  · 
19 beğeni  · 
1.421 gösterim
Elinizdeki kitap, Kafka’nın sağlığında yayımlanan öykülerinden oluşuyor. Yazar kısa metinlerinin dışındaki yapıtlarını yayımlamaktan kaçınmış, hatta ölümünden kısa bir süre önce yakın dostu Max Brod’dan yazdığı her şeyi yakmasını istemişti. Ancak Brod onun engin dehasının farkındaydı. Kafka’nın vasiyetini yerine getirmedi ve ölümünden sonra toplu yapıtlarını yayımlayarak günümüze ulaşmasını sağladı.
Kafka’nın öyküleri kaynağı belirlenemeyen bir kaygı ve utancın hâkim olduğu, atılan her adımın engellerle karşılaştığı bir evrende geçer. Özgürlük, suç, sorumluluk gibi meseleler; bireyi baskı altında tutmaya çalışan iktidar mekanizmaları ve bireyin otorite karşısındaki direnişi onun zihnini hep meşgul etmiştir. Kafka bütün bu evrensel meselelerin yanında mizahın ve hicvin de eksik olmadığı gizemli öykülerinde, kurmacayı edebi geleneğin bütün biçim ve uzlaşımlarından özgürleştirmiş, adeta tersyüz etmiştir. Yazarın insanlık durumu, sanat, sanatçı ve bizzat hayat üzerine derin düşünceleri, her okuyuşta yeni anlamlara bürünen çok katmanlı öykülere dönüşmüştür.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2017
 • Sayfa Sayısı:
  200
 • ISBN:
  9786053328094
 • Orijinal Adı:
  Erzählungen
 • Çeviri:
  Gülperi Sert
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
salih 
29 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 8 günde

"Kafka'nın belki de en belirleyici özelliği, hiçbir kalıba girmemesi, hiçbir akıma sığmamasıdır. Kafka, tüm yazdıklarıyla, 20. yüzyılın en kendine özgü yazarlarının başında gelir." kitabın tanıtım yazısında ki bu ifadeler Kafka'yı anlatan en isabetli cümleler olsa gerek. Gerçekten de bu kitapta ki çoğu hikayede bunu fark ediyorsunuz.
Başlangıç kısmında kısa kısa deneme tarzı yazıların bulunduğu, geri kalanı ise öykülerden oluşan derleme bir Kafka eseri. Bu öykülerin bazısı çok kısa bazılarıda uzun. Aslında Kafka'nın öykülerinin derlendiği birden fazla kitap var farklı yayın evlerinden çıkma. İş Bankası Kültür Yayınları da güzel öyküler seçmiş. Benim beğendiklerim özellikle;
Bir Taşra Hekimi
Yasa Önünde
Çakallar ve Araplar
Akademi İçin Bir Rapor
Ceza Kolonisinde
Bir Açlık Sanatçısı
hikayeleri oldu. Kafka'nın karamsarlıklarla dolu ve çok güzel insan ve psikoloji betimlemeleri olan hikayeleri alt metin olarak verdiği mesajlarla da çok etkileyici.