Cezalılar Kolonisi

·
Okunma
·
Beğeni
·
5.620
Gösterim
Adı:
Cezalılar Kolonisi
Sayfa sayısı:
126
Format:
Karton kapak
ISBN:
978932256513
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Mercek Yayınları
" Bir insanı yargılamadan önce gökte üç ay eskiyinceye dek onun makosenleriyle yürü. " der, bir Kızıldereli atasözü.

Okuduğum bir eser de, Profesör öğrencilerine sınav sorusu olarak, bir karıncanın çevresindeki hayvanları nasıl ayırabileceğini düşünmelerini ister. Öğrenciler karınca gibi düşünür ve hayvanlar alemini iki sınıfa indirger.
Sonuç:
1- Aslan, kaplan, yılan gibi karıncaya dokunmayan hayvanlar şefkatli ve iyi huylu.
2- Tavuk, ördek, kaz gibi karıncaya zarar veren hayvanlar kötü ve yırtıcı.

Bana göre de, karıncayı karıncanın açısından anlayabilmek; Kafka'yı Kafka açısından anlayabilmektir, empatik anlayış.
Franz Kafka'yı anlayabilmek adına, onun gibi düşünmek ve olayları onun bakış açısıyla irdelemek gerek. Genellikle okurlar Kafka'nın eserlerini karamsar ve boğucu olarak yaftalar. Peki hiç sorduk mu, " Neden Kafka'nın eserleri, karamsarlık içermekte! Etkin olduğu dönemde eserlerine yansıttığı gibi, gerçekten karamsar bir ruh halinde miydi, yoksa bilinenin aksine farklı bir ruh halindeydi de, sadece eserlerinde mi, karamsar bir tavır sergiledi.

Tahayyül edin ki, yaşadığınız toplum tarafından kabul görmüyor ve dışlanmaktasınız. Bu soruna bir de ailevi sorunlar eklenince, ruhunuzda derin çatlaklar oluşmaz mı? Her ne kadar sarsılmaz bir inanca sahip olsanız da...

Kafka' yı ilk defa " Dönüşüm" adlı eserle tanımış ve yazım dilinden çok etkilenmiştim. Devamında " Baba'ya Mektup " adlı eserini okurken yazdıkları karşısında dehşete kapılmış olsam da, ben olsaydım nasıl davranırdım demekten de kendimi alamamıştım. " Milena'ya Mektuplar " adlı eserle, artık Kafka'nın müptelası olmuştum bile! O mektuplar ki, tek taraflı olsa da, Kafka'yı yansıtmakta.

Ceza Kolonisinde, Alıntılar 1 isimli eserde tamamen farklı bir Kafka okurun karşısında. Kitaplarda yer alan anlatılar ve Kitaplarda yer almayan, ayrı olarak yayımlanmış anlatılar adı altında kimisi kısa, kimisi de uzun hikâyeler yer almakta. O hikâyeler ki, bir insanın duygusal bağlamda yaşadığı bütün değişimleri kapsamakta. " Şosede çocuklar " adlı hikâyeyi okurken, Kafka ile birlikte kırlarda koşup, çimlere uzandım. " Ceza kolonisinde " adlı hikâyeyi okurken bir insan başka bir insana daha ne kadar sadistçe acı çektirmekten zevk alabilir derken, hayıflandım durdum. Hangi birini anlatayım. Bütün hikâyeler derin bir anlam ve mânâ taşımakta.

Soran, sorgulayan ve sorgulatan Kafka. Kurguladığı insanların dilinden varlığını sorgulayan ve sorguladığı hususları yine kendi öznel fikirleriyle açıklığa kavuşturan yani aforizmalarla ortaya seren Kafka. Bu eserle Kafka'ya olan bağlılığım daha da kuvvetlendi. Hissettiklerimi hissedebilmeniz adına, Kafka'nın eserlerini okumanızı tavsiye ederim.
Bazı sebeplerden ötürü geç kalan bir inceleme oldu. Bunun için başta özür dileyerek hemen incelememe geçiyorum :)

Franz Kafka'dan okuduğum ikinci kitap. Kendisi bende hayranlık uyandıran bir yazar. Onu okurken sanki her kelimesi birer paragraf gibi giriyor beynime ve beni üzerinde düşünmeye itiyor. Mesela o "ceza" der. Ben, insanlara kimi zaman hak ederek kimi zaman sebebsiz yere uygulanan sistemi, bazen sömürülen bazen de baş üstünde tutulan "bozuk adaleti" ve her zaman olması gerektiği yerde olması gerektiği zamanda uygulanması gereken bir yapı olarak düşünürüm.

"Ceza sömürgesi"ne gelecek olursam kitabı okuduğum sürece şu özdeyiş hep aklımda oldu.
"Adaletin küçüldüğü ülkede, büyük olan artık suçulardır"
Ve yine çok sevdiğim shakespeare'ın sözü son nokta gibi oldu.
"Acımak adaletin şanındandır, bunu yalnızca zorbalar acımasızca kullanırlar."

Tamda bu sözlere karşılık bir eser. Haksızlık, "sözde suçlu"yu asla sorgulamayan, insanların ancak brokrasiyle varlık kazanabileceği ve en ufak bir haklı söz etmeleri dahilinde feci şekilde " hak edilmeyen ceza"ya çarptırılması -ki bunun için özel işkence aleti bile tasarlanmış- ve yine bozuk adaletin aynı zamanda bozuk ceza aletiyle bozanları bulduğu bir eser...

Adalet ne değilmiş okuyunca öğrenisiniz.
Adaletle kalın...(:
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.239 Oy)18.976 beğeni43.137 okunma2.974 alıntı181.969 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.230 Oy)9.197 beğeni25.454 okunma1.777 alıntı117.896 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.417 Oy)7.989 beğeni22.651 okunma826 alıntı89.183 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.668 Oy)13.356 beğeni34.354 okunma3.372 alıntı145.326 gösterim
 • Yabancı
  8.3/10 (4.385 Oy)3.888 beğeni12.894 okunma1.170 alıntı52.577 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (5.987 Oy)6.327 beğeni16.716 okunma2.868 alıntı85.652 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.434 Oy)7.836 beğeni21.272 okunma3.972 alıntı128.554 gösterim
 • Simyacı
  8.6/10 (7.858 Oy)8.808 beğeni26.210 okunma2.640 alıntı114.028 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.536 Oy)9.039 beğeni25.216 okunma1.556 alıntı125.687 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.631 Oy)5.737 beğeni19.569 okunma835 alıntı100.585 gösterim
Yerle bir olmuş adalet sistemi, birbirine olabildiğinde zıt iki karakter (Subay ve Gezgin), başına geleceklerden habersiz hatta sadece başına geleceklerden değil işlediği suçtan, alacağı cezadan, cezalandırılış biçiminden habersiz Mahkûm ve emirlere uymak zorunda kalan askerler...

Olay adada geçiyor ve bir işkence aletimiz var aslında ölüm makinesi ama ben işkence aleti demeyi tercih ettim çünkü yaşadıkları acının sonunda dayanamayıp ölmeyi seçtiklerini düşünüyorum. İnsan hayatı üzerinde hiçbir ayrıntı gözetilmeden infaza karar verilirken, infaz aletinin her detayı düşünülmüş hem de en ince ayrıntısına kadar. Yani zekâ istenilen yönde kurgulanmış; acımasızlık...

Sorgulamadan, dinlemeden yargıyı veren, infazı yapan ve daha da kötüsü bunları yaparken suçlu olduğunu düşündüğü kişinin sona yaklaşırken her saniyesini izleyen tek yetkili Subay'a karşı, olaylara kuşkulu yaklaşan mantık çerçevesinde itiraz ederek ve tüm bu yetkilere karşı gelen bir Gezgin'imiz var.

İyi ki sayfa sayısı az diye düşünmeden edemedim çünkü her sayfasında acımasızlığın ayrı bir katılığını görüyorsunuz.

Ve gördüm ki insan acınacak hale geldikten sonra bulduğu ilk fırsatta intikamını alabilmek adına aynı duyarsızlık ve gaddarlıkla hiç çekinmeden uygulamaya geçebiliyor.

İyi okumalar dilerim.
Belki 25-30 sene önce okuduğum Dönüşüm'den sonra ilk kez Kafka okuyorum, o da Hakan hocamızın ısrarlı paylaşımları sebebiyle...

Çok merak ederek okudum Ceza Sömürgesi'ni. Kafka hakkında neredeyse hiç birşey bilmiyorum. Açıkçası bir kâbus okuduğumu düşündüm: nedenini tam olarak bilemiyorum ama bana 1990'larda Nirvana'nın In Utero adlı albümü üzerine Boom dergisinde çıkan çok uzun bir eleştiriyi hatırlattı Ceza Sömürgesi; eleştirmen, albümün çekilen ruhsal acıyı fiziksel acı hissini mümkün olduğunca ifade etmeye çalışarak yansıtmaya çalıştığını söylüyordu o yazıda. Ceza Sömürgesi'nde insan bedeninin ( ya da hikâyelerden birinde, hayvan bedenlerinin) çektiği acılar, ızdıraplar, beklenen ve hayata geçirilen cezalar, hükümler, herşey sanki acı çeken bir ruhun yansıması gibi. Olanların neden olduğunu tam anlayamadığım gibi son hikâyedeki baba figürünün korkutuculuğunun bütün hikâyelerden daha etkileyici olduğunu da söylemem gerek; sanki yazar bütün hikâyelerde bizi huzursuz ve rahatsız eden şeylerin gerçek sebebini nefret dolu ve neden öyle olduğunu anlamadığım bir baba karakteriyle ortaya koyuyor. Galiba olaylarda kronolojik bir akış olsa bile esas olay duyguların dağınıklığı, işkence hissi, cezalandırılma hissi, ve herhalde bütün bu hükümlerin, cezaların sahibi ve karar vericisi olan baba karakteri... tabii aklımda kaldığı kadarıyla Dönüşüm'de de bir sabah kendisini bir böcek olarak bulan karakterimiz orada da bir çeşit işkenceden geçiyordu.

Diğer kitaplarına geçmeden önce Ceza Sömürgesi'ni bir kere daha okumam gerekiyor.
Kafka'nın ölüm tarihini bilmesem bu kitap için ikinci dünya savaşında toplama kamplarına tanık olmuş biri olarak yazdı derdim herhalde. Hakkında verilen hükümden habersiz, birilerinin kendi çıkarları uğruna oluşturduğu yasalar. İşkence aletinin korkunçluğu vs. Ayrıca adalet bir gün herkese lazım olur teması da göz önüne serilmiş. Mahkuma "Amirine saygılı ol" yazısı ve subayın kendisine "Adil ol" yazısının yazılması sanırım adaletin bir gün herkese lazım olabileceğine dair bir kanıt gibi. Kafka'yı anlamak gerçekten çok zor. Yani çok büyük çaba gerekiyor gibi. Üzerinde uzun uzun tartışılması, konuşulması gerekir.
Gıcırdayan çark, kayışlar, iğrenç bir tıkaç, bunaltıcı bir ortam ve zekice tasarlanmış acımasız bir mekanizma. Kafka yazdığı için, hangisi hayatın neresi, kim neyi temsil ediyor, kelimelerin arasına gizlenen gerçek ne diyerek okudum kitabı. Hatta "Makine ölümden öncesi mi, sonrası mı?" bile dedim. Varın siz düşünün hangi karakterleri kimlerle ve nelerle özdeştirdiğimi. Ürpertici, garip, insanı tedirgin eden bir kitap ama kendi açıma okurken şaşırmadım. Kitap birinci dünya savaşında kaleme alınmış ve sadece dört kişi ve bahsi geçen iki komutan (birisi ölü) ile birinci dünya savaşını da, diktatörlüğünü de yansıtmıştır. Üstelik kadınların bu durumlarda ne kadar etkili olduğuna da değinilmiştir. Kitabı tavsiye ediyorum, ama geniş bir pencere ile.
Suçlu, suçsuz bakılmaksızın mahkum kabul edilenlerin acımasızca infaz edildiği bir ada düşünün. Burada mahkumlar bilinenin dışında uzun sürede acımasızca infaz ediliyor.
Kitap da ki betimlemeler çok iyi, özellikle infaz işlemini yapan makinenin anlatımını beğendim. Kısa bir hikaye günübirlik kitap tavsiye ederim.
İşkencenin en ince ayrıntılarını anlatan bu kitap insanın ne kadar canileşebileceğini gözler önüne seriyor.Yasama, yürütme ve yargının tek bir kişide bulunduğu ve üstüne aldığı bu görevler için kendi canından vazgeçen bir subay...

Yazarın betimlemeleriyle, gözünüzde film gibi canlandırabileceğiniz değişik ve etkileyici bir kitap.
Kısa bir kitap anlatimdaki derinlik okuyucuya ilmik ilmik dehşeti en derinden hissettirmekte. Adalet sisteminin ne derecede önemli olduğunu birkez daha anliyoruz. Bir Mahkum düşünün işlediği suçtan habersiz, alacağı cezadan habersiz ve onu sona götürmekle emirli askerler. Korkunç bir infaz yada ölmeyi kurtuluş olarak seçen mahkum. Belki bu Kitap kitaplığımda durduğu sürece ne zaman görsem bana rahatsızlık verecek.
Rahatsız edici kısımları olan bir hikaye olsa da Kafka, bir takım insanlarda var olan, akıl ve insanlık dışı saplantılarını kendilerince haklı çıkaracak nedenler ve hikayeler uydurarak, diğer insanları da bu saplantılarına alet etmenin yollarını arayan bozuk kişiliklerden birini mercek altına yatırmış.
Bu yönüyle hikaye dikkat çekici.
Okurken gerildigim bir oyku, bir idamdan anlatiliyor savunma hakki verilmeden katledilen insanlar ve bunun dogru oldugunu savunan ustler. Ceza adi altinda onlara gore adalet bir insanin oldurulmesi.
Kitapta geçen makinayı okurken bir yandan da düşündüm.Acaba böyle bir makina olsa nasıl olur diye hayali bile kötü.Franz kafka kitabında makinanın betimlemesini öyle yapmış ki dehşete bırakıyor insanı.Yazarın okuduğum ilk kitabı olması yönünden de önemliydi.Çok başarılı bir yazar.Diğer kitaplarını okumayı heyecanla istiyorum.
Her duyguya karşı çıkmaya çabalıyorum,
şimdi gelecek olursa A.’yı coşkuyla selamlıyorum,
B.’ye odamda nezaketle katlanıyorum,
C.’nin yanında, lafı edilen her şeyi, acı ve zahmet verse de,
uzun demlerle içime çekiyorum.
Franz Kafka
Sayfa 10 - can yayınları-epub
Suç daima şüphesizdir. Başka mahkemeler bu ilkeye uyamaz, çünkü birden çok başları vardır ve üzerlerinde de daha yüksek mahkemeler bulunur.
Franz Kafka
Sayfa 90 - Can Yayınları
''Yoksunluğunuzu erdem yapıyorsunuz.''

''Önce şunu söyleyeyim: Herkes, bunu yapar; sonra, benim yaptığım hiç de bu değil. Yoksunluğum, varsın yoksunluk olarak kalsın, ben bataklığı kurutmak istemem, onun sıtmalı buğuları içinde yaşarım.''
Onun için en iyi tavsiye yine de her şeye katlanmak, insan kendini bir üfürmeyle uçurulmuş, sürükleniyor hissetse de, ağır kütle gibi davranmak, ayartıya kapılıp gereksiz bir adım bile atmamak, ötekine hayvan bakışıyla bakmak, pişmanlık hissetmemek, kısacası, hortlak olarak yaşanan hayattan geriye ne kalmışsa kendi eliyle bastırıp ezmek, yani o son, mezar sessizliğini daha da çoğaltmak ve ondan başka hiçbir şeyin varlığına izin vermemek.

Böyle bir durum için tipik bir hareket, serçeparmakla kaşları sıvazlamaktır.
Franz Kafka
Sayfa 20 - Can Yayınları
Erken kazanılan özgürlük, düzenli eğitimin düşmanıdır.
Franz Kafka
Sayfa 36 - Aylak Adam Kültür Sanat

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Cezalılar Kolonisi
Sayfa sayısı:
126
Format:
Karton kapak
ISBN:
978932256513
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Mercek Yayınları

Kitabı okuyanlar 700 okur

 • Mona Rıza
 • Son Yargıç
 • Frank Rakos
 • TİRAJE
 • BÜLENT SARIKAYA
 • alper

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları