Ceza Sömürgesi

8,1/10  (55 Oy) · 
166 okunma  · 
41 beğeni  · 
1.763 gösterim
Franz Kafka'nın suç ve ceza arasındaki ilişkiye farklı bir bakış açısı getiren Ceza Sömürgesi, İlknur Özdemir'in yeni çevirisiyle.

Adı verilmeyen bir adada, acımasız bir zekâyla kurgulanmış bir mekanizmanın, suçlu ya da suçsuz olmasına bakılmaksızın mahkûm kılınmış insanları burokratik bir katılıkla ve doğal kabul edilen bir yaklaşımla "cezalandırdığı" bir tören. Bir yanda duygusal açıdan olaya mesafeli duran, suskun kalan 'tanık' gezgin, öbur yanda yasama, yurutme ve yargı yetkilerini kendinde toplamış ve bu sorumluluğu kendini kurban etme derecesine vardıran subay. İkisi arasındaki tezat, edilgenlik/etkenlik, kuşku/inanç, akıl/duygu gibi zıt kavramları mercek altına alıyor ve bunları gerçeklikle baş etmenin karşıt olasılıkları olarak okura sunuyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2014
 • Sayfa Sayısı:
  64
 • ISBN:
  9786054927500
 • Orijinal Adı:
  In der Strafkolonie
 • Çeviri:
  İlknur Özdemir
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi
 • Kitabın Türü:

Yerle bir olmuş adalet sistemi, birbirine olabildiğinde zıt iki karakter (Subay ve Gezgin), başına geleceklerden habersiz hatta sadece başına geleceklerden değil işlediği suçtan, alacağı cezadan, cezalandırılış biçiminden habersiz Mahkûm ve emirlere uymak zorunda kalan askerler...

Olay adada geçiyor ve bir işkence aletimiz var aslında ölüm makinesi ama ben işkence aleti demeyi tercih ettim çünkü yaşadıkları acının sonunda dayanamayıp ölmeyi seçtiklerini düşünüyorum. İnsan hayatı üzerinde hiçbir ayrıntı gözetilmeden infaza karar verilirken, infaz aletinin her detayı düşünülmüş hem de en ince ayrıntısına kadar. Yani zekâ istenilen yönde kurgulanmış; acımasızlık...

Sorgulamadan, dinlemeden yargıyı veren, infazı yapan ve daha da kötüsü bunları yaparken suçlu olduğunu düşündüğü kişinin sona yaklaşırken her saniyesini izleyen tek yetkili Subay'a karşı, olaylara kuşkulu yaklaşan mantık çerçevesinde itiraz ederek ve tüm bu yetkilere karşı gelen bir Gezgin'imiz var.

İyi ki sayfa sayısı az diye düşünmeden edemedim çünkü her sayfasında acımasızlığın ayrı bir katılığını görüyorsunuz.

Ve gördüm ki insan acınacak hale geldikten sonra bulduğu ilk fırsatta intikamını alabilmek adına aynı duyarsızlık ve gaddarlıkla hiç çekinmeden uygulamaya geçebiliyor.

İyi okumalar dilerim.

Rogojin 
 29 Nis 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · Puan vermedi

Belki 25-30 sene önce okuduğum Dönüşüm'den sonra ilk kez Kafka okuyorum, o da Hakan hocamızın ısrarlı paylaşımları sebebiyle...

Çok merak ederek okudum Ceza Sömürgesi'ni. Kafka hakkında neredeyse hiç birşey bilmiyorum. Açıkçası bir kâbus okuduğumu düşündüm: nedenini tam olarak bilemiyorum ama bana 1990'larda Nirvana'nın In Utero adlı albümü üzerine Boom dergisinde çıkan çok uzun bir eleştiriyi hatırlattı Ceza Sömürgesi; eleştirmen, albümün çekilen ruhsal acıyı fiziksel acı hissini mümkün olduğunca ifade etmeye çalışarak yansıtmaya çalıştığını söylüyordu o yazıda. Ceza Sömürgesi'nde insan bedeninin ( ya da hikâyelerden birinde, hayvan bedenlerinin) çektiği acılar, ızdıraplar, beklenen ve hayata geçirilen cezalar, hükümler, herşey sanki acı çeken bir ruhun yansıması gibi. Olanların neden olduğunu tam anlayamadığım gibi son hikâyedeki baba figürünün korkutuculuğunun bütün hikâyelerden daha etkileyici olduğunu da söylemem gerek; sanki yazar bütün hikâyelerde bizi huzursuz ve rahatsız eden şeylerin gerçek sebebini nefret dolu ve neden öyle olduğunu anlamadığım bir baba karakteriyle ortaya koyuyor. Galiba olaylarda kronolojik bir akış olsa bile esas olay duyguların dağınıklığı, işkence hissi, cezalandırılma hissi, ve herhalde bütün bu hükümlerin, cezaların sahibi ve karar vericisi olan baba karakteri... tabii aklımda kaldığı kadarıyla Dönüşüm'de de bir sabah kendisini bir böcek olarak bulan karakterimiz orada da bir çeşit işkenceden geçiyordu.

