Cezaevinden Memet Fuat'a Mektuplar Mektuplar 2

7,8/10  (5 Oy) · 
24 okunma  · 
7 beğeni  · 
626 gösterim
Oğlum, Mektubunu aldım. Bayram ettim. Sen daha o kadar gençsin ki hatıraları olmayan ve hatıralara değerlerini vermesini öğrenmemiş olansın. Halbuki ben artık hatıraları olan ve hatıralara değer verecek kadar ihtiyarlamışım. Bunun içindir ki, mektubunu alır almaz, doğrudan doğruya, senin kırmızı çocukluk başının etrafında halkalanan güzel yıllarım hemen canlanıverdiler. Senin çocukluğunu ve kendi gençliğimi tekrar yaşadım. Dünyada en çok sevdiğim insanlardan biri anandır ve senin sevgin hemen bunun yanındadır ve ondan ayrılmaz. O kadar ki ne zaman ananı düşünsem derhal senin çocukluğundan çeşitli basamaklar gözümün önüne gelir. Seni Kadıköy´de apartmanda, bana kapıyı açarken ve boynuma sarılırken görürüm. Seni Erenköy´de ilk mektebe gittiğin zamanki önlüklü halinle görürüm. Velhasıl sen benim en güzel yıllarımın ve yüreğimin içinde dünyanın en güzel ve en iyi kadın başıyla yan yana ve ondan ayrılmaz bir haldesin. Sen benim oğlumsun. Sana oğlum derken içimin nasıl saadetle dolduğunu henüz kestiremeyecek kadar gençsin. Bundan altı yıl öncesine kadar kafanın ve zevklerinin teşekkülünde amil olan bendim...
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  1998
 • Sayfa Sayısı:
  135
 • ISBN:
  9789754180105
 • Yayınevi:
  Adam Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

Ayşe* 
18 Haz 12:16 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Nâzım*
Tarihi büyük insanlar değil, büyük insanları tarih yapar. Yani tarih büyük insanların verimi değil, büyük insanlar tarihin verimidir.

Cezaevinden Memet Fuat'a Mektuplar, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 15 - Adam Yayınları 10. Basım (1997))Cezaevinden Memet Fuat'a Mektuplar, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 15 - Adam Yayınları 10. Basım (1997))