Kitap
Ceza Sömürgesi

Ceza Sömürgesi

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.6
1.313 Kişi
5,3bin
Okunma
1.165
Beğeni
31,1bin
Gösterim
60 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 1 sa. 42 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Kırmızı Kedi Yayınları · Temmuz 2018 · Karton kapak · 9786052980064
Orijinal adı
In der Strafkolonie
Diğer baskılar
Franz Kafka’nın Ceza Sömürgesi, garip ve ürpertici atmosferiyle, okuyana, “neyse ki bir rüyaymış” demeyi istetecek denli tedirgin ediciliğiyle ve en önemlisi suç ve ceza arasındaki ilişkiye farklı bir bakış açısı getirmesiyle dikkat çekiyor. Adı verilmeyen bir adada, ıssız ve bunaltıcı bir vadide, acımasız bir zekâyla kurgulanmış bir mekanizmanın, suçlu ya da suçsuz olmasına bakılmaksızın, savunması alınmaksızın mahkûm kılınmış insanları bürokratik bir katılıkla ve doğal kabul edilen bir yaklaşımla “cezalandırdığı” bir törene, suskun bir gezginle birlikte tanık olur okur. Bir yanda duygusal açıdan olaya mesafeli duran ‘tanık’ gezgin, öbür yanda yasama, yürütme ve yargı yetkilerini kendinde toplamış ve bu sorumluluğu kendini kurban etme derecesine vardıran subay. İkisi arasındaki tezat, edilgenlik/etkenlik, kuşku/inanç, akıl/duygu gibi zıt kavramları mercek altına alıyor ve bunları gerçeklikle baş etmenin karşıt olasılıkları olarak okura sunuyor. Birinci Dünya Savaşı’nın başladığı sırada kaleme alınan bu uzun öykü, aynı zamanda 20. yüzyılla birlikte patlak veren, insanın insana karşı totaliter bir acımasızlık sergilediği ve bütün Avrupa’yı etkisine alan şiddet yüklü atmosferin, kendisi bilincinde olmasa da, Praglı Kafka’yı da nasıl eline geçirdiğinin izlerini taşıyor. “Ayrıca mahkûm öyle köpek gibi itaatkâr görünüyordu ki, sanki bayırlarda dolaşsın diye serbest bırakılsa idam başlarken geri dönmesi için ıslık çalmak yeterli olacaktı.”
5 mağazanın 78 ürününün ortalama fiyatı: ₺8,82
7.6
10 üzerinden
1.313 Puan · 227 İnceleme
༄ Büş
Ceza Sömürgesi'ni inceledi.
56 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Kısacık ama oldukça etkili bir kitap. Bir adada bulunan ceza sömürgesinde yaşananlar konu ediliyor. En ufak bir suçtan dahi insanların yargılanmadan, mahkemeye çıkmadan, işkence edilerek infaz edilmesini hak gören bir Subay ve infaza tanıklık edip görüşlerinin alınması için davet edilen bir Gezgin. İkisi de farklı karakterde insanlar. Savaş yıllarında yaşanılan olaylara bakılınca asla olmayacak şeyler değil bu yazılanlar. Ve mahkumun sonraki davranışları da insanların ne kadar nankör ve kötü olduğunu gözler önüne seriyor.
Ceza Sömürgesi
7.6/10
· 5,3bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
43
Muhammed DALKILIÇ
Ceza Sömürgesi'ni inceledi.
40 syf.
·
Beğendi
·
3/10 puan
Ceza Sömürgesi
İnsanı dişleye dişleye ölüme yaklaştıran bir makine. Bu makineyi savunan bir Subay, “Tuhaf durumlara kararlı bir şekilde müdahale etmek, her zaman düşünülmesi gereken bir şeydir.” görüşünde olan bir Yolcu. Makineler duygusuzdur ama onu kullananın duygusuyla hareket eder. Hele de o makineyi kullanan onun öldürücülüğüne hayran bir subaysa.
Ceza Sömürgesi
7.6/10
· 5,3bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
10
Beryan
Ceza Kolonisinde'yi inceledi.
103 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
6/10 puan
Hitap etmedi
Yazara ve kitabı sevip okuyanlara saygısızlık gibi olmasın ama çok zor bitirdim. İncelemeleri defalarca okudum ama Orda yazılanları hissettirmedi gibi. Küçükken söylüyorlardı bazı kitapları defalarca okumak lazım diye. Herhalde o kitaplardan biri.. İyi okumalar.
Ceza Kolonisinde
7.6/10
· 5,3bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
5