Diğer kitaplarına geçmeden önce Ceza Sömürgesi'ni bir kere daha okumam gerekiyor.

Selman Ç. 
 18 Nis 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Kafka'nın ölüm tarihini bilmesem bu kitap için ikinci dünya savaşında toplama kamplarına tanık olmuş biri olarak yazdı derdim herhalde. Hakkında verilen hükümden habersiz, birilerinin kendi çıkarları uğruna oluşturduğu yasalar. İşkence aletinin korkunçluğu vs. Ayrıca adalet bir gün herkese lazım olur teması da göz önüne serilmiş. Mahkuma "Amirine saygılı ol" yazısı ve subayın kendisine "Adil ol" yazısının yazılması sanırım adaletin bir gün herkese lazım olabileceğine dair bir kanıt gibi. Kafka'yı anlamak gerçekten çok zor. Yani çok büyük çaba gerekiyor gibi. Üzerinde uzun uzun tartışılması, konuşulması gerekir.

Melih Karaman 
18 Şub 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Suçlu, suçsuz bakılmaksızın mahkum kabul edilenlerin acımasızca infaz edildiği bir ada düşünün. Burada mahkumlar bilinenin dışında uzun sürede acımasızca infaz ediliyor.
Kitap da ki betimlemeler çok iyi, özellikle infaz işlemini yapan makinenin anlatımını beğendim. Kısa bir hikaye günübirlik kitap tavsiye ederim.

Beytullah Ömer DUMLU 
14 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitapta geçen makinayı okurken bir yandan da düşündüm.Acaba böyle bir makina olsa nasıl olur diye hayali bile kötü.Franz kafka kitabında makinanın betimlemesini öyle yapmış ki dehşete bırakıyor insanı.Yazarın okuduğum ilk kitabı olması yönünden de önemliydi.Çok başarılı bir yazar.Diğer kitaplarını okumayı heyecanla istiyorum.

Ebru Hacıalioğlu 
11 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Rahatsız edici bir hikaye, ürpertici bir inanmışlık! İnsanın böyle bir makineyi nasıl düşünebileceğini düşündüm okurken ama hemen vazgeçtim! Yaşanmış koskoca bir ortaçağ var dedim!

Pelin Tunç 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Franz Kafka İkinci Dünya savaşına tanık olmamasına rağmen nasıl, ne şekilde, böylesine insanı derinden etkileyen daraltan şiddet ve işkencenin hayatın doğal bir işleyişi olduğu konular yaratır şaşıyorum. Hayır kitap 55 sayfa gerçekte kapladığı alandan daha fazla yer kapladı kafamda. İlginç tarafı da bu tuhaf işkence mekanizmasını kullanmaktan zevk alan bir subayın toplum tarafından kabul görmesi için kendi rütbesinden üslerine merhamet dilenmesi, nezaket çerçevesince saygın ikna çalışmalarına girişmesi... Baştan aşağıya zıtlıkların oluşturduğu olay örgüsünün kişinin hafızasına, bilincine, bünyesine dantel oyası gibi işlemesi başka bir şekilde açıklayamıyorum.

Merve Fikir 
 28 Kas 2016 · Kitabı okudu · 6 günde

Kitap sayfası bakımından oldukça kısa fakat konu olarak oldukça uzun geldi bana. Bir subay, bir gezgin ve bir askerden oluşan karakterler. Askerin uyuya kalması sonucu ölüme mahkum edilmesi, fakat kendisini savunmasına bile fırsat verilmemesi, neyle suçlandığından bile haberinin olmaması... Subayın emre tereddütsüz itaat etmesi ve askeri cezalandırmak için sorgusuz sualsiz davranması.

Günümüzde de bu gibi olaylar yaşanmıyor değil. Birileri hata yapar ve karşımızdakini dinlemeden yargısız infaz yaparız.

Kafka güzel bir konuya değinmiş bu kitabında. Kalemi oldukça güçlü ve okurken insanı gerçekten düşündürüyor.

Halil Yavuz KAYA 
05 Mar 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Hukuk doktorasını yapan Kafka'nın, kendi içsel dünyasına, günçel yaşam tarzını ve hayal dünyasına katınca harika hikayeler sunmuş. beğendim. okunur.

Mazoyan 
19 Şub 03:20 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 3/10 puan

Kitapta insanları vahşice katleden bir makine, bu makineye adeta tapan ve eski komutanının geleneğini sürdürmeyi kendine görev sayan bir askerden bahsediliyor. Olay ceza sömürgesi bir adada gerçekleşiyor ve bir gezgin de bu adaya misafir oluyor. Eski komutanın geleneklerini sürdürmeye çalışan asker, yeni komutanla beraber eski adetlerin değişmesinden korkuyor. Gezgin bu makineyi yakından inceliyor. Eski geleneklere bağlı adamın ceza alan kişiyi cezalandırmaması için ikna ediyor. Ve nihayetinde ceza alan kişi o makinede can vermekten kurtuluyor. Eski geleneklere bağlı asker ise kendini o makineye bağlayıp intihar ediyor. Kitap bir günde bitirilecek bir kitap ve de akıcı. Kitap için şunu söyleyeyim; bürokrasiyi ve bürokrasiye sıkı sıkıya bağlı insanları güzel bir şekilde eleştiriyor.

2 /

Kitaptan 12 Alıntı

Halil Yavuz KAYA 
05 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Mahkemelerde kara, yasalara göre verilir. Mahkemelerde adaletsiz, baştan savma kara verildiğine inanılırsa, yaşam sürdürülemez bir şey olur. Mahkeme, yasakların ihtişamının gizlenmeden sergilendiği yerdir, güven vericidir bu, hatta mahkemenin tek görevidir. Suçlama, lehte tanık, nihayet yargı, bunların tümü yasağın bağrında gizlidir; her hangi birinin bu sürece karışması cinayetten farksızdır.

Ceza Sömürgesi, Franz Kafka (Sayfa 46)Ceza Sömürgesi, Franz Kafka (Sayfa 46)
zeynep oruç 
24 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Umutsuzlanma umutsuzlandığın için bile. Her şeyin biter gibi olduğu bir sıra yeni güçler çıkagelir, bu da yaşıyorsun demektir. Gelmezse burada her şey büsbütün bitmiştir artık."

Ceza Sömürgesi, Franz KafkaCeza Sömürgesi, Franz Kafka
Halil Yavuz KAYA 
05 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Ömrün, yitirdiği o saniyeden uzun değildir, daha doğrusu, tüm ömrün o yitirdiğin saniyeyle eşittir, sadece o kadardır.

Ceza Sömürgesi, Franz Kafka (Sayfa 47)Ceza Sömürgesi, Franz Kafka (Sayfa 47)
Salih Y. 
06 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Başkalarının işine, sonucu değiştirecek biçimde müdahale etmek her zaman sakıncalıdır.

Ceza Sömürgesi, Franz KafkaCeza Sömürgesi, Franz Kafka
zeynep oruç 
24 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Öyle geçip giderken yağmurlu, sessiz pazarım, yatak odamda rahat rahat oturuyorum; biraz bir şeyler yazmayı kafama koyacağım yerde, ki dün değil evvelsi gün olsaydı bütün varlığımı koyabilirdim yazdığıma, deminden beri hep parmaklarıma bakıyorum. Bir hafta baştan aşağı Goethe'nin etkisi altında kaldığımı, bu etkinin gücümü tükettiğini, bu yüzden de, işe yaramaz bir duruma düştüğümü sanıyorum."

Ceza Sömürgesi, Franz KafkaCeza Sömürgesi, Franz Kafka
Selman Ç. 
18 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Ayrıca mahkum öyle köpek gibi itaatkar görünüyordu ki, sanki bayırlarda dolaşsın diye serbest bırakılsa idam başlarken geri dönmesi için ıslık çalmak yeterli olacaktı."

Ceza Sömürgesi, Franz Kafka (Sayfa 5 - Kırmızı Kedi Yayınları)Ceza Sömürgesi, Franz Kafka (Sayfa 5 - Kırmızı Kedi Yayınları)
zeynep oruç 
24 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Çok yorgunum, dinlenmeye, uyumaya çalışmalıyım, yoksa her bakımdan bittim demektir. Ne büyük çaba sağ kalmak! Anıt dikmek bile bu denli güç istemez."

Ceza Sömürgesi, Franz KafkaCeza Sömürgesi, Franz Kafka
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız