Cezayir Bağımsızlık Savaşının Anatomisi

8,8/10  (4 Oy) · 
14 okunma  · 
8 beğeni  · 
171 gösterim
Osmanlı Devleti'nin zayıflayıp dağılma sürecine girmesiyle beraber, İslâm coğrafyasının trajik parçalanma ve savaşlar tarihi başlamış oldu. Çağdaş medeni(!) Batı dünyasının, daha önceleri siyah Afrika kıtasında ve kızılderili Amerika kıtasında sahnelediği işgal ve vahşet senaryoları, şimdi bu coğrafyanın vazgeçilmezidir artık. Stratejik, tarihi özellikleri ve yer altı zenginlikleriyle azgın Batı'nın iştahını kabartan İslâm coğrafyası'nda işgaller dönemi, 1800'lerin başlarında önce Mısır'ın sonra da Cezayir'in Fransızlar tarafından gasp edilmesiyle başlamıştır.
Cezayir Bağımsızlık Savaşı'nın Anatomisi adlı bu eserinde Frantz Fanon, İslâm coğrafyasında işgalci vahşi Batı'ya karşı ortaya konulan bağımsızlık savaşlarında son derece önemli bir yeri olan, acıklı ve bir o kadar da destansı Cezayir Kurtuluş Savaşı'nı, felaket yıllarıyla, diriliş ve direnişiyle, bir milyona yakın şehidiyle ulaşılan zaferi çarpıcı örneklerle tahlil eder. FLN hareketinin, liderlerinin, halkı nasıl da organize edip canlandırdığını, sömürgeciliğe, işbirlikçiliğe karşı nasıl da ayaklandırdıklarını ve bağımsızlığa taşıdıklarını gözler önüne serer.

Bu kitap hangi dinden, hangi bölgeden, hangi milletten olursa olsun 21. yüzyıl insanlarına şunu haykırmaktadır:

Bugün İslâm coğrafyasında, Irak'ta, Filistin'de, Afganistan'da, vs.'deki Batı sömürgeciliğinin kan dökücü ve fesatçı aktörleri, bu coğrafyanın iman ve diriliş-direniş potansiyeli karşısında, dün Anadolu'da, Pakistan'da, Libya'da, Sudan'da, Bosna'da, Lübnan'da olduğu gibi bugün de mutlaka mağlup olacaktır! ...

Tanıtım Yazısı'ndan
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2009
 • Sayfa Sayısı:
  156
 • ISBN:
  9789753522823
 • Çeviri:
  Kamil Çileçöp
 • Yayınevi:
  Pınar Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Ah-i Zer 
14 Oca 02:00 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Devrimci insanların ruhunu doyuracak bir kitap. Bağımsızlıkları bir şekilde ellerinden alınan, sömürülen Cezayir halkının mücadelesi, dirilişi.. Bu uğurda uğraş verirken kazanılanlar, kaybedilenler.. Gerçi demokrasi getirme peşinde olan bir millet ama mücadeleci ruhları güzel. Tavsiye ederim.

Ayfer 
19 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kitap incelemesine geçmeden önce kitabın yazarı Fanon hakkında bilgi vermenin kitabın anlaşılmasında kolaylık sağlayacağını düşünüyorum.. Fanon 1830 yılında Cezayirin Fransızlar tarafından işgal edildiği yıllarda bu korkunç savaşı bizzat görmüş ve yaşamış,bu felaketli,sıkıntılı yılları cezayirli ile yaşamış,mücadelesine katılmış Siyah derili bir Afrikalı.kitap fanonun 'Savaş devam ediyor.Ve daha,Sömürgeciliğin,halkımızın sinesinde açtığı onulmaz yaralarını iyileştirmeye çalışacağımız uzun yıllar var önümüzde.." Cezayirin çaresiz kaldığı,Sömürgeciliğin,politik tahakkümün ve ırkçılığın masum bir çok insanın ölümüne sebep olduğunu önsözünde acı bir şekilde dile getiriyor...Eserin henüz Savaş devam ettiği 1959 yılında kaleme alındığını göz önünde bulundurursak fransız işgalcilerine karşı ne gibi direniş örneklerini çarpıcı tespitlerle yazıldığını,Bir toplumun mücadele öncesi ve sonrası nasıl bir değişim takip ettiğini daha iyi anlarız...Cezayir Bağımsızlık Savaşı'nın sosyoljisi hakkında özgün bir çalışma..Şiddetle okunmasını tavsiye ederim

çağrı keser 
12 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Cezayir halkı şuna karar verir ki, bağımsızlığa kavuşuncaya kadar, bedeninde ve şuurunda açılan yaraların mesuliyetinden fransız sömürgeciliği asla kurtulamayacaktır. (Syf.113)

İlk defa yabancı bir ülkenin bağımsizlık için neler yaptığını görmek için gerçekten okunası bir kitap. Ayrıca La Battaglia Di Algeri filmini de izleyip kitabın içinde anlatılari görmenizi sağlar.

Sercan KUŞCU 
07 Şub 10:37 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Tam bir sosyoloji ve psikoloji. Insanların inandiklari bir amac uğruna nelerden vazgeçebilecegini, toolumsal alanda da bireysel alanda da ne kadar değişebilecegini anlatan cok guzel bir kitap. Fransızların baski altinda yaptığı işleri, günümüzdeki iki yüzlülüğünü görmek, çabadan vazgecilmediginde neler başarilabilcegini çok güzel anlatmış. Kesinlikle okuyun

Kitaptan 14 Alıntı

Ah-i Zer 
14 Oca 00:17 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Tıp ve Sömürgecilik
Avrupalı bir doktor, bir günde tam 30 bin frankı nasıl kazandığını şöyle anlatır: "aynı serumu farklı büyüklükteki şırıngalara doldurur ve hastaya, 'hangisinden yapayım istiyorsun; 500 franklık mı, 1000'lik mi, yoksa 1500 franklık mı?' derim. Tabii her seferinde hasta, en pahalı olan iğneyi seçer.

Cezayir Bağımsızlık Savaşının Anatomisi, Frantz Fanon (Sayfa 127)Cezayir Bağımsızlık Savaşının Anatomisi, Frantz Fanon (Sayfa 127)
Furkan Gurbetoğlu 
03 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Afrikalı bir diplomatın Birleşmiş Milletler'deki bir toplantıda söylediği sözler hatıra geliyor. Sömürge toplumlarının olgunlaşmadığı ve kendilerini idare etmekten aciz olduğu şeklindeki klasik mazerete verdiği cevapta, "kendilerini kötü idare etme hakkının" az gelişmiş ülkelere tanınmasını ister!

Cezayir Bağımsızlık Savaşının Anatomisi, Frantz Fanon (Sayfa 68)Cezayir Bağımsızlık Savaşının Anatomisi, Frantz Fanon (Sayfa 68)
Ah-i Zer 
14 Oca 00:20 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Millet uyum içinde ve dinamik bir biçimde yaşamaya koyuldu mu, her şey mümkün hale gelir.

Cezayir Bağımsızlık Savaşının Anatomisi, Frantz Fanon (Sayfa 138)Cezayir Bağımsızlık Savaşının Anatomisi, Frantz Fanon (Sayfa 138)
Ah-i Zer 
14 Oca 00:24 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Netice
Sömürgecilik tarihinin karşısına Cezayir halkı bugün millî kurtuluş tarihini çıkarır.

Kökleri sağlam bir devrim, hakiki devrim, insanı değiştirdiği ve cemiyeti yenilediği için, kesinlikle çok ileridir.

Yeni bir insanlık keşfeden ve kuran bu oksijen, Cezayir Devrimi'dir.

Cezayir Bağımsızlık Savaşının Anatomisi, Frantz Fanon (Sayfa 156)Cezayir Bağımsızlık Savaşının Anatomisi, Frantz Fanon (Sayfa 156)
Furkan Gurbetoğlu 
03 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kapkaranlık bir dünyada büyüyen, hem öksüz hem yetim bir çocukluk. Bu mu Fransız demokrasisinin bırakacağı bütün mesaj?

Cezayir Bağımsızlık Savaşının Anatomisi, Frantz Fanon (Sayfa 36)Cezayir Bağımsızlık Savaşının Anatomisi, Frantz Fanon (Sayfa 36)
Furkan Gurbetoğlu 
03 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İktidar sahipleri, yerli toplum içine Batının nüfuz etmesinde baş mimar olarak gördükleri Cezayir kadınına olan inançlarını kaydedilen her başarıdan sonra kuvvetlendirirler. Atılan her çarşaf bugüne kadar yasaklanmış ufukları sömürgecilere açar ve onlara çıplaklaştırılan Cezayir kadınının tenini parça parça gösterir. Gün ışığına çıkarılan her yüzden sonra, işgalcinin şirretliği, dolayısıyla umutları daha da artar. Çarşafını çıkaran her yeni Cezayirli kadın, işgalciye, savunma mekanizmasının yıkılma, açık düşme ve dağılma yolunda olan bir Cezayir toplumunu haber verir. Düşen her peçe, ananevi kıyafet hayık'ın kıskacından kurtulan her vücud, işgalcinin sabırsız ve cüretkar bakışlarına açılan her yüz, Cezayir'in kendini inkar etmeye başladığını ve sömürgecinin iğfalini kabul ettiğini ifade eder.

Cezayir Bağımsızlık Savaşının Anatomisi, Frantz Fanon (Sayfa 49)Cezayir Bağımsızlık Savaşının Anatomisi, Frantz Fanon (Sayfa 49)
Furkan Gurbetoğlu 
 03 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Barut, İncil, alkol ve Avrupa-merkezci psikoloji, bu tarihi mülk edinme ve büyüklenme misyonunun taşıyıcıları olmuştur. Bu hırs, Fanon'un tabiriyle yarılmış, ikiye bölünmüş bir dünya yaratmıştır ve bu iki dünyanın sakinleri de farklı "tür"lerdir: efendiler ve köleler, sömürgeleştirilenler ve sömürgeleştirenler, burjuva ve işçiler. Zaman içinde toprakların işgali, ruhların işgaline dönüşmüştür.

Cezayir Bağımsızlık Savaşının Anatomisi, Frantz Fanon (Pınar Yayınevi)Cezayir Bağımsızlık Savaşının Anatomisi, Frantz Fanon (Pınar Yayınevi)
Furkan Gurbetoğlu 
03 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sömürgeciliğin ölümü, hem sömürgenin hem sömürgecinin ölümüdür.

Cezayir Bağımsızlık Savaşının Anatomisi, Frantz Fanon (Sayfa 42)Cezayir Bağımsızlık Savaşının Anatomisi, Frantz Fanon (Sayfa 42)
Furkan Gurbetoğlu 
03 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Gazete haberleri ve fotoğraflarında, sinema filmlerinde toplumlar önce görüntüleriyle tanınır. Görülür ki kravatsız medeniyetler, önüne peştemal örten medeniyetler ve şapkasız medeniyetler vardır. Belli bir kültür seviyesine bağlılık, ekseriyetle insanlarının giyim gelenekleriyle ifade edilir. Mesela, Arap dünyasında kadının giydiği çarşaf, turist tarafından hemen fark edilir. Bir Müslümanın domuz eti yemediği veya Ramazan ayı boyunca gündüzleri cinsi münasebette bulunmadığı uzun zaman bilinmeyebilir. Ama kadının çarşafı öyle bir yer eder ki, tek başına Arap toplumunun mahiyetini tayin etmeye yeter.

Cezayir Bağımsızlık Savaşının Anatomisi, Frantz Fanon (Sayfa 43)Cezayir Bağımsızlık Savaşının Anatomisi, Frantz Fanon (Sayfa 43)
Furkan Gurbetoğlu 
03 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Cezayir kadınları dayanışma ve yardımlaşma derneklerinin sayısı giderek çoğalır, toplantılar birbirini takip eder. "Kadınına reva gördüğü hayattan ötürü utanç duymalıdır Cezayir erkeği!" Ustaca düşünülmüş bir sızma tekniğinin uygulandığı öyle bir dönemdir ki bu, sosyal yardımlaşma ve iyilikseverlik adı altında Arap mahallelerine girilir.

İşe, fakir ve imkansızlıklar içindeki kadınların oturduğu merkezlerden başlanır. Dağıtılan her kilo irmiğe karşılık, çarşaf ve kapalı giyim hakkında nefret telkin edilir. ... Sömürgeci idare, bu kavga uğruna çok büyük paralar sarf eder. Kadının Cezayir toplumunun ana mihveri olduğu zihinlere yerleştirildikten sonra, artık geriye, var güçle onu kontrol altına almak kalır. Kadını elde edilmediği müddetçe Cezayir erkeği yerinden hiç kımıldamayacak, işgalci tarafından sürdürülen kültür tahribatına karşı direnecek, asimilasyona imkan vermeyecektir. Sömürgecinin programında, Cezayir erkeğini yerinden oynatmak gibi bir tarihi vazife kadına düşer. Kadını değiştirmek, onu yabancı kültür değerlerine kazanmak, toplum içindeki mevkiinden söküp almak, hem erkek üzerinde gerçek bir iktidarı ele geçirmek hem Cezayir kültürünü tahrip edecek müessir ve kolay vasıtalara sahip olmak demekti.

Cezayir Bağımsızlık Savaşının Anatomisi, Frantz Fanon (Sayfa 46)Cezayir Bağımsızlık Savaşının Anatomisi, Frantz Fanon (Sayfa 46)
2 /